Selülit Yapan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? Selülit Nasıl Önlenir?

25.04.2018
733
A+
A-
Selülit Yapan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? Selülit Nasıl Önlenir?
Reklam

Selülit Yapan İçecekler Nelerdir? Nasıl Uzak Durulur?

Tüm kadınların hayatlarında belirli sorunlar bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda tam anlamı ile savaş açılan selülit bunların arasında en dikkat çekenlerden bir tanesidir. Derinin altında bulunan yağ tabakasının derinin üst kısmını deforme etmesinden kaynaklanan bir durumdur. Selülitin oluşma nedenleri arasında hormonal sorunlar ile birlikte genetik bir çok nokta önemli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorun genel olarak daha çok kadınlarda görülmektedir. Bu sorun çok nadir olsa da erkeklerde ve bazen de bebeklerde de görülebilmektedir. Selülitin kadınlarda daha çok görülmesinin temel nedenlerinden birisi ise bu sorunun oluşmasına neden olan östrojen maddesinin kadınlarda daha çok olmasıdır.

Kalça, bacak, kol ve basen bölgelerinde daha çok görülmektedir. O nedenle de yaz dönemlerinde kadınlar genellikle istediklerini giymekte zorluk yaşarlar. Bu sorundan kurtulmak için yapmadıkları işlem kalmaz ancak bir türlü ondan kurtulmayı başaramazlar. Tedavinin başarılı olabilmesi için öncelikle sorunun oluşmasına neden olanları ortadan kaldırmak gerekmektedir. Öncelikle bunu çok basit ve yüzeysel bir hastalık olarak görmek yanlıştır.

Bu sorunun oluşmasında yenilen yiyecekler ile birlikte aynı zamanda içilenlerde çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere selülit’in oluşmasına neden olan, bu sorunu tetikleyen içecekler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Eğer bu sayacaklarımızı sıklıkla tüketiyorsanız size tavsiyemiz bunlardan uzak durmanız olacaktır. Ancak bu sayede bu sorunu en iyi şekilde çözmeyi başarabilirsiniz.

Selülit Oluşumunu Tetikleyen İçecekler

İçeceğinizi şeyleri aynı yediklerinize dikkat ettiğiniz gibi dikkat etmeniz gerekiyor. Son yıllarda en çok tüketilen içeceklerden olan kahve içerinde bulunan yoğun kafein nedeniyle vücuttan sıvıların atılmasına neden olmaktadır. Çünkü çok güçlü bir idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Bu durumda fazla tüketildiğinde selülitin oluşmasına neden olmaktadır.

Kola, bu da içerisinde kafein bulunduran içeceklerden bir tanesidir. Bu içeceğin içerisinde çok sayıda tatlandırıcı ve şekerin bulunması onu otomatik olarak selülit yapan içecekler arasında sokmaktadır. Yaz günlerinde genellikle serinlemek için içmiş olduğumuz bu içeceği fazla tüketirken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yaz boyunca selülitler ile uğraşmanıza neden olacaktır.

Kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan ve neredeyse gün boyu sürekli olarak tükettiğimiz çayın da selülit yaptığını eklememiz gerekiyor. Özellikle fazla tüketildiği zaman bu durum selülit oluşmasına otomatik olarak neden olacaktır.

Hazır meyve suları da selülit oluşmasına neden olacaktır. Genelde organik meyve sularının yerine tercih edilen ve sürekli olarak tüketilen bu içeceklerin içerisinde bulunan maddeler selülit’in oluşmasına neden olmaktadır. İçerisinde ki yüksek kalori ve şeker miktarının fazla olması bu içeceğin selülit ile yapılacak savaşta yasaklılar listesinde ilk sırada yer almasına neden almaktadır.

Alkol kullanımı da selülit oluşmasına neden olmaktadır. Belirli bir alkol olarak ayırmamıza gerek yok. Tüm alkollü içecekler kadınların korkulu rüyası olan selülitin oluşmasına neden olacaktır. Bunun oluşmasında yüksek kalori içermeleri temel nedendir.

Kremalı içecekler de selülit oluşmasına neden olmaktadır. Şeker ve doymuş yağ oranı konusunda çok zengin olan bu içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu içecekler arasında milkshake ve kremalı kahve gibi farklı içecekler de bulunuyor.

En son olarak da selülit oluşumuna neden olan içecekler arasında turşu suyu yer almaktadır. Bu içeceğin içerisinde bildiğiniz gibi yüksek miktarda tuz bulunmaktadır. Bu da otomatik olarak selulit’in oluşmasına neden olmaktadır. Tek bir tanesini bırakmak selülit oluşumunu engellemeyecektir. Tüm hatlardan savaş açmak doğru şekilde selülit sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

İşte selülit yapan 5 şey!

Günlük hayatta içtiğimiz ve yediğimiz yiyecekler selülite neden oluyor.

1 / 6
İşte selülit yapan 5 şey!

İşte o yiyecek ve içeceklerden bazıları…

Beyaz şeker

2 / 6

İşte selülit yapan 5 şey!

Beyaz şekerde sağlığınız açısından hiçbir besleyici madde bulunmaz. Bu nedenle beslenme uzmanları tarafından zehir olarak kabul edilir. Beyaz şeker kilo almaya neden olduğu gibi selülit oluşumuna da neden olmaktadır.

Turşu suyu

3 / 6
İşte selülit yapan 5 şey!

Turşudaki aşırı tuz miktarı selülite neden olan bir diğer içecektir.

Kola

4 / 6

İşte selülit yapan 5 şey!

İçeriğinde bolca tatlandırıcı ve şeker bulundurmasından dolayı kola selülit yapan içecekler arasında ilk sıradadır.

Kahve

5 / 6
İşte selülit yapan 5 şey!

İçeriğinde yer alan kafein ve diğer maddeler vücutta su tutmayı önler. Bu özelliği nedeniyle idrar söktürücü etkisi vardır. Ancak fazla tüketildiğinde selülite neden olabilir. Ayrıca kahveyle tüketilen krema ve süt selülite yol açan besinler arasındadır.

Hazır meyve suları

6 / 6

İşte selülit yapan 5 şey!

Yüksek şeker ve kalori miktarından dolayı selülite neden olan kolayla hemen hemen eş değer durumdadır. (Pembenar)

Selülit Nasıl Azaltılır

Portakal görünümü vücudunuza yapıştı mı, onu tamamen yok etmeniz mümkün değil ama azaltabilirsiniz. Diyetisyen Banu Kazanç'ın önerdiği selülit silen mönüde; her zaman elimizin altında olan yeşil yapraklı sebze ve meyveler var...

Selülit konusundaki ilaç etkili ürünleri evinizin mutfağında da bulabilirsiniz. Diyetisyen Banu Kazanç selülitle yiyecek ve içeceklerden destek alarak savaşma yöntemlerini anlattı:


Fazla kilo mutlaka selülite yol açar mı? 


Hayır. Selülit lenf dolaşımının bozulması sonucunda yağ hücrelerinde oluşan yapı bozukluğu nedeniyle ortaya çıkar. Portakalımsı görüntülerin nedeni; bu yapı bozukluğudur. Selülitli birinin kilo verdiği zaman selülitleri azalır ama kaybolmaz. Selülit, özel beslenme uygulandığında azalır. Çok zayıf bir insanda bile, kiloya bağlı olmaksızın genetik olarak selülit olabilir. Çok kilolu birinde de genetik olarak hiç selülit olmayabilir. Selülit bu özelliğiyle insanı şaşırtır.

AZALIR AMA YOK OLMAZ!


Oluşmuş selülitleri, doğru beslenme programı uygulayarak tamamen yok etmek mümkün mü?
Maalesef mümkün değil ancak hemen ümitsizliğe kapılmayın çünkü azaltabilirsiniz. Üstelik görsel olarak sorun olmaktan da çıkartabilirsiniz. Üstelik formülü de basit! Doğru beslenmek, spor yapmak ve masaj selüliti azaltır. Ama oluşan selüliti sıfırlamak söz konusu değildir.

Hangi yiyecekler selülit oluşumuna yol açar? 


Deniz mahsüllerinden karides, kalamar ve istakoz selülit yapar. Denizden çıkan her şey tamamen masum değildir. Bunlar; içerdikleri kolesterol, kalori ve bazı yağlardan dolayı lenf dolaşımını bozma özelliğine sahiptir. Kızartma ve aşırı yağlı beslenme şekli de tehlikelidir.

Zeytinyağı bile olsa aşırı yağ kullanımı selülit yapar. Aşırı tuzlu, salamura yiyecekler, özellikle de yağlı peynirler, koyun peyniri, eski kaşar ve tulum peyniri selülite davetiye çıkartır. Su içmemek, aşırı derecede kahve tüketmek, aşırı alkol almak, asitli içecekler içmek ve siyah çay tüketmek de selüliti artırır.

Hangi sebze ve meyveler selülit savaşında daha etkilidir? 


Ananas, kivi, limon ve portakal; C vitamininden zengin oldukları için önemlidir. Sebzelerden de enginar, kereviz ve havuç çok önemlidir. Protein kaynağı olarak da balığı özellikle öneriyoruz. Brokoli ve Brüksel lahanasını da öneririm. Koyu yeşil yapraklı sebzeler selülit savaşında etkili olarak kullanılabilir.

Salam, sosis ve domuz eti gibi yağlı etler özellikle de koyun ve pirzola etlerinin hepsi selülit yapıcıdır. Kızartmalar ve kuruyemişler de selülit yapar. Tuzlu kuruyemişlerden uzak durun. Soya; protein yönünden çok zengindir. Soya eti ve soya fasulyesi, lenf dolaşımını düzene sokar. Bunları özellikle vejetaryen olanlara öneririm.

KAFEİNİ MUTLAKA KESİN!


Gün içinde hangi yiyecekleri azaltıp, neleri arttıralım?
Selülitlere karşı önlem almak istiyorsanız; öncelikle tuzu azaltın. Tuzu azaltmanın en iyi yolu hazır besinleri hayatınızdan çıkartmaktır. Bunların yerini sebze ve meyveler alsın. Yağsız yoğurt, yağsız et ve balığa ağırlık verin. Potasyum alımını arttırın. Kuru kayısı, incir, kuru erik ve muz yiyin.

Kafeini çok fazla içiyorsanız işiniz zor. Kahve, çay ve kafeinli ağrı kesicilerden mutlaka uzak durun. Bisküvi, şeker, çikolata ve dondurma yemeyin. Kepekli ve yulaflı tahılların tüketimini arttırın. Kaliteli proteinler alın. Süt ve süt ürünlerinden, yağsız et ve balıktan ve kurubaklagillerden kendinize sofra kurun. Sebze ve meyvelerin gücünden yararlanın. Çilek, kuş üzümü, böğürtlen, greyfurt, portakal ve şeftaliyi mutlaka hayatınıza sokun. Bol bol kavun, salatalık, kereviz ve kuşkonmaz yemeyi ihmal etmeyin.

 

BALIK YAĞI KULLANIN


Selülit tedavisinde kullanılan vitaminler var mı?
Lenf dolaşımını düzene sokan bazı vitaminler vardır. Mesela balık yağını haftada sadece 3 kez öneriyoruz. Haftada 3 kezden fazla sakın tüketmeyin çünkü bunun aşırı tüketimi iştah açar ve kilo yapar. C vitamini ise her gün bin miligram ya da bir gram alınabilir. Onun dışında lesitin haftada 3 kez kullanılabilir. Bu; çok önemli bir soya kaynağıdır ve lenf dolaşımını düzene sokucu etkisi bulunmaktadır.

Selülit ne kadar zamanda yok edilebilir?
Alınacak sonuç; vücuttaki kilo fazlalığına bağlı olarak değişmektedir. Yoğun bir beslenme tedavisi, kilo verimi, masaj ve sporla bir ayda bile selülitlerinizin fark edilir oranda azaldığını görebilirsiniz. Hatta işi sıkı tuttuğunuzda, sadece bir haftada bile sonuç almanız mümkündür.

Genç bir kadında da, menopoz dönemindeki bir kadında da selülit görülebiliyor. Her iki dönem için de aynı beslenme programını mı önerirsiniz?
Yiyecek grupları ve formül aynıdır. Sadece yiyeceklerin miktarları farklı olabilir. Yani bir anne-kız aynı anda ortak sorunları olan selülitle savaşabilir. İkisinin de selülitlerinden kurtulma yolları aynıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hayrettin dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 2. Yeliz dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 3. Tarık dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 4. Gül dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 5. Salih dedi ki:

  Selamın aleyküm paylaşımın valla çok hoşuma gitti, saolun

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık