Köpekteki Pire Nasıl Temizlenir?

02.04.2018
823
A+
A-
Köpekteki Pire Nasıl Temizlenir?
Reklam

Köpekteki Pire Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvan beslemenin insan yaşamı üstündeki olumlu etkisi tartışılmazdır. Her şeyimizi paylaştığımız bu canlıların bakımları da oldukça büyük sorumluluk getirmektedir. Eğer bir köpeğiniz varsa, köpeğinizin pirelenmesi gibi hem onu hem de sizi olumsuz etkileyecek bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Pireler, köpeğinizin yaşam kalitesini düşüreceği gibi evdeki eşyalarınızda barınarak sizin de huzurunu kaçırabilirler. Bu rahatsız edici dış parazitlerden köpeğinizi, uygulayacağınız bazı pratik yöntemlerle hem kurtarabilir hem de bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Köpekteki pire nasıl temizlenir?

 • Pire istilasına uğramış bir köpeği pirelerden temizlemenin en pratik yollarından biri şampuanla yıkamaktır. Köpekleri bir iki ayda bir bile yıkamak oldukça fazladır. Cildinde kuruluğa ve döküntülere sebebiyet verebilir. Bu sebeple köpeğinizi kuruluğa neden olmayacak tamamıyla doğal şampuanlarla yıkamanızı öneririz. Durulama suyu olarak da evde kendi hazırladığınız solüsyonları kullanabilirsiniz. En etkili olanlardan biri ise biberiye yapraklarıyla yapılan solüsyondur. Bunun için; iki kap taze biberiye yaprağını yaklaşık bir litre suda otuz dakika boyunca kaynatın. Suyunu süzün ve bunu dört litre ılık suyla çoğaltın. Solüsyonu sadece durulama işlemi için kullanın. Uyguladıktan sonra tekrar suyla durulamayın. Köpeğinizin üstünde kurumaya bırakın.
 • Bir diğer yöntemse köpeğinizi her gün tarayarak pire kontrolü yapmaktır. Tarağa gelen pireleri sabunlu sıcak suyun içine koyarak yok edebilirsiniz. Doğal bir pire tozu olan diatomik toprakla da tarama işlemini yapabilirsiniz.
 • Pire tasması kullanın. Pet shoplardan kolayca edinebileceğiniz bu tasmalar köpeğinizi pirelerden korumada başarılı olacaktır.
 • Sarımsağın kokusu hoşunuza gitmiyor olsa da köpeğinize vereceğiniz az miktarda sarımsak pirelerin uzaklaşmasını sağlayacaktır. Köpeğin derisinden çıkan sarımsak kokusu pireler için köpeğinizi cazip kılmaktan çıkaracaktır.
 • Köpeğinizin suyuna elma sirkesi katın. Eğer köpeğiniz sirkeli sudan hoşlanmıyorsa yarım litre suya yarısı kadar elma sirkesi katarak köpeğinizin tüylerine püskürtün. Pireleri oldukça rahatsız edecektir.

Köpekteki pire temizlemesinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Kesinlikle köpeğinizin derisine ve yattığı yere böcek ilacı sıkmayın.
 • Fazla sarımsak köpeğinize zarar verebilir. Yirmi beş kilogramlık bir köpeğe günlük bir iki diş sarımsak yeterli olacaktır.
 • Pireler genellikle beslenmesi zayıf olan, vitamin eksikliği çeken güçsüz hayvanlara geldiği için köpeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayın. Bunun için veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 2. Burcu dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 3. Tarık dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 4. Derya dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 5. Ayşegül dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 6. Volkan dedi ki:

  Rize merkezden ben Volkan. Slm bu web sitesi yeminle dikkat çekici, twitter da paylaştım 23-05-2019 10:06:38

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık