Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizemi çözüldü

20.03.2018
834
A+
A-
Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizemi çözüldü
Reklam

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizemi çözüldü

Bilim insanları, uçakların ve gemilerin kaybolduğu yer olarak bilinen Bermuda Şeytan Üçgeni'nin gizemini çözdü. Bu zamana kadar bölgede yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden bilim insanları, kazaların saatte 270 kilometre hızında esen kuvvetli rüzgarlardan ve dev dalgalardan kaynaklandığını ortaya çıkardı. Bölgedeki rüzgarın hızı saatte 270 kilometreye, dalgaların boyu ise 14 metreye kadar ulaşıyor.

Atlantik Okyanusunda çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu bölge olarak bilinen Bermuda Şeytan Üçgeni, bu zamana kadar pek çok insanı korkutmuştur. Bölgenin sınırlarının ABD’deki Miami ve Porto Riko’daki San Juan olduğu kabul ediliyor ve buradan geçen çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu, yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Geçmişte bölgede manyetik bir çekim gücü olduğu iddia edilmiş, ilerleyen zamanlarda ise okyanus akıntılarının neden olduğu doğa olayları olarak kayıtlara geçmişti.

Yaklaşık 500 bin kilometrekare olduğu ifade edilen Bermuda Şeytan Üçgeni’yle alakalı Avustralyalı bilim insanı Dr. Karl Kruszelnicki’den önemli açıklamalar geldi. Kruszelnicki, bölgede bir gizem olmadığını, uçak ve gemi kazalarının insan hatasından kaynaklandığını aktardı:

“ABD sahil güvenlik verilerine göre bölgede kaybolan uçak ve gemi sayısı, dünyanın herhangi bir bölgesiyle aynı ortalamaya sahip. Fakat Bermuda Şeytan Üçgeni, ABD’ye yakın ekvator bölgesinde olduğu için haliyle çok fazla trafik var. Bu da kayıp gemi ve uçak sayısını fazla gösteriyor.”

The Independent'ta yer alan haberde, uydu görüntülerini analiz eden bilim insanlarının, Atlantik Okyanusu'ndaki anormal bölgenin üzerinde 'uçak bombası' etkisi yapan altıgen bulutların varlığını tespit ettiği kaydedildi.

HAKKINDA BİRÇOK İDDİA VAR

Bu bulutların, bölge üzerinde 'patlayarak' aşağıya, okyanusa doğru düşen güçlü bir hava akışı oluşturduğunu ifade eden bilim insanları, uçak ve gemilerin 'rossby' dalgaları arasındaki etkileşim sonucu oluşan çalkantılı bölgede kaybolduğunu düşünüyor.

Uçları Florida, Bermuda adaları ve Porto Riko'da bulunan Şeytan Üçgeni, uçak ve gemilerin kaybolmasıyla ilgili efsaneleri doğurdu. Bazı bilim insanları tarafından gerçekliği kabul edilmeyen bu anormalliğe, zor hava koşullarından uzaylıların müdahalesine kadar farklı etmenlerin neden olduğu iddia ediliyor.

Dr. Kruszelnicki’den farklı olarak Colorado Eyalet Üniversitesi meteoroloğu Dr. Steve Miller, bölgedeki bulut oluşumuna dikkat çekiyor. Dr. Miller’a göre bölgedeki altıgen bulutlar, saatte 270 kilometre hızında rüzgar bombalarına neden oluyor. Bu da uçakların düşmesine ve gemilerin alabora olmasına neden oluyor.

Dr. Miller ve ekibi yaptığı ölçümlerde Bermuda Şeytan Üçgeni’nde saatte 273 kilometre hızında rüzgar tespit etti. Bu rüzgarlar yaklaşık 14 metre boyunda dev dalgalara neden olabiliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Burcu dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Anonim dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 3. Salih dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 4. Ayşegül dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 5. Çiğdem dedi ki:

  Nevşehir merkezden ben Çiğdem. Mrb siteniz vallaha ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum 30-04-2019 02:40:04

 6. Sinan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık