Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

22.03.2018
816
A+
A-
Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?
Reklam

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri koltuklar, sergilediği görüntü ve duruşla her zaman tercih edilirler. Şık görüntüsüne rağmen  çay, kahve izleri, biriken tozlar, serdiğiniz örtülerin boyası ya da kıyafetlerle birlikte oluşan izler deri koltuğunuzu çok kolay kirletebilir. Bununla beraber deri koltukların temizliği size zor ve yanlış kullanılan kimyasallar yüzünden tehlikeli görünebilir.

Sizlere bu yazımızda deri koltuğunuzu, zarar vermeden nasıl temizleyeceğinizi  anlatıp oluşan en zor lekelerin bile üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Deri koltukların temizliği bir çok yöntemle yapılsa da dikkat edilmesi gereken noktaları gözden kaçırmamak lazım.

Deri koltuğu temizlemeden önce bilinmesi gerekenler:

Temizlik sırasında bol miktarda su kullanırsanız deriye zarar verirsiniz. Deri yapısı nedeniyle yağlıdır ve kullanılan fazla suyla kurur ve çatlar. Bu nedenle temizlik sonrasında çok iyi bir şekilde kurulamanızı öneririz.

Deri koltuklarda oluşan ağır lekeleri temizlemek için marketlerde satılan deri temizleme losyonlarını kullanmanızı öneririz. Derinin yağ oranını koruyup kurumasını ve çatlamasını engellediği gibi daha güvenli bir şekilde koltuğunuzun temizliği sağlanmış olur. Bunu yanında ürün talimatlarının dışına çıkmamanızı öneririz.

Deri yüzey temizleyicisi dışında başka kimyasallar kullanmanız koltuğunuza zarar verebilir. Ağartıcı özelliği olan çamaşır suyu, tuz ruhu, aseton, bulaşık çamaşır deterjanlarından mümkün olduğunca uzak durun.

Temizleme sırasında sert fırça, bulaşık süngeri gibi sert malzemelerden üretilmiş ürünleri kullanmamalısınız. Hatta elektrikli süpürgeyle de süpürmeniz deri koltuklara zarar verecektir. Deri koltukları temizlerken mikrofiber bezleri kullanabilirsiniz. Eğer beyaz deri koltuğunuz varsa temizlik esnasında kullanacağınız bez de beyaz olmalıdır. Aksi takdirde deri koltuğunuz boyanabilir.

Deri koltukları uzun süre güneş ışığında bırakmak koltuğa  zarar verir ve kısa sürede çatlamasına neden olur.

Temizleme işleminden sonra cilt bakım kremlerinden birini ya da biraz vazelini çok az miktarda sürebilirsiniz. Deri koltukların daha parlak görünmesini sağladığınız gibi çatlamalara da engel olmuş olursunuz.

Deri koltuk nasıl temizlenir?

Deri koltukları temizlemenin bir çok alternatif yolu vardır. Ev kadınlarının denediği ve olumlu sonuçlar aldığı temizleme yöntemlerini sizin için derledik. Oluşan lekeler göründüğünden daha ağırsa profesyonel yardım almanızı öneririz.

 • Temiz bir mikrofiber bezi yine temiz ılık bir suyun içine daldırın ve suyunu iyice sıkın. Çok bastırmadan dairesel hareketlerle koltuğun üzerinde oluşan tozları ve kiri temizleyin. Başka bir kuru bezle de iyice kurulayın.
 • Birayı deri koltukları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir miktar birayı bezin üstüne dökün ve yumuşak dairesel hareketlerle koltuğunuzu silin. Temiz bir nemli bezle tekrar üstünden geçin ve kurulayın. Bu şekilde derinin üstünde biranın bıraktığı yapışkan bir leke kalmayacaktır.
 • Diğer başka bir yöntem ise portakal, muz veya limon kabukları ile deri koltukların temizlenmesidir. Kabukları deri koltuğunuzun üzerine iyice sürün ve parlamasını sağlayın. Kabukların oluşturacağı lekeleri temizlemek içinse temiz nemli bir bez kullanın.
 • Beyaz kalıp sabunlar deri koltuk temizlemede sıkça kullanılan ürünler arasındadır. Mikrofiber bez ve beyaz sabunla koltuğunuzu sildikten sonra ıslak bir bezle tekrar üstünden geçerek durulayın. Sonrasında kuru bez ile kurulamayı ihmal etmeyin.
 • Deri koltuğu temizlemenin bir diğer yolu da gliserinli su kullanmaktır. Eczanelerden temin edebildiğiniz gliserini, bir miktar suyun içine boşaltın ve mikrofiber bezle deri koltuğunuzu temizleyin. Tekrar kuru bir bezle kurulayın.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 2. Anonim dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 3. Ahmet dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 4. Gökhan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 5. Ahmet dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 6. Yeliz dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 7. Derya dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık