Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturursunuz?

Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturursunuz?
Reklam

Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturursunuz?

İlk olarak, token yani jeton ile coin arasındaki farkı anlamanız şart. Her ikisi de kripto paralardır, ancak bir coin (Bitcoin, Litecoin, Dogecoin) kendi blok zincirinde çalışırken, bir token, Ethereum gibi mevcut bir blockchain altyapısının üstünde bulunur.

Bir blok zinciri (blockchain) en basit haliyle, bir ağ tarafından yapılan ve güvenli hale getirilen işlemlerin kaydına verilen isimdir. Bu nedenle, coinlerin kendi bağımsız kayıtları olmasına rağmen, tokenler işlemlerini ve sahiplerini onaylamak ve güvence altına almak için klasik ağın teknolojisine güvenir. Herkes bir kripto simgesi oluşturabilir hatta yönetebilir ancak ICO'lar, içerik oluşturucuların parasını aldıkça bu piyasa daha çılgın hale geldi.

Peki Nedir Bu ICO?

ICO(Initial Coin Offerings), geleneksel mali sistemden farklı olarak ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonu olarak düşünülebilir. Bu model, birçok başarılı proje ve şirkete işe başlamak için ihtiyaçları olan sermayeyi sağlamıştır. 2013 yılında kitle fonu 5.1 Milyar Dolar’ı bulurken bu sayı 2014’te 16 Milyar Dolar’a, 2015’te ise yaklaşık 34 Milyar Dolar’a çıkmıştır.

Size bu kadar bilgi yüklemesi yaptığımıza göre, nasıl kendi kripto paranızı anlatmaya başlayabiliriz.

Kendi Blockchain'inizi Oluşturun Ya da Mevcut Yerden Piyasayı Sürdürün 

Bu yöntemlerin ikisi de oldukça fazla teknik bilgiye veya meraklı bir geliştiricinin yardımına ihtiyaç duyar. Coinler kendi bloklarında olduğundan, ya bir Blockchain inşa etmelisiniz ya da var olan üzerinden yürümeli ve kendi para biriminizi geliştirmeye çalışmalısınız.

Birinci yöntem, ciddi bir kodlama becerisi gerektirir. Süreç boyunca size yol göstermek için çeşitli kaynaklar var olsa da, belli bir bilgi seviyesine kadar gidebilirler ve kendi coin imparatorluğunuzu kurmakta başarısız olma ihtimaliniz yüksektir. Alternatif olarak, mevcut bir blockchain'de Github-Litecoin'de bulunan açık kaynak kodunu kullanarak, örneğin birkaç değişiklik yaparak ve yeni bir adla kendi blockchain projenizi başlatabilirsiniz.

Coin Oluşturma Platformunu Kullanmak

Bu seçenek, ortalama bir bilgiye sahip birisi için en uygun olandır. Bir oluşturma hizmeti teknik işi yapacak ve bitmiş coininizi size geri verecektir. Örneğin, CryptoLife aslında size özel bir coin kurabilir. Tek yapmanız gereken tek şey, logolardan oluşan bloğunuzu imzalamak. Bu tip sistemler, yalnızca bir ad ve sembol vermenizi gerektiren önceden oluşturulmuş şablonlara sahiptirler. Bu hizmetin taban fiyatı 0,25 BTC (yani 2002 $), paranızı ödedikten sonra kendi coin'ininizin kodunu birkaç gün içinde alabilirsiniz. Çok ucuz değil mi?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 2. Volkan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 3. Derya dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 4. Gökhan dedi ki:

  Bunun gibi daha fazla türde içerik bekliyoruz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık