2018’de beklediğimiz 11 bilim hikayesi

30.12.2017
1.158
A+
A-
2018’de beklediğimiz 11 bilim hikayesi
Reklam
TESS
NASA'nın Geçici Gezinme Araştırması Uydu veya TESS, yaşam koşulları olabilecek yakınlardaki yıldızların çevresinde gezegenleri belirleyecek. NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA'nın Kepler misyonu bize, - gezegenlerin merkezî bir yıldızla yörüngede bulunduğu - güneş sistemlerinin istisna değil, norm olduğunu söyledi. 2018 yılında, TESS olarak bilinen uzay ajansının yeni gezegen avlanma misyonu, yıldız çevremizdeki yıldızlar etrafında, yani Dünya'dan 300 ışıkyılı uzaklıkta olan yıldızlar etrafında gezegen sistemleri araştırmaya başlayacak.

İki misyon arasındaki fark esas olarak bir yaklaşımdır. Kepler, uzaktaki yıldızların kısa bir süre karartılmasını isteyen dar bir gökyüzünün içine uzun ve derinçe baktı; bu, bir gezegenin ışıklarının bir kısmını örtbas ettiğini gösterecekti. TESS aynı algılama tekniğini kullanacak, ancak tüm gökyüzü kapsayan çok daha sığ bir alan üzerine odaklanacaktır. Buna bir teleskop olmadan görebildiğimiz 10.000 yıldız da dahildir.

Exoplanet Anket Uydu Geçişi anlamına gelen TESS, Mart ve Haziran ayları arasında piyasaya sürülecek. İki ay sonra yerel ekzarplanlar aramaya başlayacak.

Güneşin havasına uçmak

Parker Güneş Probu
Parker Güneş Probu, güneş etkinliği hakkında yeni veriler sağlayacak ve Dünya üzerindeki yaşamı etkileyebilecek büyük hava olaylarını tahmin etme kabiliyetine kritik katkılar sağlayacaktır. Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı

Bu yaz, NASA güneşe dokunmak için bir görev başlatacak.

Parker Güneş Probe 31 Temmuz'da kapalı kaldırmaya planlanan, atmosferden yüklü parçacıklar tatma ve 24 sırasında ayrıntılı ölçümler yaparak, güneşin yüzeyindeki 4 milyon mil mesafedeki salıncak olacak planlanan yörüngeler. NASA, uzay aracını güneş sistemimizin saçaklarına gönderdi, ancak kalbinde uzanan yanan gaz topuna asla yakın olmamalı.

Güneşe olan ilk yakın yaklaşımı Kasım ayında yapılması gereken bu son iki önemli soruya cevap verebilir: Güneşin korona cismi neden yüzeyinden çok daha sıcak? Güneş rüzgarına, güneşten uzaya akan yüklü parçacıklar akımı hangi unsurları gücünü kullanıyor? Yanıtlar, bilim insanlarının Dünya'nın uydularını, enerji ızgaralarını ve diğer hayati alt yapılarını tahrip edebilecek güneş fişeklerini ve güneş fırtınalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Daha önce Solar Probe Plus olarak bilinen uzay aracı, University of Chicago , 1958'de güneş rüzgarının varlığını ortaya atan astrofizikçi Eugene Parker'ın şerefine kısa süre önce yeniden adlandırıldı . NASA'nın bir canlı bilim adamının adını taşıyan ilk uzay aracı.

Bilim adamları oy pusulasında olacak

Hans Keirstead
Kök hücre bilimcisi Hans Keirstead, siyaset ofisi için çalışan birçok bilim adamı, mühendis ve diğer STEM uzmanlarından biridir. 2018 ara seçimleri, seçmenlerin bilimsel mesajlarını kabul edip etmediklerinin önemli bir testi olacak. Mark Boster / Los Angeles Times

Federal hükümetten sürüklenen yüzlerce bilimadamının ve geride kalanların çalışmalarının görüldüğü bir yıldan sonra, bilime yönelik politik adayların seferberliği devam etmeye devam etti.

Bu çabanın kalbi, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik geçmişine sahip adayların işe alınması, eğitimi ve onaylanmasına adanmış bir organizasyon olan 314 Eylem olmuştur . 2017'de, 314 Eylem, yaklaşık 1.400 kişi, göreve başlama fıstığı ve cıvataları konusunda aday olacaktı.

2018'de federal birlik için oy pusulasında olacak olan sekiz kişi onaylandı. Kök hücre araştırmacısı Hans Keirstead , Temsilci Dana Rohrabacher'i (R-Costa Mesa) yerinden olmak için yarışıyor ve Çocuk Doktoru Mai Kanh Tran ise California House yarışlarında koşuyor . zorlu Görevli Temsilci Ed Royce (R-Fullerton). 314 Eylem destekli bir başka aday Demokratik Kongre Üyesi ve yazılım geliştiricisi Jacky Rosen, Nevada Cumhuriyetçi Senato Delegesi Heller a karşı çıkacak.

2018 ara seçim seçimleri sadece ısınmaktır. 2020 seçimlerinde ve sonrasında yapılacak seçimler üzerine 314 Eylem, bu yıl bilim adamları için Körfez'de olmak üzere iki kitle eğitim olayı düzenleyecek.

Mars'ın kalbine derinlemesine bakmak

Mars InSight
Mühendisler NASA'nın InSight Mars'taki güneş dizilerini Mars yüzeyine vardığında düzgün bir şekilde konuşlandıracaklarından emin olmak için test ediyorlar. NASA / JPL-Caltech / Lockheed Martin

NASA, onlarca yıldır Mars'ı inceliyor. Şimdi uzay ajansı onu inceleyecek.

Kasım 2018'de geldiğinde, InSight Mars lander , Kızıl Gezegenin iç işleyişlerini ve kompozisyonunu keşfetmek için bir alet paketi kullanacak. Üç ayaklı arazi sismik aktivite ve meteorit darbelerindeki titreşimleri izlemek için bir sismometre kullanacak. Ayrıca, gezegenin iç tarafının ısı akışını incelemek için yüzeyin yaklaşık 16 fitinde bir termal bir sonda gönderir. Üçüncü bir enstrüman, lander ile Earth arasındaki radyo sinyallerindeki Doppler kaymasını izleyerek güneşin etrafını çeviren gezegenin "sallanmasını" ölçer.

Bu araçlar, bilimadamlarının birlikte gezegenin kabuğunun, manto ve çekirdeğinin yapısını ve bileşimini anlamalarını sağlayacak. Mars'ın iç mekanları dünyadan daha az titreşim yaşadı, bu nedenle Kızıl Gezegen'in içerikleri evimizin erken tarihine ve evrimine bir pencere sunabilir.

Mars InSight (Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Taşıtlarını Kullanan İçişleri Araştırması'nın kısa özeti) Mart 2016'da piyasaya sürülecekti, ancak bu planlar araçlardan birinde sızıntıyla önlendi. Her şey yolunda giderse, uzay aracı Mayıs ayında California'nın Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünden kalkacak.

CRISPR insanlara giriyor

HPV
İnsan papilloma virüsü hücrelerinin bir gösterimi, bir elektron mikroskopu ile büyütülmüştür. 2018 için planlanan bir klinik araştırma, HPV hücrelerine saldırmak için CRISPR gen düzenleme sistemini kullanacak. Getty Images aracılığıyla BSIP / UIG

CRISPR olarak bilinen gen düzenleme araç seti 2012'de olay yerine patladığından beri insanlardaki hastalıkları tedavi etme potansiyeli hakkında bir şeyler duyuyorduk. Ancak şimdiye kadar, çoğunlukla petri bulaşıkları ve hayvanlardaki hücreler üzerinde kullanılıyor.

ABD ve Çin'deki bilim adamları, bağışıklık sistemi hücrelerini değiştirmek için zaten CRISPR sistemini kullanıyorlar, böylece çeşitli kanser türlerine daha iyi saldırabiliyorlar. Süreç, bir hastanın kan dolaşımından hücrelerin alınmasını, onları laboratuarda değiştirilmesini, çarpılmasını ve daha sonra vücuda geri konmasını içerir.

Bununla birlikte, 2018'de CRISPR gen editörünü canlı bir kişinin bedeninde konuşlandıran ilk denemeyi görmeyi umuyoruz . Ocak ayında başlayacak olan bu çığır açıcı çalışma , servikal, anal, boğaz ve diğer kanserlere neden olan insan papillomavirüsüyle (HPV) mücadele etmek için CRISPR'yi kullanmayı planlıyor . CRISPR makineleri topikal jel ile hastaya verilecek. Umut, hücrelere girdikten sonra, sağlıklı hücrelerin DNA'sına zarar vermeden HPV viral genlerini inaktive edecektir.

Bilim adamları ayrıca orak hücre hastalığı ve beta talasemi gibi kan hastalıklarını tedavi etmek için CRISPR'yi ve Leber konjenital amaurozu adı verilen nadir görülen bir göz rahatsızlığını tedavi etme planlarını yapıyor .

Küresel bir çaba kara delik görmek için

Güney Kutbu Teleskobu
Bilim adamları, bir kara deliğin olay ufkunun araştırılmasına yardımcı olmak için Güney Kutbu Teleskobunu iyileştirdiler. Teleskop, Olay Ufuk Teleskobu projesi için sekiz kişi arasında yer alıyor. Daniel Michalik / Güney Kutbu Teleskobu

Bilim adamları, kara deliklerin evrende sayısız olgudaki etkilerine tanık oldular, ancak kimse doğrudan bir kimlik görmedi. 2018'de bu durum değişebilir.

Önümüzdeki aylarda, Event Horizon Telescope ile çalışan araştırmacılar , sıcak, spiral bir zemin üzerine silüetlenmiş gerçek bir kara deliğin ilk imajını üretmeyi umuyorlar.

Hedef, Yay A * ' dır , galaksimizin merkezinde 26.000 ışıkyılı uzaklıkta olan süpersiz bir kara deliktir. Bir görüntü elde etmek için gökbilimciler, ayda bir portakalın, diğer bir deyişle tüm gezegenimizin büyüklüğünde bir teleskop bulunabileceği kadar yüksek çözünürlükte bir teleskop yaratmalıydı.

Bunu dünyanın her yerinden sekiz teleskop bağlayarak yapabildiler. Nisan 2017'de, Yay A * ve daha da uzakta başka bir kara delik de ölçtüler. Arka plan gürültüsünü filtrelemek ve bu verilerin bir görüntüsünü birbirine eklemenin zor kısmı geliyor. Araştırma ekibinin verileri yorumlamanın en iyi yolunu bulması zaman ve sabır alacaktır, ancak sonuç kesinlikle beklemeye değer.

Daha hızlı uyuşturucu onayları

FDA Komisyon Üyesi Scott Gottlieb
Ajansın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi'ndeki FDA Komisyon Üyesi Scott Gottlieb. Gıda ve İlaç İdaresi

Gıda ve İlaç Dairesi başkanı laboratuardan ilaç almak ve klinikte daha çabuk almak istiyor. Önümüzdeki yıl mümkün olup olmadığını test etmeye başlayacak - eğer öyleyse, beklenmeyen maliyetler olup olmadığı test edilecektir.

FDA Komisyon Üyesi Scott Gottlieb , ajansın yakında onay sürecinin hızlandırılması için yeni yönergeler çıkaracağını söyledi. Örneğin, klinik araştırmalar yapan bir ilaç şirketi, deneysel bir tedavi gören hastaların daha uzun yaşamakta olduklarını veya hastalıklarının daha yavaş ilerlediğini göstermek zorunda kalmazlar. Bunun yerine şirket , tedavisinin Alzheimer hastalarının beyinlerinde beta-amiloid proteinin birikimi gibi bir hastalığa damgasını vuran bazı işlemleri durdurduğunu veya ters çevirdiğini göstererek FDA'yi tatmin etmek için "vekil belirteçler"kullanabilir.

Gottlieb'in, erken teşhis sinyallerine yanıt olarak tasarım, çalışma popülasyonları ve hedefleri değiştirilebilen "uyarlanmış klinik denemeler" in FDA'nın daha geniş kabulünü de üstlenmeleri bekleniyor . Hangi hastaların belirli bir ilacın en çok yarar sağladığını keşfetmek için bir dizi deneme yapmak yerine, tek bir uyarlamalı deneme, bu sorunun cevabını "esnek" hale getirirse soruyu cevaplayabilir.

Sistem boyunca bu değişikliklerin gerçekleşmesi zaman alacak ve insan gücü olacak. Ajans yeni tedavileri hızla takip ettiğinden, doktorlar ve uyuşturucu güvenliği uzmanları, daha az güvenli veya etkili olup olmadıklarını görmek için izliyor olacaklar.

Rendez-vous bir göktaşı ile

OSIRIS-REx Bennu'yu tarar
NASA'nın OSIRIS-REx, 2018'de asteroit Bennu'ya ulaşacak, sonra karaya çıkmak için iyi bir yer arayan yüzeyini taramaya başlayacak. NASA / Goddard / Arizona Üniversitesi

2016'da NASA, bir asteroitten değerli örnekleri geri getirmek için ilk görevini başlattı. 2018'de, uzay aracı nihayet hedefine ulaşacak.

OSIRIS-REx (Köklerin kısa, Spektral Yorumlama, Kaynak Tanımlama, Güvenlik-regolith Explorer) asteroid varacağı Bennu Ağustos ayında. Ekim ayında, yüzeyin haritalandırılmasıyla başlayacak ve sonunda en az 60 gram toz ve kayalık malzeme kapmak için iyi bir nokta tespit edecektir. Tıpkı NASA'nın Apollo misyonları tarafından getirilen on yıllar süren ay örnekleri bugün hala incelenmekte olduğu gibi, Bennu'dan geri gönderilen asteroid numuneleri, gezegen bilim adamlarına on yıllardır üzerinde çalışabilecekleri benzeri görülmemiş bir malzeme deposu sunabilir.

Bennu gibi asteroidler, uzay fosilleri. Güneş sisteminin oluşumundan kalan, tarihin başlangıç ​​tarihi hakkında önemli, değişmeyen bilgileri içeren gezegenlerin yapı taşları. Bennu ayrıca organik madde bakımından zengindir ve bilimadamları bu asteroitlerin Dünya için hayati önem taşıyan moleküllerin kaynağı olduğuna inanıyorlar. Son olarak, Bennu, yakın dünyadaki bir nesne olduğundan, bilim adamlarına, gezegenimize çarpan bir asteroit riskini daha iyi tahmin etmede yardımcı olabilir.

Bu numuneler Dünya'ya ne zaman döndüğüne gelince, nefesinizi tutmayın: OSIRIS-REx 2023 yılına kadar onları geri getirmek için programlanmamıştır.

Devlet bilim adamlarının dilini polisleştirmek

CDC
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde çalışan bilim insanları "bilim temelli" ve "kanıta dayalı" terimleri kullanamayacakları ilk hükümet çalışanları arasında yer aldı. David Goldman / Associated Press

Biyomedikal araştırmalara dayalı fonlar, davranışlar ve kararlar veren devlet kurumları, yaptıklarını açıklayan kelimeleri kullanmaktan kaçınarak misyonlarını yerine getirebilir mi?

Aralık ayında Washington Post bildirdi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri politika analistiyle toplantıda 2018 yılında Kongre'ye yol yapım belirli bütçe belgelerinden en az yedi terimleri din'i Trump yönetim kademesindeki bir çaba, yetkililer söyleniyordu "kanıta dayalı" ve "bilim tabanlı" gibi ifadelerin yanı sıra "çeşitlilik", "fetus", "korunmasız", "hak" ve "trans-cins" kelimelerinin kullanılmasını cesaretlendirdiler.

CDC'yi denetleyen Sağlık ve İnsan Hakları Departmanı yetkilileri raporu önemsemedi. Yönetmen Brenda Fitzgerald bir tweet'te "CDC'de yasaklanmış bir sözcük bulunmadığını garanti etmek isterim," dedi . "Önemli halk sağlığı programlarımız hakkında konuşmaya devam edeceğiz."

Şubat ayında Trump'ın 2019 bütçe belgeleri ortaya çıktığında, tüm Amerikalıların sağlığını izleyen bir ajans olan CDC'nin "savunmasız" popülasyonlara herhangi bir göndermeden kaçınılabildiğini göreceğiz. Veya Ulusal Sağlık Enstitüleri, "fetus" terimini kullanmadan Zika virüsü gibi patojenlerle savaşabilir mi yoksa ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücünün "bilim tabanlı" veya "kanıta dayalı" tıbba atıfta bulunmayı engelleyip önlemediğini. Sonuçta, bilim (ve kanıt) yaptıkları şeydir.

Kayıttaki en uzak uçuţ

Yeni ufuklar
Yeni Ufuklar uzay aracı, 2018 yılını 2014 MU69'da kapatıp harcayacak. 2019 yılında Yeni Yıl Gününde Kuiper kemer nesnesine ulaşmak planlanıyor. NASA / JHUAPL / SwRI

NASA'nın New Horizons uzay aracı, insanlığı ilk kez 2015 yılında Pluto'ya yakından baktığında tarihe geçti. Şimdi, cüce gezegenin 1 milyar mil ötesinde gizemli bir cisimden geçtiğinde yeniden tarih yaratmaya hazırlanıyor.

Görev liderleri, planlanan flyby olayının uzay araştırması tarihinde en uzak olacağını söyledi. Yeni Yıl Günü 2019 için planlanıyor (teknik olarak Yılbaşı 2018'i Pasifik saat dilimindekiler için). Bununla birlikte, yolculuk gerçekten yaklaşık altı ay önce başlar, uzay aracı uykudan uyanır ve bir sonraki hedefi hakkında bilgi toplamaya başlar.

MU69 olarak bilinen uzak nesne, Dünya'dan 4 milyar mil uzaktadır. 2014 yılında keşfedildi ve bilim adamları hala pek fazla şey bilmiyorlar. Fıstık şekilli gibi görünse de birbirine yakın yörüngedeki iki nesne olabilir. Hatta küçük bir ayı olabilir.

Yeni Ufukları nesnenin yüzeyinden sadece 2.175 mil uzakta tutacak bir buluşma noktası ile daha yakında öğreneceğiz.

Grip aşısına inancımızın test edilmesi

Grip aşısı
Grip aşısı, bu grip mevsiminde Amerikalıları korumak için kötü bir iş çıkardı. Bilim insanları, yıllık grip aşısını geçmişte kaldırabilecek bir evrensel grip aşısı üzerinde çalışıyorlar. Jason Hoekema / Associated Press

Bu yılki grip mevsimi, Amerikalıların grip aşısına olan inancını test edebilir. Grip sezonu bittiğinde Avustralya'da, aşı en yaygın dolaşımdaki gribe karşı yalnızca% 10 etkili oldu. Aynı suş, H3N2 olarak bilinen bir influenza A, şimdi burada gevşek durumda ve sağlık uzmanları grip aşısının, geçen yıl görülen% 34 etkililik seviyesinin çok altında kalacağını düşünüyorlar.

Aşının korunması son yıllarda istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Ancak halk sağlığı görevlilerini, hangi grip virüsünün dolaşacağı hakkında yanlış tahmin yapmaktan dolayı suçlamayın - yumurtalarda aşı üretmenin, aşıya karşı bağışık yanıtımızı baskılayan mutasyonlara neden olduğunun artan kanıtı var.

Bir "evrensel" grip aşısı çözüm olabilir. Bu tür aşı, insanların bağışıklık sistemini, virüsün tüm grip türleri tarafından paylaşılan bölümlerini tanıması için eğitir ve her yıl değişmez. Aynı zamanda yumurta yerine bakteri bulamacında üretilir. Bu özelliklerin her ikisi de, yıllık grip atışlarını geçmişte kaldırabilir. Ancak bu tür aşılar hala yıllarca sürüyor ve bu grip mevsiminde Amerikalıların hava şartlarında yardım etmesine izin vermiyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki grip ile ilgili yıllık ölümler ortalama 36.000 civarındadır. Ancak, 2012-13 sezonunda yaklaşık 12.000'den düşük bir seviyeye - kabaca 56.000'den - yüksek bir seviyeye kadar değişiyorlar. Geçen yıl, Amerikalıların% 46.8'inin gribe karşı aşı olduklarında, 101 çocuk gribe bağlı nedenlerden öldü. Yetkililer, yetişkinlerin nihai ücretini henüz karşılamadı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 2. Caner dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Kamil dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 4. Caner dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık