Devren Satılık Nedir? İşyeri Devralmadan Önce Yapılması Gerekenler

09.04.2018
807
A+
A-
Devren Satılık Nedir? İşyeri Devralmadan Önce Yapılması Gerekenler
Reklam

Devren Satılık Nedir? İş yeri Devralmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yeni bir iş girişiminde bulunmadan önce yapılacak adımlardan biri de yapacağınız işe uygun mekanı kiralamak ya da satın almak olacaktır. Eğer satın alma düşünceniz varsa bunu iki türlü gerçekleştirebilirsiniz. Birisi tek başına mülk satışı iken diğeri de devren satıştır. Satılık dükkan, restaurant, cafe gibi ilanlara göz attığınızda oldukça fazla sayıda devren satılık ibaresi ile karşılaşırsınız. Devren satılık kelimesi genel bir ifade ile; bir iş yerinin mülkü ile birlikte araç, gereç, ekipman, müşteri ve bilinirlik, ruhsat, izin gibi hak ve belgeleri de satın almak anlamına gelir.

Devren satılık işyerinin avantajları nelerdir?

Devren satılık bir işyeri satın aldığınızda içindeki tüm ekipmanları da satın almış olursunuz. Böylece ekstra araç gereç bulma-satın alma gibi yüklerden kurtulup zaman kazanabilirsiniz.

Devren satılık işyerleri belirli bir müşteri kitlesine sahiptir. Örneğin uzun yıllardır işletilen bir restaurantın bilinirliği ve sağlam bir müşteri hacmi vardır. Böylelikle yüksek pazarlama ve reklam maliyetlerinden tasarruf etmiş olursunuz.

İş yeri açarken faaliyet alanınıza göre belirli ruhsat ve izinleri almanız gerekecektir. Devren satılık işyeri aldığınızda tüm haklarını da beraberinde satın alacağınız için oldukça avantajlı şekilde işe başlarsınız. Örneğin; sıfırdan ekmek fırını kurmak için tüm ekipmanları satın almak, fırın ruhsatı ve çalışma belgelerini edinmek zorundasınız. Devren ruhsatlı fırın alarak işe daha hızlı başlayabilirsiniz. Ya da anaokulu, kreş gibi bir iş alanında faaliyet gösterecekseniz devren satın alma yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Kreşe uygun koşulları sıfırdan sağlamak oldukça masraflı bir iştir.

Devren işyeri almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Devren satılık iş yeri kulağa her ne kadar cazip gelse de iyi araştırılmadan girişilmiş her iş gibi sizi sıkıntıya sokabilir. Devren alacağınız yeri ve burada hali hazırda faaliyet gösteren işletmeyi çok iyi araştırmalısınız. Lokasyonu, aylık cirosu ve karı, müşteri profili ve giderleri konusunda bilgi edinin.

Görünürde çok iyi iş yaptığını düşündüğünüz bir işletmenin çok yüksek giderleri olabilir. Örneğin devren satın alacağınız restaurant hatırı sayılır miktarda reklam bütçesi harcıyorsa ve siz bunu hesap etmediyseniz; satın aldığınızda aynı harcamaları sürdüremediğiniz takdirde benzer başarıyı yakalamanız mümkün olmayacaktır. Bu sebeple mutlaka net karı, giderleri ve ciroyu detaylı şekilde inceleyin. Yüksek vergiler ödememek için düşük satış gösterdiğini, aslında çok kar ettiğini söyleyen satıcının sözüyle hareket ederseniz pişman olabilirsiniz. O yüzden satın alırken mutlaka şeffaflık arayın.

Kötü bir bilinirliği varsa bu size fayda yerine zarar getirecektir. Eski imajı iyiye çevirebilmek için tahmin ettiğinizden çok daha fazla pazarlama gideri ile karşılaşabilirsiniz.

Araç gereç ve ekipmanların durumunu değerlendirmeyi ihmal etmeyin. İş yeri içinde kullanılan ekipmanların işlerliği, bakımlarının yapılıp yapılmadığı gibi konuları mutlaka öğrenin. Yüksek fiyatlarla devren satın aldığınız işletmede makineler yeterli değilse, arızalı durumdalarsa çok daha büyük masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Gerekli ruhsat, belge ve izinlerin eksiksiz olduğundan emin olun.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Fidan dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 2. Salih dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 3. Ayşegül dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 4. Kamil dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 5. Gül dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık