CrossFit Nedir? Nasıl Yapılır?

20.03.2018
853
A+
A-
CrossFit Nedir? Nasıl Yapılır?
Reklam

CrossFit Nedir? Nasıl Yapılır?

CrossFit genel anlamda güç ve kondisyon programıdır. Dayanıklılık, güç, hız, çeviklik ve denge gerektiren temel jimlastik ve atletizm hareketlerini yapabilmenizi sağlayan bir spor türüdür.
CrossFit‘ in en önemli özelliği vücuttaki tüm kas gruplarını dengeli bir şekilde çalıştırmasıdır.

Vücut geliştirmek için yaptığınız diğer sporlar belli bir bölgeye yoğunlaşır ve tüm kas gruplarınızın çalışması haftalara yayılır.

Zorlu ve yoğun uygulama koşulları sebebiyle korkutucu gözükebilen Crossfit sporunun en iyi avantajı, yapılan antrenmanların kısa zamanda kendini göstermesidir.

Nabzın alınabilecek en yüksek derecede kalarak antrenmanların olabildiğince hızlı ve atik bir şekilde tamamlanmasını hedefler. Vücudunuzun bu kadar hızlı değişimine inanamayacaksınız.

Her gün farklı bir anteranman programı ile yapılması bu sporun bir diğer özelliğidir. Bu antrenmanları uygulamak için karmaşık spor aletlerine gerek yoktur; kendi vücut ağırlığınızla, serbest ağırlıklarla ve çeşitli elektriksiz kondisyon malzemelerini kullanarak antrenmanlarınızı yapabilirsiniz.

Son dönemde çok tartışılan ve yaygınlaşan bir spor olduğu için artık CrossFit son zamanlarda bir spor türü olmaktan çıkıp bir spor branşı haline gelmiştir. 2007 den beri düzenlenen CrossFit oyunlarında sporcular ”Fittest On Earth” olmak için yarışıyor.

Temposuna bağlı olarak CrossFit, yaralanma ve sakatlıklara neden olabilir. Spor yapmayı bilmeyen, gerekli ısınma ve bedensel egzersiz hareketleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin, bir uzman tarafından destek almadan bu sporu yapmamaları gerekir. Ciddi bir sakatlık geçirmiş ya da spor yapmasına engel olacak bir durumu olan kişilerin CrossFit’e başlamadan önce mutlaka doktora, ardından CrossFit uzmanına danışması gerekir.

CrossFit Hareketleri

Squat: Kalça, bacak ve karın çalıştıran bir antrenman türüdür. Vücut geliştirme sporunda çömelme hareketi olarak da bilinir.

Burpees: Çekme yani şınav çekme gibi hareketlerden oluşan bu hareket tüm vücudu çalıştırma özelliğine sahiptir. Egzersize ayakta durarak başlanır, hızlı bir şekilde iner, şınav çeker daha sonra hemen çömelme pozisyonuna geçerek ve canlı bir şekilde yukarı doğru zıplayarak, başlangıç pozisyonunuza geri dönersiniz.

Kapmak: Ağırlıklı bir demir çubuğu hızla yerden alıp kafanızın üzerine kadar kaldırırsınız ve bu sırada kollarınızı dümdüz tutmanız gerekir.Bir şekilde asılma hareketidir.

Flutter Kick: Alt karın kasları bölümünü çalıştırmaya yönelik bir harekettir. Yere sırt üstü yatılarak hareket ayaklarınızı yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeniz ile gerçekleşir.

Esneme-Gerdirme: Crossfit bilinen esneme gerdirme hareketlerini de kullanmaktadır.

Jimnastik: Bu spor dalına ait bazı hareketlerde mesela ayı yürüyüşü gibi birkaç egzersiz kullanılmaktadır.

Kardiyo, jimnastik ve ağırlık kullanımına dayanan antrenmanları 20 dakika yapmanız yeterli olacaktır. Antrenman sonrasında kendinizi çok daha atik, dinamik hissettiğinizi fark edeceksiniz.

 

CrossFit yapanlar nasıl beslenmeli?

CrossFit için aslında diğer spor türlerindeki gibi günlük bir beslenme planınızın olması gerekir. Bu, @ karbonhidrat, 0 protein ve 0 yağlardan oluşan bir beslenme planıdır ve şeker kullanmamanız gerekir. Zone ve Paleo diyetlerine bakarak fikir sahibi olabilir ya da diyetisyene giderek size özel bir beslenme planı isteyebilirsiniz. Ayrıca, CrossFit egzersizleri yaparken, gıda destek takviyeleri kullanabilirsiniz.

Gözünüzde  CrossFit’in nasıl bir spor olduğunu canlandıramadıysanız aşağıdaki videolara göz atabilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Caner dedi ki:

    Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.