MacBook ısınma sorunu nasıl çözülür?

26.04.2018
714
A+
A-
MacBook ısınma sorunu nasıl çözülür?
Reklam

MacBook ısınma sorunu nasıl çözülür?

MacBook ısınma sorunu ile son zamanda birçok MacBook sahibi karşı karşıya kalıyor. Sistemin kontrolünde olan fan, son güncellemeler ile eskisi kadar sık devreye girmemeye başladı. Bu yüzden MacBook ısınma sorunu ile karşılaşıyor. Peki, ısınma sorununu kökten çözmek için ne yapmak gerekiyor? Bu rehberimizde MacBook ısınma sorunu için sizlere çok kolay bir yöntem sunuyoruz.

MacBook ısınma sorunu nasıl çözülür?

MacBook, kullanıcıların ince ayar yapmadan da stabil bir deneyim yaşaması için tasarlanmıştı. Ancak macOS High Sierra güncellemesi ile fan kontrolünde bazı sorunlar yaşanıyor. Chrome, Slack ve Tidal gibi fazla CPU tüketimine sahip olan uygulamalar açık olduğunda; işlemci sıcaklığı 70 dereceyi görmesine rağmen fan yüksek rpm değeri ile devreye girmiyor. İşlemciye yük bindiği halde ortalama 2.000 ila 4.000 rpm değerinde çalışan fanları kontrol etmek bu noktada size düşüyor.

macOS için geliştirilen iStat uygulaması ile fanları kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde; fanı 4500 rpm değerinde uzun süre çalıştırdık. CPU yükü ağır olan uygulamalar açık olmasına rağmen MacBook’un sıcaklığı ise 45 derece seviyesinde seyretti.

En yüksek rpm değeri olan 6199‘a çıkardığımızda ise sıcaklık 38 derecelere kadar düştü. Ancak bu süreçte fanların çok ses çıkardığını belirtmeliyiz. Ayrıca fanları sürekli yüksek değerde çalıştırmanın fan ömrünü kısaltacağı için bu değeri maksimum 4.500 seviyesinde tutmanızda fayda var.

iStat uygulamasını yükledikten sonra menü çubuğunda yer alan sensor>fansbölümüne tıklayın. Daha sonra Edit Fan Rules bölümünden rpm değerini 4.500‘e getirin ve dilediğiniz isimde profili kaydedin. Son olarak yine sensor>fansbölümünden kaydettiğiniz profili seçin. Bu işlemlerden sonra fanınız sabit olarak belirlediğiniz rpm değerinde çalışacaktır.

MacBook ısınma sorunu

iStat uygulaması ile ayrıca; RAM, işlemci, batarya, hava durumu ve ağ kullanımı gibi bilgileri menü çubuğuna ekleyip, her daim güncel verileri görüntüleyebilirsiniz. 14 günlük deneme sürümü olan iStat uygulamasını buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Caner dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Tarık dedi ki:

  Teşekkürler

 3. Anonim dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 4. Hayrettin dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 5. Fidan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 6. Gül dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık