Dövme Nasıl Silinir? Dövme Silme Yöntemleri

26.03.2018
1.803
A+
A-
Dövme Nasıl Silinir? Dövme Silme Yöntemleri
Reklam

Dövme Nasıl Silinir? Dövme Silme Yöntemleri

Eski zamanlardan beri devam eden dövme sanatı özellikle de gençlerin deri altına yaptırdığı değişik şekil ve yazılarla günümüzde değişik boyutlara gelmiştir. Kimisi sevdiği kişinin ismini yazdırır, kimi de farklı desen ve şekiller yaptırır herkesin tercihine ve isteğine göre farklılık gösterir.

Dövmenin görsel güzelliği yanında deriye işlemesinden dolayı oluşturduğu yan etkiler de vardır. Deri altına giren boya pigmentleri kaşıntı, alerji, kızarıklık, sivilce ve daha da kötüsü cilt kanseri ve bulaşıcı hastalığa kadar olumsuz etkiler yaratabilir. Hijyen bakımından uygun ve güvenilir olmayan dövmecileri kesinlikle tercih etmeyiniz. Eskiden yapılan kalıcı dövmelerin adı üstünde çıkma imkanı yoktu ve artık günümüzde kalıcı dövmelerin bile silineceği yöntemler var. Dövmenin yan etkilerinden dolayı veya yaptırdığına pişman olup sildirmek isteyenler için nasıl silineceği konusunda aşağıdaki bilgiler işe yarayabilir.

 1. Dövme nasıl temizlenir, hangi yöntemler kullanılır ?

 • En çok kullanılan yöntemlerden biri lazer yöntemidir. Dövmenin ne kadar süre önce yapıldığı ve rengi çok önemlidir. Dövmelerin hangi süre önce yapıldığı ne kadar sürede silineceğini az çok belirler. En az 5-6 yıl önce yapılmış dövmelerin silinmesi daha kolaydır ve dövme siyahsa daha kısa sürede silinebilir. Renkli dövmelerin silinmesi daha zordur. Lazer yöntemi can acıtabilir. Bu yöntemi kullanmadan önce cerrahlar uyuşturmak için iğne yaparlar. Lokal anestezi uygulanmadan işlem yapılmaz. Lazer derinin altındaki boyaya değerek parçalara ayırır her seansta bu işlem gerçekleşerek zamanla dövme silinir.
 • Diğer yöntemlerden biri de TCA peeling yöntemidir. Bu yöntem de en etkili dövme silme yöntemidir. TCA ülkemizde yeni yeni yayılıyor olsa da Avrupa’da uzun zamandır kullanılan bir yöntemdir. Dövmenin bulunduğu bölgede kimyasal yanık oluşturarak derinin soyulmasını sağlar. Evinizde belli kurallarla kendiniz de Öncelikle dövme olan bölgeye belli bir oranla sürülüp bir kaç dakika bekledikten sonra su ile dezenfekte edilir. Bu işlem kullanma talimatına göre uygulanarak dövmeniz zamanla silinecektir.
 1. Dövme yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

 • Ne kadar silinirse silinsin eski deri gibi asla olmayacaktır,
 • Silinen bölgede yanık izine benzer izler kalacaktır,
 • Dövme sildirirken yaz aylarına denk gelmemesi önemlidir, çünkü deri güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır.
 • Eğer kalıcı dövme yaptırıp kısa süre sonra sildirme düşüncesindeyseniz bu fikir pek iyi olmayacaktır çünkü dövme sildirme ücreti oldukça pahalı ve can acıtan bir işlemdir ve kısa süre önce yapılan dövmelerin silinmesi uzun zaman alır, bu geçici heves için canınızı acıtmaya değmez.

 Bitkisel Yollarla Dövme Geçirme

Bitkisel yollarla dövme geçirme başlığı altında yazı hazırlama sebebimiz insanların bitkisel yollar ile dövme geçirmede kandırılmasıdır. Geçici dövmelerde işe yarayan bu yöntem , kalıcı dövmelerde de işe yarayacakmış gibi bir imaj çizilmektedir. Bundan kaynaklı sizlere dövme silme , domates suyu ile dövme silme tuz ruhu ile dövme silme ve dövme silme kremleri hakkında bilgi vereceğiz.

Dövme Silme

Derinizin 1 veya 2 mm alındaki bulunan boyanın şekline dövme adı verilir. Dolayısıyla dövmeyi silmek için bu boyanın deriden arındırılması gerekmektedir. Bu boyaların arındırılması için bir çok yöntem geliştirilmiştir. Lazer ile dövme silme bunlardan bir tanesidir. Lazer ışınları ile boya pigmentleri parçalanmaktadır. Toplamda lazerle dövme silme için 6 ile 12 seans işlem ile yapılır ve seanslar ayda bir uygulanır. Seans ücretleri merkeze ve uygulama yapana göre değişirken, genellikle 100 lira ile 200 lira arasında ücretlendiriliyor.

Bir diğer dövme silme işlemi ise tca asitle yapılan işlemdir. TCA asitin %40, %50, %60 veya %70 oranlarında değişmekle beraber uygun oranın kullanılması oldukça önemlidir. Bu işlem için genel ideal oran %50 tca’dır ancak daha hızlı dövme sildirmek istiyorsanız yüksek oranlar kullanabilirsiniz fakat daha yüksek oranlar derinizde dövmeyi geçirirken iz kalmasına neden olabilmektedir. TCA ile dövme silmek için %50 tca ile 8 ay civarında zamana ihtiyacınız var. Tca ile dövme silmenin lazerle dövme silmeden farkı işlemi evde kendinizin yapabilmesi. Örneğin doakimya.com sitesinden asiti alıp 50 liraya dövmenizden kurtulmanız mümkün


Domates Suyu İle Dövme Silme Mümkün Mü?

Domates suyuyla dövme silmek gibi bir yöntem oldukça tuhafıma gitti internette araştırdım, yanık merhemi ve domates suyuyla silinebileceğini düşünen insanlar var, tamamen saçma ve uydurma birşey. Muhtemelen a vitamini veya retinoik asit içeren aşındırıcı kremlerle dövme silmeye çalışıyorlar ve bu 5–6 sene boyunca her gün uygularsanız mümkün. Yani çok uzun vadede yanık kremi ile sonuç alabilirsiniz, muhtemelen domates suyunda da a vitamini var diye düşünen aklı evvelin birisi ortaya atmış bunu, ama yüzbinde bir olan bir şey dövme silemez. Yani boş bir hayal

Tuz Ruhu ile Dövme Silme

Tuz ruhu ile dövme silme işlemi oldukça sakıncalı bir durumdur.Dövmeler cilt altında olan boya pigmentleridir ve tuz ruhu dövme silmede kullanılmaz. Geçici dövmelerde tuz ruhu ile çıkarılmamalıdır. Bu zehirli madde mümkün olduğunca ciltten uzak tutulmalıdır.

Dövme Silme Kremi

Dövme yaptıranlar ve daha sonradan pişman olanlar, yada her hangi bir sebepten dolayı sildirmek zorunda kalanlar için, alternatif bir yöntem olarak dövme silme kremleri kullanılmaktadır. Aslında dövme silme kremlerindeki mantık TCA ile aynıdır. Bazılarında TCA asiti bazılarında başka asitler kullanılır ve dövme olan bölgenin soyulması sağlanır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Burcu dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 2. Gökhan dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 3. Anonim dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 4. Derya dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 5. Çiğdem dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 6. Gül dedi ki:

  Teşekkürler

 7. Caner dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 8. Gül dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 9. Ayşegül dedi ki:

  Teşekkürler

 10. Ayşegül dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 11. Derya dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 12. Tarık dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 13. Caner dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 14. Kamil dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 15. Gökhan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 16. Caner dedi ki:

  Merhaba herkese web siteniz ciddiyim hayran edici, saolun

 17. Gökhan dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 18. Yeliz dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 19. Anonim dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık