Ehliyet Nasıl Alınır? Gereken Belgeler Nelerdir?

22.03.2018
914
A+
A-
Ehliyet Nasıl Alınır? Gereken Belgeler Nelerdir?
Reklam

Ehliyet Nasıl Alınır? Gereken Belgeler Nelerdir?

Türkiye’de yaşayan her Türk vatandaşı, trafiğe çıkabilmek için ehliyet almak zorundadır. Ehliyet, trafiğe çıkıldığında kişinin kimliği olarak belirlenen ve çeşitli kişisel bilgilerini içeren bir karttır. 18 yaşını dolduran her Türk genci bu kartı alabilir. Ehliyetler trafik şube müdürlükleri tarafından düzenlenir.

Trafik Şube Öncesi İşlemler

 1. Herhangi bir ehliyet kursuna yazılarak eğitimler tamamlanır.
 2. Eğitimlerin sonunda bakanlığın düzenlediği ehliyet sınavına girilir.
 3. Yazılı sınavı kazanan adaylar daha sonra direksiyon sınavına tabi tutulur.
 4. Direksiyon sınavını kazanan adaylara sürücü kursu tarafından sürücü sertifikası düzenlenir.

Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler

 1. Sürücü Sertifikası (Sürücü Kursundan alınır)
 2. Nüfus cüzdanı veya pasaport aslı ve fotokopisi
 3. Sınıfına Göre Sürücü Olur Sağlık Raporu (2 Yıl Geçerli, Hastaneler, sağlık ocakları, aile hekimliklerinden alınır)
 4. Kan grubu belgesi (Hastanelerden alınır)
 5. Bankalara ve Vergi Dairesine yatırılan harç makbuz
 6. 4 adet fotoğraf
 7. Kart Bedeli
 8. Parmak İzi Çıktısı (Trafik Şubede alınır)

İstenen belgelerle birlikte kişi, ikamet ettiği yere en yakın trafik şube müdürlüğüne gitmelidir. Bazı şubelerde randevu sistemi işlediği için, kişi önceden emniyet müdürlüğüne bağlı randevu adresini kontrol etmeli, şubeye ona göre belgeleriyle birlikte gitmelidir.

Trafik Şubede Yapılan İşlemler

Parmak İzi Çıktısının Alınması: Sürücü adayı trafik şubeye ilk gittiğinde başka hiçbir işlem yapmadan girişteki görevliye parmak izi çıktısını nereden alabileceğinizi sormalı ve parmak izi işlemini yaptırmalıdır.
Kart Bedelinin Yatırılarak Dosyaların Teslim Edilmesi: Parmak izi çıktısının da eklendiği dosyayla beraber tüm belgeler, kart bedelini ödenmesiyle birlikte ilgili personele teslim edilmelidir.
Sürücü Belgesinin Alınması: İşlemler tamamlandıktan sonra ilgili personel adaya ehliyetin ne zaman çıkacağı konusunda bilgi verecektir. Ortalama 2 hafta içerisinde ehliyetlerin tahsisi sağlanmaktadır.

1 Ocak 2016’dan Sonra Yapılan Değişiklikler

 • Yönetmelikte yapılan değişiklikler ile artık ömür boyu ehliyet sahibi olma dönemi tamamen bitmiş olacak. Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre sahip olunan ehliyetler sınıfa göre 5 ile 10 yıl ararığında yenilenecek. Yenileme ücreti 15TL olarak belirlendi.
 • Ehliyetinizi yenilemek için, sağlık raporu gibi belgeler istenecek. Mevcutta 9 olan ehliyet sınıfı ile 18 taneye çıkarılarak Avrupa standartlarına uygun hale getirilecek. Sürücü belgesi almak için sağlık artık çok önemli bir konu olarak araştırılmaya başlanacak

Sık Sorulan Sorular 

SORU : İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi almak için müracaat edebilirler?

CVP : İlkokul mezunlarına şuan için bir kısıtlama yoktur. Alabilirler.

SORU : Ben bir sürücü kursuna kayıt oldum sınavlara girdim dersin 2 sini verdim 1 tanesini veremedim 2nci sınav için kurs değiştirebilir miyim? Böyle bir imkanım var mı ?

CVP : Böyle bir imkanınız yok,kurs değiştirmek isterseniz mevcut kursa dilekçe ile müracaat edip kaydınızı sildirip, istediğiniz herhangi bir kursa tekrar kayıt olabilirsiniz. Kazanmış olduğunuz sınavlarınız geçersiz sayılır, tekrar tüm derslerden sınava girersiniz.

SORU : Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?

CVP : Trafik 35 , motor 16 ( E Sınıfları için Motor Dersi 20 Saattir ) ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.

SORU : Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?

CVP : Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz. Sertifika ehliyet yerine geçmez

SORU : Sınav süresi toplam kaç saattir?

CVP : Toplam süre 75 Dakikadır.

SORU : Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?

CVP : Her adayın yazılı ve direksiyon sınavlarına 5’er kez girme hakkı vardır. Başarısız olduğu veya girmediği her sınav için bir sınav hakkı gider.

SORU : Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?

CVP : Her aday sınavda başarılı olduğu ders veya derslerden  muaf olup bir sonraki sınavda başarısız olduğu ders veya derslerden sınava girecektir.Sınav ücretini sınava gireceği ders adedine bakmaksızın ilgili bankalara yatırır.

SORU : Sınavda toplam kaç soru sorulur. Her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor?

CVP : Yazılı sınavlarda 25 trafik , 20 motor ve 15 ilk yardım olmak üzere toplam 60 soru sorulur.

Trafikten 18, motordan 14 ve ilkyardım dersinden 11 doğru soru yapmanız gerekir.

SORU : Sürücü olur raporu (Heyet raporu) nerelerden alınabilir?

CVP : Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilinir.

SORU : Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?

CVP : Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor. Her sorunun 4 ( dört ) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru olup çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucu tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir.

SORU : Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim? Kitaptan çalışsam olur mu?

CVP : Derslere katılım konusunda Mili Eğitim Bakanlığımız çok daha titiz davranmakta, sık sık devamlılık kontrolleri yapmaktadır. Resmi olarak ders sürenizin 1/5 ‘i kadar devamsızlık hakkınız olup, yaptığınız devamsızlık süresi kadar telafi dersi düzenlenir.

SORU : Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?

CVP : Sertifikanız iptal olmaz ancak sağlık raporu ve savcılık belgesinin yeni düzenlemeyle 6 ay olan süresi 1 yıla uzatılmış olup sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz tekrar sağlık raporu ve adli sicil kaydı çıkarmanız gerekir...

SORU : B sınıfı ehliyetimi E sınıfına dönüştürmek istiyorum ne yapmam gerekir?

CVP : Kayıt için gerekli olan evraklarla ve ehliyetinizle  birlikte kursa başvuruyorunuz. Eksik teorik derslerinizi tamamlayıp motor dersinden yazılı sınava ve ardından direksiyon sınavına giriyorsunuz.

 Ayrıca Sürücü belgesine sahip olup ta  farklı bir sınıf sürücü belgesine çevirmek istenmesi halinde eksik olan teorik ve uygulama derslerine girilmesi gerektiğinden her bir durum için Kursunuzdan bilgi alınız.

SORU : Sınav başarı puan barajı kaçtır?

CVP : Başarı puan barajı her ders için 100 üzerinden hesaplanır. 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılır.

SORU : Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim, bundan sonra ne yapmam gerekiyor?

CVP :  Bağlı olduğunuz Kursunuzdan evraklarınız bir dosya halinde teslim alınız.

Teslim alma esnasında evraklarınızı durumu hakkında ayrıntılı bilgi alınız ve eksik veya tarihi geçmiş evrağınız var ise tamamlayınız. İlgili trafik tescil bürosundan aldığınız randevuya evraklarınız ve banka dekontunuzla birlikte gidiniz.

Bu husus ayrıca ’ www.osmanbeysurucukursu.com‘ adlı sitemizin faydalı bilgiler bölümünde, sertifikayı ehliyete dönüştürme başlığında ayrıntılı olarak verilmiştir.

SORU: Sınav harcını nereye nasıl yatıracağım?

CVP: Ziraat, Vakıfbank, Halkbank şubelerine kurumsal tahsilat programı üzerinden T.C Kimlik numaranızla yatırınız.

SORU: Rahatsız olduğum için yazılı sınava giremedim, hakkım yandı mı?

CVP: Adayın sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir yatakta tedavi gerektiren doktor raporu var ise ( sınav yapıldıktan sonraki - 5 - Beş  gün içinde il / ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirmek kaydı ile ) yazılı veya direksiyon sınavlarından hangisi ile ilgili ise o sınavların 5 hakkı da bittikten sonra giremediği sınav için 1 ( Bir ) hak daha kullanabilir.

SORU: Bir yıl önce çektirdiğim fotoğraflarımı kullanabilir miyim?

CVP: Sürücü Belgelerinde kullanılacak fotoğrafların son üç ay içinde ve cepheden görülecek şekilde renkli olarak çekilmiş olması gerekmektedir.

SORU: Sınav sırasında bana verilen soru kitapçığı üzerinde mi cevapları işaretleyeceğim?

CVP: Yazılı sınavda adaylara soru kitapçığı ile birlikte fotoğraflı cevap kağıdı dağıtılır. İşaretlemeler, soruların cevapları doğrudan cevap kağıdına yapılır. İşaretlemeyi önce soru kitapçığı üzerine yaptı iseniz bu cevap işaretlemelerini mutlaka cevap kağıdına taşımanız gerekir. Cevap kağıdı üzerine yapılan işaretlemeler mutlaka kurşun kalemle yapılmalıdır. Cevap kağıdı üzerindeki imza bölümü mürekkepli kalemle imzalanır.

SORU: Sorulara verdiğim cevapları alabilir miyim?

CVP: Cevaplar hiçbir şekilde alınmayacaktır.

SORU: Sınava girerken yanıma neler alabilirim?

CVP: Sınav salonuna giren adayın yanında her türlü bilgisayar özelliği olan cihazlar; cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, saat fonksiyonu dışında özelliği olan saatler, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli v.b.’lerinin bulundurulması yasaktır.

SORU: Sınavdan erken çıkabilir miyim, zamanla ilgili kurallar neler?

CVP: MTSK Sınavları 11:00’da başlıyor olup en geç 10:30’da salonunda bulunmak gerekir. Sınav süresi 75 dk.’dır. ilk 60 dakika içinde sınav salonunun terk edilmesi yasaktır. Son 15 dakika içinde çıkışa izin verilmemekle birlikte, herhangi bir mecburiyet dolayısıyla adayların çıkışına izin verilse bile sınav esnasında en az 2 adayın salonda bulunması zorunluluğu vardır.

SORU: Yazılı sınav ( İlkyardım )’dan 68 aldım. Sınav sonucuna itiraz edebilir miyim?

CVP: Soru ve cevap anahtarının ( http://www.meb.gov.tr)internet adresinde yayınlanmasından itibaren en geç 10      (On) gün içinde dilekçe ile başvuru yapılır. Bunun için Ziraat Bankası- Beşevler/ Ankara, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şube’ye ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Küçük Esat Şubelerinden birine Kurumsal Tahsilat Programı aracılığı ile KDV dahil 10 (On) TL. itiraz ücreti yatırıp dekontu, sınav adının ve T.C. Kimlik numarasının yazılı olduğu imzalı dilekçe ile birlikte İl/ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermek gerekir.

SORU: ………….Sürücü kursuna kayıt yaptırdım. Direksiyon derslerine hemen başlayabilir miyim?

CVP: Sürücü Kurslarına kayıt yaptıran sürücü adayları önce teorik derslere girerler. Teorik derslerin bitimini müteakip Direksiyon eğitimleri başladığından doğrudan direksiyon eğitimine geçmenin olanağı yoktur. Kayıt esnasında teorik ve direksiyon eğitim tarihleriniz hakkında kesin bilgiler edininiz.

SORU: Sınav tarihinde Direksiyon sınav alanına kendimiz gidebilir miyiz?

CVP: Eğitim aldığınız veya almakta olduğunuz Sürücü Kursunuzdan uygulama sınav yeriniz hakkında bilgi alınız. Sürücü Kursları, kayıtlı adaylarını uygulama sınavı alanlarına topluca götürmektedirler. Zaruret var ise ve bölgeyi iyi biliyorsanız kursunuz yetkililerine bilgi vermek kaydı ile sınav yerine kendiniz gidebilirsiniz.

SORU: İşim çok yoğun, izin almakta zorluk çekiyorum. Sınava erken girip işime dönebilir miyim?

CVP: Sınavlar İl/ İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan sınav komisyonlarınca yürütülmekte olup, hangi adayın hangi araçla sınava gireceği, sınavı yürütecek komisyonun kimler olacağı, adayın sınav saati v.b. hususlar burada belirlenmektedir. Bu yüzden kurs müdürlüğü tarafından verilen randevu saati, toplanma yeri gibi hususlara titizlikle riayet ediniz. Sınav sıranız geldikten ve sınavınız yapıldıktan sonra sınav bölgesinden ayrılabilirsiniz.

SORU: Yaşım 18 Ehliyet alabilir miyim?

CVP: B sınıfı Sürücü Belgesi için 18 yaş şartı olmakla birlikte kastedilen 18 yaşın bitmiş olmasıdır. M.T.S.Kursuna başvurduğunuz tarihte 18 yaşını bitirmiş olmanız gerekir.

SORU: E sınıfı ehliyetimi yeni aldım, tır kullanabilir miyim , ne zamana kadar alınmış olan E sınıfı ehliyetle tır kullanılabilir?

CVP: E sınıfı Sürücü Belgenizi  yeni aldıysanız veya 27 nisan 1997 tarihinden sonra aldıysanız Çekici ( Tır ) kullanamazsınız. Çekici kullanmak için D sınıfı Sürücü Belgesi almanız gerekir. 27 nisan 1997 tarihinden önce alınmış E sınıfı Sürücü Belgesi ile  çekici (tır) kullanılabilir...

SORU: Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?

CVP: Kursunuzdan sertifikanızla birlikte diğer evraklarınızı da alınız. Adli sicil kaydı ile sağlık raporlarınızın süresi 1 yılı geçmemiş olmalıdır. İstanbul emniyet müdürlüğünden e-randevu alınız.  Randevuya giderken maliye için yapmanız gereken ödemeyi gösteren banka dekontu ile Sürücü kartınız için ödemeniz gereken kart ücretini yanınıza alınız. Bu konudaki diğer ayrıntılar web sitemizdeki faydalı bilgiler, sertifikayı ehliyete çevirme bölümünde verilmiştir.

SORU: İlköğretim 6. sınıftan terk ettim ehliyet alabilir miyim?

CVP:  Evet ilköğretim 6,7, 8 sınıflardan terk etmiş olanlar da ehliyet alabilmektedir..

SORU: Ehliyet sınavları ne kadar zamanda bir yapılmaktadır ?

CVP: Sürücü belgesi için sınavlar yılda 7 kez  M.E.B tarafından merkezi sınav sistemiyle Türkiye genelinde yapılmakta olup her yıl başında sınav takvimi ‘www.meb.gov.tr/sinavlar’ adresinde yayımlanmaktadır.

SORU: Ehliyet almaya hak kazanmıştım, yani dosyamı aldım. Sertifikamı sürücü belgesine çevirtmedim ve bu dosyayı alalı 1 sene oldu. Benim öğrenmek istediğim bu dosya ile bir yakınım gidip benim için emniyetten ehliyet alabilir mi?

CVP: Dosyayı alalı 1 yıl olmuşsa sağlık raporu ve adli sicil kaydınızı yenilemeniz gerekir. Sizin yerinize bir başkası emniyete müracaat edemez. Emniyet trafik tescil şube bürosuna müracaatı e- randevu sistemi ile önce internet üzerinden yapıp, randevuya da şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte gitmek zorundasınız. Vekalet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracaat edemez, sürücü belgenizi alamaz.

SORU: Src belgesi nedir ? Src belgesi nereden alınır ?

CVP: Src belgesi karayollarında uluslararası veya şehirler  arası yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki yeterlilik belgesidir. Src belgesi, bu belgeyi vermek için Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.

 SORU: Ehliyetimi kaybettim,  kayıp ehliyet yeniden nasıl çıkarılır?

CVP: Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur. Karakol tutanağı da olabilir. Daha sonra Sürücü Belgenizi   aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf, Nüfus cüzdanı aslı, şoförler cemiyetinden alacağınız  Örnek 5 formu ve günün Sürücü Belgesi kart ücreti tutarı ile müracaat edip yeni Sürücü Belgenizi alabilirsiniz. Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğine de müracaat edebilirsiniz...

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Tarık dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 2. Ahmet dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 3. Fatma dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 4. Anonim dedi ki:

  Selamın aleyküm sayfan inanılmaz güzel, teraziye tıkladım

 5. Derya dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 6. Hayrettin dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 7. Salih dedi ki:

  Mrb paylaşımın vallaha güzel, saolun

 8. Kamil dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bu web sitesi inan ki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

 9. Salih dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 10. Anonim dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 11. Gül dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık