En İyi Kalıcı Kadın Parfümleri Listesi

23.03.2018
927
A+
A-
En İyi Kalıcı Kadın Parfümleri Listesi
Reklam

En İyi ve Kalıcı Kadın Parfümleri Listesi

En iyi kadın parfümleri; etkileyici, kalıcı ve çekici olmalıdır. Sonuçta kadının güzelliğini yansıtmayan bir koku, düşünülemez. Zaten en iyi kadın kokusu markaları da bu özelliklerine göre seçilmiştir. Bir kadın kendi özelliklerini ön plana çıkartan ve tenine uyan kokuyu bulduğu zaman onu, yıllarca kullanabilir. Hatta bu konuda oldukça takıntılı olunduğunu da söyleyebiliriz. Eğer kullandığınız koku, teninizle muhteşem bir uyum yakalamışsa değiştirmenize de pek gerek yoktur zaten.

Kokusunu değiştirmek isteyen ve henüz aradığı kokuyu bulamamış olan kadınlar için detaylı bir liste hazırlamaya karar verdim. En kalıcı kadın kokuları listesini hazırlarken, en çok tercih edilenlere de değinmeden olmazdı. Bu nedenle iyi bir araştırma yaparak sizlere “evet, tam da aradığım koku buydu” dedirtebilmek adına 30 güzel öneri seçtim. Bu listede, Aşkı Memnu’nun Bihter’i tarafından kullanılandan ödüllü olanlara kadar birçok çeşit yer alıyor. Bu çeşitleri oryantal (halk arasında baharatlı), çiçeksi ve meyveli olarak 3 kategoride sizlerle paylaşacağım.

İşte en iyi ve kalıcı kadın parfümleri listesi ile önerileri sizlerle:

En İyi ve Kalıcı Oryantal Kadın Parfümleri Listesi

Seksi ve birçoğu afrodizyak etkili olan oryantal kadın kokuları, genel olarak özel geceler ile davetler için uygundur. Aynı zamanda buğday ve esmer tenli kadınlarda, çok daha iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Mevsim olarak da kış aylarında daha sık tercih edilirler. İşte kadınlar için en iyi oryantal koku sizlerle:

Chanel No 5 EDP Kadın Parfümü

Chanel No 5 EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Aldehitler, Bergamot, Liman, Portakal Çiçeği ve Ylang Ylang
Kalp Noktası: Yasemin, Gül, Süsen ve Zambak
Dip Noktası: Vetiver, Sandal Ağacı, Vanilya, Amber ve Paçuli
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Klasik, İkon, Sonsuz, Kışkırtıcı ve Zamansız
Fiyatı: 499 Türk Lirası (100 ml)

Coco Chanel’in en iddialı ve yılların eskitemediği kokusudur. 1921 yılında piyasaya sürülen Chanel No.5, 20. yüzyıldan günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Kadın parfümleri arasında vazgeçilmez statüsündedir. Bir ekoldür ve bağımlılığın tam karşılığıdır. Chanel No.5 için söylenecek sözler yetersiz kalabilir. Zaten No.5, gelmiş geçmiş en iyi Chanel tasarımlarıarasında yerini alıyor. Kimilerine göre anneanne kokudur; ama her yıla damgasını vuran kadın kokusudur. Chanel No.5’in bu kadar benzersiz olmasının nedeni ise içeriğindeki yüksek aldehit sentetiği oranıdır. Küçük bir hata sonucunda bu halini almıştır ve Chanel’i mest etmiştir.

Chanel No.5 ve Marilyn Monroe anılarından oluşan videoyu da sizlerle paylaşmak istedim:

 

Coco Chanel’in ustaca hazırladığı pazarlama tekniği sonucunda büyük başarı elde etmiştir. 2014 yılında ise dünyanın en çok satan kadın kokusu, en başarılı ve ikonik koku olarak anılmaya başlamıştır. Marilyn Monreo olan ilişkisini de biliyorsunuzdur sanırım. Bilmeyenler için hemen anlatayım; bir röportajda Marilyn Monreo’ye uyurken ne giydiği sorulmuştur. Onun verdiği cevap ise hafızalara kazanmıştır; “yalnızca Chanel No.5!”

Lancome Hypnose EDP Kadın Parfümü

Lancome Hypnose EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Vetiver ve Tutku Çiçeği
Kalp Noktası: Vanilya
Dip Noktası: Yasemin ve Orkide
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: İddialı, Hipnotize Eden, Gizemli ve Büyülü
Fiyatı: 385 Türk Lirası (75 ml)

Lancome Hypnose’nin tanımlayıcı özelliklerinden de anlaşılacağı üzere dikkatleri fazlasıyla çektiğini söyleyebiliriz. Özellikle kış ayları ve özel davetler için uygun görülen kadın kokuları arasındadır. Yüksek kalıcılığı sayesinde gece boyunca kokusunu alabilirsiniz. En etkileyici kadın parfümleri listesinde de üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Keskin bir kokusu bulunmaktadır ve özellikle esmer tenli kadınlar için uygun bir kokudur.

Lancome Miracle EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Liçi, Frezya ve Manolya
Kalp Noktası: Yasemin, Zencefil ve Karabiber
Dip Noktası: Misk ve Amber
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Güzellik, Mucize ve Sürpriz
Fiyatı: 435 Türk Lirası (100 ml)

Lancome Miracle, kullanan kadınların adeta taptığı bir kokudur. Hatta bu kokunun, kadınlarda şairane yönü de ortaya çıkarttığını söyleyebiliriz. Yapılan yorumlara göz attığınız zaman demek istediğimi çok rahat anlayacaksınız. Hem oryantal hem de çiçeksi esansların yoğun bir şekilde hissedildiği koku, sanılanın aksine ağırlık içermemektedir. Daha fresh olarak tanımlanan oryantal kokulardandır. Hafif bir koku olmasının yanında, kalıcılığının da oldukça yüksek olduğu yorumlardan anlaşılmaktadır. Yapılan yorumlar nedeniyle en güzel bayan kokuları arasında da yer aldığını söyleyebilirim.

Jean Paul Gaultier Classique EDT Kadın Parfümü

Jean Paul Gaultier Classique EDT Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Anason, Portakal Çiçeği ve Mandalina
Kalp Noktası: Zencefil, Orkide ve Ylang Ylang
Dip Noktası: Vanilya, Misk ve Kehribar
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Dişi Cazibe ve Duygusal
Fiyatı: 405 Türk Lirası (100 ml)

Korseli kadın siluetindeki şişesi ve konserve kutusuna benzeyen kutusu ile sizi cezbedecek bir kokudur. En iyi parfüm markaları arasında yer alan Jean Paul Gaultier, 1993 yılında piyasaya sürülmüştür. Aynı zamanda markanın ilk kokusu olduğunu da bilmelisiniz. İyi bir başarı yakalayan marka sayısı da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Nostaljik, kadınsı ve vazgeçilmez kokular listesinde ilk sıralarda yer alabilecek kadar iyidir. Hatta bayan kokuları top 10 listesinde zirveyi zorlayabilir.

Estée Lauder Sensuous Nude EDP Kadın Parfümü

Estée Lauder Sensuous Nude EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Mandalina ve Karabiber
Kalp Noktası: Yasemin ve Müge
Dip Noktası: Bal, Amber ve Vanilya Çiçeği
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Zarafet, Güçlü, Işıltılı ve Kadınsı
Fiyatı: 363 Türk Lirası (100 ml)

İlk sıkıldığı andan dip notalarına kadar mükemmelliği temsil eden Estee Lauder Sensuous Nude, en beğenilen kadın parfümleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların birçoğunun rastgele keşfettiğini; ama sonra vazgeçemediğini görüyoruz. Kokunun tanımlayıcı özelliklerini tam anlamıyla yansıttığını da söyleyebilirim. Piyasaya çıktıktan sonra baş döndürücü güzelliği ile en çok tercih edilen kadın kokuları arasındaki yerini almıştır.

Bvlgari Jasmin Noir EDP Kadın Parfümü

Bvlgari Jasmin Noir EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Parlak Yeşillik Özleri, Gardenya Yaprakları ve Nilüfer
Kalp Noktası: Zambak, Yasemin Özütü ve Saten Badem
Dip Noktası: Beyaz Misk, Tonka Tohumu Özütü ve Kıymetli Odun Harmanı
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Büyüleyici, Sofistike, Çekici ve Kadınsı
Fiyatı: 552 Türk Lirası (100 ml)

İlk sıkıldığı andan dip notalarına kadar çekici olarak tanımlanan kokudur. Afrodizyak etkili kadın kokuları arasında yer almaktadır. Mücevherleri kadar en iyi kadın markaları arasında da yer alan Bvlgari’nin modern çağa uyarlanmış kokusudur. Kullanan kişileri gerçekten etkileyen bir koku olduğunu da bilmenizi istiyorum. Aynı zamanda birçok erkeğin de dikkatini çekmektedir. Kadın kokuları top 10 listesi yapıldığında mutlaka üst sıralarda yer alması gereken bir kokudur.

Tom Ford Black Orchid EDP Kadın Parfümü

Tom Ford Black Orchid EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Taze Bergamot, Siyah Kuşüzümü, Black Truffle ve Ylang Ylang
Kalp Noktası: Lotus Ağacı ve Siyah Orkide
Dip Noktası: Paçuli, Tütsü, Vetiver ve Vanilya
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Zengin, Cazibeli, Baştan Çıkarıcı ve Arzulu
Fiyatı: 544,99 Türk Lirası (100 ml)

Sadece Tom Ford için yetiştirilen siyah orkidelerden üretilen Black Orchid, her notasında baştan çıkarıcı bir etkiye sahip. Afrodizyak etkili kadın parfümleri arasında da yer alıyor. Tepe notalarında duyguları harekete geçiren koku, orta notalarda baş döndürücü bir hal alıyor. Alt notalarda ise en etkileyici halini alıyor. Belki bu kavramlar size uzak gelebilir; ama kısaca bahsetmek gerekirse Tom Ford, tam bir başyapıt elde etmeyi başarmış görünüyor.

Yves Saint Laurent Opium EDT Kadın Parfümü

Yves Saint Laurent Opium EDT Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Mandalina, Erik, Karanfil, Kişniş, Biber ve Defneyaprağı
Kalp Noktası: Yasemin, Gül, Zambak, Tarçın, Şeftali ve Süsen Kökü
Dip Noktası: Sandal Ağacı, Sedir Ağacı, Labdanum, Amber, Tütsü, Paçuli ve Vetiver
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Mistik, Gizemli, Çekici ve Lüks
Fiyatı: 410 Türk Lirası (90 ml)

Türkçesi afyon anlamına gelen Opium, 1977 yılında ilk çıktığı anlarda büyük olay yaratmıştır. Her şeyden önce uyuşturucu karşıtı çevreler tarafından tepki almıştır. Bu tepkiler nedeniyle pek başarı elde edememiştir. Reklamında ise ünlü manken Sophie Dahl’ın çıplak bir şekilde yalnızca stiletto ile poz vermesi, tepkileri arttırmış ve reklam yasaklanmıştır. Ardından 2003 yılında bir araştırma yapılmıştır ve akılda en çok kalan koku olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise afrodizyak etkili kadın kokuları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda en etkileyici ve beğenilen kadın parfümleri listesinde de zirvelere oynamaktadır.

Cacharel Amor Amor EDT Kadın Parfümü

Cacharel Amor Amor EDT Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Siyah Frenk Üzümü, Tatlı Portakal, Mandalina, Greyfurt, Bergamot
Kalp Noktası: Zambak, Yasemin, Gül ve İnci Çiçeği
Dip Noktası: Amber, Tonka Fasulyesi, Vanilya, Sedir Ağacı ve Misk
Kalıcılık: Orta
Tanımlayıcı Özellikler: Hayranlık Uyandırıcı, İştah Açıcı ve Çekici
Fiyatı: 280 Türk Lirası (100 ml)

Kırmızı şişesi ile dikkatleri çeken ve en beğenilen kadın parfümleri arasında yer almaktadır. Üstelik oryantal koku sevmeyen kadınların bile dikkatini çekmektedir. Kokusu her ten renginde kendine has bir form kazanmaktadır. Bu nedenle de en çok tercih edilen bayan esansları arasına girmeyi başarmıştır. Cacharel bu üründe genellikle gençleri hedef alsa bile Amor Amor ile geniş bir kitlenin dikkatini çekebilmiştir. Amor amor ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer nokta ise sahtesinin çok fazla olmasıdır.

Paco Rabanne Lady Million EDP Kadın Parfümü

Paco Rabanne Lady Million EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Portakal, Çiçek Özütü ve Ahududu
Kalp Noktası: Yasemin ve Gardenya
Dip Noktası: Paçuli ve Amber
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Göz Kamaştırıcı, Zeki, Eğlenceli, Vamp, Tutkulu ve Güçlü
Fiyatı: 390 Türk Lirası (80 ml)

Paco Rabanne One Million isimli erkek kokusunu tamamlayan Lady Million, en çok tercih edilen kadın kokuları listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Oryantal koku seven kadınların vazgeçilmezi olan Lady Million, altın rengi şişesi ile de beğeni kazanmaktadır. Oldukça iddialı bir şekilde piyasaya çıkmış, yüksek kalıcılığı ve kadınsılığı ile de her daim akıllarda kalacak bir kadın kokusudur. Genç kadınlara daha çok yakıştığı ise kullanıcı yorumlarından anlaşılmaktadır. Aynı zamanda ağır koku sevmeyen kadınların bile büyük ölçüde beğenisini kazanmıştır.

Versace Crystal Noir EDT Kadın Parfümü

Versace Crystal Noir EDT Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Kakule, Biber ve Zencefil
Kalp Noktası: Gardenya, Şakayık ve Portakal Çiçeği
Dip Noktası: Amber, Sandal Ağacı ve Musk
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Büyüleyici, Hassas, Zarif ve Minimalist
Fiyatı: 380 Türk Lirası (90 ml)

2004 yılında piyasaya sürülen Versace Crystal Noir, kadınların en çok beğendiği kokular arasında yerini alıyor. Esansın ‘headspace technology‘ ile üretildiği söyleniyor. Bu sizde bir çağrışım yapmamış olabilir. Hemen açıklayayım; bu teknoloji, 80’li yıllarda geliştirilmiştir. Amacı ise bitki, gıda ve çiçek kokularının bileşenlerinin daha iyi anlaşılmasıdır. Bu teknoloji Versace Crystal Noir’de bu teknolojiyi kullanarak hem kokusunu iyi bir şekilde saklayabiliyor hem sahteciliğin önüne geçiyor. Crystal Noir, böylece benzersiz bir koku olarak karşımıza geliyor.

Chanel Coco Mademoiselle EDP Kadın Parfümü

Chanel Coco Mademoiselle EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Portakal, Mandalina, Portakal Çiçeği, Bergamot
Kalp Noktası: Yasemin, Türk Gülü, Ylang Ylang
Dip Noktası: Tonka Fasulyesi, Paçuli, Vetiver, Misk
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Feminen, Zarif, Romantik ve Baştan Çıkarıcı
Fiyatı: 497 Türk Lirası (100 ml)

“Parfüm kullanmayan kadının, geleceği yoktur,” diyen Coco Chanel, koku üretimine büyük bir özen göstermiştir. Reklam filminde Keira Knightley’in oynadığı bu parfüm, en etkileyici kadın kokuları listesinde başı çekebilir. Afrodizyak etkili kadın esansları listesinde de ilk sıradadır desek yeridir. Her ne kadar fiyat bakımından diğerlerine göre daha yüksek olsa da tutkunları için vazgeçilmezdir. Aynı zamanda Chanel Mademoiselle, büyülü kokusu ile yolda bir kadını durdurup “acaba parfümünüzün adı ne” diyebileceğiniz türdendir.

Carolina Herrera Good Girl EDP Kadın Parfümü

Carolina Herrera Good Girl EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Badem ve Kahve
Kalp Noktası: Beyaz Zambak, Yasemin ve sümbülteber
Dip Noktası: Tonka Fasulyesi ve Kakao
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Bağımlılık, Kadınsı, Güçlü, Feminen ve Baştan Çıkartıcı
Fiyatı: 475 Türk Lirası (80 ml)

“İçindeki kötü kızı uyandır,” teması ve reklam filminde Karlie Kloss’un güzelliği ile piyasaya hızlı bir giriş yapmış parfümdür. Kokuda son noktayı koyan ünlü modaevi Carolina Herrera, Good Girl ismine uygun olarak stiletto şeklinde bir şişe tasarlamıştır. Lacivert renkli cam stilettonun, altın ince bir topuğu bulunmaktadır. Dış kutusu ise kadifemsi bir kartondan oluşmaktadır. A’dan Z’ye beğeni her ayrıntısı ile beğeni kazanan bir kokudur. Piyasaya yeni girmiş olsa bile kısa sürede büyük ses getirmiştir. Muhteviyatını öğrenen kişilerde yarattığı ilk etki, ama bu içeriklerle kakaoyu nasıl kombinlemiş şeklinde olmuş.

Carolina Herrera Good Girl’ün Karlie Kloss’lu film fragmanı tadındaki reklamı:

Calvin Klein Reveal EDP Kadın Parfümü

Calvin Klein Reveal EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Tuz, Pembe Biber, Karabiber ve Beyaz Biber
Kalp Noktası: İris, Ambergis ve Solar Notalar
Dip Noktası: Sandal Ağacı, Kaşmiş, Vetiver ve Misk
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: İddialı, Maskülen, Havalı ve Güçlü
Fiyatı: 313 Türk Lirası (100 ml)

Calvin Klein’in Reveal’da kullanılan tuz esansı, koku dünyasının ilkidir. Her notası ile benliğini bulan koku, yüksek kalıcılığı ile beğeni toplamaktadır. İlgi çeken bir kokusu bulunmaktadır ve şişe tasarımıyla da klişeleri yıkmaktadır. En iyi kadın parfümleri arasında ilk 10’da yer alabilecek etkiye sahiptir. Bu koku ile ilgili en ilginç yanlardan birisi ise içeriğinde hiçbir şekilde kimyasal madde ve alkol bulunmamasıdır. Bu özelliği ile de kadınların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Erkek versiyonu olduğunu da bilmenizi istiyorum.

Calvin Klein Euphoria EDP Kadın Parfümü

Calvin Klein Euphoria EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Sicilya Bergamotu, Sulu Yeşil Akor ve Hurma
Kalp Noktası: Beyaz Hanımeli Çiçeği, Orkide, Manolya ve Nilüfer
Dip Noktası: Beyaz Sandal Ağacı, Sıvı Kehribar ve Bailey’s
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Özgürlük, Seksi, Duygusal, Gizemli ve Provakatif
Fiyatı: 365 Türk Lirası (100 ml)

Peynir – ekmek gibi satan kadın kokularından birisidir. O kadar çok kullanıcısı vardır ki bir ortama girdiğiniz zaman, birkaç kadının kullandığını duyabilirsiniz. Şişesinin üstü alüminyum kaplıdır ve ametist renkli bir camı bulunur. Ten rengine göre hem çiçeksi hem de oryantal duran bir parfüm olduğunu da bilmelisiniz. Bilmeniz gereken diğer bir nokta ise Calvin Klein Reveal çıktıktan sonra Euphoria’nın pabucunun dama atıldığıdır.

Escada Magnetism EDP Kadın Parfümü

Escada Magnetism EDP Kadın Parfümü

Tepe Noktası: Frenk Üzümü
Kalp Noktası: Gül
Dip Noktası: Hindistan Cevizi ve Karamel
Kalıcılık: Yüksek
Tanımlayıcı Özellikler: Zarif ve Dikkat Çekici
Fiyatı: 283 Türk Lirası (75 ml)

Zarif, kırmızımsı pembe, uzun şişesi ile Escada Magnetism, kimileriniz için ağır bir koku olabilir. Ama oryantal kadın kokuları arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. 2003 yılında piyasaya sürülmüştür ve yüksek kalıcılığı ile beğeni toplamaktadır. Magnetism kullanan kadınlar, yıllar boyunca bu konudan vazgeçemediklerini belirtmektedir. Üst notalarda çiçeksi kokusu ve diplere doğru baharatlı kokusu ile sofistike bir kadın parfümüdür.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 2. Ayşegül dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Gül dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

 4. Volkan dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

 5. Tarık dedi ki:

  Balıkesir merkezden ben Tarık. selamun aleyküm paylaşım inanılmaz hayran bıraktı, sağolun 15-07-2019 01:03:41

 6. Derya dedi ki:

  Ardahan merkezden ben Derya. selamun aleyküm web siteniz vallaha billaha çok hoşuma gitti, saolun 04-08-2019 15:37:45

 7. Gül dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.