Kablosuz Ağın Başkası Tarafından Kullanıldığı Nasıl Anlaşılır?

14.03.2018
870
A+
A-
Kablosuz Ağın Başkası Tarafından Kullanıldığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Kablosuz Ağın Başkası Tarafından Kullanıldığı Nasıl Anlaşılır?

Evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız wifi’ların başkaları tarafından kullanılması herkes için büyük bir sorun olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda kullandığımız kablosuz ağın başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını nasıl öğrenebileceğimizden bahsedeceğiz. Siz de kablosuz ağınızın başkaları tarafından kullanıldığından şüpheleniyorsanız, İnternetime kaçak giriş mi var diye düşünüyorsanız bunu nasıl öğreneceğinizi anlatacağız.

Kablosuz Ağ Güvenliğinin Önemi

Kullandığınız wifi internet erişiminizi sağlamanız açısından oldukça önemlidir. Size ait olan internetin bilginiz dışında başka biri tarafından kullanılmasını hoş karşılamazsınız. Başkası tarafından kullanılan wifi’niz bir çok sorunu da beraberinde getirecektir. Öncelikle başkaları tarafından kullanıldığı için ağınızda yavaşlamalar olacaktır. Bununla birlikte ne kadar çok kişi ağınıza katılırsa ağınızın çekim gücü ve diğer özelliklerinde performans kaybı yaşanacaktır.

Her wifi cihazının bir bant genişliği bulunmaktadır. Ağa katılan her kullanıcı internetinizi kullanmak ile birlikte bant genişliğinizi de kullanacaktır. Bu da cihazınızın ısınmasına ve performans kaybı yaşamasına yol açacaktır. Wifi’nize izinsiz olarak katılan kullanıcı bununla birlikte ağınızda paylaşımda olan klasörlere ve dosyalara da erişim sağlayabilir. Büyük bir güvenlik açığı doğurduğu için sahip olduğunuz kablosuz ağın başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmelisiniz.

Kablosuz Ağın Başkası Tarafından Kullanıldığının Tespit Edilmesi

Wifi ağınızı izinsiz kullanan kullanıcıları tespit edip engellemeniz oldukça kolay. Öncelikle bir başkasının ağınızı kullanıp kullanmadığını kontrol etmenizin en kolay yolu tüm cihazlarınızdan wifi erişimini kapattıktan sonra wifi cihazınızın ışıklarını kontrol etmektir. Bütün cihazlarınızdan internet erişimini kesmenize rağmen cihaz üzerindeki ışık yanıp sönmeye devam ediyorsa cihaza bağlı başka kullanıcılar var demektir.

Wifi ağınızı kontrol etmenizin bir diğer yolu ise bilgisayar üzerinden yapacağınız kontroldür. Cihazınızın yönetim panelinikullanarak da wifi ağınıza bağlı olan ip adreslerini tespit edebilirsiniz. Tanımadığınız yabancı bir adres bulunuyor yada fazla sayıda ip adresi bulunuyorsa wifi ağınıza bağlı olan yabancı kullanıcılar var demektir. Bu kontrolü aygıt listesi üzerinden yapabilirsiniz.

Modem ip Adresi Nasıl Öğrenilir?

Windows işareti ve R tuşlarına aynı anda basın. Çalıştır ekranı açılacaktır. Buraya cmd yazın ve enter’a basın. Sonra ipconfig yazın tekrar enter’a basın. Siyah ve yazıların aktığı bir ekran açılacaktır. Bu ekranda varsayılan ağ geçidi ya da default gateaway yazan yerin karşısında sizin modeminizin ip adresi yazar.

Genellikle 192.168.0.1 ya da buna benzer bir adres yapılandırmasına sahip olan Router arayüzleri sayesinde wifi ağınızı yönetme imkanı bulabilirsiniz. Bu ip adresini tarayıcınız üzerinden adres satırına yazarak herhangi bir siteye erişiyormuş gibi modem arayüzünü açabilirsiniz. Bu aşamada unutmamanız gereken şey ise bu adres sadece kendi wifi ağınıza bağlı iseniz doğru yeri açacaktır. Başka bir wifi ağında bu adresi açmak istediğinizde başka bir arayüze yani başka bir cihazın modem yönetim arayüzüne ulaşırsınız.

Modem Arayüzüne Giriş

Yönetim panelinde kullanıcı adı ve şifreniz ile oturum açtıktan sonra wifi ağınızı istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Bu kullanıcı adı ve şifresi başlangıç aşamasında standart olup yine cihazınızın üzerindeki yönlendirmelerden, kutusundaki ya da kullanma kılavuzundaki bilgilendirmelerden ulaşabilirsiniz. Modem arayüzü kullanıcı adı ve şifresi internet sağlayıcınızın kullanıcı adı ve şifresinden farklıdır.

Kutuda, modem üzerinde ya da kılavuzda yer alan standart olan kullanıcı adı ve şifreyle arayüze giriş yaptıktan sonra istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Giriş aşamasını geçtikten sonra menüler üzerinde gezinerek wireless sekmesini bulun ve tıklayın. Altında wireless status yazan yeri tıklayarak bağlı aygıtların listelendiğibölümü bulun. Bu bölüm üzerinden tanımadığınız ipleri engelleyerek ağınızı temizleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ağ şifrenizi belli aralıklar ile değiştirmeniz gerektiğidir.

Kablosuz bağlantı ayarları. Wireless ayarları nasıl yapılır?

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar artık büyük oranda kablosuz olarak internete bağlanmaktadır. Bu sebeple wifi kablosuz ağlar oldukça yaygınlaşmaya devam etmektedir. Buna paralel olarak kullanıcılar, birçok sebebten kaynaklanan, ağ veya internet bağlantı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan en çok karşılaşılanlardan birisi de wireless bağlantı ve kopma sorunlarıdır. Wireless kablosuz ağ bağlantılarında en çok karşılaşılan sorunlar şunlardır:

 • Wireless bağlantısının yapılamaması
 • Kablosuz bağlantının düşük sinyal seviyesi
 • Kablosuz bağlatıda sınırlı bağlantı yada bağlantı yok hatası
 • Kablosuz ağ bağlantı anahtarının yani şifresinin unutulması
 • Kablosuz ağ adaptörünün kapalı olması yada açılamaması
 • Kablosuz bağlantı adının (SSID) kablosuz ağlarda görünmemesi
 • Şifreleme türü (WEP, WPA veya WPA2) uyumsuzlukları
 • Kablosuz bağlantı sorunu. Wireless bağlantı ayarları
 • Modem bağlantı kablolarının yanlış bağlanması yada arızalı kablolar
 • Bazı cihazlar kablosuz olarak bağlanırken bazılarının bağlanaması
 • Wireless adaptörü yüklenirken yanlış yada uyumsuz sürücü kurulması
 • Yanlış  modem ayarları yada yanlış ağ bağlantısı ayarları
 • Donanımdan kaynaklanan sorunlar veya yazılım kaynaklı sorunlar
 • Bilgisayara bulaşan virüs spyware yada trojan gibi zararlı yazılımlar

Bu ve benzeri birçok sorundan kaynaklanan nedenlerle kablosuz (wireless) ağ bağlantınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kablosuz bir ağa bağlanmak için, öncelikle kablosuz bir modem e ve kablosuz ağ adaptörü bulunan bir bilgisayar, notebook, yada mobil cihaza ihtiyacınız vardır. Kablosuz ağa bağlanma özelliği olan bir masaüstü yada dizüstü bilgisayarınız varsa, görev çubuğunda bulunan wireless simgesine tıklayıp kullanılabilir kablosuz ağların bulunduğu listeyi görüntüleyip, erişim bilgilerine sahip olduğunuz bir ağa bağlanabilirsiniz.

Windows ta bir kablosuz ağa nasıl bağlanılır?

Windows ta eğer bilgisayarınızda bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı kurulu ise ve kablosuz bir erişim noktasından yada modemden sinyal alabilecek mesafedeyseniz kablosuz ağlar görüntülenir. Kablosuz bir ağa bağlanmak için;

 • Görev çubuğunda bulunan kablosuz ağ simgesini sol mouse ile tıklayın.
 • Sinyal alabildiğiniz bir kablosuz ağlar listesi görünecektir, bu listeden bağlanmak istediğiniz ağı bulun ve Bağlan a tıklayın.
 • Şifre ile korunmuş bir ağa bağlanıyorsanız güvenlik anahtarını yazıp tamam a tıklayın.
 • Eğer bağlanamıyorsanız şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olun

Kablosuz bir ağa bağlandığınızda mutlaka güvenliği etkinleştirilmiş bir wireless ağa bağlanmalısınız. Güvenli olmayan ağlara bağlanırsanız, kötü niyetli kişilerin doğru araçları kullanarak, bilgisayarınızda çalıştığınız belgelerinizi, ziyaret ettiğiniz internet sitelerini,  kayıtlı olan kullanıcı adı ve parolarınızı ele geçirebileceğini unutmayın. Güvenliğinizi arttırmak için bilgisayar oturumunuzu mutlaka parola korumalı yapın ve parola ile oturum açın.

Kablosuz ağa doğru olarak bağlanmaya çalıştığınız halde yinede bağlantıda sorun yaşıyorsanız, bu durumun çok çeşitli nedenleri olabilir. Kablosuz ağ sorunlarında en sık karşılaşılan durum wireless aygıtının devre dışı bırakılması yada wireless in kapatılmasıdır. Bazı notebooklarda klavye üzerinden wireless i açıp kapatan bir tuş kombinasyonu (Fn F6 gibi) kullanılır. Bazılarında ise fiziksel olarak açıp kapatabilen bir switch yada anahtar kullanılarak wireless özelliği açılıp kapatılabilir. Bağlantı sağlayamadığımızda ilk olarak wireless aygıtımızın açık olduğuna emin olmalıyız.

Kablosuz ağ bağlantılarında kendi wireless ağ adımızı göremiyorsak, modemle ilgili bir sorunumuz olabilir. Modemi kapatıp yeniden açmak, ağ ayarlarımızı kontrol etmek, gerekirse kablosuz ağ yapılandırmamızı yeniden yapmamız gerekebilir. Eğer kablosuz ağımıza bağlandığımız halde, bağlantı kesintiye uğruyor yada hızı çok düşük ise modem ile bilgisayarımız arasındaki mesafe uzak olabilir, yada elektrikli bir cihaz sinyal kalitesini düşürerek kopmalara neden oluyor olabilir. Bu durumda modemin yada bilgisayarımızın konumunu değiştirerek, varsa elektrikli cihazlarda bilgisayarımızı uzaklaştırarak deneme yapmamız sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca kablosuz ağımızın kapsama alanı geniş ise modemden gelen sinyalleri güçlendirmek için access point, repeater powerline adaptörleri gibi sinyal güçlendirici cihazlar kullanmanız gerekebilir.

Kablosuz olarak bilgisayar yada notebook ile internete bağlanabiliyorken, akıllı telefonunuz yada tabletiniz ile internet bağlantısı sağlayamıyorsanız, bunun nedeni genellikle ağınızın kablosuz şifreleme türünün yanlış seçilmesi yada yanlış ağ yapılandırması olabilir. Sorunu çözmek için tüm cihazlarınızın destekleyebileceği doğru bir şifreleme türü SSID ve Ağ anahtarı oluşturmaktır. Hem bilgisayarlarınızın desteklediği hemde akıllı telefon, tablet yada smart tv nizin ortak kullanabileceği bir kablosuz ağ  yapılandırması ile tüm cihazlarınız sorunsuz bir şekilde internete bağlanabilir.

Kablosuz bağlantı ve teknoloji ve internet ile ilgili yardıma ihtiyacınız olduğu tüm konularda bizi arayabilirsiniz. 11820 Teknoloji Destek Hattı uzman kadrosu ile haftanın 7 günü gece saat 03:00e kadar sizlere hizmet vermektedir.

 Örnek sorular: Kablosuz ağa bağlanamıyorum. Wireless bağlantı sorunu. Kablosuz bağlantı sorunu ve wireless bağlantı ayarları. Kablosuz ağ adım görünmüyor. Telefondan wireless olarak bağlanamıyorum. Kendi ağımı göremiyorum ve bağlanamıyorum. Şifresiz ağlara bağlanmak güvenlimi. Kablosuz modem e şifre koymak. Wireless ağda hangi şifreleme türünü seçmeliyim. En güvenli şifreleme hangisidir. Telefondan internete bağlanamıyorum. Android ve iphone için hangi şifreleme türü seçilir. Tablet kablosuz internet bağlantı sorunu. Wifi ağların kapsama alnını nasıl genişletebilirim. Kablosuz sinyalim çok düşük. Wireless sinyal seviyesi nasıl yükseltilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 2. Volkan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 3. Burcu dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 4. Caner dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 5. Gül dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 6. Gökhan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 7. Sinan dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 8. Yeliz dedi ki:

  Teşekkürler

 9. Gökhan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 10. Yeliz dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 11. Ayşegül dedi ki:

  Kastamonu merkezden ben Ayşegül. Selamlar web sitesi valla çok güzel, face de paylaştım 17-11-2018 22:54:34

 12. Ahmet dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 13. Ahmet dedi ki:

  Selamlar paylaşımın yeminle mükemmel, face de paylaştım

 14. Caner dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 15. Ahmet dedi ki:

  Merhaba herkese sayfan süper ötesi dikkatimi çekti, face de paylaştım

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık