En İyi Bilim Kurgu Filmleri ve Önerileri Listesi

23.03.2018
956
A+
A-
En İyi Bilim Kurgu Filmleri ve Önerileri Listesi
Reklam

En İyi Bilim Kurgu Filmi ve Önerileri Listesi

Ufkunuzu daha da genişletip, hayatı sorgulatan ya da bizleri gizem dolu dünyaların içerisine sürükleyen gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri ile tanışmaya hazır mısınız?

Bilim kurgu filmleri geleceğe ışık tutmaya devam ediyorlar. Bu türe ait enfes yapımlardan bazıları bizleri dipsiz bir kuyunun içerisine sürüklerken, bazıları ise sahip oldukları konularla bizleri şaşkına uğratmayı başarıyorlar. Biz de benzersiz senaryolar ve etkileyici efektlerle süslenmiş birbirinden başarılı yapımları huzurlarınıza getirmeye karar verdik.

Yeni filmlerin yanı sıra günümüz teknolojisine ışık tutan ve hatta düşündüğümüz çoğu şeyi sorgulatan efsanevi yapımlar da listemizde yer alıyorlar. Gelecekte neler olabileceği ile ilgili sorularınızın belki de bir kısmına cevap bulabileceğimiz, farklı türlere ait toplamda 88 filmden oluşan listemize başlıyoruz!

İşte huzurlarınızda en iyi bilim kurgu filmleri listesi;

Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Ufuk açıcı konularıyla sinema tarihine damgalarını vurmuş birbirinden başarılı ve etkileyici bilim kurgu filmlerini sizler için listeledik. 5 farklı başlık üzerinden listelemiş olduğumuz bu etkileyici yapımlarla tanışmaya hazırsanız, listemize başlıyoruz!

En İyi Fantastik – Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bizleri birbirinden farklı ve etkileyici dünyalarla buluşturan en iyi fantastik bilim kurgu filmleri, bazen bizleri uzayın derinliklerine sürüklüyor bazen ise farklı bir kurgusal gezegenle bizleri buluşturuyor.

11. A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

IMDb Puanı: 7,1

A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en başarılı yapımlarından biri olan A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka); Jude Law, Robin Williams, Frances O’Connor ve Meryl Streep gibi usta oyuncularının yanı sıra Haley Joel Osment gibi genç bir ismin de başarılı performansıyla oldukça başarılı bir bilim kurgu filmi haline gelmişti. 2001 yılında vizyona giren fantastik filmlerden Yapay Zeka, konusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

10. Gün Işığı (Sunshine)

IMDb Puanı: 7,3

Gün Işığı (Sunshine)

İngiliz yapımı etkileyici bir bilim kurgu filmi olan Gün Işığı (Sunshine); Danny Boyle yönetiminde 2007 yılına damgasını vuran yapımlardan biri olmuştu.

Cillian Murphy, Chris Evans, Rose Byrne ve Cliff Curtis’ten oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra Linkin Park imzalı Leave Out All the Rest şarkısıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

9. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind)

IMDb Puanı: 7,7

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind)

40 yıl öncesinin en başarılı fantastik bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan ve bütünüyle döneme damgasını vurup birçok prestijli sinema ödülünün sahibi olan Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind), 1977 yılında izleyicilerle buluşmuştu.Steven Spielberg imzası taşıyan bu etkileyici filmin kadrosunda ise Richard Dreyfuss, François Truffaut, Melinde Dillon, Teri Garr, Bob Balaban ve Cary Guffrey gibi dönemin başarılı oyuncuları yer alıyordu.

8. Yerçekimi (Gravity)

IMDb Puanı: 7,8

Yerçekimi (Gravity)

Yerçekimi (Gravity); olağanüstü görsel efektleri, müzikler ve kursuyla 7 Oscar ödülünün yanı sıra 27 prestijli sinema ödülünün de kazananı olmayı başarıyor.  Alfonso Cuaron’un yönetmen koltuğunda oturduğu, Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı Yerçekimi, mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerinden de bir tanesidir.

7. E.T. (Extra – Terrestrial)

IMDb Puanı: 7,9

E.T. (Extra - Terrestrial)

1982 yapımı unutulmaz bir Spielberg filmi olan E.T. (Extra – Terrestrial), 1994 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza ediliyor. Aynı zamanda yaklaşık 10.5 milyon dolarlık bütçesiyle tamı tamına 800 milyon dolarlık gişe hasılatına da imzasını atan E.T. filmini izlememiş olsanız bile, adını ve karakterini mutlaka bilirsiniz.

En İyi Fantastik Filmler Listesi için Tıklayın!

6. Marslı (Martian)

IMDb Puanı: 8,0

Marslı (Martian)

2015 yılının en iyi bilim kurgu filmlerinden olan Marslı (Martian) ile listemize devam ediyoruz. Andy Weir’in romanından uyarlanan bu Ridley Scott filmi, olağanüstü görselleriyle sizleri adeta Mars’a ışınlıyor. Aynı zamanda etkileyici senaryosu, Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

5. Brazil

IMDb Puanı: 8,0

Brazil

Kara komedi türünde başarılı bir bilim kurgu filmi olarak 1985 Şubat’ında izleyicilerle buluşan Brazil, görselleriyle de döneme damgasını vurmayı başarmıştı. Usta yönetmen Terry Gilliam tarafından yazılıp yönetilen Brazil; Robert De Niro, Jonathan Pryce, Kim Greist, Michael Palin ve Katherine Helmond gibi ustalardan oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştı.

4. Truman Show

IMDb Puanı: 8,1

Truman Show

Tüm zamanların en başarılı fantastik bilim kurgu filmlerinden olan Truman Show, 1998 yılına izleyicilerle buluşmuştu. Vizyona girdiği ilk andan itibaren izleyicilerin beğenisini kazanan ve günümüzde de başarısını sürdürmeye devam eden Truman Show kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.Peter Weir’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin senaristliğini ise Andrew Niccol üstlenmişti. Filmin oyuncu kadrosunda da Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney, Natascha McElhone ve Noah Emmerich gibi başarılı isimler yer alıyordu.

3. Jurassic Park

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park

Etkileyici bir seri haline gelen bir diğer Steven Spielberg filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 1993 yılında gösterime giren Jurassic Park, konusu ve görselleriyle büyük yankı uyandırmayı başarmıştı. Sam Neil, Jeff Goldblum, Samuel L. Jackson ve Laura Dern gibi usta oyuncuları da bünyesine barındıran Jurassic Park, gerilim türünün de başarılı örneklerindendir.

2. 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

IMDb Puanı: 8,3

2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

Uzay konulu fantastik bilim kurgu türünün öncülerinden olan 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey); 1968 yapımı etkileyici bir Stanley Kubrick filmidir. Aynı zamanda görsel efekt Oscar’ını da kazanmayı başaran 2001: Bir Uzay Destanı, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasına da adını yazdırıyor.

1. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

IMDb Puanı: 8,5

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Çocukluk ve gençlik dönemlerimizin unutulmaz filmleri arasına adını yazdıran bir bilim kurgu efsanesiyle daha yolumuza devam ediyoruz. 1985 yılında gösterime giren ve en iyiler arasında yer alan Geleceğe Dönüş (Back to the Future), “filmlerdeki hangi çağ ötesi tasarıma zenginler yatırım yapmalı?” sorusunun da cevabı niteliğindedir.

Aksiyon Türünde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Aksiyon filmlerine bağımlı olanlar ve sıradanlaşmış yapımlardan sıkılanlar, en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri tamamıyla hoşunuza gidebilir. Aynı zamanda 2017 yılında vizyona girmesi beklenen Scarlett Johansson’lu Ghost in the Shell ve Milla Jovovich’li Ölümcül Deney filmleri de listemize ekleyebilirsiniz.

32. Lucy

IMDb Puanı: 6,4

Lucy

2014 yılının beğeni toplayan filmlerinden biri olmasına rağmen, IMDb’den hak ettiği puanı alamayan Lucy, konusu ve başarıyla işlenmiş sahneleriyle de aklımızı başımızdan almıştı. Standart bir insanın beyninin sadece ’unu kullandığı teorisinin temel alındığı Lucy, kadrosuyla da merak uyandırmıştı.Leon, Beşinci Element ve Nikita gibi yapımlara da imza atan Luc Besson’ın yönetmenliğini üstlendiği Lucy filmi; Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked ve Analeigh Tipton gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.

31. Elysium

IMDb Puanı: 6,6

Elysium

Yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini Neil Blomkamp’ın üstlendiği 2013 yılının başarılı bilim kurgu aksiyon filmlerinden Elysium ile listemize devam ediyoruz. Görselleri ve gerilim dolu aksiyon sahneleriyle de beğeni toplayan Elysium; Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley, Diego Luna ve Narcos dizisinin yıldızı Wagner Moura’dan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

30. Zamana Karşı (In Time)

IMDb Puanı: 6,7

Zamana Karşı (In Time)

Yine gerilim ve aksiyon dolu başarılı bir bilim kurgu filmini daha huzurlarınıza getiriyoruz. Gerek kadrosu gerekse konusuyla övgülerin odak noktası haline gelen 2011 yapımı Zamana Karşı (In Time), bizleri distopik bir dünya ile tanıştırıyordu.Andrew Niccol tarafından yönetilen bu etkileyici filmde; Amanda Seyfried, Justin Timberlake, Olivia Wilde, Cillian Murphy, Matt Bomer, Johnny Galecky ve Alex Pettyfer gibi ünlü isimler yer alıyordu.

29. Tron Efsanesi (Tron)

IMDb Puanı: 6,8

Tron Efsanesi (Tron)

1982 yapımı bir Steven Lisberg filmi olan Tron, Walt Disney tarafından meydana getirilen 2010 yapımı Tron Efsanesi (Tron) filmiyle bir bilim kurgu aksiyon serisine dönüştü. Joseph Kosinski’nin yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; Jeff Bridges, Garrett Hedlund, Olivia Wilde ve Michael Sheen gibi başarılı oyuncular yer alıyordu.

28. Ada (The Island)

IMDb Puanı: 6,9

Ada (The Island)

Yine güçlü bir kadroya sahip olan son yılların başarılı yapımlarından bir tanesiyle daha listemize devam ediyoruz. Dış dünyaya kapalı ütopik bir ortamda geçen Ada (The Island), Michael Bay yönetmenliğinde 2005 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Scarlett Johansson, Ewan McGregor, Djimon Hounsou, Steve Buscemi, Michael Clarke Duncan ve Sean Bean gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.

27. Kurtuluş Günü (Independence Day)

IMDb Puanı: 6,9

Kurtuluş Günü (Independence Day)

Roland Emmerich’in başyapıtlarından biri olan 1996 yapımı Kurtuluş Günü (Independence Day) filminin 2016 yılında ikincisi çekilmiş olsa da ilk filmin başarısının yanından bile geçemedi. Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Vivica A. Fox ve Judd Hirsch gibi dönemin başarılı isimlerini de bünyesinde barındıran bu film, konusuyla da dikkat çekmeyi başarmıştı.

26. Dünyanın Sonu (World’s End)

IMDb Puanı: 7,0

 Dünyanın Sonu (World's End)

2013 yılında vizyona giren, Dünyanın Sonu (World’s End) adındaki bu Edgar Wright filmi, aksiyon bilim kurgu türünün eğlenceli örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor. Bu İngiliz yapımı bu filminde de en iyi aksiyon macera filmleri arasında yer alan Sıkı Aynasızlar adındaki yapımdan da aşina olduğumuz isimler bulunuyor.

25. Snowpiercer

IMDb Puanı: 7,0

Snowpiercer

En iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan, 2013 yapımı bir diğer etkileyici filmle daha listemize devam ediyoruz. ABD – Güney Kore ortak yapımı olarak listemizi süsleyen Snowpiercer hem konusu hem de oyuncu kadrosuyla hayranlık uyandırmayı başarıyor.

23. Pasifik Savaşı (Pacific Rim)

IMDb Puanı: 7,0

Pasifik Savaşı (Pacific Rim)

Uzaylıların aslında okyanusun dibinde yaşadıkları teorisiyle yola çıkan 2013 yapımı Pasifik Savaşı (Pacific Rim) da bütünüyle beğeni toplamayı başarmıştı.Guillermo del Toro tarafından yönetilen bu yapım; Charlie Hunnam, Idris Elba, Charlie Day, Ron Perlman ve Rinko Kikuchi gibi bilindik oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

22. Deja Vu

IMDb Puanı: 7,0

Deja Vu

Başarılı Denzel Washington filmlerinden bir tanesi olan, aksiyon ve gerilim türlerinin bilim kurguyla birlikte harmanından oluşan Deja Vu, 2006 yılında izleyici karşısına çıkmıştı.Terry Rossio ve Bill Marsilii tarafından yazılıp, Tony Scott tarafından yönetilen bu yapım; Paula Patton, James Caviezel ve Val Kilmer gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

21. Transformers

IMDb Puanı: 7,1

Transformers

İlk olarak 2007 yılında vizyona giren ve daha sonra ise sevilen seri filmlerden biri haline gelen Transformers, 2017 yılında da 5. filmi Son Şövalye ile hayranlarıyla buluşuyor. Ancak serinin diğer filmi, ilk yapımın başarısını yakalamakta biraz da olsa zorlanıyorlar.Michael Bay imzalı bir yapım olan Transformers’ın ilk filmi; Peter Cullen, Megan Fox, Shia LaBeouf, Josh Duhamel ve Tyrese Gibson gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

20. Ben, Robot (I, Robot)

IMDb Puanı: 7,1

Ben, Robot (I, Robot)

Yapay zekaların kol gezdiği bir gelecekte, bu robotların insanlara karşı ayaklanmasını ve bu duruma karşı koymaya çalışan bir adamın hikayesinin anlatıldığı 2004 yapımı Ben, Robot (I, Robot), Isaac Asimov’un kısa öyküsünün beyazperdeye uyarlanmış halidir.Alex Proyas’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu aksiyon ve gerilim filmi konusunun yanı sıra Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood, Alan Tudyk ve James Cromwell gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni toplamıştır.

19. Tetikçiler (Looper)

IMDb Puanı: 7,4

Tetikçiler (Looper)

Joseph Gordon-Lewitt ve Bruce Willis ikilisinin başrollerinde yer aldığı Tetikçiler (Looper), konusu ve aksiyon sahneleriyle en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Aynı zamanda Emily Blunt, Piper Perabo ve Paul Dano gibi isimlerin de yer aldığı Tetikçiler, 2012 yılına damgasını vurmayı başarmıştı.

18. RoboCop

IMDb Puanı: 7,5

RoboCop

Başrollerinde Peter Weller, Nancy Allen, Dan O’Herlihy, Kurtwood Smith, Miguel Ferrer ve Ronny Cox gibi usta oyuncuların yer aldığı efsanevi RoboCop filmi, vizyona girmiş olduğu 1987 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Sonrasında ise seri haline gelen RoboCop, en iyiler arasına adını yazdırıyor.

17. Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 7,6

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)

İlk olarak 1968 yılında vizyona giren Maymunlar Cehennemi serisi, 2011 yılında seyirciyle buluşan Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes) filmiyle de oldukça beğeni kazanmıştı. Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi; Ruper Wyatt yönetiminde, Andy Serkis’in sesi ve James Franco’nun başarılı oyunculuğuyla listemize adını yazdırmayı başarıyor.

16. Azınlık Raporu (Minority Report)

IMDb Puanı: 7,7

Azınlık Raporu (Minority Report)

Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu Azınlık Raporu (Minority Report) da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Fark yaratan konusunun yanı sıra Tom Cruise, Daniel London, Colin Farrel, Max Von Sydow ve Samantha Morton’dan oluşan kadrosuyla mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

15. Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak (The Hunger Games: Catching Fire)

IMDb Puanı: 7,7

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak (The Hunger Games: Catching Fire)

Açlık Oyunları serisinin ikinci filmi olarak karşımıza gelen Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak ( The Hunger Games: Catching Fire), özellikle de aksiyon sahneleriyle serinin en beğenilen filmi olmayı başarmıştı. Francis Lawrence’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici bilim kurgu filmi de 7,7’lik IMDb puanıyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

14. 5. Element (The Fifth Element)

IMDb Puanı: 7,7

5. Element (The Fifth Element)

Ölümcül Deney filmlerinden hatırladığımız Milla Jovovich’in yıldızının parladığı Fransız yapımı en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan 5. Element (The Fifth Element), Luc Besson yönetmenliğinde karşımıza geliyor. 1997 yılında vizyona giren bu başarılı yapımın oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis, Chris Tucker, Gary Oldman ve Ian Holm gibi usta oyuncular yer alıyor.

Kıyamet Konulu En İyi Filmler Listesi için Tıklayın!

13. Avcı (Predator)

IMDb Puanı: 7,8

Avcı (Predator)

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden olan Arnold Schwarzenegger’in başrolde oynadığı 1987 yapımı Avcı (Predator) filmi, gösterime girdiği tarihten itibaren unutulmazlar arasına adını yazdırdı. Benzer konuya sahip, peşi sıra gelen filmlere de ilham kaynağı olan Avcı, en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

12. Avatar

IMDb Puanı: 7,8

Avatar

Milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri arasında 2.8 milyar dolarlık toplam gişe hasılatıyla ilk sıraya adını yazdıran 2009 yapımı Avatar filmiyle listemize devam ediyoruz. James Cameron imzalı Avatar da en iyi fantastik bilim kurgu filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Birçok ünlü ve başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra üç boyutlu izleme seçeneğiyle de fark yaratan Avatar, halen daha gelmiş geçmiş en çok gişe yapan film unvanını elinde bulunduruyor.

11. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

IMDb Puanı: 7,9

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

2014 yılının en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow), Doug Liman’ın yönetmiş olduğu etkileyici yapımlardan da bir tanesidir. Tom Cruise ve Emily Blunt’ın başrollerini paylaştıkları bu etkileyici yapım, Hiroshi Sakurazaka’nın eserinden beyazperdeye uyarlanmıştır.

10. Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War)

IMDb Puanı: 7,9

Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War)

Russo Kardeşler’in yönetmen koltuğunda oturdukları Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War), yine Marvel Comics’in etkileyici çizgi romanlarından birinin sinemaya uyarlanmış halidir. 2016 yılında vizyona giren bu bilim kurgu aksiyon filmi, Chris Evans ve Robert Downey Jr. başta olmak üzere birbirinden ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

9. Star Trek

IMDb Puanı: 8,0

Star Trek

Efsanevi bilim kurgu serilerinden olan Uzay Yolu, yenilenmiş versiyonuyla 2009 yılında karşımıza gelen Star Trek, J. J. Abrams’ın başarılı yönetmenliğiyle en iyiler arasına adını yazdırıyor. Serinin 11. filmi olan Star Trek, hem görselleri hem de aksiyon dolu sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanıyor.

8. Yasak Bölge(District 9)

IMDb Puanı: 8,0

Yasak Bölge(District 9)

2009 yılının en iyi filmlerinden olan Yasak Bölge(District 9), özellikle de konusuyla şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. 2015 yapımı Chappie filminden de tanıdığımız Sharlto Copley’in başrolünde oynadığı bu etkileyici film de en iyiler listemizde yerini alıyor.

7. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)

IMDb Puanı: 8,1

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)

Marvel çizgi roman uyarlamaları, bilim kurgu türüne damgasını vurmuş gibi görünüyor. Bryan Singer yönetiminde karşımıza gelen X-Men serisinin 7. filmi, X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past), konusu ve zengin kadrosuyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

6. Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

IMDb Puanı: 8,1

Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

Avustralya yapımı etkileyici bir aksiyon bilim kurgu filmi olan Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Çılgın Max serisinin dördüncü filmidir. Tom Hardy, Charlize Theron ve Nicholas Hoult gibi bilindik isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım, Oscar ödüllü kostüm ve görselleriyle de 2015 yılının başarılı filmleri arasında yer alıyor.

5. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

IMDb Puanı: 8,1

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

2017 yılında devam filmiyle karşımıza gelecek olan Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy), 2014’te vizyona giren ilk filmiyle de bizlere keyifli anlar yaşatmıştı. Marvel Comics’in beğenilen bir çizgi roman serisinin beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Galaksinin Koruyucuları; etkileyici oyuncu kadrosuyla da en iyi fantastik bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

4. Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day)

IMDb Puanı: 8,5

Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day)

90’lı yılların başlarında çekilen, etkileyici bir James Cameron filmiyle daha en iyiler listemize devam ediyoruz. Halihazırda unutulmaz efsane filmlerarasında yer alan Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day), zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

3. Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,7

Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) Serisi

Gelmiş geçmiş en başarılı film serilerinden biri olan Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) Serisi, 40 yıldır sinema sektörünün tozunu attırmaya devam ediyor. George Lucas ve J. J. Abrams yönetmenliğinde karşımıza gelen bu serinin her filmi fazlasıyla heyecan yaratmayı başardı. 2017 Aralık ayında ise serinin yeni filmi bizleri heyecanlandırmaya devam edecek.

2. Matrix

IMDb Puanı: 8,7

Matrix

Tartışmasız en iyi aksiyon bilim kurgu filmlerinden biri olan Matrix, 3 film ve bir de animasyon filminden meydana geliyor. İlk olarak 1999 yılında vizyona giren bu unutulmaz film de konusu ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

1. Başlangıç (Inception)

IMDb Puanı: 8,8

Başlangıç (Inception)

Halihazırda son 25 yılın en iyi filmleri arasında yer alan Başlangıç (Inception), dört dalda Oscar kazanmış olağanüstü bir yapımdır. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosu ve Christopher Nolan’ın usta yönetmenliğiyle hayat bulan 2010 yapımı Başlangıç, en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasında da ilk sıralara adını yazdırıyor.

Korku Türünde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Korku ve gerilim türlerinin bilim kurgu türüyle bir araya gelmesi, tadından yenmeyen birbirinden etkileyici yapımların doğuşuna neden oluyor. Korku ve gerilim türünde en iyiler listemize, The Jacket ve Splice gibi yapımları da ekleyerek, daha da fazla genişletebilirsiniz.

9. Hayat (Life)

IMDb Puanı: 6,8

Hayat (Life)

2017 yapımı bilim kurgu filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Güçlü kadrosu ve konusuyla merak uyandıran ve Mart ayında izleyicilerle buluşan Hayat (Life), gerilim türünün başarılı örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor.Rhett Reese ve Paul Wernick ikilisinin yazdığı, Daniel Espinosa’nın ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; Ryan Reynolds, Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Hiroyuki Sanada ve Ariyon Bakare gibi başarılı isimler bulunuyor.

8. Canavar (Cloverfield)

IMDb Puanı: 7,0

Canavar (Cloverfield)

Gösterime girmiş olduğu 2008 yılının gerilim ve korku türünde en başarılı örneklerden bir tanesi olan Canavar (Cloverfield), 25 milyon dolarlık bütçesini gişede 6’ya katlamıştır. Özellikle de çekimleriyle fark yaratan bu yapım da mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

7. Suç Zamanı (Los Cronocrimenes)

IMDb Puanı: 7,2

Suç Zamanı (Los Cronocrimenes)

Bilim kurgu ve gerilim türlerinin harmanından oluşan Suç Zamanı (Los Cronocrimenes), 16 Kasım 2007 tarihinde yayınlanan başarılı İspanyol filmlerinden bir tanesidir. Nacho Vigalondo’nun hem senarist hem de yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım, düşük bütçesine rağmen, katıldığı festivallerde olay yarattı. Vigalondo’nun ayrıca oyuncu kadrosunda yer aldığı bu yapımda; Karra Elejalde, Barbara Goenaga ve Candela Fernandez gibi isimler de bulunuyordu.

6. Ben Efsaneyim (I am Legend)

IMDb Puanı: 7,2

Ben Efsaneyim (I am Legend)

Gerilim ve korku türünde bir diğer etkileyici bilim kurgu filmi olan Ben Efsaneyim (I am Legend), kıyamet sonrası bir dünyayı konu alıyor. Başarılı Francis Lawrence filmlerinden Ben Efsaneyi’in oyuncu kadrosunda ise Will Smith ve Alice Braga gibi ünlü isimler yer alıyor.

5. Öldüren Sis (The Mist)

IMDb Puanı: 7,2

Öldüren Sis (The Mist)

Frank Darabont yönetmenliğinde, 2007 yılının gerilim korku türünde en iyi filmlerinden olan Öldüren Sis (The Mist), Stephen King’in “Skeleton Crew” adındaki eserinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Thomas Jane, Laurie Holden ve Toby Jones gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmayı başarmıştır.

4. Sinek (The Fly)

IMDb Puanı: 7,5

Sinek (The Fly)

George Langelaan eserlerinden The Fly’ın sinemaya uyarlanmış hali olan 1986 yapımı Sinek (The Fly), makyajları ve konusuyla büyük beğeni toplamıştı. David Cronenberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu Oscar Ödül’lü yapım, ışınlanma sırasında gözden kaçan bir sineğin, deneyi gerçekleştiren bilim insanının felaketine neden olmasını anlatıyor. Filmin kadrosunda ise Jeff Goldblum, Geena Davis, David Cronenberg, John Getz ve Joy Boushel gibi isimler yer alıyor.

3. 28 Gün Sonra (28 Days Later)

IMDb Puanı: 7,6

28 Gün Sonra (28 Days Later)

2000’li yılların en bilindik ve en beğenilen bilim kurgu gerilim filmlerinden biri olan 28 Gün Sonra (28 Days Later), 2002 tarihinde izleyicilerle buluştu. Alex Garland tarafından kaleme alınan senaryosuyla fark yaratan bu yapım, Danny Boyle yönetmenliğiyle meydana getirilmişti. Ayrıca Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendon Gleeson ve Christopher Eccleston’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

2. Şey (The Thing)

IMDb Puanı: 8,2

Şey (The Thing)

1982 yapımı Şey (The Thing), en iyi bilim kurgu korku filmlerinden bir tanesidir. John Carpenter’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici filminin başrollünde ise 2015 yılında vizyona giren The Hateful Eight filminde de harikalar yaratan, Kurt Russel bulunuyor.

1. Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,5

Yaratık (Alien)

İlk olarak 1979 yılında vizyona giren ve daha sonra unutulmaz seriler arasında yer alan Yaratık (Alien), 2017 yılına da Alien: Covenant adındaki devam filmiyle damgasını vuracak gibi görünüyor. Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı bu başyapıt, Sigourney Weaver’ın başarılı oyunculuğuyla da korku ve gerilim türünde en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak yer alıyor.  

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Fidan dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 2. Fatma dedi ki:

  Teşekkürler

 3. Derya dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 4. Caner dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 5. Caner dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 6. Kamil dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 7. Hayrettin dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık