Gizem Kategorisinde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

23.03.2018
844
A+
A-
Gizem Kategorisinde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması
Reklam

Gizem Kategorisinde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Adeta kafa karıştıran ve bir türlü içinden çıkılamayan bir bulmacanın içerisinde hissedeceğiniz gizem ve bilim kurgu türlerinin en iyi örnekleri, hem beyninizi yakacaklar hem de unutulmaz bir film zevki sunacaklar.

17. Evrim (Transcendence)

IMDb Puanı: 6,3

Evrim (Transcendence)

Wally Pfister’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Evrim (Transcendence), aslında oldukça güçlü bir oyuncu kadrosuna ve başarılı bir senaryoya sahipti. Beğenilip beğenilmeme konusunda izleyicileri adeta ortadan ikiye bölen bu film, Jack Paglen tarafından kaleme alınmıştı. 2014 yılında vizyona giren Evrim filminin kadrosunda ise Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Paul Bettany ve Kate Mara gibi başarılı isimler bulunuyordu.

16. Oblivion

 IMDb Puanı: 7,0

Oblivion

Gizem ve aksiyon türlerinin karışımından oluşan bir Joseph Kosinski filmiyle listemize devam ediyoruz. 2013 yılında vizyona giren Oblivion; Tom Cruise, Olga Kurylenko, Adrea Riseborough, Morgan Freeman ve Nikolaj Coster-Waldau gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor.

15. Prometheus

IMDb Puanı: 7,0

Prometheus

Aslında Yaratık filminin boyut kazanmış hali olarak karşımıza gelen ve senaryosundaki detaylarla şaşkınlık yaratan Prometheus, 2012 yılının en iyilerinden biri olarak karşımıza geliyor. Yine Ridley Scott tarafından yönetilen bu etkileyici yapım; Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron, Guy Pearce ve Idris Elba gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

14. Paralel Evren (Coherence)

IMDb Puanı: 7,2

Paralel Evren (Coherence)

James Ward Byrkit’in hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu 2014 yapımı Paralel Evren (Coherence) filmiyle listemize devam ediyoruz. Gizem, gerilim ve bilim kurgu türlerinin harmanından oluşan bu yapım, paralel evrenlerinin “bütünleşmesini” konu ediniyor. Filmin kadrosunda ise Emily Baldoni, Nicholas Brendon, Maury Sterling, Elizabeth Gracen ve Hugo Armstrong gibi isimler bulunuyor.  

13. Ölümsüz (Unbreakable)

IMDb Puanı: 7,2

Ölümsüz (Unbreakable)

Aslında psikolojik gerilim türüne mensup olan Ölümsüz (Unbreakable), senaryosunda barındırmış olduğu detaylarla da izleyicileri gizemli bir dünyaya sürüklüyor. M. Night Shyamalan’ın hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak görev aldığı Ölümsüz filminin oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis ve Samuel L. Jackson ikilisi yer alıyor.

12. Yaşam Şifresi (Source Code)

IMDb Puanı: 7,5

Yaşam Şifresi (Source Code)

Bilim kurgu ve beyin yakan filmlerin vazgeçilmez isimlerinden olan Jake Gyllenhaal’in başrollerinde yer aldığı Yaşam Şifresi (Source Code), şaşkınlık yaratan senaryosuyla da türünün en başarılı örneklerinden bir tanesi olarak huzurlarınıza geliyor.

11. Zamanın Ötesinde (Predestination)

IMDb Puanı: 7,5

Zamanın Ötesinde (Predestination)

Senaryosuyla gelmiş geçmiş en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdıran 2014 Avustralya yapımı Zamanın Ötesinde (Predestination), Spierig Kardeşler’in en başarılı yapımlarından da bir tanesidir. Robert A. Heinlein’ın kısa hikayesinden uyarlanan bu başyapıt; Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor’ın başarılı oyunculuğuyla da adını en iyiler arasına yazdırıyor.

10. Kelebek Etkisi (Butterfly Effect)

IMDb Puanı: 7,7

Kelebek Etkisi (Butterfly Effect)

Gizem ve gerilim türlerinin harmanından oluşan 2004 yapımı Kelebek Etkisi (Butterfly Effect), etkileyici senaryosuyla en iyiler arasında yer alıyor. Ashton Kutcher ve Amy Smart ikilisinin başrollerini paylaşmış oldukları Kelebek Etkisi’nin ayrıca 2006 ve 2009 yıllarında vizyona giren devam filmleri de bulunuyor.

9. Karanlık Şehir (Dark City)

IMDb Puanı: 7,7

Karanlık Şehir (Dark City)

Gizem türünde en iyi bilim kurgu filmlerine 1998 yapımı Karanlık Şehir (Dark City) ile devam ediyoruz. Jennifer Connoley ve Rufus Sewell’in yanı sıra 24 dizisinin efsanevi oyuncusu Kiefer Sutherland’in de oyuncu kadrosunda yer aldığı bu Alex Proyas filmi, konusuyla da beyin yakıyor.

8. Ex Machina

IMDb Puanı: 7,7

Ex Machina

2015 İngiliz yapımı etkileyici bir bilim kurgu filmi olan Ex Machina, etkileyici efektleriyle En İyi Görsel Efekt Oscar’ının da kazanmayı başarmıştır. Alex Garland tarafından yönetilen ve 2015 yılının en etkileyici filmleri arasında yer alan Ex Machina; Alicia Vikander’in yanı sıra yeni Star Wars serisinde harikalar yaratan Oscar Isaac ve Domhall Gleeson’un da başarılı performansına sahne oluyor.

7. Ay (Moon)

IMDb Puanı: 7,9

Ay (Moon)

2009 yılının en iyi filmlerinden olan Ay (Moon); Sam Rockwell ve Kevin Spacey ikilisinin etkileyici oyunculuğuyla şekilleniyor. Ayrıca uzay konulu film arayanlar için gerçek bir hikayeden ilham alınan Apollo 13 de ideal bir film önerisi olabilir.

6. Geliş (Arrival)

IMDb Puanı: 8,1

Geliş (Arrival)

2016 yılının en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırmayı başaran Geliş (Arrival), 47 milyon dolarlık bütçesiyle yaklaşık 200 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. Etkileyici konusunun yanı sıra Amy Adams’ın, Jeremy Renner’ın ve Forest Whitaker’ın başarılı performanslarıyla da son yılların en iyi filmleri arasına adını yazdırdı.

5. Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)

IMDb Puanı: 8,1

Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)

Jake Gyllenhaal’ün yıldızının parladığı etkileyici başyapıtlardan biri olan 2001 yapımı Karanlık Yolculuk (Donnie Darko); Jena Malone, James Duval, Maggie Gyllenhaal, Drew Barrymore ve Patrick Swayze gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca 8,1’lik IMDb puanıyla da IMDb Top 250 listesine girmeyi başaran Karanlık Yolculuk, mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmlerinden de bir tanesidir.

4. 12 Maymun (Twelve Monkeys)

IMDb Puanı: 8,1

12 Maymun (Twelve Monkeys)

Brad Pitt ve Bruce Willis ikilisinin kalitelerini kusursuz bir şekilde gözler önüne serdikleri 12 Maymun (Twelve Monkeys), konusuyla beyninizde dumanlar çıkaracak. 1995 yılında vizyona giren ve 2015 yılında 12 Monkeys dizisine uyarlanan bu başyapıt da en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

3. Bıçak Sırtı (Blade Runner)

IMDb Puanı: 8,2

Bıçak Sırtı (Blade Runner)

2017 yılında ikinci filmiyle karşımıza gelecek olan 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner), konusu ve görselleriyle benzerlerinde öncülük etmiş bir başyapıttır. Ridley Scott’ın en başarılı filmlerinden olan Bıçak Sırtı, Harrison Ford gibi usta bir oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor.

2. Prestij (The Prestige)

IMDb Puanı: 8,5

Prestij (The Prestige)

Christian Bale ve Hugh Jackman ikilisinin efsanevi oyunculuklarıyla şekillenen Prestij (The Prestige)David Bowie, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi başarılı isimlerin katkılarıyla da en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

1. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6

Yıldızlararası (Interstellar)

2014 yılının gizem türünde en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Yıldızlararası (Interstellar), ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın en başarılı yapımlarından bir tanesidir. Aynı zamanda akılalmaz efektleriyle En İyi Görsel Efekt Oscar’ının da sahibi olan Yıldızlararası; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ce Michael Caine’in başarılı oyunluğuyla hayranlık uyandırdıkları bir yapım haline geliyor.

Dram – Romantik Türde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Suç ve dram konulu efsanevi Otomatik Portakal filmini, 6 farklı hayatı anlatan Cloud Atlas ve 2017 yılında vizyona girmesi beklenen The Circle adındaki yapımı da dram ve romantik türde en iyi bilim kurgu filmler listesine dahil edebilirsiniz.

19. Robot Adam (Bicentennial Man)

IMDb Puanı: 6,8

Robot Adam (Bicentennial Man)

1999 yılının en sevilen yapımlarından bir tanesi olan Robot Adam (Bicentennial Man) da Isaac Asimov’un ellerinde hayat bulan bir kısa hikayeden uyarlanmıştır. Duygusal bir bilim kurgu filmi olan ve Chris Columbus tarafından yönetilen Robot Adam; Robin Williams, Embeth Davidtz, Sam Neill ve Oliver Platt gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındırmaktadır.

18. Chappie

IMDb Puanı: 6,9

Chappie

Suç, aksiyon ve dram türlerinin harmanından oluşan Chappie, zaman zaman da izleyicileri güldürmeyi başaran, etkileyici bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza geliyor. Neill Blomkamp’ın ellerinde hayat bulan 2015 yapımı Chappie; The Constructs Corporation adlı müzik grubunun üyeleri Yolandi Visser ve Watkin Tudor Jones’un yanı sıra Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman ve Sigourney Weaver gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

17. Başka Bir Dünya (Another Earth)

IMDb Puanı: 7,0

Başka Bir Dünya (Another Earth)

2011 yılının beğeni toplayan yapımlarından bir tanesi olan Başka Bir Dünya (Another Earth), dram ve gizem türlerini de bünyesinde barındıran fantastik bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza çıkıyor. Mike Cahill’in hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu bu yapımda; Britt Marling, William Mapother, Robin Taylor ve Flint Beverage gibi oyuncular yer alıyor.

16. Uzay Yolcuları (Passengers)

IMDb Puanı: 7,0

Uzay Yolcuları (Passengers)

2016 yılının beğenilen bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Uzay Yolcuları (Passengers) da macera, dram ve romantizm gibi farklı türlerin harmanından oluşuyor. John Spaihts’in kaleminden hayat bulan senaryosu ve Morten Tyldum’un yönetimiyle izleyici karşısına çıkan bu yapım; Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne ve Andy Garcia’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.

15. Kapsül (Primer)

IMDb Puanı: 7,0

Kapsül (Primer)

2004 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Kapsül (Primer) de adını en iyi bilim kurgu filmleri arasına yazdırıyor. Gerilim ve dram türlerinden oluşan bu yapım, konusuyla da dikkat çekiyor. Shane Carruth’un hem yazıp, yönettiği hem de başrollerinde oynadığı Primer de mutlaka izlemeniz gereken filmlerden bir tanesidir.  

14. Kaynak (The Fountain)

IMDb Puanı: 7,3

Kaynak (The Fountain)

Dram ve romantizmin karışımından oluşan 2006 yapımı Kaynak (The Fountain), senaryosu ve görselleriyle hayranlık uyandırmıştı. Darren Aronofsky taraından yönetilen bu başarılı bilim kurgu filminin baş rollerinde ise Hugh Jackman ve Rachel Weisz yer alıyor.

13. I Origins

IMDb Puanı: 7,3

 I Origins

Yine Mike Cahill tarafından yazılıp yönetilen bir diğer başarılı bilim kurgu filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 2014 yılında vizyona giren ve bütünüyle izleyicilerin beğenisini toplamayı başaran I Origins, katıldığı festivallerden de övgülerle ayrıldı. Michael Pitt, Astrid Berges-Frisbey, Steven Yeun ve Archie Panjabi gibi oyuncular ise filmde sergilemiş oldukları performanslarla hayranlık uyandırdılar.

12. K-PAX

IMDb Puanı: 7,4

K-PAX

Dram ve bilim kurgu türlerinin harmanından oluşup, güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan bir diğer etkileyici yapımı daha huzurlarınıza getiriyoruz. Gene Brewer eserinin, Iain Softley tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan K-PAX, 2001 yılında vizyona girmişti.

Konusu ve oyuncularıyla döneme damgasını vuran bu yapımda; Kevin Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack, Alfre Woodard ve David Patrick Kelly gibi başarılı isimler bulunuyordu.

11. Frekans (Frequency)

IMDb Puanı: 7,4

Frekans (Frequency)

Milenyum yapımı hayranlık uyandıran bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza gelen Frekans (Frequency); Dennis Quaid, Jim Caviezel ve Elizabeth Mitchell gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca gizem ve dram türlerinin karışımından meydana getirilen bu güzel film; birçok televizyon kanalında seyircilerle buluşmaya devam ediyor.

10. Gattaca

IMDb Puanı: 7,8

Gattaca

Gattaca; 20 yıl önce çekilmesine rağmen, halen daha izleyicileri şaşırtan ve beğenisini kazanan bir bilim kurgu filmidir. Loren Dean, Ernest Borgnine, Gore Vidal ve Alan Arkin gibi isimlerin başrollerini paylaştığı bu yapım; Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

9. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

IMDb Puanı: 7,9

Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

Paralel evren temalı unutulmaz bir film olarak listemizi süsleyen Bay Hiçkimse (Mr. Nobody), Jaco Van Dormael’in yönetmenliğiyle karşımıza geliyor. Jared Leto’nun başrollerini Diane Kruger, Rhys Ifans ve Sarah Polley gibi isimlerle paylaşmış olduğu Bay Hiçkimse de dram ve romantizm türlerinin karışımından oluşan bir bilim kurgu filmidir.

8. Son Umut (Children of Men)

IMDb Puanı: 7,9

Son Umut (Children of Men)

2006 yılında vizyona giren ve senaryosuyla ses getiren Son Umut (Children of Men), en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Clive Oven, Jullianne Moore, Michael Caine, Chiwetel Ejofor ve Charlie Hunnam gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındırıyor.

7. Aşk (Her)

IMDb Puanı: 8,0

Aşk (Her)

Yakın bir gelecekte gerçekleşmesi muhtemel bir durumu etkileyici bir tarzda gözler önüne seren Aşk (Her), Spike Jonze tarafından kaleme alınan senaryosuyla, Oscar ve Altın Küre olmak üzere birçok festivalden de ödülle ayrılmayı başarmıştı. Ayrıca Jonze’un yönetmen koltuğunda ve oyuncu kadrosunda da yer aldığı bu etkileyici yapım; Scarlett Johansson, Joaquin Phoenix, Amy Adams ve Olivia Wilde gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

6. Dünyalı (The Man from Earth)

IMDb Puanı: 8,0

Dünyalı (The Man from Earth)

Gelmiş geçmiş en başarılı dramatik bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Dünyalı (The Man from Earth) ile finale doğru yaklaşıyoruz. Jerome Bixby tarafından kaleme alınan bu 2007 yapımı etkileyici filmin yönetmen koltuğunda ise Richard Schenkman oturuyordu. Filmin oyuncu kadrosunda da David Lee Smith, John Billingsley, Tony Todd, William Katt ve Alexis Thorpe gibi güçlü isimler yer alıyorlardı.

5. Solaris

IMDb Puanı: 8,1

Solaris

1972 yapımı etkileyici bir Sovyet filmi olan Solaris, Stainslaw Lem’in romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Efsanevi yönetmen Andrey Tarkovsi’nin unutulmaz filmleri arasında yer alan Solaris de en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.  

4. İz Sürücü (Stalker)

IMDb Puanı: 8,1

İz Sürücü (Stalker)

Bir diğer Andrey Tarkovski başyapıtıyla daha listemize devam ediyoruz. 1979 yapımı gizem ve dram türünde en iyi bilim kurgu filmlerinden olan İz Sürücü (Stalker), gösterime girmiş olduğu tarihten bu yana izleyicilerin beğenilerini kazanmayı başarmaktadır.

3. Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

IMDb Puanı: 8,3

Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Stanley Kubrick’in başyapıtlarından bir tanesiyle ilk üçe girmiş bulunuyoruz. 1971 yılında izleyicilerle buluşan ve günümüzün de beğenilen efsanevi bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Otomatik Portakal (A Clockwork Orange), suç ve dram türlerinin harmanından oluşuyor. Özellikle de konusuyla hayranlık uyandıran bu yapımın kadrosunda ise Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri ve James Marcus gibi isimler yer alıyor.

2. Metropolis

IMDb Puanı: 8,3

Metropolis

Tamı tamına 90 yıl önce, 1927 yılında vizyona giren Metropolis, döneminin en pahalı sessiz filmidir. Avusturya asıllı Alman yönetmen Fritz Lang’ın başyapıtı olarak karşımıza gelen Metropolis, “ateizm propagandası ve komünizmi övdüğü” gerekçesiyle, 1927 yılında Türkiye’de yasaklanmıştır.  

1. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,4

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

En iyi Jim Carrey filmleri arasında yer alan, Oscar ödüllü Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) filmiyle listemizi sonlandırıyoruz. Özgün ve etkileyici bir senaryoya sahip olan, Jim Carrey’nin yanı sıra Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Ruffalo ve Elijah Wood gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Sil Baştan; en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Derya dedi ki:

    Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Fidan dedi ki:

    Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

  3. Gökhan dedi ki:

    Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık