Montessori Eğitimi Nedir? Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?

02.05.2018
729
A+
A-
Montessori Eğitimi Nedir? Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?
Reklam

Montessori Eğitimi Nedir? Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi, dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan 0-6 yaş arası çocuklara has bir eğitim modelidir. Bazı ülkelerde eğitimin liseye kadar da sürdürüldüğü oluyor. Eğitimdeki temel amaç ise; çocukların kişiliklerinin geliştirilmesidir. Dolayısıyla erken yaşlarda zihinsel kavramların birtakım objeler kullanılarak soyut hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Montessori eğitimi çocuklara erken yaşlarda verilerek; hayal gücü, yaratıcılık, zeka gelişimi ve kişilik özelliklerine dair iyi halleri erkenden kullanması mümkün olabilmektedir.

Montessori metodu tam olarak nedir?

Bu eğitim metoduyla erkenden soyut kavramları tanımaya başlayan çocukların ileriki dönemlerde yaratıcılıklarını akranlarına göre daha iyi kullanabildikleri bir gerçektir. Dolayısıyla kişi, kendisini tanımasının verdiği avantajla hayatında daha başarılı olabilir ve büyük işler başarabilir. Eğitimin her çocuğa özgü şekilde ilerlemesi de buna destekliyor. Daha küçük yaşlarda çocuğun neye meyilli olduğu anlaşılabilmektedir. Montessori eğitiminde; öğrenme pratiğine göre de bir eğitim planı ortaya çıkarılıyor.

Eğitimle çocukların seçimleri ve seçimlerinin meydana getirdiği sonuçları algılayabilmesi sağlanıyor. Seçimlerinden doğan hataların farkına varmaları mümkün hale geliyor. Eğilimlerini kontrol edebilecek iradenin küçük yaşlardan itibaren gelişimi sağlanıyor. Eğitim modeli, yetişkinlerin bile bezen tanımlamakta zorlandığı zihinsel kavramların somut olarak anlamlandırılmasını içeriyor.

Montessori ilkeleri nelerdir? Nasıl uygulanır?

Montessori ilkeleri nelerdir? Nasıl uygulanır
Eğitimin temel ilkesi; çocuğun tek bir varlık olması ve her çocuğun kendisine özgün bir yanının olmasıdır. Bu nedenle eğitim sırasında her çocukla teker teker ilgileniliyor. Bu yönde eğitim almış kişinin; çocukların nasıl öğrendikleri, ne
zaman öğrendikleri ve eğilimlerini anlayabilmesi önem ifade etmeke. Bununla beraber eğitimle ilgili şunları söyleyebiliriz:

1.Eğitimdeki somut maddelerle çocuğun etrafındaki dünyayı tanıması sağlanıyor. Böylece dünyaya dair yaşamsal kavramların erken yaşlarda gelişimi ve zihinde varlığının tamamen hissedilmesi mümkün oluyor.
2. Ev ya da okul içinde gerçek materyallerle hayatı deneyimleyerek öğrenme ilkesi üzerine kuruludur. Örneğin çocuklar; temizlik, yemek gibi günlük yaşam aktivelerini; matematik, duyu eğitimi gibi aktiviteleri materyaller aracılığıyla öğrenip uygularlar.
3. Eğitime göre hazırlanan çevre oldukça önemlidir. Bu çevreye bırakılan çocuklar ilgi ve eğilimlerine göre kendilerine bir materyal seçebilirler.
4. Çocukların içindeki ritim, kendilerine özgüdür ve ritmi uygulayabildikleri zaman gelişimlerini sağlayabilirler. Bu ritmi; anne, baba veya öğretmenlerin bilmeleri mümkün olmadığından müdahale edilirse gelişim durabilir.
5. Eğitimde özerklik önemlidir. Çocukların istedikleri zaman, istediği yerde ve arzu ettiği materyalle çalışabilmelerine imkan sağlanmalıdır.
6. Çocukların öğrenmedeki ritimleri de farklıdır. Bundan dolayı her çocuğun istediği kadar aynı materyal üzerinde oyun oymasına izin verilebilir. Çocuk, ilgili materyale dair meraklarını gidermedikçe bir başkasına geçmeyebilir.
7. Çocukların gelişimleri sırasında materyallerle ilgili hatalarına asla müdahale edilmez. Çocukların kendi hatalarının kendileri tarafından fark edilmesi ve düzeltilmesi beklenebilir. Böylece bağımsız bir problem çözme yeteneği gelişim gösterecektir.

Bu eğitimle çocuk için hazırlanan serbest oyun çevresi özgür şekilde hareketi mümkün kılıyor. Çocuğun gelişimini, çevresini tanımasını ve birtakım anlamlar çıkmasında yardımcı oluyor.

Montessori eğitimi ne kazandırıyor?

Montessori eğitimi ne kazandırıyor
Erken yaşlarda eğitimin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Montessori ile erken yaşta çocuklara kazandırılan birçok özellik söz konusudur. İşte onlardan bazıları:
1. Çocuğun becerileri artar. Montessori ilkeleri uygulandığında ilgi alanına yönelik fikir sahibi olur.
2. Her insanda önemli olan dikkatin çocukta da gelişmesi sağlanıyor.
3. Çalışmaya yönelik şevk ve arzunun yerleşmesi mümkün hale geliyo.
4. Üretkenlik ve yaratıcılık gelişiyor.
5. Öz ritmini dışa vurarak kendisini geliştiriyor.
6. Sorumluluk duygusunun gelişimi sağlanıyor.
7. Hataların çözümüne dair özgüveni artıyor.
8. Yapama, becerememe, hata yapmaktan korkma gibi kaygılar azalıyor.
9. Çevreye ve diğerlerine yönelik saygı kazanılıyor.
10. Zihinsel aktiviteler hızlanıyor ve zeka gelişimi söz konusu oluyor.

Montessori eğitimini kim buldu?

Eğitimin geçmişi 1910 yıllarına kadar dayanıyor. İtalyan Pedagog Maria Montessori tarafından geliştirilerek, İtalyan eğitim sisteminin bir parçası haline getirildi. Daha sonra ise, kurulan derneklerle birçok Avrupa ülkesinde yaygınlaşmaya başladı. Bugün eğitime yönelik güven halen devam ediyor. Ülkemizde de son zamanlarda oldukça yaygınlaşan Montessori aktiviteleri bilinçli ebeveynler tarafından ev ortamında uygulanmaya başladı. Ayrıca Türkiye’de Montessori eğitimi veren okulların sayısı da her geçen gün artıyor.

İstanbul 3 A Akademide Sertifika eğitimi verilmektedir.

İstanbul Montessori Eğitmen Eğitimi

İstanbul Montessori Eğitmen Eğitimi

İstanbul Montessori Eğitmen Eğitimine katılım sağlayanlar, bu eğitim ile birlikte Montessori Modülü hakkında yetkin bilgiye ulaşmış olacaklardır.

İstanbul Montessori Öğretmen Eğitimi ile birlikte katılımcılar montessori eğitimcisi ya da öğretmeni ünvanını alırlar.

İstanbul Montessori Eğitmenlik Sertifikası Programı uzaktan eğitim ile gerçekleşmektedir. Uzaktan eğitim ile sosyal hayatınızı sekteye uğratmadan İstanbul ya da herhangi bir şehirden montessori eğitmen eğitini tamamlayabilirsiniz.

İstanbul’da montessori eğitmeni iş imkanlarından da bahsedecek olursak, hızla yayılan montessori okullarında iş bulabilir ya da anaokulu, kreşlerde montessori eğitmeni olarak çalışabilirsiniz.

İstanbul Montessori Eğitmen Eğitimi programımız online bir eğitim olduğu için sürekli açıktır. Montessori Eğitmenlik Sertifikası 270 Saatlik bir sertifika programı olup, üniversite onaylı Montessori Eğitmenlik Belgesi almış olacaksınız. Uzun süreli bir eğitim olan Montessori Eğitmen Eğitimi Sertifikası ile güçlü bir sertifikaya sahip olursunuz. YÖK kurumu olan üniversite sertifikası almak sizlere aynı diplomanız gibi artı sağlamakta ve de YÖK’ü kabul eden ülkelerde geçerli olmaktadır. Yani montessori eğitmenlik sertifikasını bir nevi uluslararası geçerli konumda olmaktadır.

Montessori eğitmenliği İstanbul’da eğitmenlik alanında en çok ihtiyaç duyulan eğitmenlik alanlarındandır. Montessori eğitmenlik sertifika programına katılarak sizde Türkiye’nin en çok aranan eğitmenler arasında yer alabilirsiniz.

Montessori Eğitimi Nedir, Montessori Eğitimi Ne İşe Yarar, Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır, Montessori Eğitimini Kimler Alabilir, Montessori Eğitimi Ne Demek?

Montessori eğitimi, Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim modelidir. Dünyada en iyi eğitim modeli olan ve 100 yılı aşkın süredir uygulanan Montessori eğitimi, son zamanlarda ülkemizde de çok sık duyulmaktadır. Açılan Montessori okulları hızla artmaktadır. Merak duyulup incelemeye başlanıldığında, öğrendikçe öğrenme isteği uyandıran, işte olması gereken zaten bu diye düşündüren ve her çocuğun bu eğitimden faydalanması gerekliliğinde hem fikir olunan bir eğitim yöntemidir. Çocuğun özgürlüğü ve bağımsızlığı, hazırlamış çevresin çocukla uyumu, hayata dair öğretiler, kozmik, matematik, duyusal, dil gibi eğitimlerle çocuğun dünyaya geliş amacındaki yaşamaya hazırlanması sağlanıyor. Ayaklarının üzerinde tek başına durabilen sağlam ve mutlu çocuklar yetiştirmek için Montessori’den destek almanız gerekecektir.

Montessori Eğitmen Eğitimini Kimler Alabilir?

Anaokulu Öğretmenleri, Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları, Çocuk Gelişimcileri, PDR, Doktorlar, Hemşireler, Sosyologlar, Aile Danışmanları, Öğretmenler ve iyi bir çocuk yetiştirmek adına Montessoriye ilgi duyan herkes eğitime katılabilir.

MONTESSORİ EĞİTMEN EĞİTİMİ İÇERİĞİ

MODÜL1- Maria Montessori Kimdir?
MODÜL2- Montessori Metodu ve Montessori Metodunun Felsefi Temelleri
MODÜL3- Geleneksel Eğitim ve Alternatif Eğitim Modelleri (M.Montessori, Steirner, Khan)
MODÜL4- Maira Montessori Yeni Eğitim Modeli
MODÜL5- Montessori Eğitiminin Amaçları
MODÜL6- Montessorinin Çocuğa ve Toplumdaki Çocuğu Bakış Açısı
MODÜL7- Montessori Metodunda Çocuğun Özgürlüğü ve Bağımsızlığı
MODÜL8- Montessori’nin İlk Çocuk Evi
MODÜL9- Montessori Metodunda Gelişim Evresi I (0-6 Yaş)
MODÜL10- Montessori Metodunda Ruhsal Embriyo
MODÜL11- Montessori Metodunda Emici Zihin
MODÜL12- Montessori Metodunda Duyarlı Aşamalar
MODÜL13- Montessori Metodunda Gelişim Evresi II (6-12 Yaş)
MODÜL14- Montessori Metodunda Gelişim Evresi III (12-18 Yaş)
MODÜL15- Montessori Çevresi (Hazırlanmış Çevre)
MODÜL16- Montessori Metodunda Gözlem
MODÜL17- Montessori Eğitiminin Geleneksel Eğitim İle Kıyaslanması
MODÜL18- Montessori Eğitiminin Kademeleri
MODÜL19- Montessori İnfant Sınıfı
MODÜL20- Montessori Erken Çocukluk Sınıfı
MODÜL21- Montessori İlk Okulu
MODÜL22- Montessori Orta Okulu
MODÜL23- Montessori Erdkinder Okulu
MODÜL24- Montessori Eğitiminin Özellikleri ( Holistik, Evrensel, Ruhsal, Barış.)
MODÜL25- Montessori Öğretim İlkeleri
MODÜL26- Montessori Metodunun Gelişim Amaçları ve Sonuçları

MONTESSORİ METODU UYGULAMALARI

MODÜL 1- Günlük Yaşam alıştırmaları
MODÜL2- Kapıları Açma Kapama
MODÜL3- Kesici Objelerin Kullanımı
MODÜL4- Kaşık Kullanma Çalışması
MODÜL5- El Yıkama Çalışması
MODÜL6- Kendi Ayakkabısını Kendisin Boyaması
MODÜL7- Nezaket Kuralları
MODÜL8- Sofra Kurmak
MODÜL9- Misafir Ağırlamak
MODÜL10- Düzen Alışkanlığı
MODÜL11- Güvenli Taşıma
MODÜL12- Üstünü Kendisinin Giymesi
MODÜL13- Ev İşlerine Yardım
MODÜL14- Koordinasyon ve Kontrol
MODÜL15- DUYU EĞİTİMİ
MODÜL16- Nesne Sıralama
MODÜL17- Pembe Kule Yapımı
MODÜL18- Geometrik Şekil Şablonu
MODÜL19- Tutaçlı Yapbozlar
MODÜL20- Renkli Kartları Eşleştirme
MODÜL21- Dokunma Tahtası
MODÜL22- Kahverengi Merdiven
MODÜL23- Ağırlık Tahtaları
MODÜL24- Ses Silindirleri
MODÜL25- 1-2-3 Tıp Oyunu
MODÜL26- Kumaş Eşleştirme
MODÜL27- Zımpara Kağıtları
MODÜL28- Gizemli Torba
MODÜL29- Koku Şişeleri
MODÜL30- Isı Tüpleri
MODÜL31- Tatma Şişeleri
MODÜL32- MATEMATİK EĞİTİMİ
MODÜL33- Kırmızı-Mavi Çubuklar
MODÜL34- Zımpara Rakamları
MODÜL35- Mekik Kutusu
MODÜL36- Sayı Pulları
MODÜL37- 1’Lik, 10’Luk Çubuk, 100’Lük Yüzey, 1000’Lik Küp
MODÜL38- Seguin Tablaları
MODÜL39- DİL BİLGİSİ- İlk Okuma
MODÜL40- Kelime Kartları
MODÜL41- Hareketli Harfler
MODÜL42- Yabancı Kelimeler
MODÜL44- Talep
MODÜL44- Tanımlama
MODÜL45- Hafıza Oyunu
MODÜL46- Okuma Defteri
MODÜL47- Cümle Analizi
MODÜL48- KOZMİK EĞİTİM
MODÜL49- Dünya Haritasında Ülkesini Bulma
MODÜL50- Yap-Boz Harita
MODÜL51- Bitki Kartları
MODÜL52- Böcek İnceleme
MODÜL53- Bitki Yetiştirme
MODÜL54- Hayvan Besleme
MODÜL55- Su Kaydırağı Oyunu
MODÜL56- Besin Zinciri Oyunu
MODÜL57- Doğum Günü Kutlaması

MONTESSORİ EĞİTMEN EĞİTİMİ SÜRESİ VE ŞEKLİ

Montessori Eğitmen Eğitimi Sertifika Programı, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir.

Eğitim Süresi: Toplam 270 Ders Saati
Eğitim Şekli: Uzaktan Eğitim Sistemi İle İnternet Üzerinden Video Ders ( A-Senkron)
Sınav: Eğitimin Görüleceği Uzaktan Eğitim Sistemi Üzerinden Videolu Derslerin 70% Tamamlanmak Şartı İle Uzaktan Eğitim Sistemi Üzerinden Online Olarak Gerçekleşektir.
Sertifika :  Üniversite Onaylı , Uluslararası Geçerli.

SERTİFİKA ALIMI VE UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIMI

Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimize kullanıcı adı ve şifreleri sms ve e-posta yoluyla gönderilecektir.
Kullanıcı adı ve şifre ile uzaktan eğitim sistemine giriş yapılır.
Eğitim Videoları, ders dökümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleye bilirsiniz.
Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Bilal dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 2. Fidan dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 3. Yeliz dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 4. Ahmet dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 5. Derya dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 6. Kamil dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık