Bebeğiniz İçin En Güzel İsim Hangisi?

30.03.2018
760
A+
A-
Bebeğiniz İçin En Güzel İsim Hangisi?
Reklam

Bebeğiniz İçin En Güzel İsim Hangisi?

Bebeğinize İsim Ararken Aklınızda Bulunması Gereken 6 Kriter

Bir bebeğiniz olacağını öğrendiğinizde yaşayacağınız tatlı heyecanlardan biri de ismine karar vermektir. Hem eşinizle hem de ailenin büyükleri ile aranızda keyifli bir yarış başlar. Anlamı en güzel ve kullanışlı bir isim bulmak istenir. Çocuğunuzun bir ömür sizin vereceğiniz isimle yaşayacağı düşünüldüğünde, aslında verdiğiniz karar oldukça önemlidir.

Nereden başlamalı?

Bebeğiniz için bir isim bulmak bazen çok yorucu ve hatta kahredici olabilir. Sizin düşündüğünüz, listeler yaptığınız bebek isimleri bir yana, akrabalarınız ve arkadaşlarınızda size yüzlerce öneride bulunacaktır. Hatta bu nedenle, bazıları ile aranızda dargınlıklar olacaktır.

Esasında, bebeğiniz için isim bulmanın doğru veya yanlış yolu, kriterleri vs. yoktur. En önemlisi, sizin sevdiğiniz ismi seçmektir. Bu nedenle, aşağıda sıralanan kriterler sadece "aklınızda bulunsun" amacı ile sıralanmıştır.

1. Ses

Çocuğunuzu çağırdığınızda çıkan sesi düşünün. Nasıl? Güzel mi geliyor? Yoksa zor mu? Soyadı ile deneyin. Şimdi nasıl?

Bazı ebeveynler, uzun isimlerin kısa soyadlar ile uyumlu olacağını düşünürken, bazıları tam tersini düşünür. Yine bazı insanlar, ünlü harfle başlayan bir soyadı, yine bir ünlü harfle başlayan isim ile birleştirilmesinin pek de parlak bir fikir olmadığını düşünürler.

Ayrıca soyad ile kafiyeli olan isimler aramak da çok parlak bir fikir olmayabilir. Mesela: "Olgun Portakal", "Eser Geçer", "Yener Yenilmez" gibi. İleri yaşlarda, isminden dolayı çocuğuyla dalga geçilmesini kim ister ki?

Not: Özellikle kız isimleri için "ses" daha önemli olabilir.

2. Benzersiz

Birçok ebeveyn çocuğunu herkesten ayıran benzersiz bir isim bulmak ister. Fakat bu durum, çocuğunuza olağan dışı istenmeyen bir ilgiyi de beraberinde getirebilir. Veya benzersiz fakat söylemesi oldukça zor bir isim için, çocuğunuzun sürekli düzeltme yaptığını düşünün.

3. Anlam

Düşündüğünüz isimler için bir liste yaptıktan sonra, internet bağlantısı olan bir telefon veya bilgisayar ile anlamlarını araştırmak oldukça kolaydır. Güzel tarafı ise, bazı isimleri listeden çıkarmak için iyi bir bahanedir.

4. Baş Harfler

Bulduğunuz isim veya isimler ile soyadı bir arada yazın ve baş harflerini çekin. Ortaya komik veya dalga geçilebilecek bir kelime çıkmadığından emin olun. Örnek olarak; "Ziya Ilgın Tekin", "İlter Taşkın" gibi.

5. Yaşayan İsim

Unutulmamalıdır ki, çocuğunuz bu isim ile bir ömür yaşayacak. Yani bebek olarak kalacağı süre hayatının sadece bir bölümü. Sevimli bir bebeğe veya küçük bir çocuğa, "Miniş", "Pamuk", "Güllü"... tamam. Bir de çocuğunuzun büyüdüğünü ve bir iş görüşmesine gittiğini düşünün.

6. Kimse Üzülmesin

Aile büyükleri, büyükanne veya büyükbabanın adının çocuğunuza verilmesi için ısrarcı olabilirler. Özellikle de erkek isimleri için daha da ısrarlı olunabilir. Bu durumda en iyi yol, beğendiğiniz ismi ilk isim olarak kullanmak, diğer aile ismini ise ikinci isim olarak. Veya tam tersini yapıp, ilk isim ile çocuğunuzu çağırmak.

Hepsi bu kadar... Sizin aklınızda farklı kriterler varsa, yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Sinan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 3. Derya dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 4. Anonim dedi ki:

  Merhaba siteniz inanki çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık