Engelli raporu nasıl alınır

17.04.2018
836
A+
A-
Engelli raporu nasıl alınır
Reklam

Engelli raporu nasıl alınır

Engelli raporu nasıl alınır engelliler ve ailelerinin devletin ve özel sektörün engellilere sağladığı engelli hakların ve avantajlarından faydalanmak için temin etmesi gereken bir belgedir. Bu belgede yazan oran % ifadesi ile belirtilir, devlet yasalarla engelli tanımını şu şekilde belirlemiştir.

Engelli raporuyla fiziksel yada ruhsal olarak vucut fonksiyonlarının en az % 40 oranında kaybetmiş kişiler engelli sayılmaktadır. Kişilerin engelli olup olmadığını gösteren sağlık raporuna engelli sağlık raporu denmektedir.

Engelli raporu nasıl alınır kimlere verilir

anlamak için öncelikle engelliler kavramını bilmek gerekiyor. Ağır engelli hafif engelli ve kimlere engelli denir konularını detaylı olarak anlattığımız Ağır engeli olmak ve engelli tanımları isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Ağır Engelli olmak ve Engelli Tanımları 

Engelli kime denir ? Ağır engelli ve hafif engelli kavramları neyi anlatır ne demektir ? tüm sorularınıza cevap vermek için okuyacağınızı makaleyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Eğer engelli yada engelli yakını iseniz ağır engelli, hafif engelli gibi kavramları çok sık duyuyorsunuz demektir.Öncelike engelli kime denir bir bakalım

Hayatında ve yaşantısında diğer bireylere göre zorluklar yaşamasına sebep olabilecek fiziksel ya da ruhsal kısıtı (Eksikliği) olan olan kişilere Engelli demek yanlış olmayacaktır.

Ağır Engelli ve Hafif Engelli Kavramları

Ağır Engelli: Rapor oranı % 50 ve üzerinde ve hayati temel ihtiyaçlarını kendi başlarına yerine getiremeyecek durumda olan engelliler, Ağır Engelli olarak nitelenirler. Eğer birey kendi ihtiyaçlarını başkasının yardımına gerek duymadan giderebiliyorsa, engel oranı ne olursa olsun “Ağır Engelli” olarak kabul edilmez.

Örneğin ayakları felçli olan tek başına tuvalet ve diğer ihtiyaçlarını yerine getirmekte zorlanan engelli kişiler “Ağır Engelli” dir

Hafif Engelli: Rapor oranı ne olursa olsun hayati temel ihtiyaçlarını kendi başlarına yerine getirebilen engelliler “Hafif Engelli” olarak nitelenir

Örneğin Dalağı olmadığı için % 65 oranında engelli raporu olan fakat fiziksel ihtiyaçlarını kendisi yerine getiren engelli hafif engelli kabul edilir

Ağır engelli ve Hafif Engelli kavramları sosyal yardım başvurularında önem taşımaktadır. Sadece Ağır Engelli ibareli raporu olan bireyler bakım parası için başvuru yapabilirler.

Ağır ya da Hafif engelli olsun fiziksel ve ruhsal kayıplara göre engelli sınıflandırmaları aşağıdaki gibi yapabiliriz

Engelli Sınıfları

 1. Görme Engeli
 2. İşitme Engeli
 3. Fiziksel Engeli
 4. Zihinsel Engeli
 5. Ruhsal Engeli
 6. Sosyal bozukluklar

“Ülkemizde 12 Milyon engelli olduğunu biliyor muydunuz ?”

Engellilik hakkında bilgi sahibi olduk, ve engelli raporu alabileceğimizi düşündük, peki bu engelli raporunu aldığımız zaman Engelli raporu ne işe yarar, engelli raporuyla bir çok hakka sahip olacağınızı daha önce belirtmiştik, bu haklar ve avantajlar inanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla, öğrendiğiniz zaman şaşıracağınıza garanti veriyorum !Aşağıda çok ilginizi çekeceğin düşündüğüm bir kaç hak hakkında bilgi içeren linkleri veriyorum. Mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.

Engelli Raporu ile elde edilen bazı haklar

 1. Engelli ÖTV indirimi ile araç almak: Engelliler için sağlanan hakların belkide en fazla takip edilen ve yarar sağlayanı özürlü indirimiyle araç almaktır. Bildiğiniz gibi sıfır araçların üstüne devlet bir çok vergi koymaktadır. Bu vergiler ÖTV ve KDV olarak ikiye ayrılır. İşte size bu noktada iyi bir haberimiz var. Engelliler için bu vergiler alınmamakta yada kısmen indirim uygulanarak daha az alınmaktadır. Sizden kendiniz ya da engelli yakınınız için araç almak istiyorsanız “ÖTV İndirimi Hesaplama ve Başvuru” konulu haberimizi okuyabilirsiniz.

Engelli ÖTV indirimi engelliler için önemli bir avantajdır. Bu yazımızda engellilerin veya ailelerinin nasıl ÖTV indirimi ile nasıl araç alabilecekleri ve özellikle sol kol ve sol el rahatsızlığı nedeniyle indirimli araç almayan engellilerin son durumu hakkında bilgi veriyor olacağız. Yazımızı sabırla okursanız yazı sonunda 60.000 TL indirimle araç sahibi olabilirsiniz 🙂 bu yüzden lütfen dikkatli okuyun ..

Engelli ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV sıfır araç alırken devletin uyguladığı vergiler arasında yer alır. Açılımı Özel Tüketim Vergisi olan bu vergi, yüksek orandadır ve aracın maliyetini yükseltir.Peki almak istediğiniz sıfır bir aracın özel tüketim vergisi ne kadardır? nasıl hesaplayabiliriz.

Engelli ÖTV İndirimi nedir nasıl hesaplanır?

ÖTV hakkında bilgi sahibi olduk, sıra geldi engelliler için uygulanan bu indirimin miktarını bulmaya,  bazı şartlara göre tutar değişmektedir. % 90 ve üzerinde bir engelliyle % 90 ve altında engelliye uygulanan indirim farklılık gösterir

% 90 ve üzeri engelliler =  Hiç özel tüketim vergisi ödemez.
% 90 ve altı engelliler    = % 50 oranında özel tüketim vergisi öderler.

Önemli: Bu oranların dışında engelliler için % 3 kadar engelli KDV indirimi de uygulanmaktadır.

Kafanızı fazla karıştırmadan ne kadar indirim alacağınızı hesaplamak isterseniz bu oranı aracın satış fiyatının % 35 i olarak hesaplayabilirsiniz.

Yani 50.000 TL tutarında bir araç  ÖTV araç indirimi ile;

% 90 ve üzerin engelli için 27.500 TL ( indirim Oranı % 42 olarak hesaplanır)
% 90 ve altı engelliler için 32,500 TL ye gelecektir.

Engelli ÖTV indiriminden kimler yararlanabilir?

Engelli ÖTV indiriminden özel tertibatlı araç kullanması gereken kişiler ve % 90 raporu olan engelliler yararlanabilir. Biraz açıklamak gerekirse,

1- % 45 oranında raporunuz var. H sınıfı engelli ehliyete sahipsiniz, Eğer engeliniz araç kullanımı için tertibat gerektiriyorsa ÖTV indiriminden faydalanabilirsiniz demektir. Yani ÖTV indirimini belirleyen nokta engelinizdir.

Önemli: Otomatik vites araçlar özel tertibat olarak kabül edilmektedir.

2- % 90 ve üzeri engelli raporu olanlar raporlarında ağır engelli ibaresi olması kaydıyla, engelleri ne olursa olsun özel tüketim vergisinden yararlanırlar.

Ağır engelli kimlere denir merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli ÖTV indirimine nasıl başvurulur

Burada fazla bilinmeyen bir nokta var. Araç satan bayiler bu işleri sizin için takip ediyor yönlendiriyorlar. Yapılması gerekenleri adım adım sizlerle aşağıda paylaşıyorum.

 • Engelli raporunuz ile beraber, almayı düşündüğünüz aracın bayisine gidin ( Misal olarak ford diyelim)
 • Ford bayisindeki satıcı arkadaş raporunuzu alacak ve vergi dairesinden araç satışı için bilgi isteyecektir.
 • Raporunuzun eski olması yada üzerinden “ÖTV indirimli araç alabilir” ibaresi olmaması durumunda sizden yeni bir engelli raporu istenebilir.
 • Vergi dairesinden gelen cevaba göre satıcı kişiler sizleri yönlendirecektir.

Önemli: Yukarıda anlatılan yol, en pratik ve sorunsuz araç alma yoludur. Vergi dairesine sizde giderek bilgi isteyebilir ve süreci kendiniz takip edebilirsiniz.

Sol kol veya sol el engeli olanların ÖTV indirimi

Geçmiş yıllarda sol kol veya sol elinden engelli olan bireylere ötv indirimi uygulanmıyordu. Fakat son zamanlarda yapılan değişiklikler ve yönetmeliklerde yapılan esneklikler ile bu sorun ortadan kalktı. Artık sol kol engeli olanlarda ÖTV indiriminden faydalanabiliyor.

Çok Önemli: ÖTV indirimi için devlet kurumlarına gittiğiniz zaman size bu iş olmaz, boşuna uğraşma diyen kendini ve işini bilmeyen memurlar olabilir. İş bilmeyen memurlar yüzünden hakkınızı kaybetmeyin mutlaka bir kaç tane oto bayine giderek araştırma yaptırın,

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ilgili yazılar dikkatinizi çekebilir.

Engelli araçlarının Devri, Miras ve Satışı

Engelli aracını ÖTV indirimiyle aldınız. Peki ilerde satmak isterseniz yada size böyle bir araç miras kalırsa ne olacak? bu soruların cevabını ilgili yazımızda bulacaksınız.

Engelli araçlarının Devri, Miras ve Satışı

Engelli Araç Alımı Satışı Miras Detaylar

Engelli haklarından yararlanılarak alınan Engelli Araç Satışı-Devri-Miras işlemleri hakkında sizlere detaylı bilgi vermek için bu makaleyi hazırladık,

Şimdi sizi çok bekletmeden hemen konumuza geçelim. Konumuz engelli aracı nasıl devredilir, engelli araç nasıl satılır, engelli aracı mirası bırakılır mı ?,Engelliden engelsize araç satışı ve yapılması gerekenler

Engelli Aracı ne demek ?

Engelli aracı devletin engellilere ve yakınlarına sağladığı ÖTV indirim hakkıdır. Biraz daha açmak gerekirse, sıfır bir araç aldığınızda devlet araç satısında sizden vergiler alır. Bu vergilerden en yükseği Özel tüketim vergisi yani kısaca ÖTV' dir. Bu vergi oranı normal araç satış fiyatının % 40 ı civarındadır. İşte belirli şartları taşıyan engelliler bu indirimden faydalanarak araçlarını % 40 yakın ucuza alabilirler.

Peki engelli aracını indirimle aldınız fakat bir süre sonra engelli aracını satmanız gerekti yada anneniz üzerinden almıştınız anneniz vefat etti ve araç size miras kaldı bu gibi durumlarda izlenmesi gereken yol nedir şimi bu durumlar inceleyelim.

Hurdaya çıkması halinde ÖTV ödenir mi ?

Engelli aracının trafik kazası, doğal felaketler yada herhangi bir sebeple hurdaya çıkması halinde yani bir daha kullanılamaz hale gelmesi sonunda ÖTV aranmaz. Aracı hurda olarak satarsanız yada parçalayarak satışını yaparsanız ÖTV ödemenize gerek yoktur.

Engelli aracı 5 yıl dolmadan satılırsa ÖTV ödenir mi ?

Engelli aracı için 5 yıl süre ÖTV indirim şartı vardır. Eğer 5 yıllık süre dolmadan engelli olmayan kişilere yada kurumlara bu araç satılırsa ÖTV ödenmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

Engeli Araç Miras Konusu

Engelli araç sahibi araç alımından sonra 5 yıl içinde vefat ederse, mirasçılar ÖTV öderler, ÖTV miktarı aracın ilk tescil tarihindeki değer üzerinden hesaplanır.Eğer 5 yıllık süre bitmişse mirasçılar ÖTV ödemeler

Şimdi sıra aracı seçmeye geldi 🙂

 1. Engelli Emeklilik: Engeliler erken emekli olurlar. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ? 🙂 evet engelliler normal kişilere göre çok daha erken emekli olurlar. Engelli emeklilik hakkında merak edilen tüm sorulara “engelli emeklilik hesaplama” isimli konumuzda yer verdik, belkide şu an emekliliğe hak kazanmış olabilirsiniz vakit kaybetmemenizi öneriyorum

Engelli Emeklilik Hesaplama Nasıl yapılır

Engelliler için sağlanan haklardan şüphesiz en büyüğü engelli emeklilik hakkıdır. Bu yazımızda engelli emekliliği hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Yazımızı bitirdiğinizde engellilerin hangi şartlarda emekli olacağını, erken emekliliğin ne gibi pozitif ve negatif yanları olabileceğini görecek ve engelli emeklilik hesaplama programı ile çok kolay biçimde engelli emeklilik tarihinizi öğrenmiş olacaksınız. Uzatmadan konumuza başlayalım.

Engellilerin Emeklilik Şartları

Öncelikle engelli tanımını doğru yapmak gerekiyor. Engelli kime denir sorusunun cevabına bakalım. Devlet kurumlarının yetkilendirildiği hastaneler tarafından verilen ve kişinin sağlık durumunu gösteren belgeye, engelli raporu denmektedir. Bu engelli raporunu alan kişilerde devlet tarafından resmi olarak engelli kabul ediliyor. Kişinin engelli sayılabilmesi için bu raporda en az % 40 veya üstü bir oran yazması gerekmektedir. Eğer engelli tanımı ile daha fazla bilgi almak ve kendinizin ya da yakınınızın engelli sınıfına girip girmediğin merak ediyorsunuz, Engelli tanımları isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Engelli tanımları hakkında bilgi sahibi olduysanız ya da zaten yeterince bilgi sahibiyim diyorsanız, engelli raporu nasıl alınır isimli yazımız size engelli raporu alırken dikkat etmeniz gereken püf noktalar hakkında bilgi verecektir.

Sırayla gidersek, engelli sınıfına girip girmediğimizi öğrendikten ve engelli raporu başvurusundan sonra sıra geldi engelli erken emeklilik için şartları öğrenmeye,

 1. Engellilerin erken emekli olabilmesi için en önemli şart vergi indirim belgesine başvurması ve olumlu bir sonuç almasıdır. Yani siz aşağıda yazan tüm şartları yerine getirir fakatvergi indirim belgesi alamazsanız maalesef engelli erken emekliliğinden yararlanamazsınız.  Çok fazla vaktinizi almamak için vergi indirim belgesi nasıl alır anlatmak istemedim. Merak edenler vergi indirim belgesine nasıl başvurulur isimli yazımızı okuyabilirler
 2. Engelli emeklilik hesaplaması yapılırken SGK giriş tarihinin büyük önemi vardır. Engellilerin ne kadar süre erken emekli olacağına sgk giriş tarihi ve  engelli rapor oranıbelirlemektedir.

Engelli emeklilik hesaplamasında kritik tarih 2008 yılıdır. Engelliler 2008 yılında önce işe girip girmediklerine göre sınıflanır ve emeklilik tarihi hesaplanır. Aşağıda 2008 yılı öncesi ve sonrası engellerin emeklilik tablosunu göreceksiniz. Sizde aşağıdaki tablodan engelli emeklilik tarihinizi öğrenebilir, yada sayfanın aşağısında yer alan engelli emeklilik robotu ile tek tıkla emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

özürlü emeklilik tablosu

özürlü emeklilik tablosu 2008

 1. Yukarıda belirtilen bir çok hak dışında onlarca hakka sahipsiniz, peki bu hakları madde madde engelli hakları olarak görmek istemez misiniz ? tüm engelli hakları hakkında bilgiye engelli hakları sayfamızdan ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Engelli Raporu Nereden Alınır, Başvuru İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir.

Engeli raporu almak için devlet tam teşekkülü hastanelere yetkilendirmiştir. Bu hastanelerin listesi zaman zaman güncelleniyor. En güncel hastanelerin listesine “2017 Güncel Yetkili Hastane Listesi” linkini kullanarak ulaşabilirsiniz. İkametgah ettiğiniz en yakın hastaneye başvurmanız yeterlidir.

Hastanelerde engelli raporu düzenlemek için sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır.Engelli raporu almak isteyen kişi şahsi olarak yada velisini yönlendirerek başvuru yapabilir

Engelli Raporu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi (Bu dilekçeyi hastane sizin tarafınızdan dolduracaktır)
 2. Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
 3. 2 Adet Fotoğraf (Bazı hastaneler daha fazla fotoğraf isteyebilir, mümkünse yanınızda fazla fotoğraf bulundurunuz)

Gerekli evrakları tamamlayarak başvuru yaptıktan sonra sağlık kurulu birimi gerekli test, muayene tetkiklerin yapılması için size bir kağıt vererek doktorlara gönderecektir. Bu kağıda tüm doktorlar görüşlerini yazarak onay verecektir.

engelli raporu nasıl alınır
engelli raporu nasıl alınır

Engelli Raporu Oranının Hesaplanması ve Verilmesi

Engelli raporu hesaplaması için Gerekli tetkikler ve doktor görüşlerinden sonra yine muayene olduğunuz doktorlardan oluşan bir heyete dosyanız gönderilir, bu heyet ortak bir karar alarak engelli oranınıza belirler Doktorlar engelli raporu oranına engelli raporu yönetmeliğine göre karar verirler.

özürlü raporunuzu şahsi başvurduysanız 2 kopya, resmi kurum tarafından sevk edilmiş iseniz 3 kopya olarak tanzim edilir daha  sonra bir kopyası size verilir.

Eğer size verilen rapor üzerinde % 40 veya daha fazla oran yazıyorsa, engelli raporunu başarı ile almışsınız demektir.

 Engelli Raporu Başvurusu Tamamen Ücretsizdir

 Engelli Raporu Ne Kadar Süre İle Geçerlidir.,

Süreli Engelli Raporu ve Süresiz Engelli raporu adıyla iki adet rapor tipi bulunmaktadır. Aşağıdaki yazıda detaylı biçimde bu konuya odaklanmak istiyoruz.

Sürekli özürlü raporu ve  geçici özürlü raporu için verilebilir, Eğer hastalığınızın tedavisi çok uzun sürecekse yada tedavisi mümkün değilse sürekli, iyileşme umudu var yada kontrol gerekiyorsa süreli rapor tanzim edilir. Bu süre genelde 2 sene olarak belirlenir.Süreli raporlar 3 kere kontrol edilir, eğer 3, kontrol süresinde hastalık devam ediyorsa süreli rapor sürekliye çevrilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Bilal dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 2. Fatma dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 3. Derya dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık