Barınaktan Hayvan Nasıl Sahiplenilir?

21.03.2018
800
A+
A-
Barınaktan Hayvan Nasıl Sahiplenilir?
Reklam

Barınaktan Hayvan Nasıl Sahiplenilir?

Köpekler ve kedilerin insanoğlu tarafından evcilleştirilmesinden bu yana 12 bin yıl geçmiş; binlerce yıldır onlarla aynı yolu izliyor, birbirimizle arkadaşlık, yoldaşlık yapıyoruz. Beraber sevinip, üzülüyoruz.

Maalesef içinde yaşadığımız toplumda hayvanlarımızı koruyan herhangi bir kanun olmadığından, onlara işkence etmek, bir hevesle alıp sonra sokağa atmak bir şuç teşkil etmiyor. İşte bu yüzden bir sürü hayvan önce sokaklara terkediliyor eğer hayatta kalacak kadar şanslılarsa barınaklara alınıyor.

Pet shoptan alınan diğer yavrularla kıyaslananınca maalesef barınaktaki çoğu cins olmayan olgun hayvan dostlarımız çoğu insan için bir numaralı tercih olmuyor. Bu nedenle barınaklarımız ağzına kadar dolu, mama eksikleri oldukça fazla, tek istedikleri şey birazcık sevgi ve bir kap mama.

Petshop Zalimliğine Son Verebilirsiniz.

Ne yazık ki günümüzde cins köpekler, kediler ticari amaçlarla elde tutulup, vaktinden önce, arka arkaya çiftleştiriliyor. Yavruları süt emme vaktini bile tamamlamadan başkalarına satılıyor. Daha dinlenemeden tekrar çiftleştirilen köpekler ise bu yorgunluğa dayanamayabiliyor. Pet shoplar bu koşullarda ya da başka etik olmayan koşullarda üretilen yavruları büyük ücretlere satarak kar elde ediyorlar. Şayet illa cins bir köpek yahut bir yavru sahiplenmek istiyorsanız, barınaklara terk edilen birçok cins ve yavru köpeğin olduğunu unutmayın.

Ölmek Üzere Olan Bir Canı Kurtarabilirsiniz.

Her barınağın yüzlerce köpeğe bakabileceği kadar geniş bir alanı olmuyor ve bu yüzden bazı ülkelerde, belirli bir sürenin sonunda sahiplenilmemiş olan köpekler öldürülüyor. Bu tür barınaklara “kill shelter” adı veriliyor. Örneğin Romanya bu sebeple hala büyük sorunlar yaşayan bir ülke. Ziyaret edeceğiniz barınaklara gitmeden önce, orada belirli bir süreden sonra sahiplenilmemiş köpeklerin öldürülüp öldürülmediğini kontrol edin ve eğer böyle bir barınak bulursanız buraya öncelik verin. Son anda bir hayat kurtarabilir, onların mucizesi olabilirsiniz.

Önyargılarınızı Bırakın

Barınağa yolu düşmüş ev hayvanlarının eski yuvalarında kötü davranış sergiledikleri için getirildiğini düşünüyorsanız büyük, çok büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Bazı köpek sahipleri çocukları konusunda endişelendikleri için, taşınma ve alerji gibi pek çok farklı sebeple hayvanlarını barınağa bırakma yolunu seçebiliyor. Barınaktan sahipleneceğiniz patili dostunuzun sahip olduğu eğitim sizi fazlasıyla şaşırtabilir. Davranış problemi sebebiyle barınakta bulunan köpekler ise aslında en başında doğru eğitilmedikleri ve yeterli ilgiyi görmedikleri için barınağa getiriliyorlar. Unutmayalım ki kötü huylu hayvan diye bir şey yoktur, bilinçsiz ya da ilgisiz sahipler vardır.

Barınaktan hayvan sahiplenmenin daha fazla uğraş gerektirdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü olgun bir köpeği evinize getirdiğinizde ise yavru köpeğe göre daha az derdiniz olacak. En başında olgunlaşmış köpeğin tuvalet eğitimine ihtiyacı olmayacak ve muhtemelen dişlerini çıkarmış olduğu için eşyalarınızı kemirmeyecek. Ayrıca olgunlaşmış köpekler de en az yavru köpekler kadar kolay eğitilebiliyor.

Barınaktan hayvan sahiplenmek için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Bulunduğunuz ilin ya da en yakın yeri telefonla arayıp ziyaret saatlerini öğrenin, sahiplenmeseniz bile mama yardımı yapabilirsiniz.
 • Her barınağın sahiplendirme prosedürü farklı olabiliyor, arayıp kontrol etmeniz en iyisi.
 • Barınakların hayvanları kontrol edebilmesini kolaylaştırması açısından; köpek veya kedinin yaşayacağı mekanı gösteren, içinde sizinde bulunduğunuz fotoğraflar
 • Ev için sahiplenecekseniz, İsminize kayıtlı adresi gösteren ikametgah, su, tel,elektirik faturası vb ve sizin hakkınızda bilgi verebilecek en az iki referans
 • İş yeri için ise vergi levhası
 • Yanınızda tasma ve zincir, yol uzaksa su kabı getirmeniz gerekiyor.

Hepsinin ötesinde barınaktan bir hayvan sahiplendiğinizde o sizi o kadar sevecek ve bu iyiliğinizin karşılığını ileride kat kat verecek ki verdiğiniz karardan asla pişman olmayacaksınız.

Son olarak durumun ciddiyetini ve önemini anlatan bu videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 2. Gökhan dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 3. Gökhan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 4. Caner dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 5. Burcu dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık