Köpekte Kene Ve Bit Nasıl Temizlenir?

02.04.2018
952
A+
A-
Köpekte Kene Ve Bit Nasıl Temizlenir?
Reklam

Köpekte Kene Ve Bit Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde görülen parazitler kene, bit, uyuz ve piredir. Köpekte kene ve bit nasıl temizlenir yazımızda bu iki parazitten kurtulma yöntemlerini anlatacağız. Keneler ve bitler özellikle yaz aylarında köpeğiniz için büyük problemler oluşturabilir. Küçük çaplı önlemlerle köpeğinizi kene ve bit gibi dış parazitlerden koruyabilirsiniz. Köpek sahiplerinin rutin deri ve tüy kontrolü yapması; kene bit gibi parazitlerin yayılmasının önüne geçilmesini sağlar. Kendi başınıza alacağınız bit ve kene önlemleri etkisini göstermiyorsa veteriner hekiminize başvurmanızda yarar vardır.

Köpek üzerinde kene arayacağınız bölgeler özellikle kulak, boyun ve deri kıvrımlarıdır. İyi aydınlatılmış bir ortamda ellerinizi köpeğin bütün vücudu üzerinde gezdirin. Bu aşamada, kendinizi korumak adına lateks eldiven kullanmanızda fayda vardır. Kabarıklık ya da şişlik gördüğünüz bölgede tüyleri yakından inceleyin. Gerekirse küçük bir fener kullanabilirsiniz. Kene, kalem ucu kadar ya da nohut büyüklüğünde olabilir.

Köpeklerdeki bit ve kene önlenir?

Pet shoplardan ve veteriner kliniklerinden kolayca temin edebileceğiniz özel ilaca bandırılmış pire kene tasması köpeğinizi kenelerden ve bitlerden uzak tutacaktır. Bitlere karşı kırk beş gün kenelere karşı da bir ay süreyle koruma sağlayan bu tasmaları, düzenli olarak kullanmalısınız.
Köpeğinizin ensesinden yapılan damla tüm vücuda yayılarak, köpeklerdeki bit ve keneyi temizleme de başarılı sonuçlar vermektedir. Bu damlaların, yaklaşık olarak bir ay boyunca bit, kene ve pireden koruma özelliği vardır.
Yaz aylarında çok sık şikayet edilen bu dış parazitler bilinenin aksine kış aylarında ortadan kaybolmamaktadır. Sadece soğuk havalarda popülasyonları azalmaktadır. Alacağınız bu önlemleri kış aylarında da uygulamanızda yarar vardır.

Köpeklerdeki kene nasıl temizlenir?

Ehil kişiler tarafından yapılan kene temizliği oldukça basit bir işlemdir. Fakat evde alkol kullanarak yapılan kene çıkarma işlemi bir takım riskler barındırır. Kene bütünüyle deriden kurtarılamayabilir. Bu sebeple en güvenli yöntem köpeğinizi veteriner kliniğine götürmek olacaktır. Veteriner köpeğe parazit damlası dökecek ve kenenin kendiliğinde düşmesini bekleyecektir. Ya da aynı etkiye sahip iğne uygulaması yapacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Tarık dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 2. Fatma dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 3. Ayşegül dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 4. Ayşegül dedi ki:

  Kırklareli merkezden ben Ayşegül. Selam siteniz vallaha billaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 16-05-2019 09:54:53

 5. Fidan dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 6. Derya dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 7. Burcu dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık