Kedilere zarar veren yiyecekler

26.04.2018
690
A+
A-
Kedilere zarar veren yiyecekler
Reklam

Kedilere zarar veren yiyecekler

Kediler, evde bizlerle birlikte yaşayabilen harika canlılar. Ancak bu sevimli dostlarımız evde ne bulurlarsa yemeyi ve yalamayı sever. Evde bulundurabileceğimiz bazı nesne, bitki ve yiyecekler ise kedilerimiz için zararlı olabiliyor. Petpoisonhelpline, kediler ve tüm hayvanlar için toksik maddeleri web sitesinde sıralamış. Bu sitede yer alan bilgilere göre aşağıdaki listede bulunan 7 şeyi evinizde kedinizden uzak tutmalısınız.

1. Soğan ve sarımsak

Soğan

Yemesi güzel olan ama sonrasındaki kokusu pek güzel olmayan soğan ve sarımsak kediniz için zararlı. Aynı şekilde, yeşil soğan, frenk soğanı ve pırasa da. Bu yiyecekler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar veriyor ve gastroenterit  (mide bulantısı, salya, karın ağrısı, ishal, kusma, ağızda tahriş) etkilere neden oluyor. Bu sebzelerle yemek yaparken ya da tüketirken mutlaka kedinizi uzak tutun. Her zaman kapalı ortamda saklayın. Kediler, çöp kutularına da merak sardığından çöpünüz içinde de bu yiyecekleri bırakmayın.

2. Lilyum ve zambak çiçeği

Lilyum
Veteriner Kerry Marshall’a göre lilyum ve zambak çiçeği, kediniz için en zararlı ve yaygın toksisite problemlerine sebep oluyor. Aynı şekilde veteriner Justine Lee de zambak bitkisinin tüm kısımlarının, saklandığı vazo ve suya kadar kediler için zehirli olduğunu belirtiyor. En tehlikeli olanlar ise, paskalya zambakları, kaplan zambakları, japon zambakları. Barış çiçeği ve calla lilyum çiçeği ise aslında lilyum ailesine girmiyor ama kedilerin yemek borusunda ve midesinde doku tahrişine neden olabileceği için kedinizin etrafında bulundurulmanız tavsiye edilmiyor.

3. Üzüm ve kuru üzüm

Üzüm

Veteriner Mary Fuller; üzüm, kuru üzüm, kuş üzümünün hatta üzüm suyunun bile kediler için oldukça zararlı olduğunu söylüyor. Fuller’a göre ufacık bir miktar bile böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bu yüzden üzümü kedilerimizde uzak tutmalıyız.

4. Ksilitol

Ksilitol

Son yıllarda şeker yerine alternatif bir tatlandırıcı olarak kullanılmaya başlayan ksilitol maddesi kediler için zararlı. Neyse ki, kediler tatlıları fazla sevmez ve tatlı yiyeceklere pek yaklaşmaz. Ancak kazayla maruz kalırlarsa, insülin seviyeleri anında tavan yapacağı için zarar görebilirler. Bu maddeyi kullanan şekerli yiyecekleri, kedinizin yanına yaklaştırmayın.

5. Kafein

Kafein

Kafein sadece kahvede yok. Kahve dışında çay, soda, enerji içecekleri, ağırlık çalışan kişilerin kullandığı besin takviyeleri, bazı reçetesiz satılan ilaçlar (örneğin kafein tabletleri) ve diyet ilaçlarında kafein olabilir. Veteriner Lynn Buzhardt, kedilerin az miktarda bile kafein yutmasının kalplerinde aritmi, kan basınçlarında artış ve organlarında hasara yol açabileceğini belirtiyor. Bir de kafein kedilerde pankreatit rahatsızlığı (pankreasın iltihaplanması) ortaya çıkarabiliyor.

6. NSAID ağrı kesiciler

İlaç

Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAID), ibuprofen, aspirin ve parasetemol içerenler dahil, kediler için oldukça zararlı. Çünkü kediler bu ilaçları yuttuğunda sindirmekte zorlanıyor, mide ülseri ve böbrek yetmezliğine sebep olabiliyor. Her türlü ilacı, kedinizin ulaşamayacağı yerde bulundurmanızda, tezgahta, masada unutmamanızda fayda var.

7. Çikolata

Çikolata

İster bitter olsun ister sütlü, çikolatanın her türlüsü kediler için zehirli. Kakao çekirdeği ve tozu da aynı şekilde. Çikolata içeren çiğnenebilir vitaminler, çikolatalı pişmiş yiyecekler ve ürünleri de kedinizden uzak tutulmalısınız. Çok küçük bir miktarda kedinizin yemesi bile, onu hasta edebilir hatta hayatını riske sokabilir. Kediniz çikolata yalayabilir, hatta bundan keyifte alabilir ama siz yine de dostunuzu çikolatadan uzak tutun.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 2. Caner dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 3. Kamil dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 4. Sinan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 5. Caner dedi ki:

  Manisa merkezden ben Caner. merhaba arkadaşlar siteniz inanki dikkat çekici, şukuladım 18-08-2019 07:00:32

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık