Ruslar Gerçek Bir ‘Terminatör’ Robot Ürettiler: FEDOR!

07.03.2018
830
A+
A-
Ruslar Gerçek Bir ‘Terminatör’ Robot Ürettiler: FEDOR!
Reklam

Ruslar Gerçek Bir 'Terminatör' Robot Ürettiler: FEDOR!

Şimdi başlığa bakıp tekrar düşünün. Sinema tarihinde önemli bir yere sahip Terminatör serisinin gerçek olma ihtimali, bilim kurgu teorisyenlerinin ve yapay zeka ile ilgilenen bilim insanlarının geleceğe dair söylediklerine ilham kaynağı oluyor. Bunu sinemanın etkisinden uzaklaşarak konuşmak ise durumu daha gerçekçi hale getiriyor. Nitekim yapay zekalar he ne kadar elektronik devrelerden ve yazılımlardan oluşuyor olsalar da, mekanik olarak bir bedene sahip olmaları oldukça etkileyici gözüküyor olabilir. Ancak sonradan öğrenme kabiliyetine sahip söz konusu robotların öğretmeni gene insanlardan ibaret olunca, bu trenin nereye gittiği konusunda endişe yaşamaya başlıyorsunuz.

Ruslar Gerçek Bir 'Terminatör' Robot Ürettiler: FEDOR!

Teknolojik olarak bir sonraki sıçramamız 2021'de uzayın daha derin noktalarına gitmek üzere atmosferden çıkma yoluyla gerçekleşecek. Bunun için yapay zekalar bizi büyük bir yükten kurtaracak. Peki yapay zekaların gelişimi ve sonrası?

Ruslar tarafından üretilen "FEDOR" ateş etmeyi -yani silah kullanmayı- bilen bir robot. Böyle bir üretimin yabancı insanlar arasında öğrendiklerini uygulaması ise üreticisine ve sahibine bağlı oluyor.  Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin'in internete yüklediği bir videoda aslında uzay araştımaları için üretildiği söylenen "siber kozmonot", iki tabancayı etkileyici bir doğruluk payıyla çekip ateşliyor. Rogozin, "Bir Terminatör olmasa da çeşitli alanlarda pratik anlamda önemli işler yapacak yapay zeka üretiyoruz" şeklinde konuşuyor.

Ruslar Gerçek Bir 'Terminatör' Robot Ürettiler: FEDOR!

Makine, Android Technics ve Advanced Rsearch Fund firmaları tarafından geliştirildi. Başlangıçta kurtarma çalışmalarında kullanılmak amacıyla üretilse de FEDOR'a yüklü silahları kullanma yeteneği öğretildiğinde durumun askeri boyuta taşındığı, aşağıdaki video ile gayet net görülebiliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Teşekkürler

  2. Salih dedi ki:

    Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık