Asgari Ücret Ne kadar oldu? 2018 yılı Asgari ücret haberleri

24.12.2017
1.103
A+
A-
Asgari Ücret Ne kadar oldu? 2018 yılı Asgari ücret haberleri
Reklam

Asgari Ücret Ne kadar oldu? 2018 yılı Asgari ücret haberleri

Asgari ücret ne kadar oldu? Evet milyonlarca kişiyi ilgilendiren  sorusunun cevabı her kesim merak etmektedir. Biliyorsunuz ki Asgari ücret 1404 tl idi. Fakat son çeyrekte 1300 tl civarına kadar düştü niçin düştü çünkü devlet işvereni korumak için işverene destek verebilmek için 1404 tl nin 100 tl sini asgari ücretlinin net maaşından keserek işverene destek olmaya çalıştı. Fakat unutmayalım asgari ücretlinin net maaşından keserek. Zaten geçim derdiyle mücadele eden Asgari ücretli bir de böyle bir uygulamayla karşılaşınca 100 tl nin ne kadar aileyi zor durumda bıraktığının farkında olabileceğini düşündüğümüz devletimizin saygı değer yöneticileri, enflasyonun gerçek değerini dikkate alıp karar vermeleri, yani adil bir politika izlemelerini çoğu çalışan tarafından beklenmektedir.

asgari ücret ne kadar

Asgari Ücretli Çalışanların Kazandıkları Ücret Yetmiyor

Milyonlarca aile midelerine bir gram daha lokma girebilmesi için bu haberi beklemektedir. Yurdumun güzel insanlarının seçtiği hükümetler üzerine düşen görevleri harfiyen yaptıklarını zannetmektedirler. En önemli soruda, bu insanların yani kendi vatandaşlarımızın ne kadar zor şartlarda hayatta kalabilmek için çalıştıklarını hepimiz biliyoruz. Evin elektriğini, suyunu ödeyemiyor, derme çatma ucuz kirası olan evlerde yaşıyorlar. Bazı alileler ilk 1 yılda evliliğini bu asgari ücret yüzünden sürdüremeyerek boşanıyor.

İnsanlar ne istedikleri gıdayı alabiliyorlar ne evlenmeyi göze alabiliyorlar nede kendilerine bir kıyafeti bile çok görüyorlar. Peki neden? tabi ki asgari ücret yüzünden. Çoğu üniversite mezunu iyi eğitimler almış insanlar Asgari ücrete büyük şirketlerde çalışıyorlar Örneğin Gediz Elektrik bunlardan sadece bir örnek. Personeline her türlü imkan sunmasına rağmen geçinmesi için hatta yaşamını idame ettirebilmesi için verdiği ücret sadece Asgari ücrettir. Asgari ücretin yapabildikleri bununla elbette sınırlı değil milyonlarca insan evlenip aile kurması yerine annesinin babasının evinde 40 yaşına gelmiş hala hayatını sürdürüyor. Ne kadar acı değil mi? Neden normal insanlar gibi Asgari ücret çalışanının da bir hayatı yok neden yuvasını kurup çocuk sahibi olamıyor neden mutluluğu hak etmiyor neden 2. sınıf vatandaş kategorisinde hissediyor kendini. Artık devletimizin bu oluşuma bir son verip insanların geçimini sağlayabileceği şartlarda ücret politikasını uygun görmesi gerekmektedir. Ev kirası yemek, giyinmek, ısınma giderleri 1400 tl nin çok çok üzerinde kalıyor.

asgari ücret

Asgari Ücret Ne Kadar olacak?

Avrupa da yaşayan insanlar hatta krizde olan ülkeler bile vatandaşlarının huzurlu bir yaşam sürmeleri için gerekli çalışmaları yapmışlar. Bizlerin ne yaşam kalitesinden söz edebiliriz nede borçsuz bir hayattan. Çünkü aldığımız ücret çok az ve geçinemiyoruz bizler yaşayamıyoruz. Vatandaşlar hayatlarını idame ettiremiyorlar. Cinayet, hırsızlık, boşanmalar hepsi vatandaşın mutsuz olmasından evine yeteri kadar ekmek götürememesinden kaynaklanıyor.

Bu şartlarda ne motivasyon nede üretimde verimliliği beklemek hayal olur. Ülkemizin kalkınması vatandaşlarımızın huzuruna mutluluğuna iyi beslenmesine bağlıdır. İnsanlarımız iyi beslenemediği için kanserojen gıdaların ucuz olaması sebebiyle tercih edilmektedir. Çoğu insan düzgün beslenemediği için sağlık harcamaları artmaktadır her yıl katlanarak büyümektedir. Bütün bunların nedeni insanların düzgün ücretler almamasıdır. Düzgün ücret alamayan vatandaş sağlıklı gıdalar yerine ucuz zararlı gıdalara yönelmektedir. Sağlık harcamalarına vereceğiniz ücreti kendi vatandaşlarınıza verinde et girsin midelerine sağlıklı beslensinler kanser hastalıklarından ölmesinler. Sağlıklı çocuklar başarılı nesiller yetiştirebilsinler. Ana okuluna kreşe gidebilsin asgari ücretli çalışanların çocukları. Ama sizler vatandaşlarınızı düşünmeyerek yılda 100 tl zam yaparak onların dahada dibe vurmasını sağlıyorsunuz.

Ekonomi yok, üretim yok, tarım yok, hayvancılık yok, sürekli vergileri arttırarak ayakta kalmaya çalışan bir devlet var. Böyle nereye kadar devam edecek. Nasıl bir geleceği olacak vatandaşların. Bunların aslında çokta farkında olan devlet büyüklerimizi seçerken iyi düşünün çünkü her durumda mağdur olan siz değerli vatandaşlarımızsınız.

Gelelim konumuza Çalışma bakanımızın yaptığı açıklamaya göre enflasyon değerleri dikkate alınarak mevcut ekonomik durum göz önünde bulundurularak bir ücret belirlenecek. her sene olduğu gibi aynı açıklama yine bu sene içinde geçerli belli ki. Diğer taraftan Türk iş Başkanının yaptığı açıklama ise Türkiye İstatistik kurumunun gerçek verileri dikkate alarak bu ücret politikasını belirlemesi gerektiğini bildirdi.

Asgari Ücret Net Bin 893 TL 90 Kuruş olmalı

Türk iş Genel sekreteri Asgari Ücret 1893 tl olmalı insanlar geçimlerini sağlayamıyorlar istatistik kurumum sağladığı verilere göre bu rakamın altında bir ücret belirlenmemelidir. İnsanlar mağdur edilmemelidir. Bizler sözlerimizin ve talebimizin arkasındayız. Asgari Ücret ile ilgili olarak müzakerelere başlayacak, Başbakanın söylediklerine göre ise vatandaşlarımızı hiçbir zaman enflasyonun altında kalmadığını bildirdi. Fakat vatandaş geçim zorluğu çekiyor vatandaş istediğini ne alabiliyor nede temel ihtiyaçlarını ancak yetirebiliyor. Acil olarak Asgari Ücret hakkında önlem alınmalı vatandaşlarımız mağdur edilmemelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Caner dedi ki:

    Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Caner dedi ki:

    Teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık