Emekliye ikramiye umudu

07.03.2018
816
A+
A-
Emekliye ikramiye umudu
Reklam

Emekliye ikramiye umudu

Emeklinin yıllardır talep ettiği bayram ikramiyesi bu ay Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına taşınacak. Öneri kabul görürse her bir emekli için 2 bin 62 lira bayram ikramiyesi verilmesinin yolu açılacak

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısına çevrildi. Bayram ikramiyesi isteyen memurların ve emeklilerin heyecanla beklediği toplantı, Mart ayı içerisinde yapılacak. Toplantıda bayram ikramiyesinin masaya yatırılması beklenirken, memurlar ve memur emeklileri için anlaşma sağlanırsa SSK ve Bağkur emeklilerine de ikramiye yolu açılacak.

2062 LİRA OLACAK

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınan ancak karara bağlanmayan konular daha sonra yapılan KPDK gündeminde ele alınıyor. Toplu sözleşme sonrası ilk KPDK toplantısı Kasım’da yapılmıştı. İkinci toplantı ise bu ay. Toplantıda, memurlara ve emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye verilmesi taleplerinin de ele alınması bekleniyor. Memur-Sen, toplu sözleşme masasında ikramiye tutarının ‘en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) 2 katı tutarında’ olmasını istemişti. Bu rakam, toplu sözleşme döneminde 1951 liraya tekabül ediyordu. Ocak itibarıyla 2 bin 62 liraya çıktı.

BİR MAAŞ TUTARINDA

Toplantıda anlaşma sağlanırsa, memurlara ve memur emeklilerine yılda 2 kez ikramiye dönemi başlayacak. Bu, SSK ve Bağkur emeklilerine de ikramiye yolunu açabilecek. Çünkü Memur-Sen’in daha önce memur emeklileri için talep ettiği promosyon, tüm emekliler için hayata geçirilmişti. SSK ve Bağkur emeklileri de Ramazan ve Kurban bayramlarında 1’er maaş ikramiye verilmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği yetkilileri, “İkramiye memur emeklileriyle başlayıp işçi ve Bağkur emeklilerine de yaygınlaştırılabilir. Bir kararnameyle düzenleme yapılabilir. Yılda 2 defa bayramlarda bir maaş tutarında ikramiye uygun olur düşüncesindeyiz” demişti.

GÖZÜMÜZ YOK AMA...

Kamu işçilerine devlet tarafından her bayram öncesinde bayram ikramiyesi adı altında ödeme (tediye) yapılıyor. Emekliler aynı hakkın kendilerine de tanınmasını, bunun son derce insani ve eşitlik ilkesinin gerektirdiği haklı bir talep olduğunu söylüyor. Çalışanlara verilen bayram ikramiyelerinde gözleri olmadığını belirten emekliler, “Bayram ikramiyesinin kapsamına emekliler de alınsın. Çünkü bizim de en az çalışanlar kadar buna ihtiyacımız var. Emekli olunca çalışırken aldığımız maaşların yarısı gidiyor” diyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Teşekkürler

 2. Salih dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 3. Volkan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 4. Yeliz dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 5. Ahmet dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık