Amazon Orta Dünya için 500 Milyon Dolar Harcayacak!

20.03.2018
933
A+
A-
Amazon Orta Dünya için 500 Milyon Dolar Harcayacak!
Reklam

Amazon Orta Dünya için 500 Milyon Dolar Harcayacak!

Amazon’un yayın haklarını satın aldığı Yüzüklerin Efendisi’nin şirkete 500 milyon dolarlık maliyet çıkartacağı belirtildi. İşte diziye uyarlanacak efsanevi seri ve haberin detayları;

Geçtiğimiz yıl uzun süre konuşulan ve medya şirketlerinin satın almak için sıkı bir rekabet içine girdiği Yüzükler Efendisi mücadelesinde kazanan taraf Amazon olmuştu. Jeff Bezos’un gururla duyurduğu bu haber sektörde büyük yankı uyandırmış, Orta Doğu evrenini yönetecek ismin Amazon Prime olması epey dikkat çekmişti.

Nitekim Warner Bros. ortaklığında televizyona taşınacak serinin, Game of Thrones gibi ses getiren dizilerden biri olacağı yönünde yorumlar yapılmıştı. Ayrıca Amazon’un satın alma için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da sonradan rakamın 250 milyon dolar arasında olduğu öngörülmüştü.

Bu noktada; medya sektöründe epey iddialı olan, hatta geçtiğimiz günlerde canlı maç yayınlarının yeni adresi olacağı söylenen Amazon’un diziyi çekmek için harcayacağı maliyete değinebiliriz.

Amazon Yüzüklerin Efendisi Serisi Maliyet

Çünkü 2018’de içerik harcamaları için 5 milyar dolarlık bütçe ayırdığı söylenen teknoloji devinin, Yüzüklerin Efendisi’nin iki sezonunu 500 milyon dolar ya da daha üzerinde bir rakama çekeceği belirtildi.Bu rakama, Reuters tarafından 19 Amazon Prime orijinal içeriğinin maliyet, görüntülenme sayısı ve abone sayısının bulunduğu analizler baz alınarak gerçekleştirilen araştırma sonucunda ulaşıldı.

Şöyle ki analizde orijinal bir Prime yapımının üretim ve pazarlama maliyetleri kullanılarak rakam serinin yeni abone sayısına bölünüyor.

Reuters Amazon'un Dizi için 500 Mİlyon Dolar Harcayacağını Duyurdu

Örneğin; The Grand Tour isimli seri bu analize göre en başarılı yapımların başında geliyor. Reuters da bu araştırmayı baz alarak Yüzüklerin Efendisi serisinin iki sezonunun Amazon Prime’a 500 milyon dolar maliyet çıkartacağı sonucuna varmış.

500 milyon dolarlık rakamın içinde serinin yayın haklarını satın almak için harcanan rakam da dahil edilmiş. Ancak dizinin akıbeti ile ilgili Amazon’dan herhangi bir bilgi verilmediğini de ayrıca belirtelim.

Ne var ki ekip ya da yapım detayları henüz belli olmayan dizi, tahmin edilen maliyetiyle şimdiden merak uyandırıyor diyebiliriz.

Amazon Dev Bütçe ile Nasıl Orta Dünya yaratacak

Sonuçta; piyasa değeri 100 milyar dolara ulaşan Netflix ve Netflix’i yakalamak üzere olduğu söylenen Amazon, bu seriyle büyük bir çıkmış yapması bekleniyor. Keza efsane serinin ilk 2 sezonu için ayırılan 500 milyon dolarlık bütçe de bu durumu destekliyor.

Dünya Devi WPP’nin CEO’su: “7 Teknoloji Devi Medya Sektörünü Değiştirecek”

Kaldı ki orijinal Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk 3 filminin toplamda 281 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş olması da beklentileri haklı çıkartacak nitelikte. Bakalım, Amazon dev bütçesini kullanarak ekranlara nasıl bir Orta Dünya getirecek?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bilal dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 2. Fatma dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Bilal dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 4. Fatma dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık