Çocuklarda hiperaktivite tedavisi

30.04.2018
718
A+
A-

Çocuklarda hiperaktivite tedavisi

Hiperaktivite; özellikle küçük yaş gruplarındaki çocuklarda görülebilen, yerinde duramama, sakin kalamama, hep bir hareket halinde olma durumudur. Özellikle anaokuluna giden çocuklarda sıkça rastlanır. Hiperaktiviteyi etkileyen unsurlardan başlıcası doğum sırasında annenin olumsuz duygular içerisinde olup kendini kasarak zorlayıcı bir hamilelik süreci geçirmesidir.

Bildiğimiz üzere hamilelik dönemi hassas ve bol dikkat gerektiren bir dönemdir; doktorların en çok tavsiye ettikleri şey hamilelik döneminde stres yapmamak ve pozitif düşünmektir. Fakat bazı anneler hamilelik döneminde stres ve moral bozukluğunun etkisi ile zorlayıcı bir süreç geçirmektelerdir ve hamilelik süreçleriyle birlikte doğum esnası da zorlayıcı geçebilmektedir.

Bu zorlayıcı hamilelik ve doğum süreci, psikolojik olarak anneyi sarstığı için çocuğa da baskılayıcı bir etki göstermektedir. Bu nedenden dolayı çocuklarımızda hiperaktivite görülmektedir. İlk başta hiperaktivitenin göstergesi ise agresif hal hareketler ve “hemen her şey olsun” düşüncesiyle ani ataklarda olmaktır. Hiperaktivitenin en genel olarak ikinci oluşma nedeni ise aile içi ilişkilerdir. Aile içi ilişkiler çocuklarımızda yapıtaşlarını oluşturduğu için her alanda ve her karşılaşılan problemde güncelliğini korumaktadır.

Aile içinde anne-baba, anne-çocuk, baba-çocuk veya anne-baba-çocuk iletişimlerinde oluşan sorunlardan kaynaklı olarak, bilinçdışı çocuğun içinde beslediği olumsuz duygular sosyal hayatında onun aşırı tepkiler vererek, hızlı konuşarak veya çok aceleci bir tavır sergiler şeklinde hızlı hareketlerde bulunarak küçük yaştan itibaren ergen ve yetişkin sürecini de etkileyecek şekilde kendini gösterebilir.

Hiperaktivite çok çabuk gözlemlenebilen bir sorun olmakla birlikte dikkat eksikliğiyle de bağlantı içerisindedir. Ailelerimizin hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklarında yapmaları gereken şey; ilk başta çocuğa bir oyun alanı oluşturmaktır. Hava güzel olduğu zaman mutlaka çocuğunu dışarı çıkartmalılardır.

Hava bozuk olsa bile ona gerekirse her gün değişik bir aktivite görevi vererek içindeki o hareketlilik duygusunu indirgemelilerdir. Örneğin; bir gün bahçeye çıkartıp diğer gün kartondan kutu yaptırıp sonrasında boyamasını söyleyerek hem seçtiği renkler olsun hem yaptığı kutunun şekli olsun, bilincindeki istek ve arzularını bir materyale döktürebilirsiniz.

Okul içerisinde belli kurallar olduğundan dolayı evde de kurallar olmalı ve bu kurallara uyulmasını sağlamalısınız. Gerekirse ona günlük program hazırlayarak, programa tam anlamıyla saati saatine uyacak şekilde onu hazırlamalı ve ona bunu alıştırarak; giden düzenin sabit bir süreyle olması gerektiğini öğretebilirsiniz.

Bu tür örnekleri türeterek alıştırmalar, aktiviteler üretebilir ve hem ev ortamı hem okul ortamı hem de çocuğun kendi sosyal çevresinde oluşturabileceği sorunları engelleyebilirsiniz.

Hiperaktivite korkulacak bir şey değildir; sadece insanların duygu dışa vurumundan bir tanesidir. Erken zamanda fark edildikten sonra yapılacak aktiviteler, verilecek kurallar ile zaman içerisinde hareketlilik boyutu aza inerek düzene girecektir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 2. Fatma dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 3. Ahmet dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 4. Gül dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 5. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba herkese siten valla çok iyi, teşekkürler

 6. Hayrettin dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 7. Çiğdem dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 8. Fidan dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.