İzlenmesi Gereken Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

19.03.2018
1.012
A+
A-
İzlenmesi Gereken Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması
Reklam

İzlenmesi Gereken Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Halihazırda korku filmleriyle hem ürktük hem de gerildik. Şimdi ise dozu biraz daha arttırıp, mutlaka izlenmesi gereken gerilim filmlerine birlikte bir göz atalım.

10. Testere (Saw)

IMDb Puanı: 7,7

İşkenceci gerilim türünün son yıllardaki en iyi örneklerinden biri olan Testere (Saw), özellikle de başlangıç filmiyle beğenilerin odak noktası haline gelmiş ve kendisine geniş çaplı bir hayran kitlesi oluşturmuştu.

9. Deney (Das Experiment)

IMDb Puanı: 7,8

Zimbardo Deneyi olarak da bilinen Stanford Hapishane Deneyi’nin konu edildiği Deney (Das Experiment), özellikle de psikolojik türünü sevenler için adeta biçilmiş kaftandır.

8. Ölüm Kitabı (Misery)

IMDb Puanı: 7,8

Tüylerinizi diken diken edecek, rahatsız edici başarılı bir film arıyorsanız, Ölüm Kitabı (Misery), tam da aradığınız tarzda bir yapım olabilir.

7. Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr.)

IMDb Puanı: 8,0

Gerçek ve gerçekdışının iç içe geçtiği, olağanüstü kurgusuyla izleyicilerin beğenisini kazanan David Lynch imzalı Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr.)da mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasına adını yazdırıyor.

6. Sarmaşık

IMDb Puanı: 8,0

Aslında hiyerarşik ilişkilerin konu edildiği, sistemi eleştiren başarılı bir psikolojik film olan Sarmaşık, gerilim türünü de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Nadir Sarıbacak başta olmak üzere kadroda yer alan bütün oyuncular da adeta döktürüyorlar.

5. Kayıp Kız (Gone Girl)

IMDb Puanı: 8,1

Kurgusu, işleyişi ve oyunculuklarıyla “yok artık” dedirten, ters köşeli gizem ve gerilim filmi olan Kayıp Kız (Gone Girl) de mutlaka izlenmesi gereken filmler arasına adını yazdırıyor.

4. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

IMDb Puanı: 8,4

Yine gizem ve gerilim türlerini bünyesinde barındıran bir başyapıtla listemize devam ediyoruz. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerin belki de başında yer alacak olan İhtiyar Delikanlı (Oldboy), sahneleri, müzikleri, oyunculukları, dumura uğratan konusu ve işleyişiyle muazzam bir Kore filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

3. Cinnet (The Shining)

IMDb Puanı: 8,4

Psikolojik gerilim türünün gelmiş geçmiş en iyi örneklerinden biri olan Cinnet (The Shining), ağır, sakin ve sinsi tarzıyla aklınızı başınızdan alacak.

2. Sapık (Psycho)

IMDb Puanı: 8,5

Gerilim korku türünün öncü filmlerinden biri olan ve Hitchcock imzası taşıyan Sapık (Psycho), merak ve gerilim duygusunu sürekli canlı tutarak tüylerinizin diken diken olmasını sağlıyor.

1. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

IMDb Puanı: 8,6

5 dalda Oscar Ödülü kazanarak kendisini dünyaya kanıtlamış bir gerilim filmi olan Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), atmosferiyle sahip olduğu gerilimi başarılı bir şekilde izleyicilere yansıtmayı başaran etkileyici bir serinin ikinci filmidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gül dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 2. Hayrettin dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Çiğdem dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 4. Caner dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 5. Anonim dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık