Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

20.03.2018
787
A+
A-
Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?
Reklam

Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar; kredi başvurularını değerlendirirken, istenilen kredi miktarıyla elde edilen gelir arasındaki oranın karşılanabilir düzeyde olmasını isterler. Bu sayede hem banka geri ödemeyi güvence altına alır hem de kredi talebinde bulunan kişi ödeme yapmada zorluk çekmemiş olur. Gelir düzeyiniz arttıkça kredi çekebileceğiniz miktar da artmaktadır. Ancak ülkemizde yaklaşık 13 milyon asgari ücretli çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle net asgari ücret 1300 TL olmuştur. Gelirin düşük olması sebebiyle, asgari ücretlinin kredi çekmeden birikim ve yatırım yapması oldukça imkansızdır, diyebiliriz. Bu durumda, gelir düzeyiyle yakından alakalı olan kredi; en çok merak edilen soruyu akıllara getirmektedir: Asgari ücretle çalışan biri ne kadar kredi çekebilir?

Eğer asgari ücretli bir işte çalışıyorsanız ve kredi çekmek istiyorsanız, sadece kendi maaşınızla çekebileceğiniz kredi tutarı banka tarafındansınırlandırılmıştır. Bankalar verdikleri paranın geri ödenmesini garanti almak istedikleri için yüksek tutarlı kredi alma şansınız yok denecek kadar azdır. Ancak bazı bankalar işverenden ilave gelir yazısını da kabul edip, kredilendirirken bu evrakı da değerlendirmeye almaktadır. Ayrıca, size ait olan ev ya da iş yerinin kirası da gelir sayılmakta ve kredi tutarınızı etkilemektedir.

Bu durumda asgari ücretle çalışan kişilerin kredi tutarı nasıl hesaplanır, gelin birlikte inceleyelim:

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle asgari ücretin 1300 TL olmasıyla, çekilebilecek kredi miktarı da doğal olarak artış göstermiştir. Bu artış sadece kredileri değil, kredi kartı limitlerinde de artış imkanını beraberinde getirmiştir. Asgari ücretli aylık gelirinin yüzde 60’lık kısmına kadar kredi kullanabilmektedir. Bu durum kişilerin asgari yaşam standartlarını kaybetmeden kredi kullanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca bankalar da kredi kullanımını sınırlandırarak, geri ödemenin yapılmasına imkan sunmaktadır.

Maaşa ve gelire bakarak belirledikleri kredi tutarları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak bir genelleme yaparsak, birçok banka maaşın yüzde 40’ı ila 60’ı oranında kredi verme eğilimindedir. Ortalamasına bakacak olursak da kredi vermede uygulanan formül ‘aylık net gelir/2’olarak hesaplanır. Bu durumda, asgari ücretle çalışan bir kişinin 1300/2= 650 TL aylık kredi taksiti ödemesine izin verilir. İhtiyaç kredilerinde en uzun vade 36 ay olduğu için kredi kullanılabilecek tutar 17.500 TL civarındadır. Tabii bu durum başka bir kredi ödemeniz yoksa geçerli olacaktır. Örneğin aylık 300 TL kredi borcu öderken yeniden kredi çekmek isterseniz, ödemenize izin verilen taksit tutarı 650-300=350 TL olacaktır. Bu da toplamda 10.000 TL kredi tutarına denk gelmektedir.

Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?

Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?

Büyük yatırımlar yapmak istiyor ve bunun için de yüksek miktarlarda kredi çekmek istiyorsanız, asgari ücret olan maaşınız yeterli olmayacaktır. Bu durumda, çekebileceğiniz kredi tutarını arttırmak için bir sürü yol bulunmaktadır. Ek geliriniz varsa, bu tutarı kredi miktarınızı arttırmak için kullanabilirsiniz. Ancak bu ek gelirin kredi işlemlerinde geçerli olabilmesi için kira geliri gibi kayıtlı ve düzenli olması gerekmektedir.

Konut kredisi çekmek istiyorsanız, bankanıza yeni aldığınız evi ya da daha önceden sahip olduğunuz ev veya iş yerini teminat olarak gösterebilirsiniz. Ancak borcunuzu ödeyemediğiniz anda bankanızın ipotek altındaki gayrimenkulü acımadan satabileceğini unutmamalısınız. Kredi miktarını yükseltmek için bir diğer yol ise kredi notu yüksek olan bir kefil bularak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bazı bankalar, kredi notu orta düzeyde olan iki kefil de isteyebilir. Bu durumda bankanız kefilin ve sizin kredi puanınız ile gelirinizi hesaplayıp size kredi kullandırabilir.

Başvuru Sırasında Kredi Notu Ne Kadar Önemli?

Başvuru Sırasında Kredi Notu Ne Kadar Önemli?

Kredi puanı, bankalar için başvuruda ilk değerlendirilecek bilgidir. Bankalarda daha önce işlem yapmış, bir şekilde banka kaynaklarını kullanmış kişilerin kredi notu belirli seviyelere ulaşmıştır. Kredi notu borç ödeme disiplininizi gösterdiği için başvurunuzun olumlu ya da olumsuz cevabı asıl olarak buna bağlıdır. Kredi tutarı maaşınıza bakarak hesaplanır; ancak kredi kullanmanız için verilen onay kredi notunuza bağlıdır.

Asgari ücretle çalışırken yatırım ya da birikim yapmanın zorluğu ortada. Bu nedenle devlet de bankaları teşvik ederek, düzenli geliri olanlara kredi kullandırma yolunu açmıştır. Ancak bu durumda düzenli gelirin yanı sıra krediyi ödeyebilecek yeterli güce sahip olmanız da oldukça önemlidir. Kredi tutarı düşük diye üzülürken, istediğiniz miktarın yükseldikçe aylık taksitlerinizin de aynı oranda artacağını ve kredi riskinin büyüyeceğini unutmamalısınız.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 2. Kamil dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 3. Ahmet dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 4. Ayşegül dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 5. Bilal dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık