Grip belirtileri nedenleri ve tedavisi

28.01.2018
969
A+
A-
Grip belirtileri nedenleri ve tedavisi
Reklam

Grip belirtileri nedenleri ve tedavisi

Grip belirtileri nedenleri ve tedavisi Nedir? Grip hastalığı, virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır ve genellikle grip, soğuk algınlığı ya da nezle ile karıştırılır. Grip ile soğuk algınlığı arasındaki en önemli fark ani başlayan yüksek ateş ve adale ağrılarıdır.

Grip Belirtileri: Yüksek ateş ve günlerce sürebilen aşırı bitkinlik en önemli grip belirtileri olarak öne çıkar. Ayrıca burun akıntısı, öksürük ve hapşırma, başağrısı, eklem, kas ve boğaz ağrısı, iştahsızlık ve baş dönmesi de grip belirtileri arasındadır.

Grip Nasıl Bulaşır: Grip virüsü hasta kişilerle öpüşme, yakın konuşma, hapşırık ve öksürük gibi yollarla bulaşır. Ayrıca, virüs bulaşan ellerle tokalaşma da gribin bulaşmasına neden olabilir. Gripten korunmak için temizliğe, özellikle salgın dönemlerinde kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya ve hasta olan kişilerle fazla temas kurmamaya özen göstermek gerekir.

Grip belirtileri tedavisi

Özellikle çocuklar ve yaşlılar, öğrenciler, vücut direnci düşük olan kalp, tansiyon ve şeker hastaları risk altındadır. Bu gruptakilerde grip çok daha ağır geçebilir ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir.

 GRİP TEDAVİSİNDE ANTİBİYOTİĞİN HİÇBİR ETKİSİ YOK!Halk arasında oldukça yaygın olarak bilinen ve doğru kabul edilen bir yanlışı düzeltmek gerekirse antibiyotik tedavisinin gribe karşı herhangi bir etkisi yoktur. Eğer gribin neden olduğu bir hastalık söz konusu ise antibiyotikten faydalanılabilir.

Genellikle ateşin düşürülmesi, kas ve eklem ağrılarının dindirilmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ancak 16 yaşından küçük çocuklarda aspirin dahil olmak üzere herhangi bir ağrı kesici ilaç tedavisinin uygulanması önerilmemektedir.

Kesin ve özel bir tedavi yöntemi olmayan gripte önemli olan bol bol dinlenmek ve istirahat etmektir. Özellikle beslenme şekline dikkat etmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri tüketmelisiniz. Bol vitaminli ve bol sulu yemekleri tüketmeniz iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda bol bol meyve ve sebze tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Grip tedavisinde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise ellerinizi sık sık yıkamaktır.Oldukça bulaşıcı bir hastalık olan gripten korunmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için başkaları ile tokalaşmaktan, sarılmaktan ve yakın temasta bulunmaktan kaçınmalısınız.Aksi halde kişiden kişiye kolayca bulaşabilen grip, salgın oluşmasına neden olarak hastalığın daha uzun süremesine neden olabilir. Eğer mümkünse gribin etkileri azalana kadar bol bol istrahat etmeli ve çok fazla toplum içine çıkmamalısınız

GRİP AŞISINI İHMAL ETMEYİN!

Sonbaharda uygulanan grip aşısı kişinin virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlarken hastalığın daha hafif seyretmesine yardımcı olur. 6 aylık ve daha büyük bebeklere uygulanabilen grip aşısı aynı zamanda hamileliğinin ilk 3 ayını doldurmuş anne adaylarına da uygulanmaktadır.

Uzmanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan, 60 yaş üstü bireyler, sağlık çalışanları ve kronik hastalığı olanların grip aşısını ihmal etmemelerini önermektedir. Bu kişilerin düzenli olarak grip aşısı takibini yaptırmaları önerilmektedir.

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalıdır?

 • 60-65 yaş üzerindeki bireyler
 • Astım hastaları
 • Şeker hastaları
 • Kronik kalp-damar hastaları
 • Kronik akciğer hastaları (KOAH, bronşit vs...)
 • Böbrek hastaları
 • Kanser hastaları
 • Huzurevi ve bakımevi gibi toplu yaşam alanlarında yaşayan bireyler
 • 6-18 yaş arasında sürekli aspirin tedavisi görmüş kişiler
 • Toplum hizmeti veren kişiler

Kimler Grip Aşısı Yaptırmamalıdır?

 • Yumurtaya alerjisi olanlar
 • Hamileleyinin ilk 3 ayını doldurmamış kişiler
 • 6 aylıktan küçük bebekler

Grip belirtileri nedenleri

BİTKİSEL GRİP TEDAVİSİ

Çözüm yöntemlerinden biri olarak görülen grip aşısı bazı kaynaklara göre önerilmemektedir. Özellikle 60 yaş üzerinde olanlar ve kronik hastalığı olan kişilerin haricindeki kişilere grip aşısı önerilmemektedir.

Grip aşısı olmadıysanız ve gribe karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız sağlıklı ve bol vitaminli besinleri tüketerek bağışıklık sisteminize katkı sağlayabilirsiniz. Ancak beslenme şeklinin değiştirilmesi çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Genellikle 10 gün süren gribin etkilerini azaltmak ve daha hafif seyretmesini sağlamak için bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Papatya Çayı : Beyaz kan hücre sayısının artmasına yardımcı olan papatya çayı, dinlendirici özelliğinin yanı sıra bakteri ve mikroplara karşı etkili bir savunma sağlamaktadır. Ancak papatya çayını gündüz aşırı miktarda tüketmeniz uykunuzu getirebileceği gibi mide bulantısınada neden olabilir.

Ginseng Çayı  : Çok eski yıllardan beri alternatif tıp alanında oldukça etkili olduğu savunulan ginseng çayı, enfeksiyonlara karşı etkili bir savunma gerçekleştirirken aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlamaktadır.

Ancak tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi kullanım şekli ve miktarına özellikle dikkat edilmektedir. Uzmanlar günde 2-3 bardak ginseng çayının bir zararı olmayacağını belirtirken daha fazlasının uykusuzluk ve sinirlilik gibi yan etkilere neden olabileceğini belirtmektedir.

Karahindiba Çayı : Vücut sağlığına birçok alanda katkı sağlayan karahindiba çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Oldukça etkili idrar söktürücü özelliğine sahip olan karahindiba çayını tüketmeniz durumunda bol bol sıvı tüketmelisiniz. Aksi halde vücudunuzun susuz kalmasına neden olabilir.

Grip Tedavisi: Grip tedavisi için antibiyotik kullanımı etkili değildir. Bir kaç gün istirahat ile hastalık kendiliğinden geçebilir. Bol sıvı ve C Vitamini tüketimi iyileşmeyi hızlandırabilir. Ayrıca, şiddetli seyreden ve 1 hafta olmasına rağmen geçmeyen grip salgınlarında grip ilacı kullanmak gerekebilir.

Bu dönemde hasta olan kişi gribin bulaşmasını önlemek için eşyalarını başkalarıyla paylaşmamalı ve yakın temastan kaçınmalıdır. Özellikle yüksek risk grubunda olanlar mutlaka bir hekime danışmalıdırlar.

Bitkisel tedavi olarak, gribe zencefil çok iyi gelmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Kamil dedi ki:

  Teşekkürler

 2. Volkan dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 3. Gül dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık