Geliyoo’dan Yeni Yerli Arama Motoru Yaani’ye: Kullandıkları Veriler Yandex ve Google’dan

07.03.2018
971
A+
A-
Geliyoo’dan Yeni Yerli Arama Motoru Yaani’ye: Kullandıkları Veriler Yandex ve Google’dan
Reklam

Geliyoo’dan Yeni Yerli Arama Motoru Yaani’ye: Kullandıkları Veriler Yandex ve Google’dan

Geliyoo’dan Yeni Yerli Arama Motoru Yaani huzurunuzda Arama motoru denince akla ilk olarak Google geliyor. Google’ın en büyük takipçilerinin ise Yandex ve Bing olduğu biliniyor. Türkiye’de de bu yönde bir açık olduğu ve yerli arama motorunun yapılması gerektiği uzun zamandır konuşuluyor. Hatta geçtiğimiz aylarda ‘Geliyoo’ isimli bir projenin olduğu ortaya çıkmış fakat arkasının boş olduğu anlaşılmıştı.

Yerli arama motoru 'Geliyoo' tepki gördü

TEKNOLOJİ

Geçtiğimiz yıl Rus arama motoru Yandex ile işbirliğine giden Turkcell’in çalışmaları tamamlandı ve tamamen Türkçe içeriklerden oluşan ve Türkiye’deki kullanıcılarına özel ‘Yaani’ isimli arama motoru resmen yayınlandı.

Nazar boncuğu logosuyla dikkat çeken Yaani, ülkemizin kapsamlı ve fonksiyonel ilk Türk arama motoru olmaya hazır. Ayrıca performansıyla diğer büyük arama motorlarına da rakip olmaya aday.

Turkcell’in arama motoru Yaani’nin avantajları şu şekilde:

 • > Yaani indiren Turkcell’lilere 2 GB internet kotası hediye. (1 GB normal kullanım 1 GB uygulama kullanımı.)
 • > Hava durumunu ve gidişatını kolayca öğrenebilir, yakındaki restoranları araştırabilir, filmleri ve seanslarını öğrenebilirsiniz.
 • > Ülke gündemindeki son dakika haberleri anında öğrenebilirsiniz.
 • > Türk gramer yapısından dolayı Türk kullanıcılar için en doğru arama sonuçları yansıtılacak.
 • > Turkcell servisleri ile uyumlu çalıştığı için aradığınız bir müziği anında Fizy üzerinden dinleyebilirsiniz.

Turkcell’in yeni arama motoru uygulamasını aşağıdaki bağlantıları tıklayarak edinebilirsiniz.

YAANİ – APP STORE

YAANİ – GOOGLE PLAY

Turkcell’in yakın bir zaman önce duyurduğu yeni yerli arama motoru Yaani için geçtiğimiz yıl ortaya çıkan yerli arama motoru Geliyoo’nun yöneticilerinden bazı açıklamalar geldi.

Turkcell, arama motoru Yaani’yi duyurduktan kısa bir sonra  “Yerli arama motoru, verilerini Yandex ve Google’dan alıyor” şeklinde ortalıkta çok ciddi dedikodular yükselmeye başlamıştı. Hatta bu dedikodular taa geçtiğimiz yıl Rusya’da çıkmaya başlamış, Yaani’nin Yandex’le çalışmalara başladığına yönelik haberler ortaya çıkmıştı.

Turkcell ise bu duruma karşılık olarak herhangi bir arama motorunun altyapısının kullanılmadığını, sadece teknik anlamda bazı tavsiyeler aldıklarını açıklamıştı. Geliyoo’nun yöneticileri ise Yaani hakkında bir açıklama yaparak Turkcell’in bir nevi doğru bilgilendirmede bulunmadığına dikkat çekti.

Sosyal medyada, Turkcell ve Ntent arasında bir ilişki olduğuna yönelik paylaşımlardan bir tanesi.

Geçtiğimiz dönemde çıkan ve tıpkı Yaani gibi Google API’sini kullandıkları ortaya çıkan Geliyoo, Yaani’nin verilerini Yandex ve Google’dan çektiğini açıkladı. Verilerin Türkiye’de toplanması konusunda bir sıkıntı olmadığını fakat verilerin yabancı kaynaklardan elde edildiğini ifade eden Geliyoo yetkilileri, arama motorunun söylendiği gibi yerli olmadığını iddia etti.

Açıklamaları bir adım daha ileri götürerek Yaani’nin aslında Geliyoo’nun örnek alınarak oluşturulmuş bir marka olduğunu belirten yetkililer, ‘sözde’ yerli arama motorunun kendi verilerinin oluşturulmasının öneminden pazar hedeflerine kadar aslında kendilerini rol model aldıklarını ifade ettiler.

Kısacası yine bir ‘yerli arama motoru’ markası ve yine bitmek bilmeyen ‘ne kadar yerli’ söylemleri. Bakalım Turkcell’den konuyla ilgili açıklama ne zaman gelecek.

Türkiye’de üretilen verinin % 4’ünün işlenebildiğini belirten Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, “Yaani ile Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” dedi

Turkcell, Türkiye'nin ilk yerli arama motorunu geliştirdi. 'Yaani' adı verilen arama motoru, hassas bilgilerin Türkiye'de kalmasını sağlayacak. Yaani, ilk olarak mobil platformda kullanılacak. Türkçe bilen arama motorunu tanıtan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Türkiye'de pazarın yüzde 97'si Google, yüzde 3'ü ise Yandex tarafından kontrol ediliyor. 'Turkcell Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalacak' vizyonu doğrultusunda dijital servisler dışında arama motoru konusuna da yatırım yaptık" dedi.
Kendi arama motoruna sahip olmanın Türkiye'yi dünyada sayılı ülkeler arasına soktuğunu söyleyen Terzioğlu, "Veri merkezini yapıp işin içinden çıkamayız. Önemli olan bu veri merkezi üzerinde çalışan servisleri de geliştirmek. Yaani'nin verilerini de Gebze Veri Merkezimiz'de saklayacağız. Türkiye'nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan Yaani, Türkçeyi çok iyi anlıyor. Biz arama yaptıkça o öğreniyor. Bu sayede her seferinde karşımıza daha iyi arama sonuçları çıkartacak" diye konuştu.
Yaani'nin Türkiye'deki mobil ekosistemi de büyüteceğini anlatan Terzioğlu, "Bu Turkcell'in değil, tüm Türkiye'nin arama motoru. Hepimizin desteğiyle büyüyecek" şeklinde konuştu.

YERLİDE YÜKLÜ

Bundan sonra geliştirecekleri tüm T serisi akıllı cihazlarda Yaani'nin yüklü olarak geleceğini anlatan Terzioğlu, "Bunun yanı sıra Türkiye'nin önde gelen yerli cihaz üreticilerinden General Mobile halihazırda Yaani yüklü olarak satılan ilk cihaz. Vestel ile de görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Terzioğlu, arama motorunun Turkcell'in diğer servisyeriyle entegre şekilde çalışacağını söyledi.

HEDEF TÜRKİYE'DE YÜZDE 25 PAZAR PAYI

Yaani adının nereden bulunduğunu da anlatan Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hem Türkçe hem akılda kalıcı olmasını istedik. Ortadoğu ve Rusya'da kullanılan bir kelime. Arapça'da benzer anlama geliyor, Rusça'da da söylemesi çok kolay. Türk insanının beğendiği uygulamalar yurtdışında da çok başarılı oluyor. Bizim Yaani ile öncelikli hedefimiz Türkiye'de yüzde 25'lik pazar payına ulaşmak." Terzioğlu, Turkcell'in dijital reklam pazarına da adım atacağını söyledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ayşegül dedi ki:

  Burdur merkezden ben Ayşegül. Merhaba siten gerçekten hayran edici, linkedinde paylaştım 16-11-2018 05:27:01

 2. Derya dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 3. Sinan dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Fatma dedi ki:

  Adana merkezden ben Fatma. Mrb web sitesi vallaha billaha çok iyi, teraziye tıkladım 12-06-2019 07:08:08

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık