Evcil Hayvanlarla Yapılacak Seyahatlerde Unutmamanız Gerekenler

02.04.2018
764
A+
A-
Evcil Hayvanlarla Yapılacak Seyahatlerde Unutmamanız Gerekenler
Reklam

Evcil Hayvanlarla Yapılacak Seyahatlerde Unutmamanız Gerekenler

Seyahatlerinizde evcil hayvanınızı yanınızda bulundurmak için bilmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Özel araçlar ile yapılan seyahatler için bu durum son derece kolay olsa da toplu taşıma araçlarında evcil hayvanlarla seyahat etmek için birçok farklı kural bulunuyor. Ayrıca yolculuğun ardından evcil hayvanınızın sağlığı ve rahatı için konaklayacağınız alanları da oldukça ayrıntılı bir biçimde araştırmalısınız.

Evcil-Hayvanlarla-Yapılacak-Seyahatlerde-Unutmamanız-Gereken-7-Nokta

Yolculuk Yapacağınız Taşıt İle ilgili Kuralları Öğrenin

Eğer evcil hayvanınız ile yapacağınız seyahatte özel aracınızı kullanmayacaksanız gideceğiniz taşıtın evcil hayvanlar ile ilgili kurallarını ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz. Uçaklarda ve otobüslerde evcil hayvan taşınması için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemler için önemli olan etkenler ise hayvanınızın cinsinden, ağırlığına kadar değişen bir yelpazeyi kapsıyor. Örneğin uçaklarda kargo kısmında taşınmayacak hayvanların kafesleri ile birlikte sekiz kiloyu geçmemesi şart. Bununla birlikte bineceğiniz uçakta hayvan alerjisi bulunan yolcuların seyahat etmeyecek olması da koşullar arasında bulunuyor.

Evcil Hayvanınızı Yolculuk İçin Hazırlayın

Ulaşım koşullarının belirlenmesi gibi evcil hayvanınızın yolculuk için hazır hale gelmesi de yapılacak seyahat için büyük önem taşır. Seyahatten hemen önce evcil hayvanınızı veterinere götürün ve bir sağlık taramasından geçmesini sağlayın. Ayrıca sahip olduğu aşıları belgeleyen bir listeyi de yolculuk esnasında mutlaka yanınıza alın. Toplu taşıtlar ile yapılacak seyahatlerde evcil hayvanınızın temiz ve bakımlı olması birçok konuda işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca uzun süren yolculuklar için hayvanınızın ihtiyaçlarını belirleyin ve büyük travmalar yaşamasını önlemek için veterinerin önereceği sakinleştirici ilaçları kullanmayı deneyin. Böylece evcil hayvanınız yolculuk esnasında büyük sıkıntılar çekmeyecek.

Kafes, Tasma, Mama, İlaç Gibi İhtiyaçları Yanınızda Bulundurun

Seyahate çıkmadan önce kendiniz için nasıl bavul hazırlıyor iseniz hayvanınız için de gerekli malzemeleri seyahate çıkmadan önce yanınıza almalısınız. Bu malzemeler mama, tasma, gerekli ilaçlar, varsa kullanılan hayvan giysileri ve yolculuk esnasında gerekli olacak taşınır evini kapsar.

Evcil-Hayvanlarla-Yapılacak-Seyahatlerde-Unutmamanız-Gereken-7-Nokta

Konaklama Alanlarında Evcil Hayvanlara Yer Olup Olmadığını Araştırın

Evcil hayvanınız ile birlikte çıktığınız yolculuğun sonunda kendinize ait bir yerde konaklamayacaksanız evcil hayvanların kabul edilip edilmediğini mutlaka araştırmalısınız. Tatil beldelerinde ve yurtdışında evcil hayvanların barınabildiği birçok otel ve pansiyon bulunuyor.

Evcil Hayvanınızın Bedensel Ve Psikolojik Sağlığı İçin Gerekli Önlemleri Alın

Hayvanların duyguları olduğu gibi etkin bir psikolojileri de vardır. Yapılacak uzun bir seyahat, rahatsız bir uçak yolculuğu ve maruz kalınacak kötü davranışlar evcil hayvanınıza zarar verebilir. Bu nedenle seyahatinizi planlarken evcil hayvanınızın rahatını da mutlaka düşünmelisiniz.

Evcil Hayvanınızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruyun

Evcil hayvanınızın aşılarını düzenli olarak yaptırsanız da eğer yurtdışı seyahati yapacaksınız bulaşıcı hastalıklar ile ilgili önlemleri kendiniz için olduğu gibi onun için de almalısınız.

Evcil Hayvanınızın Yalnız Hissetmesine Engel Olun

Evcil hayvanınız için en önemli varlık sizsiniz. Bu nedenle yapılacak bir seyahatte onunla birlikte zaman geçirmeyi ve ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ayşegül dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 2. Gül dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 3. Derya dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 4. Ahmet dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 5. Hayrettin dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 6. Kamil dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık