İzmir’den Kanser Tedavisi için Devrim Niteliğinde Buluş

23.11.2017
1.146
A+
A-
İzmir’den Kanser Tedavisi için Devrim Niteliğinde Buluş
Reklam

İzmir'den Kanser Tedavisi için Devrim Niteliğinde Buluş

Ege Üniveristesi bilim insanları kanser tedavisi'nde devrim yaratacak bir buluşa imza attı. Çörek otu bitkisinin tohumlarınıda bulunan "timokinon" adındaki biyoaktif özelliklere sahip maddeden faydalanılarak geliştirilen prototip adına“TQGMNP” denildi.. Bu maddenin sağladığı fayda ile kanserli olan organlara parça almadan tanı koyulabilecek ayrıca kanser tedavilerinde bu maddeden faydalanılacak. Uzun zamandır Ege üniversitesi nükleer tıp bölümü ve Celal Bayar Tıp fakültesine bağlı bilim adamlarının yaptıkları çalışmada ege üniversitesi tıp fakültesi Farmakokinetik araştırma bölümünde yapılan deneyler sonuç verdi. Tübitak destekli projede alınan sonuç tüm çalışanları memnun etti. Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. İskender İnce önderliğinde yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar elde edildi.

Dr. İskender İnce, son dönemlerde kanser oranın artması ve kanser tedavilerinde kullanılan radyasyon, cerrahi ve kemoterapide meydana gelen yan etki olasılıklarını da ortadan kaldırdığını bildirdi. Kemoterapide kullanılan klasik ilaçların, kanserli hücreler dışında  sağlıklı hücrelere de zarar verebildiğini iletti. Bunun yanında verilen bu zararların hastanın yaşamında olumsuz durumların doğurabileceğini bildiklerini belirterek buldukları buluşunda bu tür zararları ortadan kaldırdıklarını duyurdu.

Yapılan uygulamada prototipi aynı noktadaki kanser hücrelerine gönderebildiklerini ve kanserli hücre içerisinde dağıldığını, hücreyi ele geçirip zarar gören hücrelerinde onarımının sağlandığını, kanserli hücrenin yok olduğunu gördük dedi.

Prototip ürün ilaca dönüştürülebilir; ancak zaman var

Prototip halinde olan buluşlarının ilaca dönüşmesi için zamana ihtiyaç olduğunu ileten ince, paten başvurusunda bulunduklarını enstitüden olumlu yanıt aldıklarını beklemede olduklarını belirttiler. Bunların yanında kansere iyi gelen faydalı yiyecekler tüketmeliyiz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Caner dedi ki:

    Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

  2. Gül dedi ki:

    Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  3. Çiğdem dedi ki:

    Teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık