Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

03.04.2018
766
A+
A-
Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Reklam

Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik, bir aile kurmak, birçok insanın hayali bu büyük, mutlu günü yaşamak. Prosedürler, detaylar, birçok insanı sıksa da, ileride kurulacak yuva düşünüldüğünde, bu detaylar, zevkli hale gelebiliyor. Evliliğin ilk aşaması olan, evlilik başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir, kafalarda biriken soru işaretlerinden bir kaçı. Hayata yön veren o soruya ‘’evet’’ cevabını vermeden önce, atlanmaması gereken detaylar ve yerine getirilmesi gereken şartlar da tabi ki var.

Önce, müstakbel eşinizle birlikte, bulunduğunuz yerdeki evlenme dairesine başvuru yapmanız ve evlenmek istediğinize dair bilgi vermeniz gerekir. Farklı şehirlerde yaşıyorsanız, siz ayrı, müstakbel eşiniz ayrı da başvuru yapabilirsiniz. Size ve eşinize ait belgeler, nikâhın kıyılacağı nikâh dairesinde birleştirilerek, başvuru işlemi tamamlanır.

Eşinizle ayrı şehirlerdeyseniz, müracaatı vekâletname aracılığıyla yapmanız gerekir. Bu vekâletnameyi, noterden alabilirsiniz. Vekâletnamenin geçersiz olmaması için, vekâleti alan ve veren kişiler ile evlenecek kişinin kimlik bilgileri, vekâletnamenin evlilik başvurusu için verildiği gibi bilgilerin yer alması gerekir.

Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gereken belgeler

Bu işlemler sonrasında, evlendirme dairesine gitmeniz ve orada bulunan memura, evlenmek istediğinize dair beyanda bulunmanız gerekir. Dile getirdiğiniz bu beyan, ikişer adet verilen ‘’evlendirme beyannamesi’’ adlı belgeye geçirilir. Üzerinde kimlik bilgilerinizin ve fotoğraflarınızın yer aldığı beyannameyi imzalamanız ve size beyannameyi veren evlendirme memuru tarafından, beyannamenin tasdik edilmesi gerekir. Evlendirme beyannamesini tasdik ettikten sonra, evlendirme memurunun talep edeceği bazı belgeler var.

-6 adet fotoğraf
-Nüfus kayıt belgesi
-Nüfus cüzdanı örneği
-Sağlık raporu

Nikah için Başvuru yapılabilecek yerler

-Belediye Başkanlıkları (Evlenme Memurluğu),
-Nüfus Müdürlükleri
-Köy Muhtarlıkları
-Yurt dışında evlendirmeye yetkili makamlar

Eğer nikâh işlemlerinizi, müstakbel eşinizle beraber müracaat ettiğiniz nikâh dairesinde yapmak isterseniz, herhangi bir sorunla karşılaşmadan, aynı evlendirme dairesinde nikâh kıydırabilirsiniz. Başka bir evlendirme dairesinde kıydırmak isterseniz, alacağınız evlendirme beyannamesi ile, Türkiye’nin veya Dünya’nın herhangi bir yerinde, herhangi bir evlendirme dairesinde, nikâhınızı kıydırabilirsiniz. Eğer eşiniz yurtdışında ikamet ediyorsa Konsolosluklardan temin edilen özel vekaletnameyle işlemlerini yürütebilir. Ancak Türkiye’de bulunuyorsa şahsen başvuru yapmak gerekir.

Evlendirme dairesinde nikâh kıydırabileceğiniz gibi, resmi tatil olan günler de dâhil, özel salonlarda, gerekli izinleri alarak hastane veya cezaevinde de nikâh kıydırabilirsiniz. Nikâh kıyılamayacak tek yer, ibadethanelerdir, onun dışında, nikâh memurunun onayı bulunan her yerde nikâh kıydırabilirsiniz.

Evlendikten sonra kadın kendi soyadını kullanmak isterse, Belediye evlendirme memurluğuna yazılı başvuru yapması gerekir. Böylelikle kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir.

Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nikâh şahidi için aranan şartlar

Nikâh şahitliği için, şahit olacak kişinin, reşit olması, mümeyyiz olması (ayırt edebilecek güce sahip olması) ve tanıklık edeceği kişi tanıması dışında, bir şart veya yükümlülük yoktur. Bu koşullar dışında, herhangi bir şart veya engel bulunmaz. Ayrıca, ikiden fazla nikâh şahidi olması konusunda da bir sınırlama veya şart yoktur. İki kişiden fazla nikâh şahidi de seçebilirsiniz.

‘’Yıldırım Nikâhı’’ adlı bir şey var mı, yapılabilir mi?

Eskiden yürürlükte olan medeni kanunda, evlendirme beyanı diye bir mevzuat olmadığı için, kişilerin bağlı bulunduğu muhtarlığa başvuru yapıldığında, belgeler bir süre muhtarlıkta, askıda kalıyordu. Evlenmek isteyen kişiler, bu süreyi doktor raporu ve mahkeme kararıyla kaldırıp yıldırım nikâhı kıydırabiliyorlardı. Ancak bugünkü mevzuatta, ‘’yıldırım nikâhı’’ adlı bir çeşit bulunmuyor. Acil nikâh için de gereken evraklar, normal nikâh ile aynı. Başvurunuzu yaptığınızda, birkaç gün veya bir hafta içinde, nikâhınızı kıydırmanız mümkün.

Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bugünkü mevzuatta, yıldırım nikâhı diye bir şey yok ama zaten, gerekli belgeleri tamamladığınızda, evlenmenize engel bir durum yoksa birkaç gün içinde nikâh kıydırabilmeniz mümkün.

 

2018 yılı yaz aylarına yaklaşınca Evlilik telaşı başlıyor. Bu işlemlerin en başında ise Nikah başvurusu ve Nikah işlemleri yer almakta. Evlenmek için öncelikle nikah işlemleri için belediyelerin Nikah İşlemleri bölümüne başvurmak gerekiyor. Evlenme daireleri genellikle 8:30 ile 12:00 arasında kayıt alırlar. Nikah tarihini istenilen güne almak için yapmanız gereken en önemli iş erken bir şekilde nikah işlemlerini başlatmaktır. Verilen nikah tarihi başvuru tarihinizden en fazla 6 ay sonraya verilebilmektedir. Yıldırım nikahı işlemleri ise artık günümüzde hafta içi tercih ediliyorsa kolaylıkla bir gün bulunabilmektedir. Ortalama başvurunuzdan 7 gün içerisinde bir tarih alabilirsiniz. Fakirlik belgesi yada Engelli olduğunuzu kanıtlayan belgeniz varsa belediyeler nikah işlemlerinden para almaması gerekmektedir.

Evlilik Cüzdanı Ücreti 2018:Belediyeler evlilik cüzdanı için standart ücret almaktadır. 2018 yılı itibariyle evlilik cüzdanı ücreti 86 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca evlilik dosya ücreti olarakta bazı belediyeler 15 TL ücret talep etmektedir.

Nikah İşlemleri Ücreti 2018 Yılı Tarifesi;

Nikah ücretleri genel olarak tüm belediyelerde ortalama aynı fiyatlara kıyıl maktadır.

Belediyelerin nikah salonlarında kıyılan nikahlar hafta içi ise bir çoğunda ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
Ücret talep eden belediyeler için ise maksimum 150 TL ile 450 TL arasında fiyatlar bulunmaktadır. Daha yüksek ücret taleplerde kesinlikle itiraz etmelisiniz.

Belediyelerin nikah salonlarında Hafta sonu düğün ücretleri ise 600 TL ‘den başlamaktadır. Belediyenin salonunun büyüklüğüne göre fiyat 900 TL ‘ ye kadar çıkmaktadır.

Düğününüze Nikah memurunu çağıracak iseniz  fiyatlar 350 TL ‘den başlamaktadır. Belediyelerin bu konuda sabit bir fiyatı yoktur. Nikah memurunu düğüne getirmek için 350 TL ile 750 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Nikah memurunun size ayırdığı saat ise ortalama 60 dakikadır.

Ayrıca Avrupa yakasında olan bir belediyenin nikah memurunu Anadolu yakasındaki bir düğün salonuna getirmek isterseniz fiyatlar ortalama P civarında artmaktadır.

Nikah Tarihi En Erken Nasıl Alınır?

Nikah tarihini en erken tarihe almak için öncelikle başvuru zamanınız çok önemlidir. Genellikle bahar aylarında rahatlıkla tarih bulabilirsiniz. Hafta içi nikah kıymak isterseniz ise erken tarih almak çok daha kolaydır. Fakat yaz aylarında bu durum değişmektedir. Örnek vermek gerekirse 2018 Haziran ayında nikah başvurusu yapmak için belediyeye giderseniz muhtemelen istediğiniz tarihler dolu olacaktır. Bu nedenle ancak hafta içi nikah tarihi alabilirsiniz.

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar:

1 ) Nüfus Cüzdanı Aslı ve 2 Adet fotokopisi (Resimli ve 10 yıl içerisinde değiştirilmiş ,son medeni durumu girilmiş ve T.C numarası yazılı olmalı)
2 ) Yaş Sınırı :18 Yaşını doldurmuş olmak eğer 17 yaşını doldurmuş kişiler anne baba imzalı izinleri ile , 16 yaşını doldurmuş kişiler ise mahkeme kararı ile başvuru yapabilirler.
3 ) son 6 Ay içerisinde çekilmiş 6 Adet resim.
4 ) Sağlık Raporu: Aile hekimlerinden  alınan Evlenme Sağlık Raporu (Rapor tarihi imza ve kaşe olmak zorundadır)
5 ) Özel belgeler: Daha öncesinde bir boşanma durumu varsa bayanlar için Aile mahkemesinden İddet Müddeti Kaldırma kararı gerekmektedir.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürmektedir?

Nikah işlemleri eski dönemlerdeki gibi artık 2-3 gün sürmemektedir. Genellikle sabah saatlerinde başvurduğunuzda 2-3 saat içerisinde tüm işlemleriniz yapılır ve tarih alabilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fidan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 2. Fidan dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 3. Tarık dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 4. Kamil dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.