Cep Telefonu Şarj süresi nasıl uzatılır?

25.04.2018
738
A+
A-
Cep Telefonu Şarj süresi nasıl uzatılır?
Reklam

Cep Telefonu Şarj süresi nasıl uzatılır?

Günümüzde cep telefonu kullanma konusunda sürekli olarak rekorlar kırılıyor. Özellikle ülkemizde milyonlarca insan sürekli olarak telefon alma konusunda birbirleri ile yarışıyor diyebiliriz. Her yeni modeli almak ve bunu kullanmak sanki bir mutluluk anlamına gelmektedir. Tabi telefon modelleri ne kadar gelişme kaydederse kaydetsin tek bir sorun hiçbir zaman değişmiyor. O sorun hiçbir telefonda ortadan kalkmamaktadır. İster bin TL’lik bir telefon alın isterseniz 5 bin TL’ye bir telefon alın sorun hiçbir zaman değişmemektedir. Peki, cep telefonu şarjınızı nasıl daha uzun süre kullanmayı başarabilirsiniz. Bunu ulaşmak için tam olarak neler yapmanız gerekmektedir. Öncelikle telefonun şarjının bitmesine neden olan etkenlere bakalım. Ardından ise bu süreyi uzatmak için yapılacaklar hakkında bilgi verelim.

Şarjın Bitmesine Neden Olan Faktörler

Ekran parlaklığı arttıkça telefonların enerji kullanımı da otomatik olarak artmaktadır. Yani şarjınızın bitmesine en büyük etkenlerin başında sürekli olarak gördüğümüz ve daha büyüğünü almak istediğimiz ekranlar ilk sırada yer almaktadır. Hem ekranın büyük olması hem de parlak tutulması enerjinin fazla harcanmasına neden olmaktadır.

Bir diğer önemli nedenlerden birisi de ses seviyesinin yüksek olmasıdır. Bazen sesini duymak için telefonumuzun sesini yüksek bir seviyede kullanırız. Bu seviyenin yüksek bir ayar içerisinde tutulması telefonun enerji kullanımını beraberinde yükseltmektedir. O nedenle bu seviyeyi genelde düşük tutmanız gerektiğini kısaca fark edebiliriz.

Telefonların en büyük sorunlarından birisi ortak sıcaklığının artması ile birlikte bataryalarının daha hızlı bir şekilde şarj kaybetmeleridir. Bir de bunu elimizde tuttuğumuz sıcaklık eklendiğinde telefonunuzun kaybetmiş olduğu enerji miktarını iki katına çıkaracaktır. Telefon bataryaları ısındıkça içerisinde şarj tutma kapasiteleri de kendiliğinden düşecektir. Bununla birlikte toz ve kirin fazla olduğu durumlarda bataryaların performansını düşürmektedir. Özellikle bataryalarda bulunan ve uçlarında bulunan enerji sağlayan noktalar toz ve kir nedeniyle performans otomatik olarak düşecektir. Bunlar şarjınızın en hızlı şekilde düşmesine neden olacak başlıca nedenler arasında yer almaktadır. Şimdi ise cep telefonunuzun şarjının uzun süre dayanması için yapabileceklerinizi sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Şarj Süresini Dayanmasını Sağlayacak İşlemler Nelerdir

Eğer telefonunuzu çok uzun süreler kullanmayacaksanız telefonunuzu kapatmalısınız. Bunun için en güzel detay akşam yatarken kapatıp sabah kalktığımızda tekrar açmak olacaktır. Bu şarj dayanım süresini otomatik olarak arttıracaktır.

Ekran parlaklık ayarını en düşük seviyeye ayarlamanız da buna yardımcı olacak özelliklerden birisidir. Bunu en karanlık moda alıp kullanmak doğru bir işlem değildir. Bunu ortam ışığına göre ayarlamanız gerekiyor. Gece zifiri karanlıkta en yüksek seviyede kullanmanıza gerek yoktur. Bu seviye cep telefonu için ciddi miktar enerji kaybına neden olmaktadır.

Titreşim özelliği sessiz kullanım için tercih edilen özelliklerden birisidir. Ben dahil bir çok insan bu şekilde telefonlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu özellikle önemli anlarda telefon sesinin çalmasını engellemek için önemli bir avantajdır. Ancak sürekli bu şekilde kullanmak hızlı bir şekilde şarj kaybına neden olacaktır. O nedenle eğer çok özel bir ortamda değilseniz telefonunuzu sürekli olarak titreşim modu ile kullanmanıza gerek yoktur.

GPS özelliği de en çok şarj harcayan özelliklerden birisidir. Bu özellik ciddi anlamda şarj harcamaktadır. O nedenle bu özelliği mutlaka kapatmalıyız. Bu şarj süremizin önemli seviyede yükselmesini sağlayacaktır. Bluetooth özelliği de çok şarj harcayan özelliklerden birisidir. O nedenle ihtiyacınızın olmadığı durumlarda kapalı tutmanız doğru olacaktır. Bir diğer kapalı kalması gereken özellik wi-fi özelliğidir. Bu gibi detayları kapalı tutmak şarj süresini otomatik olarak artmasını sağlamaktadır.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin raflarda yerini alması ile birlikte, cihazı satın alan veya satın almayı planlayan kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi de, her zamanki gibi pil ömrü oldu.

Batarya tarafında büyük bir iyileştirme yapılmış olmasa da, cihazlara güç veren yeni Apple A11 Bionic işlemci oldukça üst seviye bir performans sunmasına rağmen düşük güç tüketimi ile ön plana çıkıyor.

Bizde iPhone 8 veya iPhone 7 farketmeksizin tüm iPhone sahiplerinin gün içerisinde akıllı telefonlarından daha uzun bir pil ömrü elde etmesine fayda sağlayacağını düşündüğümüz farklı ipuçlarını bir araya getirdik.

Uyandırmak İçin Kaldır özelliğine veda ediyoruz!

iOS 10 ile birlikte kullanıcılara sunulan Uyandırmak İçin Kaldır özelliği, temel olarak kullanıcının iPhone’u eline alması veya cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor.

Bazı durumlarda ekranın yanlışlıkla açılmasına neden olan bu özelliğin, iPhone’un pil ömrünü negatif bir etkisi olabiliyor.

Bu durumdan kurtulmak için Ayarlar menüsü altında yer alan Ekran ve Parlaklık bölümüne geçiş yaptıktan sonra, ‘ Uyandırmak için Kaldır ‘ seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli.

Gereksiz bildirimleri ortadan kaldırıyoruz!

Uyandırmak için Kaldır özelliği devre bışı bırakılmış olsa bile, yeni bir bildirim geldiğinde iPhone’un ekranı cihazı elinize almanız veya cebinizden çıkarmanız halinde otomatik olarak açılmaya devam edecektir.

Bu durumun geçmek ve kilit ekranında gösterilmesi istenilen bildirimleri belirleyerek daha verimli bir kullanım elde etmek için iPhone kullanıcılarının yapması gereken oldukça küçük bir işlem bulunuyor.

Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra ‘ Kilit Ekranda Göster ‘ seçeneğini devre dışı bırakması yeterli.

Arka planda yenilenen uygulamaları gözden geçiriyoruz!

iPhone’unuzun pil ömrüne doğrudan etki eden ve devre dışı bırakmanız halinde oldukça iyi sonuçlar elde edebileceğiniz etkenlerden birisi de şüphesiz, arka planda aktif halde çalışmaya devam eden uygulamalar.

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz ve haftada, bazı durumlarda ise ayda bir defa ancak kullandığımız uygulamalar bulunabiliyor.

Bu uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyerek bildirimlerden kurtulabilir ve pil ömründen büyük bir oranda tasarruf edebilirsiniz.

Otomatik ekran kilit süresini kısaltıyoruz!

Akıllı telefonunuzu sıklıkla masaya bırakan ve çalışmaya devam eden biriyseniz, ekran kilit süresi sizin için büyük bir önem taşıyor.

Ekranın 1 dakika bile geç kapanması, bu işlemin gün içerisinde onlarca defa tekrarlandığı düşünüldüğünde pil ömrüne büyük bir etki sağlıyor.

Ekran kilit süresi için minimum değer olan 30 saniyeyi tercih etmek, kullanmadığınız durumlarda telefonunuzun ekranının en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.

" iPhone’un pil ömrünü uzatmak için farklı ipuçları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’un pil ömrünü uzatmak için farklı ipuçları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’un pil ömrünü uzatmak için farklı ipuçları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ayşegül dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 2. Fidan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Fidan dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 5. Volkan dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 6. Anonim dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık