Heyet Raporu Nasıl Alınır, Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler nelerdir

17.04.2018
827
A+
A-
Heyet Raporu Nasıl Alınır, Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler nelerdir
Reklam

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Heyet Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler nelerdir?

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Özel sektör ya da devlet sektöründe işe başlanmak üzere hazırlanan belgeler arasında istenilenlerden biri tam teşekküllü heyet raporu da vardır. Bazı durumlarda çalışırken de uzun izinler için de heyet raporu alınabilmektedir. Heyet raporunu almak için belli bir prosedür uygulamak gereklidir.

Heyet raporu belli hastalıklarda sağlıklı olup olmadığına dair uzmanlık alanı olan doktorların ayrı ayrı imzalayarak ve onaylayarak kişi için verdiği sağlık raporu belgesidir. Kişinin müracaat ettiği iş dalında çalışmak için hiç bir sağlık engelinin olmadığına dair  bir belgedir. Bu belge kişinin çalışacağı iş yerine sunulur. Heyet raporu bazı kurumlar tarafından da istenebilmektedir.

Heyet raporu almak için ortalama 6-7 hastalık dalı ile ilgili polikliniklerden tek tek doktorlardan sağlıklı olunduğuna dair onay alınmaktadır. Heyet raporu için ayrıca bazı belgeler gerekmektedir.

Belli hastalıklar için gereken tahlil ya da tetkikler yapıldıktan sonra bunların sonucunun alınmasının ardından tek tek hekimlere sağlık durumunda sıkıntı olmaması taktirde onay alınması işlemleri yapılır. Hastane girişinde heyet raporu için belge alarak bu belgenin doldurulması ve diğer gerekli belgelerle beraber başvuruda kullanılması gereklidir. Belgede ne için alınması gerekli olduğu mutlaka belirtilmelidir.  Öncelikle tahlil yapılacak  doktorlardan bunu alarak tahlili yaptırmak gereklidir.

Hastanelerde bazı günler heyet raporu günüdür ona göre; gidilecek günün ayarlanması yerinde olacaktır. Tahlil sonuçları çıkana kadar diğer bölümler tamamlanabilmektedir. Heyet raporu olduğu için sıra beklemeden işlemler halledilmektedir. En son tahlil raporu alınan hekime de imzalatılan belge ile heyet raporu hazır hale gelecektir. Yalnız raporun hazırlanması 2-3 gün süre ile gün verilerek teslim edilmektedir.

Heyet Raporu Nedir? Heyet Raporu Ne İşe Yarar?

Heyet raporu sağlam olduğunuzu gösteren, 6-7 poliklinikten doktorların imzasının yer aldığı bir rapor çeşididir. Askerlik muafiyet durumlarında, yeni işe girişlerde, evlat edinme durumlarında, yurt dışına çıkışlarda, memurların hamilelik esnasında izin işlemlerinde ve daha bir çok noktada gerekmektedir.

Heyet Raporu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Heyet raporu tam teşekküllü devlet hastanelerinden veya özel hastanelerden alınabilmektedir. Bu belgeyi temin etmek için hali hazırda sizlerden istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler çoğu durumda sabit olmasına karşında, bazı hastanelerin istedikleri belgeler farklılık gösterebilmektedir. Hastaneler heyet raporu vermek için 3 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve rapor almak istediğinize dair bir dilekçe bulundurmak zorundasınız. Bu dilekçe bir çok hastanede hazır olarak bulunmaktadır.

Heyet Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Heyet raporu alırken kişileri en çok zorlayan durumlardan bir tanesi de ne yazık ki raporun ücreti. Öncelikle heyet raporu ücreti hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Bu sebepten dolayı raporu almak için başvurmadan önce muhakkak ücret hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Ancak heyet raporu almak için tam teşekküllü devlet hastaneleri genelde 100-150 TL arasında değişen bir muayene ücreti ile 30-40 TL kadar kan tahlil ücreti talep etmektedirler. Bu ücret özel hastanelerde daha yüksek meblağlara çıkabilmektedir.

Heyet Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?

Heyet raporu alma süresi hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak sabah erken saatlerde gideceğiniz hastaneden, öğleden sonra çıkarsınız. Tüm işlemleri halletmenizin ardından heyet raporunu hemen teslim alamazsınız. Raporun hazırlanması genellikle 3-4 günlük bir süreci bulabilmektedir. Bu süreç özel hastanelerde yoğunluk sebebi ile daha az zamanlara denk gelebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Burcu dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Gül dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Gökhan dedi ki:

  Burdur merkezden ben Gökhan. Selamlar web siteniz gerçekten çok güzel, sosyal medyada paylaştım 19-11-2018 18:18:19

 4. Caner dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 5. Gül dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık