2018 Yılının SEO Teknikleri ve İpuçları

20.02.2018
940
A+
A-
2018 Yılının SEO Teknikleri ve İpuçları
Reklam

2018 Yılının SEO Teknikleri ve İpuçları

2018 Yılının SEO Teknikleri ve İpuçları; Bu yazımızda 2018 yılının SEO tekniklerini ve ipuçlarını paylaşacağız, öncelikle herkesin bildiği SEO tekniklerinden bahsedeceğim daha sonra sadece profesyonel SEO uzmanlarının uyguladığı yöntemleri siz ziyaretçilerim için paylaşacağım. Teknoloji alemine MCSD (Microsoft Solution Developer) sertifikası alarak başladığımda yıl 2005 di ve tabi sizinde tahmin edebileceğiniz gibi bu kadar çok alan adı kaydedilmişti henüz. Sertifikayı aldıktan sonra özel bir şirkette işe başlamıştım, yaşım henüz 19 du, tecrübe edinmek açısından özellikle ismi bilinmeyen özel bir şirket seçtim kendime ve işe başladım. Bu firmada çalışırken hem tecrübe ediniyor hemde SEO üzerine kendimi geliştiriyordum. Firmanın sahibinin internet ile alakası olmamasına rağmen, portföylerinde yüzlerce firmanın web sitesi bulunmaktaydı.

SEO ile buluşmam işte bu sırada olmuştur, bir gün patron ofise çağırır ve xx web sitesi "su deposu" kelimesinde ilk sayfada yer almak istiyor bunu başarabilirmiyiz diye bir soru yöneltir.

Bende biraz zaman ister SEO konusunda kendimi geliştirebileceğim makaleler ile web sitesini 1. sayfaya çıkarabileceğimi taahhüt ederim. İşte benim SEO hikayem 2006 yılında bu web sitesi ile başladı, şimdi umarım herkes bu ilk işimin nası sonuçlandığını merak ediyordur, yaptığım SEO teknikleri ve çalışmaları ile alan adı 1. sayfa ya 3. ay sonunda geldi, hatta 2. sıralara kadar çıkınca web sitesinin sahibi beni aradı ve tebrik etti, ayrıca ikramiyede aldım. Fakat ortada enteresan bir durum vardı, web sitesi sadece su deposu değil diğer ilgili olmayan kelimelerde bile çıkıyordu 🙂 örnek; arkadaş bul, kız arkadaş, tenis topu ve bunlar gibi alakasız kelimelerde 1. sayfada yer alıyordu. Hatta firmanın sahibine arkadaşlık teklifi bile gelmiş telefon aracılığı ile 🙂

Seo hakkındaki tecrübeler

Peki neden alakasız kelimelerde bu web sitesi çıkıyordu, çünkü ben kendimi ispatlamak amacı ile gizli metin koymuştum html sayfasına. Bana göre bu büyük başarıydı, taaki web sitesi 2 hafta sonra Google tarafından banlanıncaya kadar :). İşte o zaman bu yaptığım tekniğin Black Hat SEO' ya girdiğini anladım (bir çok makale araştırdım bu konu ile ilgili). Sadece bu değilki, bir çok alan adından gizli linklerde vermiştim web sitesine, bunlarda Black Hat SEO tekniğidir ve kesinlikle yapılmamalıdır. Şimdi hepiniz bu web sitesine ne olduğunu Google sıralamalarında yer alıp almadığını merak ediyorsunuzdur, tabiiki üstün gayretim ve birçok spam diyebileceğimiz kelimeleri sildikten, gizli dış linkleri kaldırdıktan sonra Google yöneticilerine e-mail attım, kendileride bir süre sonunda inceleneceği ve gerektiği takdirde manuel işlem yapılabileceğini belirttiler. 1 ay sonra site yeniden su deposu kelimesinde 1. sayfaya oturdu yıl 2016 hala 1. sayfada 🙂

Seo hakkındaki tecrübeler

2007 yılında kendi web sitelerimi kurdum ve SEO üzerine çalışmalar yaptım, bu kadar rekabet olmamasına rağmen genede rekabet ortamı vardı. Artık bir firmada çalışmıyordum ofisimi açtım web sitelerime daha fazla zaman ayırabiliyordum. Bir dizi izleme sitesi açtım SEO çalışmalarım neticesinde "dizi izle", "dizi" gibi popüler kelimelerde 1. sıraya getirdim, oyun sitesi açtım "oyun" kelimesinde 1. sayfaya getirdim, firma rehberi sitesi açtım "firma rehberi" kelimesinde 1. sıraya getirdim.

Tüm çalışmalarımda verim alma süresi 8-12 ay iken dizi sitemde 2. ayda dizi kelimesinde 1. sıradaydım o zamanlar kurtlar vadisi çok popüler bir diziydi alt kategori sayfam kurtlar vadisi dizisi sayfası bile kurtlar vadisi kelimesinde 1. sıradaydı. Tabi o zamanlar bu dizi sitelerinin yasal olmadığını bilmiyordum taki ihtarname alana kadar, ihtarname alıncaya kadar gerçekten yüksek meblağlar kazandım.

2008 yılında İngiltere'ye taşındım ve halende Londra şehrinde ikamet etmekteyim. İngiltere'ye gelipde ingilizce site yapmamak olamazdı tabiiki, bende boş durmadım ingilizce site yaptım, ilk sitem firma rehberi sitesiydi. SEO çalışmaları ingilizce siteler için çok daha zor çünkü rekabet inanılmaz burada, Hindistanlılar bile kendi ülkesinden ingilizce alan adı satın alıp ingilizce siteler açıyorlar. Hal böyle iken SEO çalışmalarımla yükselmek imkansız gibi gözükmüştü ilk 6 ay, ama çok zorlansamda yılmadı 2. yılda verim almaya başladım, şu an site 4 yıllık ve 95%i İngiltere ziyaretçisi olmak üzere günlük 200 bin tekil hite varan sitelerin sahibiyim. Bu geçen yıllarda tüm türkçe siteleri ilgilenemediğim gerekçesi ile kapattım, fakat alan adlarını halen elimde tutuyorum.

SEO Nedir?

SEO ingilizce Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir, Türkçemize Arama Motoru Optimizasyonu olarak girmiştir. Anlamına gelince bir web sitesinin arama sonuçlarında yüksek sıralarda yer alması için yapılan işlemlere SEO denir, arama sonucu denilince tabiiki bütün SEO uzmanları dünyanın en ünlü arama motoru olan Google sonuçlarını analiz eder. SEO uygulanan web sitesi kendi seçtiği kelimesinde ve sitede bulunan diğer kelimelerdede yükselme sağlar. Sadece bir kelime üzerine uygulanan SEO işlemlerine Niche SEO denir. Bu durumda sadece o kelime için analiz yapılıp ona göre alan adı ve kodlama belirlenir. Örnek sadece istanbul kuaför kelimesinde çıkmak isteyen bir firma alan adı olarak istanbulkuafor.com adresini veya com.tr adresini seçmelidir. Niche SEO da uygulanan SEO teknikleri genel SEO da uygulanan SEO teknikleri ile birebir aynıdır, sadece önem vurgusu olarak hem kodlamada hemde alan adında bu kelime üzerine yoğunlaşılır. Makalemizin devamında öncelikle white hat SEO terimini, Black Hat SEO terimini ve 2016 yılının SEO tekniklerini paylaşacağım.

SEO

White Hat SEO Nedir?

White Hat SEO web sitenin sıralama yükselme çalışması esnasında yapılan tekniklerin etik ve kurallara uygun çalışmalar neticesinde ortaya çıkan SEO uygulamasıdır. Bu teknik ile yapılan SEO çalışmaları genellikle kalıcıdır ve web sitenin değerine değer katmaktadır. Bu çalışma neticesinde sadece tek bir kelime değil bir çok kelimedede yükselme sağlanabilmektedir. White Hat SEO teknikleri genel SEO tekniklerinden ibarettir, bu tekniklerin aksine Black Hat SEO çalışması yapılırsa arama motorları bunu elbet farkedip cezalandıracaktır.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO arama motorlarında hızlı ve etik olmayan bir şekilde yükselme çalışmasına denir. Black Hat SEO teknikleri sayesinde üst sıralara çıkan bir web sitesinin sıralamadaki ömrü uzun olmayacaktır. Şikayet üzerine veya robotların farketmesine üzerine arama motorları bu web sitesini cezalandırma yoluna gitmektedir. Black Hat SEO tekniklerinin bazıları şunlardır;

Black Hat SEO tekniklerinin daha açıklamalı versiyonlarını aşağıdaki linkde bulunan makalede bulabilirsiniz.

2018 Yılının SEO (White Hat SEO) Teknikleri

Google arama motoru yıllardır ziyaretçilerine kaliteli içeriği gösterebilmek için değişik uygulamalar geliştirmektedir. Daha önce geliştirilen pagerank uygulaması günümüzde çokda değerli değildir, pagerank 7 siteden daha üstte çıkan pagerank 3 siteler görebilirsiniz arama sonuçlarında. 2016 yılında Google arama motoru tarafından önem verilen en önemli veri tabiiki kaliteli içerikdir. Kaliteli içerik nasıl elde edilir, 2016 yılında kaliteli içerik elde etmek oldukça zordur çünkü rekabet ortamı bir hayli yüksektir, lakin kaliteli içerik elde etmek istiyorsanız daha önce yayınlanmamış olan yazıları sitelerinize ekleyebilirsiniz, Google arama motorlarında çıkmak sadece kaliteli içeriklede olmuyor, bu kaliteli içeriğin insanlar tarafından beğenilmeside Google botunun ilgisini çekmektedir.

Peki içeriğinizi nasıl insanların beğenmesini sağlayabilirsiniz? İşte burada sitenize ekleyebileceğiniz yorum yap bölümleri sosyal medyada linkinizi paylaşıp insanlarında bu linki diğer arkadaşları ile paylaşması. Google bot bu paylaşımları tarar, sadece sosyal medya değil, sayfada geçirilen süre, içeriğin orjinal olup olmaması gibi değerlerde Google bot taradından önemsenmektedir. Kelimenize uygun alan adını buldunuz satın aldınız şimdi sıra ile yapmanız gereken SEO teknikleri aşağıdaki gibidir.

 1. Sitenize orjinal içerik bulun, resimleri ve yazıları kendiniz yazın veya yazdırın.

 2. Sitenizin kodlama yapısını kontrol edin, herhangi bir html syntax hatası olmaması sitenizin değerini yükseltecektir.

 3. Sitenizin kodlama yapısının mobil telefonlara uyumlu olup olmadığını kontrol edin, Google son yaptığı güncelleme ile mobil uyumlu web sitelerini pozitif yönde etkileyecek güncellemelerden bahsetmiştir.

 4. İlk 3 adımı yaptığınızı varsayarak, hemen sitenizin adına bir GooglePlus hesabı açın ve bu hesaba her girdiğiniz içeriği paylaşın.

 5. Sitenize ait sosyal medya hesapları açın bunlara örnek olarak Facebook, Twitter verilebilir.

 6. Sitenizi güncel tutun günde minimum 3-4 içerik ekleyerek içeriğinizi çoğaltın, bunun sayesinde robot sitenize daha çok girecek ve yazılarınıza daha çok önem verecektir.

Dünyada pek çok Web sitesi WordPress ile hazırlanıyor. Ücretsiz olması, kullanışlı içerik yönetim paneli, kodlama hakkında bilgisi olan olmayan her kullanıcının kolayca yönetebileceği bir Web sitesi oluşturmasına imkan vermekte. Bu yazımızda  WordPress ile oluşturduğunuz Web sitenizi ya da blogunuzu pratik yöntemlerle nasıl SEO uyumlu hale getirebileceğinizi anlattık.

Güncel ve Özgün İçerik Candır, Kraldır, Aslandır Kaplandır:

İlk olarak, WordPress kullanıyor olun veya olmayın, her Web sitesinin SEO konusunda başarılı olmasını sağlayan ilk şey, kaliteli içeriktir. Daha önce pek çok kez incelediğimiz içerik konusunda birkaç özet bilgi verelim:

Üretilen içeriğin arama motorlarında görünür olmasını sağlayan birkaç kriterden bahsedebiliriz;

 • İçeriğin özgün olması: İçeriğinizin bir başka Web sayfasından bütünüyle ya da parça parça alıntılanmadan üretilmesi çok önemlidir. Arama motorları kopyalanmış içeriği tespit edebilir ve bu durum ceza almanıza sebep olabilir.
 • İçeriğin güncel olması: Tarihi geçmiş bir konuda içerik üretiyorsanız, bu içeriği güncelmiş gibi göstermeniz kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir, kullanıcılar güncel içeriğe sahip olmayan sayfanızı tercih etmemeye başlayacağı için, görünürlük kaybı yaşayabilirsiniz.
 • İçeriğin yeterli derinliğe sahip olması, eksiksiz bilgi vermesi: Yüzeysel ve kısa kalmış içerik kullanıcı için doyurucu olmayabilir. Kısa içerik doğal olarak kısa sürede tüketilecek hem de beklentileri karşılamayacak düzeyde yetersiz olduğu için rağbet görmeyecektir.
 • Arama motoru için değil, Kullanıcı için üretilmesi: Yayımlayacağınız içeriğin arama motorlarında daha fazla görünür olmasını sağlamak için yüksek yoğunlukta anahtar kelime kullanmak olumsuz etki yaratabilir. Özellikle Google, “doğal olmayacak şekilde sık kullanılan anahtar kelimelerin” zararlı olabileceği konusunda uyarıyor.
 • İçeriğin Zengin Medyayla desteklenmesi: Eğer mümkünse ve seçtiğiniz konuya uygunsa, içeriğinizi fotoğraf, grafik, video veya ses dosyalarıyla zenginleştirebilirsiniz. Hem kullanıcılarınız için eğlenceli hem de yazılı içeriğinizi destekleyen öğelerin büyük faydası dokunacaktır.
 • Dikkat çekici konu ve Konu Başlıkları: Seçtiğiniz konuda sadece doyurucu, güncel ve kaliteli bir içerik üretmeniz yeterli olmayabilir, bu içeriği dikkat çeken bir başlık ve açıklamayla sunmanız, kullanıcıların ilgisini toplamak için iyi bir yöntemdir.
 • Görünüm ve Fonsiyonların İçeriğe Etkisi: WordPress’te seçebileceğiniz birçok ücretli ve ücretsiz Tema ve Eklenti mevcuttur. Seçtiğiniz temanın site içerisinde gezinmeyi ve içeriğin okunmasını kolaylaştırması büyük etkiye sahiptir. Ayrıca yüklediğiniz eklentilerin ve fonksiyonların, içeriğin önüne geçmeyecek şekilde seçilmesi faydalıdır.
 • İçeriğin Önemli Noktalarının Ön Plana çıkarılması: İçeriğinizin önemli kısımlarını ön plana çıkarmayı deneyebilirsiniz. Özellikle vurguladığınız yerlerde altı çizili, kalın harfler ve belirgin renkler, daha az vurgulamak istediğiniz yerlerde italik harfler kullanabilirsiniz.

Temel olarak bahsedebileceğimiz bu kriterlerin ortak noktası, kullanıcı odaklı olmaları ve kullanıcı beklentilerini karşılayabilir olmalarıdır . Kullanıcıların “vakit kaybı” olarak değerlendireceği bir içeriğin kaliteli olmasından bahsedemeyiz, o içeriğin yer aldığı sayfa da Arama motorlarında görünürlüğe sahip olamaz.

wordpress SEO eklentileri

Kullanabileceğiniz Faydalı Eklentilere Göz Atmaktan Çekinmeyin:

WordPress, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından oluşturulmuş ve birçok farklı amaca hizmet eden eklentilerle donatılmıştır. Sitenizi WordPress ile oluşturmaya başladığınızda otomatik olarak yüklenen birkaç eklentiyi (örn. akismet) “Eklentiler” ya da “Plugins” sayfasında görebilirsiniz. Aynı sayfada “Yeni ekle” ya da “Add New” seçeneğini kullanarak ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz eklentileri içerik yönetim panelinize ekleyebiliyorsunuz.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var; çok sayıda eklenti kullanmak, bazı performans problemlerine yol açabilir. “Ne gibi problemler?” diye sorarsanız; sitenizin açılma hızının olumsuz etkilenmesi, sürüm uyumsuzluklarından kaynaklanan görünüm ve fonksiyon sorunları, diğer eklentilerin çalışmasını etkileme, güvenlik zaafı gibi sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için “WordPress Güvenlik Tedbirlerinizi Aldınız Mı?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress, sitenizde kullanabileceğiniz faydalı eklentiler haricinde ücretli ve ücretsiz temaları da sunmaktadır. Bazı eklentiler görünümde ufak tefek değişiklikler yapabiliyorken, temalar sitenizin havasını tamamen değiştirebilecek kadar etkili olabilir. Tema seçimi yapabilmek için sol panelde yer alan “Görünüm” ya da “Appearance” bölümünde yer alan “Temalar” ya da “Themes” bölümünü seçebilirsiniz. Burada yer alan birçok temayı ön izleme modu sayesinde sitenize uygulayıp hoşunuza giden görünümü elde edebilirsiniz.

Bu konuda öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta; Eklentilerin ve Temaların WordPress sürümüyle uyumlu olması ve belirli aralıklarla güncelleniyor olmasıdır. Uzun zamandır güncellenmeyen bir eklenti ya da tema, mevcut WordPress versiyonuyla çalışmayabilir, günümüz teknolojisine ayak uyduramamış olabilir. Özellikle ücret ödenerek alınan eklenti ve temalarda böyle bir sorunla karşılaşmak zordur ancak ücretsiz olanlar içinde seçim yaparken dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

Önemli Not: Uzun süredir güncellenmemiş veya ücretsiz bir Tema / Eklenti kullanmak istiyorsanız dikkatli olun. Oluşabilecek bir probleme karşı hazırlıklı olmak adına sitenizin yedeğini almayı unutmayın.

Wordpress temel seo öğeleri

Temel SEO Öğeleri Hala Önemli, Onları Unutmayalım

Günümüzde Arama Motoru Optimizasyonu daha çok içeriğin ve kullanıcı deneyiminin ön plana çıktığı düzenlemelere ihtiyaç duysa da, temel SEO öğelerini es geçmemek faydalıdır.

 • Sayfa Başlığı

  • Oluşturduğunuz sayfanın başlığı (Meta Title Tag), tarayıcının üst kısmında görünmekte ve hem kullanıcının hangi sayfada olduğunu görebilmesini sağlar hem de arama motoru sonuçlarında görüntülenen ilk ifadeyi içermektedir. Anlamlı bir sayfa başlığı oluşturmanız bu açıdan faydalıdır. Boş bırakılmış ya da anlamsız kelimelerle doldurulmuş sayfa başlıkları olumsuz etkiye sebep olabilir. Ayrıca sayfa başlığının minimum 30 maksimum 55 karakter olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
  • Bu özelliği kullanabilmek için “Yoast WordPress SEO” ya da “All in One SEO” gibi eklentileri yükleyebilirsiniz.
 • Sayfa Açıklaması

  • Oluşturacağınız sayfa açıklaması (Meta Description Tag) arama sonuçlarında, sayfa başlığının altında yer alan kısa açıklamadır. Sayfa içeriğinin bir özetini oluşturacak şekilde belirtilmesi çok önemlidir. Sayfa açıklamasının minimum 75, maksimum 150 karakter olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
  • Bu özelliği kullanabilmek için “Yoast WordPress SEO” ya da “All in One SEO” gibi eklentileri yükleyebilirsiniz.
 • Başlık Etiketleri 

  • Başlık etiketleri, sayfa içerisinde kullanabileceğiniz başlık belirteçleridir. İçeriğinizin bölümlerini kullanıcıya daha belirgin şekilde aktarmanızı sağlayan başlık etiketleri, okuma kolaylığı sağlamaktadır. “Headings” olarak da geçen başlık etiketleri, hiyerarşik olarak altı seviyede kullanılabilir. H1 ile başlayan etiketler, H6’ya kadar gitmektedir. WordPress kullanırken yazıya verdiğiniz başlık otomatik olarak H1 olarak belirlenmekteyken, H2 ve H3 başlık etiketlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Sayısını çok yüksek tutmadan, birkaç adet başlık etiketi kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Bu özellik WordPress’te varsayılan olarak kullanılabilmektedir.
 • Sayfa Adresi

  • Sayfa adresi, hem arama motorlarının hem de kullanıcının dikkat ettiği öğelerden bir tanesidir. Karmaşık ve anlamsız adresler, her iki tarafta olumsuz etki yaratabilir. WordPress kullanırken sayfa adresini, yazı başlığınıza uyumlu olacak şekilde belirleyebilirsiniz. “Kalıcı Bağlantı” olarak geçen bu özelliği kullanmanız, sayfa adresinizin okunabilir ve hatırlanabilir olmasını sağlar. URL oluştururken kelimeleri tire “-” işaretiyle ayırmanızı ve özel noktalama işaretleri kullanımından kaçınmanızı tavsiye ederiz.
  • Bu özellik WordPress’te varsayılan olarak kullanılabilmektedir.
 • Görsel Optimizasyonu

  • Görseller İçin SEO Rehberi başlıklı yazımızda detaylı olarak anlattığımız gibi, sayfanızda kullanacağınız görsellerin de optimize edilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Görsellerin sayfanıza birçok etkisi vardır, sayfa yüklenme hızı, içeriğin zenginleşmesi, arama motorlarında görünürlüğün artması gibi başlıca konularda faydasını görebilirsiniz. Kullanacağınız görselin çözünürlük ve boyut olarak çok büyük ve çok küçük olmaması, alt text ve dosya ismi gibi detayların boş bırakılmaması faydalı olacaktır.
  • Bu özellik WordPress’te varsayılan olarak kullanılabildiği gibi, görseli sıkıştırmak ve boyut optimize etmek için WP Smush eklentisini kullanabilirsiniz.
 • Yönlendirmeler

  • Kaldırmayı düşündüğünüz ya da adresini değiştirmek istediğiniz bir sayfanız varsa, işlem yaptıktan sonra sayfanızı yönlendirmeyi unutmayın. Bir sayfayı kaldırdığınızda, o sayfaya başka Web sitelerinden verilmiş linkler varsa, kullanıcılar linke tıkladıklarında boş bir sayfayla karşılaşmaktan hoşlanmazlar. Sayfanızı, ilgili olabilecek başka bir sayfaya yönlendirmenizi tavsiye ederiz. Adresini değiştirdiğiniz bir sayfayı, hem eski hem de yeni adresiyle test etmeniz gereklidir, eski adrese sahip olan sayfa hala açılıyorsa, eski adresi yenisine yönlendirmeniz çok faydalı olacaktır. Bu tip yönlendirmeler yaparken “301 – Kalıcı yönlendirme” kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak dikkat edin, aynı adresi birden çok yönlendirmek, arama motorlarının bir noktada yönlendirmeyi takip etmeyi bırakmasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden aynı sayfa için çok sayıda yönlendirme yapmaktan kaçının.
  • Bu özelliği kullanabilmek için “Eggplant 301 Redirects” ya da “Quick Page/Post Redirect Plugin” eklentilerini kullanabilirsiniz.
 • Sitemap.XML dosyası

  • Sitemap XML dosyası, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay şekilde taraması için önemli bir dosyadır.
  • Bu dosyanın oluşturulması için “XML Sitemap & Google News feeds” ya da “Google XML Sitemaps” eklentilerini kullanabilirsiniz.
  • Dosyayı oluşturduktan sonra Google Search Console kullanarak, sitemap dosyanızı Google’a göndermeyi unutmayın.
 • Robots.TXT dosyası

  • Arama motorları sitenizi taramak için robotlar kullanır, robots.txt dosyası da bu robotların sitenizdeki hangi dizinlere giriş yapıp yapamayacağı konusunda sizin belirleyeceğiniz direktifler içerir. Bir robotun taramasını istemediğiniz bir dizin varsa, robots.txt dosyasına eklemeniz yeterlidir. Ayrıca “Sitemap.XML” dosyanızın adresini robots.txt dosyasına eklemeniz büyük fayda sağlayacaktır.
  • Bu dosyanın oluşturulması için “Multipart robots.txt editor” ya da “All in One SEO” gibi eklentileri kullanabilirsiniz.
 • İç ve Dış Linkleme

  • Sayfalarınız arasında ve diğer Web sitelerine düzenli olarak link vermeniz, kullanıcı deneyimini artıran etkenlerdendir. Ayrıca sayfalarınız arasındaki düzgün linkleme, arama motorlarının hoşuna giden bir durumdur. İçeriğinizle ilgili olabilecek konularla ilgili iç ve dış linkleme yapmaktan çekinmeyin. Linkleme sayısını çok fazla tutmamaya çalışın, çok sayıda link okumayı zorlaştırabilir ve arama motoru tarafından “spam” olarak algılanabilir. Link verirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, link verdiğiniz sayfa adresinin en sade halini kullanmak ve mantıklı bir “Bağlantı metni” ya da “Anchor Text” kullanmanızdır. Abartılmış ifadeler içeren bağlantı metinleri arama motorlarına doğal görünmeyebilir ve “spam” olarak algılanabilir.
  • Bu özellik WordPress’te varsayılan olarak kullanılabilmektedir.
 • Özgün “404 sayfa bulunamadı” Sayfası

  • Sitenizde bulunmayan veya bir süre önce kaldırılmış olan bir adrese gelen kullanıcı, boş veya yönlendirme içermeyen bir sayfaya geldiğinde, o sayfayı kapatma eğilimi gösterebilir. Bunu engellemek ve kullanıcıyı sayfada tutmak için özgün ve yönlendirme içeren bir 404 sayfası oluşturabilirsiniz. 404 sayfanızda bir arama bölümü, bir anasayfa butonu ve sayfanın bulunamadığına dair açıklayıcı mesaj eklemeniz sağlıklı olacaktır.
  • Bu özelliği kullanabilmek için “404 Page by SeedProd” veya “Custom 404 Pro” gibi eklentileri kullanabilirsiniz.
 • İletişim Formları

  • Kullanıcılarınızın sizinle iletişim kurabilmesi için iletişim formu oluşturmanız büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar bir temel SEO öğesi değilmiş gibi görünse de, genel Web dilinde oturmuş bir ifade olarak betimleyebileceğimiz “iletişim” kavramı, genel olarak arama motorlarının anlayabileceği içeriğe sahiptir. Bu sebeple bir iletişim formu hazırlamanız, kullanıcılarla etkileşim içerisinde olmanızı sağlayabilir.
  • Basit veya gelişmiş iletişim formu oluşturabilmek için “Contact Form” veya “Contact Bank – Contact Forms Builder” gibi eklentileri kullanabilirsiniz.
 • Kullanıcı Yorumları ve buna dair detaylar

  • Kullanıcıların yaptığı yorumlar, hem sayfaya ne kadar ilgi gösterildiğinin bir belirtisidir hem de ayrıca bir “içerik” olarak değerlendirilebilir. Kullanıcı yorum denetimi için yerleşik WordPress yorum yönetim sistemini kullanabilirsiniz. Kullanıcılar yorum yaptığında ne olacağına karar vermek sizin elinizde, yorumun hemen yayımlanması , yorumun yayımlanması için denetlenmesi gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.
  • Bu özellik WordPress’te varsayılan olarak kullanılabilmektedir.
 • Sosyal Medya Paylaşım Bağlantıları ve Hesap Butonları

  • Her ne kadar bir temel SEO öğesi olarak görmesek de, Sosyal Medya ile ilgili aktiviteler, SEO’yu destekleyen etkenlerin başında gelmektedir. Sosyal Medyada popüler olan ve sıklıkla paylaşılan bir içerik, yarattığı yüksek trafikle arama motorlarının dikkatini çekebilir. Sitenizin ana sayfasında ve alt sayfalarınızda olmak üzere, Sosyal Medya hesaplarınızı gösteren butonlara ek olarak içeriğinizin paylaşılmasını kolaylaştıracak “paylaş” butonlarının görünür şekilde yerleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
  • Bu özelliği kullanabilmek için WordPress temanızı inceleyin. Eğer temanızda bu özellik yoksa, “Social Media Feather” ya da “Super Socializer” gibi eklentileri kullanabilirsiniz.
 • Kategoriler ve Etiketler

  • WordPress ile istediğiniz kadar kategori, alt kategori ve etiket oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz kategoriler ve etiketler kendilerine ait sayfalara sahip olurlar. Arama motorları bu sayfaları tarayabilir ve içeriğe ulaşabilirler. Bu konuda tavsiyemiz, Kategori ve Etiketlerin arama motoru erişimini kapatmanız yönündedir. Bir etiket altında listelenen içerikler, bir başka etiketin altında da aynı şekilde listelenebileceği için, “yinelenen içerik” olarak değerlendirilebilirler.
  • Bu özellik WordPress’te varsayılan olarak kullanılabilmektedir.
 • RSS Besleme Fonksiyonu

  • RSS, “Really Simple Syndication” ya da “Çok Basit Besleme” olarak da adlandırabileceğimiz, site içeriği güncellendikçe bildirim yapılmasını sağlayan otomatik bir sistemdir. Doğrudan SEO ile ilişkisi olmasa da, global bir fonksiyon olarak bilinmektedir. Ziyaretçilerinizin, sitenize doğrudan giriş yapmadan sitenizdeki güncellemeleri takip etmelerini sağlayabilir. Kullanıcılara bu özelliği sağlamanız sağlıklı olacaktır.
  • RSS Besleme özelliğini kullanmak için, WordPress temanızı inceleyin. Eğer temanızda bu özellik yoksa, “WP RSS Aggregator” ya da “Category Specific RSS feed Subscription” eklentilerini kullanabilirsiniz.

İleri Düzey Özelleştirme Seçenekleri

Uyarı: Bu bölümde bahsedeceğimiz yöntemler, ileri düzey kullanıcıları hedeflemektedir.

WordPress, birçok tema ve eklentiye sahip olmasının yanında, yerleşik bir kod editörü (düzenleyici) de barındırmaktadır. Sitenizin ve sisteme eklediğiniz tema ve eklentilerin kodlarını ayrı ayrı görmenizi sağlayan kod editörü, temel HTML, PHP ve CSS dosyalarının düzenlenebilmesini sağlamaktadır. Bu dillerin kullanılmadığı diğer dosyaları kullanıcının site kök dizini içinde, harici bir editör ile düzenlemesi mümkün olabilir. Editör ile, sitenizin temel öğelerini, temaları, eklentileri ve birçok fonksiyonu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Eğer kodlama dilleriyle aranız iyiyse, neler yapabileceğinizi zaten çok iyi biliyorsunuz demektir.

Düzenleyici ile sitenizin temel kısımlarında ve CSS stil dosyanızda dilediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz. Kod yazmaktan hoşlananlar için zevkli bir uğraşa dönüşen bu işlevle sitenizde kendinize has değişiklikler yapabilirsiniz.

Wordpress site hızını etkileyen faktörler

Site Hızı Çok Önemli Bir Etken

WordPress’te site hızını etkileyen en önemli faktörlerin başında Temalar, Eklentiler ve Site içinde kullanılan Zengin Medya öğeleri gelmektedir. Seçtiğiniz temanın site hızını ne kadar etkilediğini gözlemlemek amacıyla Google PageSpeed Insights test aracını kullanabilirsiniz. Temanızı seçtikten sonra bu araçla test yapabilir, farklı bir temayı seçip tekrar test ederek sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Her temanın farklı bir görünümü ve farklı işlevleri olduğu için, hız testi sonuçları farklı olabilir. Hız testi sonucuna göz atarak en optimize temayı seçebilirsiniz. Gerektiği taktirde Google PageSpeed Insights test aracının belirttiği alanlarda iyileştirmeler yaparak site hızı puanını yükseltmeniz faydalı olacaktır.

Not: Google PageSpeed Insights aracıyla birden fazla test yaparken en az 30 saniye beklemenizi tavsiye ederiz.

Sitenizde ve sayfalarınızda kullanmayı düşündüğünüz görsellerin gereğinden büyük boyutlarda olması da, sayfa yüklenme hızını olumsuz etkilemektedir. WordPress’te “Wp Smush” eklentisini kullanarak yüklediğiniz görsellerin sıkıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da yüklemeden önce görsellerinizi en optimize boyuta indirmek için, Görseller için SEO Rehberi yazımızda belirttiğimiz araçları kullanabilirsiniz:

 • Adobe Photoshop  (Genel Optimizasyon)
 • GIMP (Genel Optimizasyon)
 • Gifsicle (GIF dosyaları için optimizasyon)
 • JpegTran (JPEG dosyaları için optimizasyon)
 • OptiPNG (PNG dosyaları için optimizasyon – kayıpsız sıkıştırma)
 • PNGQuant (PNG dosyaları için optimizasyon – kayıplı sıkıştırma)

Ayrıca Google’ın görsel optimizasyon yardım sayfalarından da yararlanabilirsiniz:

 • Görseller – Search Engine Yardım
 • Resimleri Optimize Etme

wordpress SEO mobil uyumluluk

Site Hızı Kadar Tasarım ve Mobil Uyumluluk da Önemli

WordPress sitenizin mobil uyumlu olması, öncelikle seçtiğiniz temanın mobil uyumlu olmasıyla mümkündür. Her tema mobil uyumlu tasarıma sahip olmayabilir, bu açıdan mobil uyumluluk kriterlerini taşıyan bir tema seçmeniz büyük önem taşımaktadır. “Responsive Design” ya da “Esnek Tasarım” olarak adlandırılan site tasarımı, WordPress sitenizin mobil uyumlu olmasını sağlayabilir.

Seçtiğiniz temanın mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için Google Mobil Uyumluluk Test Aracını kullanabilirsiniz. Bu test, Sayfa Düzeyinde çalışmaktadır, farklı fonksiyonlara sahip sayfalarınız için ayrı ayrı test yapmanız gerekebilir.

Google, mobil uyumluluğu bir sıralama kriteri olarak ilan ettiği için, sitenizin mobil cihazlarda rahatlıkla görüntülenebiliyor olması büyük bir etkendir. WordPress sitenizin mobil uyumlu görünmesi için çok sayıda tema içermekte. Tasarım ve görünüm açısından en iyi olduğunu düşündüğünüz tema Mobil Uyumluluk Testinden de geçiyorsa, içiniz rahat olsun.

Gereksiz Fonksiyonlardan Kaçınmak

Gereksiz birçok fonksiyon yüzünden sitenizin açılma hızı olumsuz etkilenebilir. Site genelinde veya sayfa düzeyinde çeşitli özellikler sunan bazı fonksiyonlar, sitenizi yavaşlatabilir. Örneğin birden fazla navigasyon öğesi kullanılması, “Bunlar da ilginizi çekebilir” bölümünde olması gerekenden fazla konuya yer verilmesi, ek özellikler sunan “Bileşenler” ya da “Widgets” kullanımının abartılması gibi konulara dikkat etmediğiniz taktirde, sayfalarınızın ağırlaşması söz konusudur. Gözle görülür bir yavaşlık olduğunu hissetmeseniz bile, ölçüm araçları bu değişimleri hemen tespit edebilirler. Ayrıca sağdan soldan çıkan “bize abone olun, noolur sevin bizi” içerikli kutucuklar, açılır pencereler, içeriğin üzerini kapatan tanıtım veya reklam pencereleri, hem site hızını hem de kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Zengin Medya kullanımına dikkat edilmediği taktirde, site hızı olumsuz etkilenebilir. Görseller dışında sitenizin yavaşlamasına sebep olabilecek bir diğer medya kullanımı, video veya ses dosyaları olabilir. Günümüzde Youtube, Vimeo gibi video portallarına yüklenen videoları kendi sayfalarınıza yerleştirmeniz mümkün. Ses dosyaları için Youtube, SoundCloud ya da MixCloud gibi platformları kullanabilirsiniz. Her bir medya dosyası için ayrıca oluşturulan yerleştirme kodunu, site veya sayfanızın içine yerleştirerek sorunsuz ve hızlı veri aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgi almak için WordPress Sitenizi 12 Adımda Hızlandırın başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Genel Değerlendirme ve Sonuç

Bir siteyi WordPress ile oluştururken yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız gibi, dilediğiniz kadar fonksiyon ve eklentiyle sitenizi süper-özelleştirilmiş hale getirebilirsiniz. Ancak dikkat edilmeden kullanıldığında WordPress, beklentilerinizi karşılaması bir yana, sitenizin kullanılamaz duruma gelmesine sebep olabilir. Yukarıda yer alan özellik ve öneriler, WordPress sitenizin genel SEO uyumluluğunu destekleyecek öğelerden oluşmaktadır. İstediğiniz gibi değiştirebilir, ekleyebilir veya çıkarabilir, tamamen isteğiniz doğrultusunda özelleştirme yapabilirsiniz. WordPress sadece bir platform olsa da, sağladığı yenilikçi ve farklı özelliklerle İnternet dünyasındaki görünürlüğünüzü desteklemek için ihtiyacınız olan hemen her şeye sahip.

SEO ile ilgilenen ve önem veren birey ve kurumlar tarafından en çok merak edilen; "2017 Seo Teknikleri" konusu hakkındaki ipuçları ve mevzuatları belli olmaya başladı. 2017 yılında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizlerle çok önemli bilgiler paylaşmak istiyoruz.

2016 yıllın Google algoritma güncellemeleri ve en çok üzerinde çalıştığı konulara bakıldığında, en çok dikkat çeken konu ise, google mobil arama motoru olmuş. Yıl boyunca Google tarafından geliştirilen "Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar" projesi ve Google birincil arama motoru mobil olarak karar verilmesi, bize gayet net mesajlar iletiyor. Bu demek ki google mobil arama motorun kriterleri iyi öğrenmeliyiz.

WordPress’te Olmazsa Olmaz SEO Eklentileri

 

Uzun süredir WordPress kullanmamıza rağmen WordPress hakkında yazı yazmak pek nasip olmadı. Bugünkü yazımızda sizlere dünyanın en çok kullanılan “içerik yönetim sistemi(CMS)”nin kullanımından bahsedeceğiz. WordPress, Matt Mullenweg tarafından oluşturup zaman içerisinde bütün kullanıcıların katkıları ile geliştirilmiş açık kaynaklı ve ücretsiz ( alt yapısı ) bir sistemdir.

Dünyada en çok kullanılan CMS sistemlerinden birisi olarak haliyle WordPress’in SEO dünyasındaki önemi ve yeri ayrıdır. Açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olan WordPress kendi içinde sağladığı pek çok kolaylık ile optimize edilebiliyor ve özelleştirilebiliyor. Eklenti, tema ve daha pek çok desteği ile alanındaki liderliğini uzun süredir koruyor. Bir istatistik vererek bu cümlemizi somutlaştırabiliriz.

Dünya üzerinde en çok trafik alan 1 milyon websitesinin Q,26’sı WordPress kullanıyor.

cms kullanım istatistikleri

WordPress açık kaynak kodlu olması nedeniyle, isteyen herkes eklenti geliştirebiliyor ve WordPress’in eklenti dizinine gönderebiliyor. Dizinde SEO aramasını yaptığımızda 1513 sonuçla karşılaşıyoruz. Peki bu kadar eklenti içinde hangilerini kullanmalıyız ya da kullanmalı mıyız? En çok kullanılan ve SEO açısından işlerimizi kolaylaştıran eklentiler hangileri? Hep beraber inceleyelim.

Eklentileri kullanmak konusunda bir cevap vermek gerekirse, WordPress tabanlı sitenizde kullandığınız temanın sunduğu özellikleri iyi incelemekte fayda var. Eğer eksiklik olan bir nokta varsa, sorunu düzeltmek için çeşitli eklentiler kullanmamız gerekiyor.

Öncelikle WordPress’te eksiksiz bir SEO performansı için hangi özelliklere ihtiyacımızın olduğunu tespit etmeliyiz. Uygulayacağınız WordPress SEO Teknikleri için aşağıda yer alan maddeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir;

 • -Title Düzenleme
 • -Meta Description Düzenleme
 • -Site Haritası ve Robots.txt Düzenleme
 • -Akıllı Etiket Entegrasyonu
 • -Sitemizde Yer Alan Görselleri SEO Uyumlu Bir Şekilde Düzenlenmesi
 • -“Pagination” Özelliği ile Sayfalandırma
 • -Breadcrumbs Yapısı
 • -Sayfa Açılış Hızını Arttırma
 • -Mobil Uyumluluk

 

İşte olmazsa olmaz eklentiler listemiz;

Daha önce kullandığımız ve başarılı sonuçlar elde ettiğimiz en iyi WordPress SEO eklentilerini aşağıda sıralıyoruz. Eklenti kullanımını, ayarlarını yukarıda paylaştığımız maddeler dahilinde gerçekleştirebilirsiniz.

1. Yoast

yoast

Ücretsiz kısıtlı sürümü ve ücretli sürümü ile dünya üzerinde en çok kullanılan WordPress SEO eklentileri arasında yer alan Yoast; akıllı etiket entegrasyonundan, profesyonel ve teknik site haritası oluşturma özelliklerine kadar pek çok alanda işimizi kolaylaştırıyor. Bütünleşik bir SEO eklentisi konumunda. WordPress SEO by Yoast kullanımı ile ilgili detaylı ve resimli rehberi ilerleyen aylarda sizlerle paylaşacağız.

2. All in One SEO Pack

Dünya üzerinde en çok kullanılan ve neredeyse her WordPress kurulumundan sonra yüklenen ilk eklentilerden bir tanesi olan All in One SEO Pack, site içi SEO konusunda pek çok konuda tıpkı Yoast gibi işimizi kolaylaştırıyor. Türkçe desteği ile ülkemizde sık tercih edilen WordPress SEO eklentilerinden.

 

3. wpSEO

Yoast ve All in one SEO gibi sık kullanılan SEO eklentilerinden olan wpSEO ile Yoast ve All-in-one SEO gibi sitenizle ilgili SEO ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 

4. SEO Ultimate 

seo ultimate

Son zamanların hızlı bir büyüme gösteren eklentileri arasında yer alan SEO Ultimate, WordPress eklenti dizininde yer alan verilere göre 200 binden fazla sitede kullanılıyor. “Hepsi bir arada” adlandırabileceğimiz SEO Ultimate ile sitenizin SEO performansınızı artırabilirsiniz.

 

#SİTE HARİTASI EKLENTİLERİ

   5. XML Sitemap & Google News Feeds

Site haritası oluşturma konusunda kullanabileceğiniz ve sadece bu konuda destek sağlayan XML Sitemap & Google News Feeds eklentisi bu konuda popüler eklentiler arasında yer alıyor.

 

6. Better WordPress Google XML Sitemaps

Site haritası ile ilgili pek çok teknik detayı (frequency, part) ayarlayabilmenizi sağlayan Better WP Google XML Sitemaps 100 binden fazla sitede aktif olarak kullanılıyor.

 

#AKILLI ETİKET EKLENTİLERİ

   7. All in One Schema.org Rich Snippets

all in one schema.org rich snippets

Sitenizin akıllı etiket entegrasyonu konusunda kullanabileceğiniz bir eklenti olan All In One Schema.org Rich Snippets ile arama sonuç sayfalarında tıklanma oranlarınızı arttırabilir, arama motoru yazılımlarının sitenizi daha kolay dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

    8.WP Product Review

Özellikle ürün, inceleme üzerine yoğunlaşan WordPress tabanlı siteler için oldukça kullanışlı bir eklenti. WP Product Review eklentisi ile ürün/servis incelemesi yapabilirsiniz. Akıllı etiket entegrasyonu ile arama motorlarına içerik alanınızı tanıtabilirsiniz.

 

    9.WP Social SEO Booster

 

WP Social SEO Booster eklentisi ile Open Graph başta olmak üzere sosyal medya ile ilgili akıllı etiketlerle birlikte mikro data etiketlerini de desteklemektedir.

 

#RESİM OPTİMİZASYONU

   10. SEO Friendly Images

seo friendly images

Pek çok site sahibi görsel yüklerken “alt” (açıklama), title (başlık) etiketi, görsel ismi gibi bazı detayları görmezden gelebiliyor. Bu eklenti ile birlikte yüklediğiniz görsellere “alt” ve “title” etiketini otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

 

 #SİTE HIZINIZI KATLAYABİLİRSİNİZ!

   11. WP Super Cache

wp super cache

Sitenizin daha hızlı yüklenmesi ve sayfa açılış hızınızı arttırmak için kullanabileceğiniz bir eklenti olan WP Super Cache, oldukça kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

 

#SİTE İÇİ OPTİMİZASYON

  12.SEO Smart Links

seo smart links

Site içi linkleme konusunda özellkle WordPress tabanlı haber sitelerinde gördüğümüz bir eklenti olan SEO Smart Links, girdiğiniz kelime öbekleriniz yazılar içinde otomatik olarak bulup, istediğiniz linke yönlendirebiliyor.

 

  13. Broken Link Checker

broken link checker

Site içinde zaman zaman değişiklikler yapıyoruz. Bazı sayfaları siliyoruz, ancak site içinde linkleme yaptıysak çeşitli hatalara sebep verebiliyoruz. Site içinde kırık linkleri otomatik olarak tespit etmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir eklenti olan Broken Links’i tavsiye ediyoruz.

 

  14. Simple 301 Redirects

simple 301 rec

Yukarıda anlattığımız silinen sayfaları ve kırık linkleri tespit ettikten sonra, 301 yönlendirmesi kullanmak mantıklı olacaktır. Zira index alan bir sayfanızın 404 hatası vermesi, istenilen bilginin silindiğini göstermektedir. O bilginin yerine benzer, başka bir sayfaya ya da ana sayfaya kullanıcıyı yönlendirmek en iyi çözüm olacaktır.

 

  15. WordPress Mobile Pack

Google’ın son yayınladığı “Mobil Uyumluluk” güncellemesinin ardından uzun süredir bahsettiğimiz ve önemine vurgu yaptığımız sitenizin mobil uyumlululuğu artık resmi bir hal aldı.

WordPress sitenizin mobil uyumluluğu konusunda problem yaşıyorsanız WordPress Mobile Pack’i kullanabilirsiniz

 

WordPress SEO eklentileriyle ilgili yazımızın sonuna geldik. İlerleyen günlerde eklentilerle ilgili detaylı bilgilere, eklenti ayarları ile ilgili püf noktalara, WordPress’te uygulayabileceğiniz SEO tekniklerine, SEO uyumlu Tema incelemelerine yine bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba bu web sitesi cidden dikkatimi çekti, tebrikler

 2. Hayrettin dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık