Kanser hastaları bal tüketimine dikkat!

26.02.2018
814
A+
A-
Kanser hastaları bal tüketimine dikkat!
Reklam

Kanser hastaları bal tüketimine dikkat!

Son yıllarda bal tüketiminde önemli artış yaşandığına söyleyen Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, kanser hastalarını bal tüketimine karşı uyararak balın içeriğindeki şekerin zararlı hücreleri çoğaltabileceğini söyledi.

Kanser hastaları bal tüketimine dikkat! Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, zengin bitki örtüsüne sahip Türkiye'de birçok bal türünün üretilerek tüketicilere ulaştırıldığını söyledi.Kolaylı, "Bir kaşık bal, günlük enerji ihtiyacımızı karşıladığı gibi vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Bilimsel çalışmalarımızda balın solunum yolu, mide rahatsızlıkları başta olmak üzere yara ve yanıkların tedavisindeki etkilerini saptadık. Özellikle karaciğer hastalıklarında da etkili olduğunu görüyoruz" dedi.

Kolaylı, kanser hastalarının kendilerine ulaşarak hangi bal türünün tüketilmesinin iyi olacağı konusunda görüş istediklerini belirtti. Bu konuyu bir TÜBİTAK projesi çerçevesinde incelediklerini belirten Kolaylı, şunları söyledi:

"Yaptığımız yapay kanser çalışmalarında, balın kanser hücrelerinin çoğalmasına yol açtığını gördük. Bunun sebebi içeriğindeki şekerden kaynaklanmaktadır. Kanser hücreleri enerji kaynağı olarak şekeri tercih eder, buna bağlı olarak da zararlı hücreler büyür ve çoğalır. Dolayısıyla kanser hastalarının şekerden uzak durmaları hastalığın seyri açısından daha faydalı olacaktır."

'BAL YERİNE PROPOLİS VE POLEN TERCİH EDİLSİN'

Prof. Dr. Kolaylı, kanser hastalarına bal yerine propolis (arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek elde ettikleri macuna bazı enzimlerini eklemeleriyle ortaya çıkan ürün) ve polen gibi şekerden uzak arı ürünlerini tüketmelerini tavsiye etti. Kolaylı, araştırmalarda bu ürünlerin bazı kanser türlerine karşı etkili olduğunu gözlemlediklerini vurguladı.

Arı ürünlerinin saklama koşullarının en az sağlayacakları fayda kadar önemli olduğuna dikkati çeken Kolaylı, "Tüketiciler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı ve etiketli ürünleri tüketmeye özen göstermeli. Özellikle alkolde çözünen propolisler sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir, su bazlı propolisler tercih edilmeli" diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 2. Salih dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 3. Fatma dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Bilal dedi ki:

  Denizli merkezden ben Bilal. selamun aleyküm web siteniz cidden hayran bıraktı, linkedinde paylaştım 12-08-2019 23:20:36

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık