Apple Üretimde % 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçti!

20.04.2018
724
A+
A-
Apple Üretimde % 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçti!
Reklam

Apple Dünya Çapındaki Tüm Tesislerinde % 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçti!

ABD’li teknoloji devi, dünya çapındaki tüm tesislerinde yenilenebilir enerji kullanmaya başladığını açıkladı. Detaylar haberimizde;

Apple CEO’su Tim Cook’un yoğun çabaları sonuç verdi ve ABD’li teknoloji devi dünya çapındaki bütün tesislerinde yenilenebilir enerji kullanmaya başladığını açıkladı. Dün yapılan duyuruya göre; 2014 yılında tüm veri merkezlerinde % 100 yenilenebilir enerji kullanan Apple artık tüm tesislerinde temiz enerji ile ihtiyacını karşılıyor.

Sonuçta; Google gibi yenilenebilir enerji yatırımlarıyla sık sık gündeme gelen Apple, şu anda ulaştığı % 100’lük oranın kutlamasını yapıyor. Tim Cook da söz konusu başarıyı; “şirket için bir dönüm noktası niteliğinde olan bu duruma gelebildiğimiz için gurur duyuyoruz” sözleriyle anlatıyor.

Küresel tesislerinin % 100 temiz enerji ile güçlendirildiğini açıklayan Apple, yenilenebilir enerji alanında kat ettiği yolu gururla duyurdu.

Apple Yenilenebilir Enerji Hedefine Ulaştı

Yapılan açıklamada; yenilenebilir enerjinin, ABD, İngiltere ve Çin dahil olmak üzere 43 ülkedeki satış mağazaları, ofisler, veri merkezleri ve ortak kullanılan tesisleri kapsadığı bilgisine yer verildi.İlaveten Tim Cook; sınırları zorlamaya devam edeceklerini ve yenilenebilir enerji için yeni kaynaklar arayacaklarını çünkü geleceğin buna bağlı olduğunu dile getirdi.

Apple’ın halihazırda 25 yenilenebilir enerji projesi olduğu ve 626 megawatt güç üretildiğini belirtilirken, çok yakında faaliyete girecek 15 projenin varlığından da bahsedildi.

Apple Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Artırıyor

Buna göre; 15 proje tamamlanır tamamlanmaz tesislerin 1.4 gigawatt güç üreteceği ve temiz enerjinin 11 ülkeye gönderileceği açıklandı. Diğer taraftan; bu haberin Google’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı duyurudan hemen sonra gelmesi de dikkat çekti.Zira Google birkaç gün önce 2017’deki % 100 yenilenebilir enerji hedefine ulaştığını açıklamış, geçen yıl kullandığı tüm enerjiyi temiz enerji olarak satın aldığını kaydetmişti.

Yenilenebilir enerji alanında adından söz ettiren bir diğer teknoloji devi olan Microsoft da yaptığı son yatırımla gündeme gelmişti.

Teknoloji Devleri Temiz Enerjiye Yoğunlaşıyor

Şirketten yapılan açıklamada Microsoft; Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadar yapılan en büyük kurumsal güneş enerjisi projesine imza attığını duyurmuş, Virginia’da kurulacak tesisin 315 megawatt güç üreteceği söylenmişti.

Intel’den Kripto Para Madenciliğinde Enerji Tüketimini Azaltacak Aygıt Geliyor

Söz konusu yatırım, Microsoft’un 2020 yılına kadar tüm merkezlerinde % 60 yenilenebilir enerji hedefinin bir parçası olarak gösterilmişti. Sonuçta; ABD’li teknoloji devleri yenilenebilir enerji alanına yaptıkları yatırımlarla gündeme gelirken, bu olay pek çok kişinin aklına “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” deyimini getiriyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Teşekkürler

 2. Gökhan dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 3. Fatma dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 4. Gül dedi ki:

  Teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık