Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

21.03.2018
785
A+
A-
Bebek Masajı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek masajı, bebeklerin rahatlamasını sağladığı kadar, bebeklerle keyifli vakit geçirilmesini ve onlarla iyi iletişim kurulmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Masaj, banyo sonrasında ya da yatakta sakin bir zamanında, uyku öncesi yapılabilir. Dediğimiz gibi bebeklerle iletişim kurulmasının en güzel yöntemlerinden biri olan masajın başlangıcında, ellerin bebeklere gösterilmesi ve masaj yapılacağının dillendirilmesi de son derece önemlidir.
Masaja başlamadan önce, ellere emilebilir yağlardan biri sürülmelidir. Bu yağ; zeytinyağı ya da badem yağı olabilir. Bu amaç için özel olarak üretilmiş, rahatlatıcı ve bebeklerin cildine uyumlu bebek masaj yağlarından da satın alabilirsiniz.

Masaj İçin Uygun Koşullar Nelerdir?

Masaj, bebeğinizin çok aç ya da çok tok anında yapılmamalıdır. Vücut masajı tam ara zamanda, bebeğin karnı yumuşak olduğu bir zamanda yapılmalıdır.

Yenidoğan bebeklerde 10 dakikalık masaj yeterlidir. Zamanla 20-25 dakikaya çıkarabilirsiniz. Bebeğinize masaj için ayırdığınız zamanda etrafta sizi rahatsız edebilecek, masajı yarıda kesmenize sebep olabilecek bir etken olmamalıdır.

Masaj yapılacak ortam bebeğin kendi odası olabilir. Oda hafif loş ve ılık olmalıdır. Bebek yatar pozisyonda ya da kucağınızda olabilir. Elleriniz temiz olmalıdır. Onu rahatsız edebilecek; yüzük bilezik gibi aksesuarları çıkarmalısınız. Ayrıca elleriniz çok kuruysa; masaj yağıyla nemlendirmeden masaja başlamayın. Bebeklerin hassas ciltleri, ellerde bulunan çatlak nasır gibi sertleşmiş derinin temasından etkilenebilir. Ayrıca elleriniz soğuk da olmamalıdır. Başlamadan önce yağla ellerinizi ısıtmalısınız.

Masaja mutlaka sırtüstü yatırarak başlayın. Yüzünüzü ve ellerinizi görmek güven duygusunu pekiştirecek, rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bebek Vücut Masajı

Ellere birkaç damla yağ damlatıldıktan sonra; nazik ve yavaş biçimde bebeklerin topuklarından parmaklarına doğru ovalama hareketi ile masaja başlanabilir.

Masaj, bebeğin ayaklarına doğru yumuşak hareketlerle devam etmelidir. Dizlerinin üstü, uylukları ve kalça kısmı da yine nazikçe ovalanmalıdır. İki bacağına da aynı anda masaj yapılabileceği gibi ayrı ayrı da uygulama yapılabilir.
Bebekler için genel vücut masajı; omuzlardan başlamalı ve yumuşak ovalama hareketleri ile göğsüne doğru inmelidir. Ardından, kollarına, omuzlarına ve dirseklerine yumuşak hareketlerle ovalama yapılır. Göbek kısmına geçildiğinde, göbeğine saat yönünde dairesel hareketler çizilerek masaj uygulanmalıdır.

Bebek Yüz ve Sırt Masajı

Bebeklerin yüzüne masaj yapılırken parmak uçları kullanılmalıdır. Alnının ortasından başlayarak yüzünün dışına ve de yanaklarına doğru okşanması yeterli olacaktır. Kafasına masaj yaparken de avcunuzu açarak arkadan destekleyin ve hafifçe elinizle başını sıvazlayın.

Bebeğiniz ön tarafına yapılan masajdan mutluluk duyduysa ve rahatladıysa sırt bölgesi masajı ile devam edebilirsiniz. Bebeği karnının üstüne çevirerek, kafasından itibaren ayak parmak uçlarına doğru masaj yapabilirsiniz. Bebeğiniz, rahatsızlık belirtisi gösterdiği anda masajı durdurmanız gerekmektedir. Onun sıkıldığını ya da huzursuz olduğunu hissettiğiniz an devam etmeyin. Aksi halde onu sinirlendirip stres içine sokabilir, yaptığınız tüm rahatlama çalışmalarının da boşa gitmesine sebep olabilirsiniz.

Masajın Bebeğe Yararları

Bebeğe dokunmak, masaj esnasında sevgi ve şevkatin hissedilmesini sağlamak, bebeğin gelişimi için son derece yararlıdır. Amaç, bebeğe dokunmak ve bir dizi hareketler zinciri ile ona bu hisleri göndermektir. Bebeğin sağlıklı gelişmesi ve başta anne olmak üzere iletişim kurduğu kişilerle yakınlaşması açısından son derece önemlidir. Bebek masajı sayesinde bebek, rahatlamayı ve de iletişim kurmayı öğrenir.
Masaj, bebeğin kas koordinasyonunun artması, dolaşımının daha sağlıklı olması ve de solunum sisteminin gelişmesi açısından da son derece faydalıdır. Bebek masajı gaz ve bağırsak sancısının giderilmesine de yardımcıdır. Daha kolay uykuya geçmesini ve daha sakin uyumasını sağlar. Masaj sayesinde bebek; rahatlar, hareketliliği artar ve bağışıklık sistemi güçlenir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

  2. Sinan dedi ki:

    Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

  3. Gökhan dedi ki:

    Selam paylaşımınız cidden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık