Göz Çevresindeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

20.03.2018
860
A+
A-
Göz Çevresindeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?
Reklam

Göz Çevresindeki Beyaz Noktalar Nasıl Geçer?

Göz çevresinde milia adı verilen genellikle 1-2 mm büyüklüğünde küçük beyaz noktacıklar cildin pürüzsüz görünümünü bozmakta, makyajı zorlaştırmakta ve sağlıksız bir görüntüye sebep olmaktadır. Göz çevresindeki beyaz noktalar sadece kadınlarda değil bebeklerde ve sıklıkla erkeklerde de görülür.

Yüzeysel keratin kistleri olan beyaz noktaların oluşmasının altında genetik faktörler de dahil olmak üzere birçok sebep yatmaktadır.

Göz çevresindeki beyaz noktalar neden oluşur?

Yenidoğan cilt sorunları içinde sıklıkla karşılaşılan milia oluşumunun birçok sebebi olabilir. Sıcak ve nemli hava şartları, ter kanallarının tıkanması, hastalık kaynaklı düzensiz banyo yaptırma sonucu bebeklerin yüzleri ve özellikle göz çevrelerinde beyaz noktalar oluşabilir. Milialar zararsız ve geçici kistlerdir.

Yetişkinlerde görülen beyaz noktaların ise daha çok kullanılan kozmetik ürünleri, kremler ve beslenme alışkanlıkları ile ilgisi vardır. Cilde uyumsuz yağlı kremler, yağlı yiyecekler, cilt temizliğinin aksatılması ve yüksek kolestrol milia oluşumuna neden olmaktadır.

Göz çevresinde oluşan beyaz noktalar nasıl geçer?

 • Yüz temizliğine dikkat etmelisiniz. Özellikle cildinde sivilce, akne, yağ bezeleri, milia gibi sorunu olan kişiler cilt temizliğine ekstra özen göstermeliler. Cildi kurutmayacak, ph dengeli, yağlanmayı dengeleyecek, tahriş etmeyecek temizleme jeli ya da temizleme suyu gibi ürünler kullanmalısınız. Makyaj temizlemeden uyumamalısınız.
 • Göz çevresine mümkün olduğu kadar az makyaj yapmalı ve güvenilir ürünler kullanmalısınız. Kullandığınız makyaj malzemeleri ve bakım ürünleri gözenekleri tıkamayacak özellikte ürünler olmalı.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Göz çevresindeki beyaz yağ bezelerini geçirmek için yapılan peeling ve kese uygulaması daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple doktor kontrolü olmadan bu tip ürünleri kendi insiyatifinizle cildinize uygulamaktan kaçının.
 • Alfa Hidroksi Asit olarak tanımlanan, AHA içerikli kremler ciltte oluşan beyaz noktaların tedavisinde oldukça etkilidir. AHA içerikli kremler cildi soyarak tedavi ederler. Bu tip cilt soyucu kremleri kullanmadan önce mutlaka cilt doktoruna danışın. AHA içerikli dermotolojik ilaç statüsünde merhemler ve dermokozmetik kremler mevcuttur.
 • Milialardan kurtulmak için önerilen bazı bitkisel yağlar ya da karışımlar önerilir. Beyaz noktaları tedavide yağların hiç bir etkisi yoktur. Aksine milia artışına sebep olabilmektedir. Bu nedenle yağ kullanımından uzak durmalısınız.
 • Göz çevresindeki beyaz noktalar için ilaç ya da dermokozmetik ürünler kullanmak istemiyorsanız en doğal ve zararsız yöntem olan elma sirkesi kompresini deneyebilirsiniz. Banyo sonrasında elma sirkesine batırılmış pamukla ya da kulak çubuğuyla beyaz noktaların üzerini silin. Gözünüze değmemesine dikkat edin.
 • Göz çevresindeki miliaların 3 mm’yi geçip sayıca çoğalmaları durumunda farklı şekilde tıbbi tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bunlar genellikle; enjektör yardımıyla kistlerin çıkarılması, elektrocerrahi ya da lazerle temizleme işlemi olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 2. Çiğdem dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Burcu dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık