POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

16.03.2018
950
A+
A-
POS Cihazı Nasıl Kullanılır?
Reklam

POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

Alışveriş yapılırken kullanılan ve işyerleri için kolaylık sağlayan POS cihazının kullanımı çeşidine göre farklılık gösterir. POS cihazının kullanımı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, alışverişlerin doğru ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için oldukça önemli bir konudur.

POS Cihazı Kullanımı

İşyerinde POS cihazı olabilmesi için öncelikle o işyerinde bir internet bağlantısı olması gerekir. Bazı yerlerde kablolu, bazı yerlerde kablosuz internet ya da sim kartlar yardımıyla internet bağlantısı kurularak banka ile iletişime geçilmesi gerekir.

Önemli olan bir diğer konuda POS cihazının özelliği ile ilgilidir. Bazı POS cihazları çip okuyucu (kartların üzerinde bulunan çip), bazıları temassız özelliği, bazıları da kart üzerinde bulunan manyetik okuyucu  sayesinde kart üzerindeki bilgilerin okunmasını sağlar. Örneğin; çipli kart ile POS cihazında işlem yapılacaksa kart cihaza yerleştirilir ve işlem boyunca çıkartılmaz. Aynı şekilde manyetik okuyuculu bir işlem yapılacaksa cihazın üzerinde bulunan manyetik okuyucu alandan kart geçirilir ve işlem bitirilir. Temassız cihazın kullanılabilmesi için temassız işlem özelliğine sahip kartın kullanılması gerekir.

Mobil POS cihazı sayesinde paket servisi yapan firmalar, pazarcılar, taksiciler de kart ile işlem yapabilir. Mobil POS cihazı GPRS, Wifi, Bluetooth, ya da sim kartı ile bağlantı kurularak işlem yapılır.

İşlem Nasıl Yapılır? 

Çipli, temassız ya da manyetik okuyuculu POS cihazlarından herhangi birinde kart okutma işleminin ardından, işlem tutarı girilir ve giriş tuşuna basılır. Kart sahibine ait şifre bilgilerinin sorulduğu ekran çıkar, şifrenin girilmesinin ardından cihaz banka ile bağlantı kurarak bilgilere ulaşır ve onaylanırsa işlem bitirilir. Cihaz işlem özetinin yazılı olduğu bir belge verir. Bunun bir nüshası müşteride kalır. İşlem olumsuz sonuçlanırsa sebebinin (yetersiz bakiye, kart problemi, bağlantı problemi vs.) yazılı olduğu nüsha çıkar.

Rulonun Takılması

Her POS cihazında kartlardan yapılan işlemlerin yazıldığı bir kağıt rulo vardır. Yazarkasalarda bulunan fiş rulolarına benzer olan, harcama bilgilerinin yazılı olduğu belgenin cihaza mutlaka takılı olması gerekir.   Rulonun nasıl takılıp çıkartılacağı her cihazda farklı olduğu için detayı bilgiye kullanılan POS cihazının kullanım kılavuzundan ulaşılabilir.

POS cihazından yapılan bir işlemin iptali ve ücretin iadesi ya da kazanılan puanlardan ödeme gibi işlemler de yapılabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Burcu dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 3. Burcu dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 4. Volkan dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 5. Gökhan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 6. Tarık dedi ki:

  Selamlar web sitesi harbiden dikkatimi çekti, tebrikler

 7. Fidan dedi ki:

  Karabük merkezden ben Fidan. merhaba arkadaşlar siten yeminle mükemmel, şukuladım 18-11-2018 15:44:31

 8. Tarık dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 9. Derya dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

 10. Fidan dedi ki:

  Mrb sayfa inanılmaz hayran edici, linkedinde paylaştım

 11. Tarık dedi ki:

  selam arkadaşlar paylaşımınız vallaha billaha hayran edici, face de paylaştım

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık