Sony 4K OLED ekranlı telefonları her an duyurabilir

14.01.2018
971
A+
A-
Sony 4K OLED ekranlı telefonları her an duyurabilir
Reklam

Sony OLED ekranlı bir Xperia telefon

Sony 4K OLED ekranlı telefon duyurusunu bu yıl gerçekleştirebilir. 4K OLEDekranlı ilk akıllı telefon Xperia XZ1 Premium! Kulağa heyecan verici geliyor değil mi? Haberimize dönecek olursak; Sony’nin OLED ekrana sahip üst segment bir telefon hazırlayacağı yönünde iddialar yeni değil. Geçen yıldan bu yana bazı haberlerle karşılaştık ve ilk kez resmi bir belge bu haberleri doğruluyor.

Sony OLED ekranlı telefonlar için kolları sıvadı

Sony Mobile bir iş ilanında görüntü mühendisleri işe alacağını ve bu mühendislerin OLED ekran konusunda deneyiminin olması gerektiği şartını koştu. Tabii bu iş ilanı Sony’nin önümüzdeki ay düzenlenecek MWC 2018’de OLED ekranlı bir telefon duyuracağı anlamına gelmiyor, fakat yılın ikinci yarısında OLED ekranlı bir Xperia telefon görmemiz muhtemel görünüyor.

Sony'den 4K OLED ekranlı telefon geliyor

2015 yılında dünyanın ilk 4K ekranlı cihazını tanıtan ve bu anlamda herkesi şaşırtan Sony, şimdi de 4K OLED ekranlı bir telefon üzerinde çalışıyor. Şirketin sitesindeki iş başvurusunda yer alan bu bilgi, mobil platformunda farklı rekabete yol açacak gibi gözüküyor.

CES 2018 kapsamında 4K OLED ekranlı Bravia A8 Televizyonunu duyuran Japon şirket, ekran konusunda rakiplerine göre her zaman farklı olmayı tercih ediyor. İlk 4K ekranlı telefon olan Xperia Z5 ile bizleri şaşırtmayı başaran Sony, yepyeni cihazında OLED destekli 4K ekranı deniyor. Yayınladığı iş ilanında üst seviye ekran mühendisleri arayan Sony, ilanın açıklamasında mühendisten OLED'i mobil ekrana entegre etmesinin istediği görünüyor.

Bu ilanı ilk olarak 30 Kasım 2017'de veren Sony, 12 Ocak 2018'de ilanı güncelledi. Yani o tarihten bu yana şirketin istediği türden mühendislerin işe başvurmadığı anlaşılıyorken 4K OLED'in açıklamaya eklenmesiyle beraber işin zorluğu da gözler önüne seriliyor.

Ayrıca yabancı kaynaklarda belirtilenlere göre, bu yıl 4K çözünürlüklü ve OLED ekranlı bir Sony premium amiral gemisi göremeyeceğiz. Çünkü şirket bu alanda çalışacak mühendislerini henüz tamamlamayı başarmış değil.

Apple’dan sonra Sony de OLED panele geçmeye karar vermiş olabilir.  Ortaya çıkan yeni verilere göre amiral gemisinde OLED ekran kullanılacak.

Amiral Gemisinde OLED Panel

Geçtiğimiz yıl Sony için alevlenen AMOLED ekran iddiaları somut hale geliyor. Japon şirketin bir süredir üst düzey telefonlarında yeni nesil paneli kullanmak istediği konuşuluyordu. Sony’nin iş listesi olduğu iddia edilen bir belge üzerinde konuyla ilgili çalışmalar açıkça görüntüleniyor. Belgenin Kasım 2017 tarihli olması ise çalışmalara çoktan başlandığını açık şekilde gösteriyor. Liste üzerinde, telefon üzerindeki OLED deneyiminin test edilmesinin bir gereklilik olduğu ve tüm parçalarla denenmesi gerektiği belirtilmiş.

Konuyla ilgili resmi bir adım henüz gelmiş değil. Mobil Dünya Kongresi’nde daha somut ürünler ve adımlar bekleniyor. Bunun yanında söylentilere göre Sony, söz konusu panel teknolojisini ilk aşamada amiral gemisitelefonlarında kullanacak. iPhone X’la OLED’e ilk kez geçiş yapan Apple da önümüzdeki yıl sıradaki telefonlarında buna yer vermek istiyor. Bu, mobil kategoride OLED üretiminin büyük çoğunu sırtlayan Samsung için fazlasıyla iyi bir haber. Güney Koreli şirket, siparişleri tedarik etmekte güçlük çektiği için konuya yatırım yaparak üretim kapasitesini genişletmeye çalışıyor. Böylece Samsung, sadece telefonlarıyla değil parça tedariki konusunda da vites yükselterek en büyük söz sahibi haline geliyor. Bildiğiniz gibi Güney Koreli firma, işlemciden belleğe kadar pek çok ürününü satmaya devam ediyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Sinan dedi ki:

    Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Gökhan dedi ki:

    Teşekkür ederiz.

  3. Yeliz dedi ki:

    Güzel Yazı olmuş

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık