Evde Beslenebilecek Evcil Hayvanlar

22.03.2018
1.026
A+
A-
Evde Beslenebilecek Evcil Hayvanlar
Reklam

Evde Beslenebilecek Evcil Hayvanlar

Evimize bazen kendi isteklerimiz bazen de evin küçük bireylerinin istekleri doğrultusunda evcil hayvanlar alıyoruz. Sahiplendiğimiz evcil hayvanlar sayesinde sorumluluk bilincimiz de gelişmiş oluyor. Sahiplenilen evcil hayvanla birlikte artık evin içinde sizin ona sağlamanız gereken imkanlarla yaşamını sürdürebilecek bir canlı bulunmakta. Ancak yaşamımıza dahil edeceğimiz canlıları evimize alırken bir anlık karar verilmemesi gerekir.

Basit bir iş gibi görünse de hayvan beslemek büyük bir kararlılık sonucunda alınması gereken bir sorumluluktur. Evcil hayvan sahiplendikten sonra çoğu zaman günlük işlerden fırsat bulup hayvanla ilgilenilemiyor ya da çocuğunuzun hevesinin geçmesi ile evcil hayvanlar tıpkı bir eşya gibi unutulabiliyor. Kendimizi onların yerine koyarak neler hissedebileceklerini anlayıp buna göre davranılmalıdır. Evcil hayvanın bakımı konusunda iyi araştırmalar yapılmalıdır. Ev ortamına ve yaşam hareketliliğine uygun olan evcil hayvanın seçilmesi hem sizin için hem de hayvan için daha sağlıklı olacaktır.

1. Köpek

1.heves.magduru.list
Köpekler evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen türdür. İnsanın en büyük dostu, yaşam arkadaşı olarak bilinen köpeklerin evde bakılması köpeğin cinsine göre değişmektedir. Her köpek ev içinde beslenmeye uygun değildir. Yaşam alanı ev olmayan köpekleri evcil hayvan olarak sahiplenmek hayvana eziyet anlamına gelir. Örneğin; çok sevimli görülen beagle cinsi köpekler fazla enerjik olmaları sebebi ile evde enerjilerini atamayacaklar ve sahiplerinden yoğun ilgi bekleyeceklerdir. Bu köpekler ancak bahçeli ev sahipleri için uygun olabilir. Bunun yanında ev ortamında beslemeye en uygun köpekler arasında bulldog cinsi bulunmaktadır. Kısa tüyleri ve sakin yapısı evde beslemek için gayet uygundur. Bulldog cinsi köpeklerin tek problemi horlamaları olabilir. Bunun yanında evde beslemek için maltese, boston Terrier, pug, pomeranya köpeği, chihuahua, shih tzu, pekinez, dachshund, minyatür schnauzer ve minyatür poodle cinsi köpekler tercih edilebilir.

2. Kedi

2.heves.magduru.list
Kediler de köpekler gibi çok sevilen ve evlerde sıkça karşılaştığımız hayvanlar arasında yer alır. Köpeklerin aksine kedilere tuvalet eğitimi vermek gerekmez. Tuvaleti için kedi kumu kullanarak ihtiyacını gidermesini kolayca sağlayabilirsiniz. Bunun için kristal kumun kullanılması kötü kokuların oluşmasını da engellemektedir. Kedilerin de british shorthair, american shorthair, brazilian, ankara kedisi, fars kedisi, siyam kedisi gibi farklı özellikte ve farklı görünümde türleri bulunmaktadır.

3. Balık

3.heves.magduru.list
Balıklar ev içerisinde beslenmesi en zahmetsiz hayvanlardır. Balığın boyutuna ve sayısına bağlı olarak bir fanus ya da küçük bir akvaryumda yaşayabilirler. Gün içerisinde genellikle sabah ve akşam saatleri olmak üzere iki defa yem vererek ve belirli aralıklarla sularını değiştirerek yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabilirsiniz. Evde beslenen balıklar arasında en çok japon balıkları bulunmaktadır. Bunun yanında akvaryum içerisinde lepistes, çöpçü balığı, ay kılıç ve teleskop balığı gibi balıklar da beslenebilir.

4. Kuş

4.heves.magduru.list
Evcil kuşlar da bakımı en kolay hayvanlar arasındadır. Evde beslenen kuşlar için gerekli olan eşyaların başında kafes gelmektedir. Kafes içerisine yerleştirilen su ve yem kutucukları ile örneğin bir muhabbet kuşunun ihtiyaçları karşılanmış olur. Elbette yine de onun da bir canlı olduğunu unutmayıp ara sıra kafesi dışına çıkartılması ve kafesinin ve kendisinin temizlenmesi gerekir. Muhabbet kuşu dışında evlerde beslenen kuş türleri arasında papağanlar ve kanaryalar bulunmaktadır.

5. Hamster

5.heves.magduru.list
Fare sınıfının bir üyesi olan hamsterların da evde bakılması kolaydır. Kuşlar gibi hamsterların bakımı için de bir kafese ihtiyaç duyulmaktadır. Her gün yenilenen yemleri ve suları ile ihtiyaçları karşılanmış olur. Ancak yem ve suyun yanında kafes temizliği de yapılmalıdır. Kafeslerinin kolayca temizlenebilmesi için kafesin zeminine bir kağıt yerleştirilebilir. Hamsterlar gündüzleri sakin, geceleri ise hareketlidirler. Yaşam süreleri iki ya da üç yıl ile sınırlı olan hamsterların ısırmaması için ilgi gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

6. Kaplumbağa

6.heves.magduru.list
Kaplumbağalar tıpkı balıklar gibidir. Bakımları için gün içerisinde bir ya da iki defa yem verilmesi ve belirli aralıklarla sularının değiştirilmesi gerekir. Kaplumbağanın temizliği ise kabuğunun diş fırçası yardımı ile temizlenmesi ile yapılabilir. Çok uzun ömürlü olan kaplumbağaların büyümeleri göz önünde bulundurularak uygun akvaryumlarda bakılması gerekir.

7. Tavşan

7.heves.magduru.list
Tavşanlar için de ev bakımı kolaydır. Tavşanların beslenmesi için en başta tahmin edilebileceği gibi havuç ve bunun yanında ekmek artığı, marul, maydanoz ve kereviz dalları gibi besin maddeleri gerekmektedir. Tavşanlar için büyüklüklerinin dört katı civarı uzunluğunda, üç katı civarı yüksekliğinde kafesler yapılmalıdır. Aynı zamanda kafeslerinin onların yaşam alanı olduğu unutulmamalı ve temizliğine dikkat edilmelidir.

8. Hollanda Loop Tavşanı

 

Lop tavşanı ırkı şirin görüntülerinden dolayı çok sevilen  tavşan ırklarından birisidir. Bu tavşan ırkı küçük yaşta kulakları düz iken daha sonra tavşanların belli bir yaştan sonra tavşan kulakları kırılır(yanlara eğiilir). Lop Tavşanı Özellikleri ve Besleyeceklere Tavsiyeler Tavşan ırkları içerisinde küçük olmasına rağmen, boyutundan büyük bir ağırlığa sahip Hollanda Lop Tavşanı yaklaşık 2.5 kg. ağırlığındadır.Boyu oldukça kısa olan bu tavşan ırkı , geniş başlı, kısa ve etli kulaklı bir tavşandır. Tavşan ırkları içerisinde çok özel bir renk durumuna sahip olan Hollanda LOP Tavşanı‘dır. Tavşanın vücudunun ön yarısı say süt beyazıdır.

Arka yarısı ise gri, kahverengi gibi kapalı renklerde bulunabilir.İki rengin ayrıldığı kuşak kesimi tam ortada olmalıdır. Tavşanın arka ayakları beyazdır ki bu renk ayaklarının büyük kısmını kaplamaktadır.Kulaklar ve göz çevresi renklidir.Beyaz renk burun ve alın üzerinden kulakların arasına doğru üçgen biçiminde sokulur.İki rengin birbirinden ayrıldığı kesimlerde girinti, çıkıntı, nokta veya beneklik bulunmaz. Bu sebeple Hollanda Lop Tavşanı çok sevilir ve evlerde beslenir.

Lop Tavşanı Bakımı Hakkında Detaylı Bilgiler Cüce Lop Tavşanı Lop tavşanları hakkında en çok makale ve resim bulunan tavşan ırkıdır. Bunun nedeni görüntüleri nedeniyle oldukça popüler bir ırk olmasından kaynaklanmaktadır. Doğaları gereği sürekli olarak bir şeyleri kemirirler. Bu nedenle eşyaları onlardan uzak tutmak gerekir. Ortalama olarak, 7-12 arasında yaşarlar. Çok fazla su tüketirler. Günde en fazla 300-600 ml su tüketirler. Her gün mümkün olduğunda sularını değiştirmeniz gerekir. Lop tavşanları içgüdüsel olarak tanımadıkları her şeyi önce ısırır ya da yalayarak kontrol ederler. Eğer evde lop tavşanı besleyeceksiniz.

Zehirlenmemesi veya çarpılmaması için ulaşabileceği nesneleri kontrol ediniz. Örneğin evde açıkta elektrik kablosu var ise elektrik çarpabilir. Muz Yiyen Lop Tavşanı Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Otçul bir hayvan olduğu için özel tavşan yemlerinden alabilirsiniz. Bulundukları yere talaş koymanız gerekir. Bu nedenle patileri tahriş olmamış olur. Tırnaklarını kesmeniz gerekmektedir ama bilginiz var ise kesiniz. Bilmiyorsanız tavşanınıza zarar verebilirsiniz. Bu yüzden tavşan tırnakları kesmek hakkında bilginiz yok ise veterinere götürüp 2 ayda bir kesilmesi gerekir. Lop Tavşanlarında Kulakları yanaklarına kadar uzanır.

Ağırlıkları 850 gr – 1200 gr arasındadır.Çeşitli renkleri olmakla birlikte ana renkler kahve-beyaz, siyah-beyaz, kül rengi ve sarıdır. Onları asla kulaklarından tutmamanız gerekir. Bu yanlış bir davranıştır. Anatomik yapıları oldukça hassastır. Bu yüzden doğru tutulmazlarsa ya da çok yüksekten bırakılırlarsa bel kemikleri kolayca kırılabilir. Tavşanların nasıl tutulacağını bilniyorsanız tıklayın Bulundukları ortamın sıcaklığının 10 derecenin altına inmemesi, 30 derecenin üstüne çıkmaması gerekir. Onları asla direkt güneş ya da yağmur altında bırakmamak gerekir. Çünkü ısıya karşı çok duyarlıdırlar. Bu tür ısı değişikliklerinde, vücut ısıları yükselir ve solunum güçlüğü çekerler.

Gebelik süresi 30 – 35 gündür. Bir seferde 3 – 6 adet arası yavrusu olabilir. Evde Lop tavşanı bakımı tıpkı diğer tavşan ırklarından olduğu gibi oldukça zevklidir. Bu yazı sayesinde lop tavşanı hakkında detaylı bilgilere kavuşup doğru ve profesyonel şekilde tavşan bakımı yapabileceksiniz.

Guinea Pig nedir ve nasıl beslenir

Hamster ile karıştırılan Guinea Pig'lerin hamster gibi kemirgen ailesinden gelmesine rağmen hamster ile ilgisi yoktur.

Kemirgenler ailesinin bir türü olan Guinea Pig (diğer adıyla Kobay) sevimli bir evcil hayvandır. Kemirgenler ailesinde olmasına rağmen kemirme huyu olmayan ve tavşana benzerliği ile dikkat çeken bu minik dostumuz, oldukça ürkek ve utangaçtır.

EVDE BESLEMEK KOLAYDIR

Evde beslemesi oldukça kolay olan Guinea Pig'lerde, tüm kemirgenlerde görülen negatif ve beslenmesini zorlaştıran özellikler görülmez, idrarı ve dışkısı kokmaz.

ÜRKEK VE UTANGAÇTIR

Bulunduğu barınağın üstü açık dahi olsa kendini avlanan hayvan olarak hissettiği için dışarı çıkmaya korkan sevimli dostumuz, verdiğiniz her çeşit sebzeyi yemeye bayılacaktır.

Guinea Pig nedir ve nasıl beslenir

ISIRMAZ

Isırma huyu yoktur. Ancak kendisine salatalık vs. uzattığınızda parmağınızı salatalık sanıp ısırır gibi yapabilir, daha sonra yanlışını fark ederek utanır ve geri çekilir.

12 YILA KADAR YAŞAYABİLİR

Uzun ömürlü olan minik arkadaşımız, sağlıklı besinler tükettiğinde ve temizliğine özen gösterildiğinde 12 yıla kadar yaşayabilir.

SESLE İLETİŞİM KURAR

Acıktığında alarm sesi gibi ses çıkaran, zamanla sizi tanıyarak garip sesler çıkarıp size sevgi gösterisi yapan bu dostumuz, ürkek olduğu için kapı çarpması sesinden bile korkarak kalp krizi geçirebilir.

Guinea Pig nedir ve nasıl beslenir

YÜKSEK SES ÖLMESİNE NEDEN OLABİLİR

Bu nedenle Guinea Pig'inizi alışana kadar sessiz ortamlarda kendi sesinize alıştırmaya çalışmalısınız. Sizi arkadaşı olarak tanımalı ve korkmamalıdır. Ani hareketler, ani yüksek sesler çıkarmamalısınız.

Size alıştıkça onu okşamanızdan hoşlanacaktır ve kuş gibi cıvıldayarak size teşekkür edecektir.

BESLEMESİ KOLAYDIR

Besleme açısından oldukça fazla tüketen minik arkadaşımıza sürekli saman takviyesi yapmak akıllıca olacaktır. Havuç ve salatalıktan da çok hoşlanan Guinea Pig'e sürekli su miktarı yüksek gıdalar vermeniz onun sürekli işemesine neden olacaktır. Bu nedenle temiz kuru otlar, kuru mamalar onun metabolizmasını da iyi hissettirecektir.

Guinea Pig nedir ve nasıl beslenir

Petle kimdir?

Petle, hayvanlar ve hayvanseverleri bir araya getirebilmek için tasarlanmış yepyeni bir sosyal platform. Ayrıca “Kayıp & Yuva Arayan” özelliğiyle, yolunu kaybetmiş bir dost veya yalnız kalmış bir can için çözümün bir parçası olmayı mümkün kılıyor. Konum bilgisiyle yapılan paylaşımlar sayesinde, ihtiyaç anında yakındaki hayvanseverler anında bilgilendirilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar hem kendileri hem de çevresindeki kişilerin ihtiyacı olduğunda hayvanların yuvaya kavuşmasında aktif bir rol oynayabiliyor.
Uygulamayı indirmek için Android kullanıcılarını buraya, İphone kullanıcılarını ise buraya alalım.

Petle ile siz de onlara yuva olun
Petle sayesinde sahipsiz kalmış canlara yuva olabilir, böylelikle sokak hayvanlarının hem barınaklara gitmesini önler hem de sıcacık bir evlerinin olmasını sağlayabilirsiniz!

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Bilal dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 3. Gökhan dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 4. Tarık dedi ki:

  Teşekkürler

 5. Ayşegül dedi ki:

  Teşekkürler

 6. Ahmet dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 7. Caner dedi ki:

  Teşekkürler

 8. Yeliz dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 9. Burcu dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

 10. Caner dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 11. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba herkese siten inanki dikkatimi çekti, sağolun

 12. Volkan dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

 13. Salih dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık