En İyi Türk Bitcoin Borsaları

20.04.2018
834
A+
A-
En İyi Türk Bitcoin Borsaları
Reklam

Rehber: Belirli kriterlere göre en iyi Bitcoin borsaları

Dünya üzerinde şu an 200 farklı dijital para birimi borsası bulunuyor. Dolayısıyla sıradan bir kullanıcı için bu kadar seçenek arasından seçim yapmak da zor oluyor. Bu liste, kullanıcı incelemelerinin yanı sıra kullanıcı dostu, erişebilirlik, ücretler ve güvenlik gibi bir dizi kritere dayanıyor.

Bu kriterlere göre en iyi Bitcoin borsaları şu şekilde:

–Binance
-KuCoin
-Coinbase
-Bitfinex
-Bittrex
-Kraken
-Cex.io
-ShapeShift
-Poloniex

Bu borsaların detaylı incelemeleri ise aşağıda yer alıyor:

                                                                                           
Binance

Binance

Çin merkezli borsa olan Binance’in popülaritesi son zamanlarda büyük ölçüde arttı. Öyle ki günlük 1 milyar Dolar’ı aşan hacimlere ulaşarak dünyanın en büyük hacimli borsaları arasına girdi. Binance’de komisyon oranları da oldukça düşük. Özellikle bu açıdan tercih edilesi. Şu sıralar işlem başına %0.1 komisyon alınıyor.

Komisyon oranlarının düşük olmasının yanı sıra iyi bir alt yapıya ve stabil bir sisteme sahip. Tüm bu avantajları nedeniyle bizden geçer not alıyor.

Binance kayıt linki

(Not: Binance’de üyelik kayıtları çok kısa bir süre için tekrar açıldı. Gün içerisinde kapatacaklar)

KuCoin

2018 yılının merkezsiz borsaların yılı olacağı konuşuluyor. Doğrudan bir kişi tarafından kontrol edilememesi yatırımcıların güvenliği açısından büyük önem taşıyor. KuCoin de Çin menşeili, ademi merkeziyetçilik iddiasındaki bir borsa. Borsanın başında daha önce Alibaba Group’da teknik uzman olarak çalışmış olan Michael Gan bulunuyor.

Borsanın ayrıca merkezi olmayan KuCoin Shares adında kendi coini var. Elde edilen komisyon gelirinin yüzde 90’ı bakiyelerinde KuCoin Shares bulunduran sıradan kullanıcılara dağıtılıyor. Ayrıca davet ettiğiniz her üyenin işlemlerinden de komisyon alabiliyorsunuz. Hem kripto para ticareti yaparken kazanıyorsunuz hem de borsa elde ettiği gelirlerden size önemli bir pay veriyor.

Borsa, aynı anda 2 milyon işlem yapabildiğini iddia ediyor. Oldukça büyük bir rakam… KuCoin’in bir başka avantajı ise diğer borsalara henüz girmemiş coin’leri değeri daha düşükken alabiliyor olmanız. Şu anda borsa üzerinde 150’den fazla coin listeleniyor.

Son olarak yatırma işlemlerinizde komisyon alınmıyor. Al-sat işlemlerinde ise yüzde 0.1 gibi diğer borsalara göre düşük bir komisyon ücreti alınıyor.

KuCoin kayıt linki

                                                                                               

Coinbase

Güvenilir yatırımcılar tarafından desteklenen ve milyonlarca müşterinin kullandığı Coinbase, dünyanın en popüler ve en bilinen platformlarından biri. Platform, dijital para biriminin güvenli bir şekilde satın alınmasını, kullanılmasını, saklanmasını ve ticaretini kolaylaştıyor. Kullanıcılar, Android ve IOS’da bulunan bir dijital cüzdan aracılığıyla veya şirketin GDAX yan kuruluşundaki diğer kullanıcılarıyla ticaret yaparak Bitcoin, Ether ve Litecoin alabilirler.

GDAX, şu anda ABD, Avrupa, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Singapur’a faaliyet gösteriyor. GDAX ile Coinbase hesabınız arasında para taşımak için herhangi bir transfer ücreti ödemiyorsunuz.

Ancak Coinbase, Türkiye üzerinden alım-satıma izin vermiyor. Gelecekte açar mı, bilinmez. Türkiye’den sadece Bitcoin cüzdanını kullanabiliyorsunuz.

Kraken

2011 yılında kurulan Kraken, Euro hacmiyle en büyük Bitcoin borsası. Genelde borsa yöneticileri kendilerini gizler ancak Kraken, sitenin yetkililerini açık bir şekilde belirtmesiyle güven veriyor.

Kraken üzerinde Bitcoin dışında Ethereum, Monero, Ethereum Classic, Augur, ICONOMI, Zcash, Litecoin, Dogecoin, Ripple ve Stellar Lumens gibi dijital para birimleri ticareti yapabilirsiniz. Daha tecrübeli kullanıcılar için Kraken marj ticareti ve diğer ticaret biçimlerinin de kullanımına imkan tanıyor.

Kraken özellikle tecrübeli kullanıcılar için gayet iyi bir seçim. Borsa, düşük işlem ücretlerinin yanı sıra çok iyi kullanıcı desteğiyle dikkat çekiyor.

Kraken’in kötü taraflarına değinecek olursak sınırlı ödeme yöntemleri ve kullanıcı arayüzünün zorluğundan bahsedebiliriz.

                                                                                                        
Cex.io

Cex.io

Cex.io, Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Platform, kullanıcıların itibari para ile kolay bir şekilde dijital para birimleri alıp satmasına olanak tanıyor. Cex.io, profesyonel yatırımcılar için de ideal. Site, kişiselleştirilmiş ve kullanıcı dostu gösterge tablolarıyla öne çıkıyor. Bunun yanı sıra marj ticareti imkanı da veriyor.

Cex.io’nun iyi yanları olarak kredi kartıyla satın alım, yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı ve iyi itibarından bahsedebiliriz.

Cex.io’nun kötü yanlarına ise vasat müşteri desteği ve işlem ücretlerinin pahalılığı sayılabilir.

                                                                                                       

ShapeShift

ShapeShift; Bitcoin, Ethereum, Monero, Zcash, Dash, Dogecoin ve diğer birçok dijital para birimini destekliyor.

ShapeShift ile herhangi bir üye kaydı yapmadan anında basit işlemler yapmak isteyenler için oldukça ideal. Site, kullanıcıların bankamatik kartları, kredi kartları veya başka herhangi bir ödeme sistemi ile dijital para birimi satın almalarına izin vermiyor. Bu borsa üzerinden sadece bir dijital para ile alım ve satım yapabilirsiniz.

ShapeShift’in iyi yanları; Oldukça fazla sayıda dijital para birimini destekliyor olması, hızlı ve uygun fiyatlar…

Kötü yanları ise; Vasat mobil uygulama, itibari para ile satın alıma izin vermemesi, sınırlı ödeme seçenekleri…

                                                                                                     

Poloniex

2014 yılında kurulan Poloniex, dünyanın önde gelen dijital para birimi borsalarından biri. Poloniex’i anlatmadan önce son zamanlarda bu borsayla ilgili şikayetlerin oldukça yüksek perdeden dile getirilmeye başlandığını söylemeden geçmeyelim. Özellikle müşteri desteği konusunda kötü olan siteyle ilgili pek çok komplo teorisi yazılıyor.

Temkinli yaklaşıyoruz ancak yine de bu listede olmayı hak ediyor.

Poloniex üzerinden sayısız dijital para birimi alıp satabilirsiniz. Özellikle profesyonel yatırımcılar için tercih edilesi. En yüksek işlem hacmine sahip olmasıyla ticaret yapmak oldukça kolay. İşlem ücretleri piyasa yapıcı ve alıcı olup olmamanıza göre değişiyor.

Kısaca değinirsek piyasa yapıcı, bir dijital para birimini gelecekteki fiyatı üzerinden alıp satmak için listeleyen kişidir. Alıcı ise dijital para birimini o anki fiyat üzerinden anında alan kişidir.

Piyasa yapıcılar için işlem ücretleri yüzde 0-0.15 arasında değişiyor. Alıcılar için ücretler 0.10 ile 0.25 arasında. Bunun dışında herhangi bir işlem için ücret talep edilmiyor.

Poloniex’in iyi yanları; Hızlı hesap oluşturma, zengin özellik, BTC kredilendirme, yüksek hacimli ticaret ortamı, düşük işlem ücretleri…

Kötü yanları ise; Kötü müşteri desteği ve itibari parayla dijital para birimi satın alımına izin vermemesi.

                                                                                         
Bitfinex

Bitfinex

2012 yılında kurulan Bitfinex’in merkezi Hong Kong’da bulunuyor. Platformun kullanımı oldukça kolay. Aynı zamanda dünyanın en yüksek hacimli borsası. Bir süre önce saldırıya uğrayan borsadan o saldırı sırasında 120 bin Bitcoin çalındı. Bu nedenle bu borsa da Poloniex gibi temkinli yaklaştığımız borsalardan. Ancak bu saldırının ardından güvenlik açısından güçlü bir platforma bürünerek geri döndü.

                                                                                          
Bittrex

Bittrex

Herhalde hiçbir borsada Bittrex’teki kadar coin çeşidi yoktur. Borsada şu sıralar 274 adet birbirinden ayrı coin listeleniyor. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

ABD merkezli borsa sade bir arayüze ve kolay bir kullanıma sahip. Dünyanın en yüksek hacimli borsaları arasında 4. sırada yer alıyor.

Türkiyedeki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları

Yalnızca birkaç yıl öncesine gittiğimizde Türkiyeden Türk Lirası ile Bitcoin almak ve satmak mümkün değilken günümüzde birçok platform Bitcoin ve kripto para alım-satımında kullanıcılarına hizmet veriyor. Peki Türkiyedeki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları’nın hacimleri ve komisyon ücretleri ne kadar?

2017 yılının başlarından itibaren ve Bitcoin’in 7.500 doları aşan fiyatından sonra popülerliği iyice artan sektör, girişimcilerin de odak noktası haline geliyor. Oldukça ilgi çekici alanların başında ise Bitcoin ve alt coin borsaları geliyor.

Türkiyedeki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri Türkiyede açılmış ilk Bitcoin borsası BTCTurk olmuştur, ikinci borsa Koinim sonrasında Paribu ve son olarak iki yeni kripto para borsası Koineks ve Bitturk eklenmiştir.

Türkiyedeki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları

Paribu

Türk Lirası ile en büyük Bitcoin hacmine sahip olan firma Paribu‘dur.  Henüz 2017 başlarında faaliyete girmesine rağmen oldukça başarılı tablo çizen borsa, kullanıcının basit adımlarla BTC’ye ulaşmasını sağlayacak öne çıkmıştır. Dünya borsaları aradındaki işlem hacmi sıralamasında 45. sırada yer almaktadır. Son 24 saatlik BTC işlem hacmi ise 1.380BTC / 10.5 Milyon dolardır.

Paribu komisyon ücretleri

30 günlük alış satış hacmi (TL)Piyasa yapıcı(Maker)Piyasa alıcı(Taker)
0 – 50,000%0.3%0.4
50,000 – 250,000%0.25%0.35
250,000 – 500,000%0.2%0.3
500,000%0.15%0.25

Fiyatlara KDV dahildir.

1 BTC = 638.78 TL 🙂

BTCTurk

Türkiyenin ilk Bitcoin borsası olmasının yanısıra Türk Lirası ile Ethereum alım-satımını listeleyen ilk borsa olma özelliğine de sahiptir. Öyleki 1 Bitcoin’in 600 TL olduğu dönemlerde hizmet vermiştir.

BTCTurk, coinmarketcap verilerine göre 24 saatlik Bitcoin hacmi sıralamasında 95. sırada yer almaktadır. Son 24 saatteki bitcoin işlem hacmi: 572 BTC / 4.3 milyon dolardır.

BTCTurk komisyon ücretleri

30 günlük alış satış hacmi (TRY)Piyasa yapıcıPiyasa alıcı
0 – 100,0000,20% KDV0,35% KDV
100,000 – 500,0000,15% KDV0,30% KDV
500,0000,10% KDV0,20% KDV

 

Koinim

Koinim Türkiyede hizmet vermeye başlamış ikinci Bitcoin borsasıdır. Bir diğer özelliği ise, Türk Lirası ile Litecoin (LTC) alm satımını başlatarak ülkemizde ilk defa bir alt coin listeleyen borsa olmuştur.

Borsanın Son 24 saatlik işlem hacmi 1.47 milyon dolardır.

Koinim Bitcoin ve Litecoin komisyon ücretleri

Koineks

Koineks, henüz Ekim 2017 başlarında hizmet vermeye başlamış bir girişim ve önemli özelliği ise, Türkiyede ilk defa birden fazla alt coin’i listeleyen platform olmasıdır.  Platformun son 24 saatlik Bitcoin hacmi, 27.12 BTC, Ethereum hacmi, 66.82 ETH, Litecoin hacmi 220 LTC, Dash 18 dash’dır.

Koineks komisyon ücretleri

Bitcoin

AYLIK İŞLEMMAKERTAKERMİN. KOMİSYONTRANSFER ÜCRETİ
0.00TL%0.20%0.300.50TL0.00060000 BTC
250,000.00TL%0.15%0.250.50TL0.00060000 BTC
500,000.00TL%0.10%0.150.50TL0.00060000 BTC

Ethereum

AYLIK İŞLEMMAKERTAKERMİN. KOMİSYONTRANSFER ÜCRETİ
0.00TL%0.20%0.300.50TL0.00500000 ETH
250,000.00TL%0.15%0.250.50TL0.00500000 ETH
500,000.00TL%0.10%0.150.50TL0.00500000 ETH

Litecoin

AYLIK İŞLEMMAKERTAKERMİN. KOMİSYONTRANSFER ÜCRETİ
0.00TL%0.20%0.300.50TL0.01000000 LTC
250,000.00TL%0.15%0.250.50TL0.01000000 LTC
500,000.00TL%0.10%0.150.50TL0.01000000 LTC

Dash

AYLIK İŞLEMMAKERTAKERMİN. KOMİSYONTRANSFER ÜCRETİ
0.00TL%0.20%0.300.50TL0.00200000 DASH
250,000.00TL%0.15%0.250.50TL0.00200000 DASH
500,000.00TL%0.10%0.150.50TL0.00200000 DASH

Dogecoin

AYLIK İŞLEMMAKERTAKERMİN. KOMİSYONTRANSFER ÜCRETİ
0.00TL%0.20%0.300.50TL2.00000000 DOGE
250,000.00TL%0.15%0.250.50TL2.00000000 DOGE
500,000.00TL%0.10%0.150.50TL2.00000000 DOGE

Türk Lirası

PARA YATIRMA ÜCRETİPARA ÇEKME (TRANSFER) ÜCRETİ
0.00 TL3.00 TL

 

BITTURK

Sektöre son katılan ve henüz birkaç haftalık olan Bitturk’un özelliği ise Türk Lirası ile Ripple XRP alım-satımını sağlayan ilk platform olmasıdır.

Firma henüz komisyon ücreti almamaktadır.

Dünyanın en büyük Bitcoin borsaları

Cinmarketcap verilerine göre, 24 saatlik işlem hacminde 100 milyon doları geçen 6 borsa bulunmaktadır. ( bir para birimi değişimine göre)

 

200 milyar dolarlık bir değere ulaşan kripto para sektörü ve 120 milyar dolarlık bir değere ulaşan Bitcoin hacmi beraberinde ciddi bir ekonomi ve iş potansiyelini sürüklemektedir. Bitcoin ve kripto para borsaları ise, bu alanda en büyük potansiyel girişimler arasındadır. Türkiyedeki Bitcoin ve Kripto Para Borsaları sayısının artması, güvenli ve kaliteli hizmet vermeleri ise, millet olarak bu pazardan alabileceğimiz payı da beraberinde arttıracaktır. 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 2. Ahmet dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 3. Ayşegül dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 4. Ayşegül dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 5. Volkan dedi ki:

  Tokat merkezden ben Volkan. Selamlar paylaşım valla hayran bıraktı, şukuladım 19-11-2018 15:27:59

 6. Gökhan dedi ki:

  Nevşehir merkezden ben Gökhan. Merhaba siteniz valla hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 26-11-2018 18:32:38

 7. Gökhan dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 8. Fatma dedi ki:

  Teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık