Bartholin Kisti Nasıl tedavi edilir?

28.12.2017
1.130
A+
A-
Bartholin Kisti Nasıl tedavi edilir?
Reklam

Bartholin kisti neden oluşur ve tedavi yöntemleri nelerdir? Prof. Dr. Faruk Buyru, Bartholin kisti hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı.

Bartholin Kisti Nasıl tedavi edilir ? Bartholin nedir? öncelikle bu konular hakkında bilgi vermek istiyoruz. Vajina girişinde şişlik, şişlikten kaynaklanan ağrı ve kızarıklık şikayetlerine sebep olan Bartholin kisti, birçok kadının yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Üstelik tedavisinin ardından ne yazık ki bu kistin tekrarlama ihtimali var. Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüp Bebek Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Buyru, Bartholin kisti ile ilgili merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

Bartholin kistiyle ilk 2015 yılında tanıştık. Eşim şiddetli acılar çekiyordu 3-4 gün içerisinde ilerledi ve içerisinden çıkılamaz bir hal aldı. ilk günlerde sancısı başladı hemen bir doktora gittik. Antibiyotik verdi onları eşim kullandı fakat çok çabuk ilerlemişti ki bir kaç güne kadar yürüyemez hale gelmişti. Gece sancıları da artınca ne yapacağımızı bilemedik hastaneler eşimi kabul etmedi. Operasyon yapamıyorlarmış. Sabaha kadar ağladı acılar içinde kıvrandı sabah hava aydınlanır aydınlanmaz. Doktor araştırdım sonunda bu işleri yapan bir doktora ulaştım acil getirin diye bilgi verdi. Doktorumuza apar topar gittik eşim koltuğa bırakın zor oturmayı yürüyemez hale gelmişti. Muayeneye vardığımızda sedyeye uzandı. ardından cerrahi operasyon yapılacağını belirttiler. Damarlarından narkoz verilerek uyutuldu bir kaç saatlik operasyonun ardından iyileşmişti. Artık eskisi gibi yürüyebiliyordu.

Aradan 4 ay geçtikten sonra Bartholin kisti tekrar oluştu bu sefer ki sancıları çok daha büyük ve dayanılmaz boyuttaydı. Sürekli ağlıyordu. Büyük acılar çekiyordu. tekrar aynı doktora götürdük muayene sonucunda işin çok ciddi boyutta olduğunu söyledi. Operasyona alındı.Tam 6 saat süren bir operasyon geçirdi kist o kadar şişmişti ki idrar kesesine çok yaklaşmıştı. Doktor eğer başaramasaydık hastaneye yatıracaktık diye bilgi verdi. Bartholin kisti ile tanışmamız son derece kötü deneyimler yaşattı. Eşime sonda takıldı idrarını sondaya yapıyordu iltihaplı alan mikrop kapmasın diye doktor tarafından alınan bir önlemdi bu. Son derece kötü bir rahatsızlıktı bizim için.

Doktorumuz keseyi açık bırakacak şekilde diktiğini bir daha aynı kistin tekrar etmemesini umduğunu iletti. O günden sonra tekrar oluşmadı. Size tavsiyemiz başlar başlamaz sancılar hemen bu işte tecrübesi olan bir doktora gitmeniz olacaktır. Sakın bekletmeyin beklemeyin sakın çünkü çok kısa bir sürede rahatsızlık büyüyor ve içinden çıkılamaz bir hal alıyor. sakın beklemeyin. hissettiğiniz an hemen gidin. Şimdiden geçmiş olsun.

Öncelikle kist hakkında bilgisi olmayanlara kısaca anlatmak gerekirse... Bartholin kisti nedir?

Bartholin bezleri, vajina girişinde iki yanda bulunan bezelye büyüklüğünde organlardır. Bezler, 0.5 cm büyüklüğündedir ve yaklaşık 2.5 cm uzunluğunda bir kanalla vajina girişine açılırlar. Cinsel ilişkiyi kolaylaştıran, ilişki esnasında ağrı oluşmasını engelleyen vajinayı kayganlaştırıcı bir salgı oluştururlar. Normalde bu bezleri elle hissetmek mümkün değildir ancak özellikle enfeksiyon nedeniyle kist kanalı tıkandığında, bu kanal şişer ve 4-5 cm büyüklüğüne ulaşan bir kist halini alır.

bartolin-kisti

bartolin-kisti

Tıkanıklık dışında Bartholin kistinin nedenleri nelerdir? Ve kişi şişliğin Bartholin kistine işaret ettiğini nasıl anlar? Bartholin kistinin belirtileri nelerdir?

Bartholin kisti; bartholin bezinin salgıladığı sıvıyı vajinaya aktaran kanalın herhangi bir nedenden dolayı tıkanması sonucu gelişir. Sıvı boşalamayınca Bartholin bezinin içinde birikmeye başlar ve bunun sonucunda da Bartholin kisti oluşur. Bartholin kistinin nedeni kist kanalının tıkanmasıdır. Bu travma, tahriş veya enfeksiyona bağlı olarak oluşabilir. Olaya enfeksiyon da eklenirse abse halini alır. Tek taraflı veya her iki yanda kızlık zarının hemen dış kısmında şişlik en önemli belirtidir. Gerek kist, gerekse abse şiddetli ağrıya neden olur. Şişlik, kızarıklık ve ağrı en önemli belirtileridir. Ağrı o kadar şiddetlidir ki oturmak hatta yürümek bile çok ızdıraplıdır. Kist veya absenin olması durumunda cinsel ilişki mümkün değildir. Küçük kistler ilişkiye engel olmasa da, ilişki esnasında ağrı oluşur. Enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateş, titreme, halsizlik de görülebilir.

Bartholin kistinin tedavi yöntemleri nelerdir? Tedavinin ardından bazı hastalarda bu kistin tekrar ettiğini biliyoruz. Peki Bartholin kisti neden tekrarlar? Tekrar riskini azaltmak için ne yapılmalıdır?

Küçük ve herhangi bir şikayete yol açmayan kistlerde tedaviye gerek yoktur. Her ne kadar enfeksiyon olsa da antibiyotikler tek başına yeterli değildir. Bu nedenle kist veya abse bir an önce boşaltılmalıdır. Lokal veya genel anestezi altında kist açılır ve içindekiler dışarıya akıtılır. Sadece boşaltma yeterli olsa da bu işlem sonrası tekrarlama riski daha fazladır. Önemli olan açılan kısmın tekrar kapanmamasıdır. Bu nedenle marsupiyalizasyon denilen, boşaltma sonrası kist ağzına dikiş konularak kanalın tıkanma riski azaltılabilir. Yine tekrarlama riskini azaltmak için kist içine alkol uygulaması, gümüş nitrat uygulaması da diğer tedavi seçenekleridir. Kist boşaltıldıktan sonra içine enjektörle alkol verilerek, kist içini döşeyen hücreler tahrip edilir. Aynı şeyi gümüş nitrat ile yapmak da mümkündür. Kist içine gümüş nitrat sürülerek kist duvarı tahrip edilir. Bu şekilde tekrarlama riski yüzde 10’un altına çekilebilir.

Word kateter denilen küçük bir hortumun kist içine yerleştirilip 4-6 hafta kadar tutulması da kanalın açık kalmasını sağlayarak tekrarlama riskini azaltır. Bu, ucunda şişirilebilir balonu olan bir hortumdur. Kist veya abse içeriği boşaltıldıktan sonra, bu hortum kist içine yerleştirilir. Ucundaki minik baloncuk şişirilerek dışarıya çıkmasına engel olunur. Kist iyice boşalıp iyileşinceye kadar hortum içeride tutulur. Kist iyileştikten sonra baloncuk boşaltılıp, hortum çıkartılır. Bezin tamamen çıkartılması pek tercih edilmez. Bez çıkartıldığı takdirde vajinal kuruluk problemi oluşabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında ağrı oluşabilir. Ayrıca kistin çıkartıldığı yerde oluşabilecek hafif çöküntü görüntüyü bozabilir. Ancak sık tekrarlaması durumunda kistin çıkartılması düşünülebilir.

Bartholin kisti veya apsesinin tekrarlaması halinde ne yapılmalıdır?

Tekrarlaması halinde word kateter uygulaması, kist yatağına alkol veya gümüş nitrat uygulaması tercih edilebilir. Sadece kistin boşaltılması ile yüzde 30-40 olan tekrarlama riski bu yöntemlerle yüzde 10’un altına indirilebilir. Vajinal kuruluk ve cinsel ilişki esnasında ağrıya yol açabileceğinden derindeki bezin çıkartılması son çare olarak düşünülmelidir.

Bartholin Kisti Nasıl tedavi edilir

Jinekolojik muayene konusunda çekinen bireyleri düşünürsek... Bartholin kisti olan kişi tedavi yöntemlerine başvurmazsa ne olur?

Ağrı o kadar şiddetli olur ki oturmak, hatta yürümek bile çok zorlaşır. Bu durumda tedavi yapılmaması düşünülemez. Kist veya abse boşaltılarak hasta bir an önce rahatlatılmalıdır. Özellikle ileri yaşta ortaya çıkan Bartholin kistlerinde kanser olasılığı da akla getirilmelidir. Kanser riski çok düşük olsa da özellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda biyopsi alınması düşünülmelidir. Kanser durumunda daha geniş kapsamlı cerrahi, lenflerin çıkartılması ve hatta radyoterapi gündeme gelebilir.

Bartholin kistine sahip hastaların yapması gerekenler nelerdir?

Bartholin kisti oluşumu hastanın davranışlarıyla çok ilgili değildir. Yine de genital hijyene dikkat edilmesi önerilir. Dış genital bölge temizliğinde pH değeri uygun sıvı sabunlar tercih edilmelidir. Abse oluşumu ise enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Güvenli bir cinsel yaşam hem cinsel yolla bulaşan hastalıklardan hem de Bartholin enfeksiyonundan korunmak için ilke edinilmelidir. Küçük kistlerin fark edilip antibiyotik uygulanması abse oluşumunu engelleyebilir.

Röportaj: Dilay Argün

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 2. Caner dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 3. Gökhan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 4. Tarık dedi ki:

  Teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık