Satın alma Personeli ne iş yapar? Görev tanımı nedir?

27.03.2018
981
A+
A-
Satın alma Personeli ne iş yapar? Görev tanımı nedir?
Reklam

Satın alma Personeli ne iş yapar? Görev tanımı nedir?

Satın alma uzmanları; kaynak ve fiyat araştırması yaparak şirketlerin kendilerine en uygun koşullarda hizmet ve malzeme temin etmesini sağlayan kişilerdir. Sipariş edilen malzemelerin uygunluğunun ve alınan hizmetlerin kalitesinin kontrolü gibi görevleri olan satın alma uzmanı, firmaların gereksinimlerini maliyet ve performans açısından avantajlı şartlar eşliğinde sağlamalıdır. Firmaların verdikleri satın alma uzmanı iş ilanları için başvuran adayların, araştırma yapmayı sevmeleri ve piyasaya hakim olmaları, işi alabilmeleri açısından belirleyici olmaktadır.

Satın alma uzmanı iş ilanı veren işletmeler, işe alacakları kişilerin; insan ilişkilerinde başarılı, ekip çalışmasına yatkın ve analitik olmasına özen gösterirler. Kalite ve sonuç odaklı, gelişime açık, planlama ve organizasyon konusunda yetenekli ve problem çözebilen adaylar, ulusal veya uluslararası firmaların satın alma uzmanı ilanları kriterleri bakımından öne çıkarlar. Çalıştığınız işletmenin gereksinimleri için fiyat, piyasa ve ürün araştırması yaparak; bunları belli bir düzen içerisinde kayıt altına alıp değerlendirebilirseniz satın alma uzmanlığı pozisyonu ilanlara yapacağınız başvuruların olumlu olma ihtimali yüksektir. Ayrıca, şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yabancı dil ve bilgisayar bilgisine sahip olmak da tercih edilmenizi sağlayacak unsurlar arasında yer almaktadır.

Satın alma nedir? – Eğitim Sunumu

Satın alma;
İlgili kuruluşun proje hedeflerinin ve amaçlarının detaylı bir şekilde açıklanması Rekabette adillik, doğruluk ve şeffaflığın sağlanması Bütçenin etkin ve verimli kullanılarak kalitenin ucuza alınması hususlarının dikkate alınarak ihtiyaç duyulan alımların zamanında gerçekleştirilmesi işlemidir.

Satınalma Departmanının Görev Tanımı Nedir?

 • Mal ve hizmetleri en iyi fiyata almak
 • Gereksiz maliyetleri kısmak ve işlemleri hızlandırmak
 • Önemli üretim adımlarında verimlik için en doğru tedarikçileri bulmak
 • İç ve dış tedarikçilerle ilişkiler geliştirmek
 • Anlaşma yönetimi
 • En son regülasyon ve gelişmeleri takip etmek
 • Uluslararası tedarikçilerle görüşmeler yapmak
 • Online ihale-açık artırma gibi teknik, teknolojik altyapı ve sistemleri anlamak, kullanmak

Satınalma nedir? Satınalma departmanı ve Satınalma Bölümü ne iş yapar?

Bölüm olarak satınalma departmanı firmadaki tüm bölümlerle ve piyasadaki tüm sektörlerle ilişki içersindedir.Firma içinde ve dışında birçok yöneticiyle iletişim,pazarlık,onayların alınması ve gerekli prosedürlerin tamamlanması,uygun malzemenin temini ve buna benzer birçok kriter satınalma departmanının önemini bir kat daha ön plana çıkarmaktadır.Deyim yerindeyse, satınalmacılar için ‘yedi kocalı hürmüz’ ifadesini kullanmak doğru bir ifadedir.İşler yolunda giderken kimsenin gözüne çarpmayacak küçük bir hata işler bozulduğunda ‘Allah aşkına bu satınalmacılar ne iş yapıyor ’gibi diyaloglara yol açabilir.

Klasik satınalmada, satınalma departmanı tecrübeli bir elemanla tüm satınalma faaliyetlerinin yürütüldüğü eski zihniyet artık eskilerde kalmış, yerine çok iyi organize olmuş bir takım yapısı geçmiş, kurumsallık oluşmuştur.

Bir ayakkabıyı ele alacak olursak, Sizin için birinci öncelik nedir?
 • İhtiyaç olup olmadığı mı?
 • Fiyatı mı?
 • Kalitesi mi?
 • Ayağa oturup oturmaması mı?
 • Modeli mi?
 • Marka olması mı?(marka takıntısı olanlar için)
 • Referans mı?(abim aldı memnun kaldı)
 • Garanti süresi mi?
 • Temin süresi mi?
 • Aldıktan sonra yaşanacak sıkıntıların dikkate alınıp alınmayacağı mı?

Tabiki sıralama kişilere göre değişebilir.Tüm bunları topladığımızda satınalmanın gerçek anlamda ne olduğunu çözebiliriz.Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevaplandırılması kısa zamanda etkin ve verimli çalışan bir satınalma sisteminin oluşmasını sağlayabilir.

Bir ürünü alırken kar etmek satın almanın üstlendiği en önemli rollerden biri olarak görülebilir. Çünkü alınan malzemenin üretilen ürün üzerine maliyetini göz önünde bulundurursunuz. Kullanılan malzemenin size maliyeti ne kadar fazla olursa üretilen malında sizden çıkışı o kadar fazla olacaktır. Küreselleşen dünyada, firmaların piyasa şartlarında yüksek maliyetlerle yaşaması da imkansızdır. tabiki satınalma sürecine sadece fiyat olarak bakamayız.

Satınalmada pazarlık başlı başına ele alınması gereken bir konudur. Pazarlık yapanın pazarlıkla ilgili bilmesi gereken belli başlı konu vardır. En iyi satınalma yoktur, optimum satınalma vardır, herkesle pazarlık yapılmaz, tedarikçiye asla zarar ettiremezsin. Pazarlık bu bilinç ve çerçevede yapıldığında pazarlık olur. Hiçbir satınalma kıyaslanmadan en iyi satınalma olarak değerlendirilemez. Pazarlık sonucunda ne kadar yüksek oranda indirim alırsak alalım, tedarikçiyi zarara uğrattığınızı düşünemeyiz. Az da olsa mutlaka yapılan satışta bir karı vardır.

Ülkemizde iş hayatının geneline baktığımızda satınalma departmanı ne yazık ki yardımcı bir bölüm olarak görülmekte ve ‘satınalma, ne var ki, onu herkes yapar! anlayışı hüküm sürmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

 2. Ahmet dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 3. Salih dedi ki:

  Teşekkürler

 4. Tarık dedi ki:

  Teşekkürler

 5. Fidan dedi ki:

  Konuyu bir başka yazınızda daha detaylı ele alırsanız sevinirim.

 6. Caner dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık