Oleg Deripaska Kimdir?

29.03.2018
830
A+
A-
Oleg Deripaska Kimdir?
Reklam

Oleg Deripaska

Oleg Deripaska 2 Ocak 1968’te Rusya – Dzerjinsk’de dünyaya gelmiş olan Rus ticari iş adamı ve hayırseverdir. Babası çok gençken öldü ve bir mühendis olan annesi çalışmak zorundaydı. Oleg Deripaska çiftçiliği öğrenmenin yanı sıra sıkı çalışmaya yönelik disiplin öğreten dedesi tarafından yetiştirildi.

Annesinin hizmet verdiği Ust Labinsk fabrikasında bir elektrikçinin çırağı olarak görev yapan Oleg Deripaska, 1985’te Moskova Devlet Üniversitesi fizik fakültesine girdi ve 1993 yılında mezun oldu. Bu arada, 1986’da zorunlu askerlik göreve başlayan ünlü iş adamı, ardından 1989 yılına kadar Sibirya’daki Trans-Baikal bölgesinde Sovyet ordusunun Stratejik Füze Kuvvetleri görevinde bulundu.

Oleg Deripaska, Chairman of the Management Board, General Director, UC RUSAL

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının etkisiyle teorik bir fizikçi olarak çalışmalarına devam edemeyen Oleg Deripaska, Rus Ekonomi Üniversitesi’ne girdi ve 1996 yılında yüksek lisans yaptı. Erken yaşlardan itibaren okumaya ilgi duydu ve Jack London ve Mayne Reid’in kitaplarını okumayı sevdiğini açıkladı.

Onun tarafından kurulan ilk metal ticaret şirketi VTK idi. Oleg Deripaska şirketi roket bilim adamları ve fizikçilerle birlikte 25 yaşındayken kurdu. Fiyatlarını, yurtdışında satılan uluslararası piyasa fiyatından oldukça düşük bir seviyeye çekerek ihracat arbitrajını araştıran ünlü iş adamı, 1993-94 yılları arasında, daha fazla miktarda ergitme hissesi almaya etmeye devam etti ve Rus Devleti’nden sonra %20 oranında bir hisseye sahip olan en büyük bireysel hissedarı oldu.

1994-1997 yılları arasında hissedar ve Genel Müdürü olarak kalan Oleg Deripaska, 1994 yılında fabrikanın Genel Müdürü oldu. Sayanogorsk Smelter 1997’de Sibirsky (Sibirya) Alüminyum Grubu’nun ana kıymeti olmaya devam ederken, Deripaska 1997-1991 yılları arasında Sibirsky Aluminum Investment Industrial Group’un Başkanı olarak görev yaptı. Yatırım endüstrisi grubu sonunda Rusal’ın ana varlık haline geldi.

Metaller dışında mali ve sigorta hizmetleri, imalat, otomobil parçaları, enerji, inşaat, tarım ve havacılık gibi farklı sektörlerden farklı şirketlerin paydaşları arasında yer alan ünlü iş adamı, 1997’de kurduğu Basic Element ile imalat, enerji, finansal hizmetler, madencilik, tarım, havaalanı yönetimi ve inşaat gibi 6 ekonomik sektörde yoğunlaşmış olan en büyük çeşitlilikte Rus sanayi grubundan biri olarak ortaya çıkmıştır.

Basic Element başlıca varlıklarının bazıları arasında Birleşik Şirket RUSAL, Ingosstrakh, Aviakor, EuroSibEnergo, GAZ Grubu, Basel Aero ve Kuban Agroholding bulunmaktadır. Moskova’da bulunan grup, Rusya, Avustralya, Asya, BDT, Latin Amerika, Avrupa ve Afrika’da çalışan ve yaklaşık 250.000 çalışan sayısına sahip şirketler ve yan kuruluşlara sahiptir. 2001 yılına kadar buna Sibirya Alüminyum deniyordu.

1998 yılında Rusya’da özel hayır vakfı Volnoe Delo’yu çocuklar ve eğitim odaklı kuran ünlü iş adamı, kuruluşun 2009 yılında, en büyük Rus yardım kuruluşu olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Oleg Deripaska Sibirsky Aluminium ve Roma Abramovich’in”Millhouse Capital şirketi tarafından kontrol edilen alümina ve alüminyum varlıklarını birlikte yönetmek için anlaşmaya varmıştır.

Rus alümina rafinerisinde %90 pay bulunan Boxitogorsk da dahil olmak üzere stratejik açıdan önemli bir çok varlık elde eden ünlü iş adamı, Komi alumina projesinde %50 hisse alarak ve SUAL ile ortak olmuş, Queensland Alumina Limited’in %20 oranındaki hisselerini satın almıştır.

2004 yılında Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği İşletme Danışma Konseyinde (ABAC) Rusya’yı temsil eden Oleg Deripaska, 2006 yılında kurulan çeşitlendirilmiş enerji, madencilik ve metal grup EN + Grubunun başkan ve denetleyici hissedarı oldu. Şu anda Deripaska, beş kıtada 19 ülkede faaliyet gösteren şirketin başkanı olarak görev yapıyor.

Oleg Deripaska Serveti

2018 Forbes verilerine göre net serveti 6,4 milyar USD değerindedir.

Oleg Deripaska’nın Kişisel Hayatı

Şubat 2001’de Polina Yumasheva ile evlenmiştir. Çiftin 2001 doğumlu Pyotr isimli oğlu ve 2003 doğumlu Maria isimli bir kızı vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Bilal dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 2. Ahmet dedi ki:

  Teşekkürler

 3. Gökhan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 4. Yeliz dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 5. Kamil dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 6. Gökhan dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

 7. Tarık dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 8. Kamil dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 9. Volkan dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 10. Çiğdem dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 11. Burcu dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık