Su Bayiliği Nasıl Alınır?

22.03.2018
893
A+
A-
Su Bayiliği Nasıl Alınır?
Reklam

Su Bayiliği Nasıl Alınır?

Su bayiliği almak istiyorsanız; bu sektörün nasıl işlediği, yatırım miktarları ve su firmalarının bayilik şartları ile ilgili güncel bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Damacana su dağıtım işine girmek isteyen kişilerin ilk merak ettikleri soru; “su bayiliği işi karlı mı?” sorusu olmaktadır. Buna piyasa istatistiklerine göre bir genelleme yaparak cevap verebiliriz. Bayilik açılacak muhitin iyi seçilmesi, yakın bölgede fazla rakibinizin olmaması ve düzenli bir müşteri portföyüne sahip olmanız durumunda, orta ölçekli bir su bayisi işletmesi ile aylık 5 – 10.000 TL arası net kar elde edebilmek mümkündür.

Su dağıtım işinde her gün yeni müşteriler edinebilmek ve edindiğiniz müşterilerin devamlılığını sağlamak çok önemlidir. Bu konuda başarılı olabilmeniz için sizlere bazı stratejiler sunacağız. Ama öncelikle su bayiliği veren firmalardan bahsedelim. Piyasada bayilik alabileceğiniz çok sayıda su dağıtım firması bulunmaktadır. Bunlar arasında seçim yaparken, bayilik açmayı düşündüğünüz bölgede en çok kabul görmüş su markalarını araştırmalı ve satış hacmi en yüksek olan markalar arasından; bayilik şartlarını karşılayabileceğiniz, kar marjı da tatmin edici olan bir firmada karar kılmalısınız. Araştırma yöntemi olarak; bölgesel anket yaptırmak, en hızlı ve doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Su firmalarının bayilik vermek için aradıkları genel şartlara sitemizdeki ilgili başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Su bayiliği almak için ne gerekiyor?

Su bayiliği alabilmeniz için ilgili firmanın bayilik şartlarını yerine getirmeniz (ilk yatırım, dükkan kriterleri, işletme prosedürleri) ve dükkan açılışı için gereken bürokratik işlemleri eksiksiz olarak tamamlamanız yeterlidir. Bunların dışında, su dağıtım işi kurmayı düşündüğünüz muhitte çevrenizin geniş olması da bu işin stratejik gerekliliklerindendir.

Damacana su dağıtım işinde başarılı olabilmek için, lezzeti tartışılmayan, sağlık testlerini başarıyla geçmiş ve gerekli sertifikalara sahip bir su markası ile çalışmanız, ilerleyen süreçte bu konuda yaşanabilecek olumsuz gelişmelerden etkilenmemeniz adına kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Her işte olduğu gibi; kaliteli hizmet ve güler yüz, başarıya hızla yükselen basamaklarınız olacaktır.

Bu kategorideki ilk yazımız olan Su Bayiliği Açmak başlıklı makalede; su bayiliği açmak için gerekenler, ilk yatırım maliyetleri, ortalama gelir ve giderler ayrıntılı olarak sunulmuştur.

Damacana su bayiliği, düşük sermaye gerektirmesi ve yatırılan sermayeye göre iyi bir kazanç sağlaması nedeniyle pek çok kişi için yeni bir iş alanı haline gelmiştir. Son yılların en karlı işlerinden biri olarak anılmaya başlanan damacana su sektörü, talebin de artmasıyla hızla büyümekte ve her geçen gün yeni bayilikler açılmaktadır.
Her işte olduğu gibi su bayiliğinde de işin yapıldığı bölgenin kriterleri kazanç seviyesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, su bayiliği almak için girişimde bulunmadan önce bayiliğin açılacağı bölgede ciddi bir saha araştırması yapılarak satış potansiyeli belirlenmelidir. Özellikle iş merkezleri, okul gibi toplu satış yapılabilecek yerlerin fazla olmasına dikkat edilmelidir.

Su Bayiliği İçin Neler Gereklidir?

Damacana su bayisi açmak için, ülke genelinde bayilikler yoluyla dağıtım yapan çok sayıdaki su markasından biri tercih edilebilir. Bu sayede yapılacak yatırım miktarı düşecek ve markanın hazır müşteri portföyünden ve tanıtım olanaklarından yararlanmak da mümkün olacaktır.

Hangi markadan bayilik alınmak istendiğine karar verirken, piyasada yer edinmiş markaların bayilik şartlarının araştırılması yararlı olacaktır. Bayilik için belirli bir miktarda ödeme talep eden markalar, ayrıca bayilik için kullanılacak iş yerine ilişkin bazı kriterler de belirlemekte ve bayilik talebinde bulunan kişilerden bu kriterlerin karşılanmasını istemektedirler.

Her ticari faaliyette olduğu gibi su bayiliği açmak için de şirket kurmak ve vergi mükellefi olarak zorunlulukları yerine getirmek gerekmektedir.

Su Bayiliği Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Su bayiliği açmak isteyen kişiler öncelikle bayiliğini alacakları markanın bayilik şartlarını iyi araştırmalı ve ona göre bağlantıya geçmelidirler.
 • Bayiliğin açılması düşünülen bölgede iyi bir saha araştırması yapılmalı; rekabetin yoğun olmadığı bölgeler tercih edilmelidir. Bu sayede pazarlama giderlerini düşürmek de mümkün olabilecektir.
 • Damacana su dağıtımı amacıyla kullanılacak aracın iş potansiyeline göre seçilmesi, lüks, fazla yakıt tüketen araçlardan kaçınılması işletme maliyetlerinin düşürülmesinde etkili olacağı gibi dağıtım hızını da arttıracaktır.
 • Bölgede bulunan içme suyu tüketimi yüksek yerlerin tespit edilmesi ve indirimli toplu satış anlaşmaları yapılarak dağıtım ağının genişletilmesi işin hızla büyümesinde etkili olacaktır.
 • Yeni müşterilere damacana su teslimatı yapılırken tekrar ulaşabilmelerini kolaylaştırmak üzere üzerinde iletişim bilgilerinin bulunduğu magnet, anahtarlık gibi küçük hediyeler bırakılarak müşteri sürekliliği sağlanmalıdır.
 • İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kişiler ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşmak için işletmelerin web sitelerine bakmaktadırlar. Kurulacak bir internet sitesi, işletmeye ciddiyet ve prestij sağlayacağı gibi, yeni müşteriler kazanmak için de etkili bir yol olacaktır.
 • Farklı ürün tiplerinde olduğu gibi damacana su satışının da bir kısmı online satışa kaymıştır. Bu her geçen gün de artmaktadır. Bayi açarken bu gelişmeyi de göz önünde bulundurmanız da fayda var. Eğer su bayi açmayı düşündüğünüz çevre yoğun çalışan kesimin yaşadığı ya da genç nüfusun fazla olduğu bir bölgeyse online su dağıtım ağlarını araştırmalısınız. Hali hazırda mevcut su satış uygulamaları ya da yemeksepeti gibi uygulamaların, işletmenizin satış rakamlarını ve bilinirliğini arttırmasına büyük katkısı olacaktır.

Su bayiliği açmak, son yılların en karlı işlerinden biri olarak değerlendirilmekte ve damacana su sektörü her yıl hızla büyümeye devam etmektedir. Su işi bazı çevrelerce basit ve kar marjı düşük olarak lanse edilse de, nüfus / bölge kriterleri doğru hedeflendiğinde oldukça karlı ve sürekliliği olan bir iştir.

Su bayiliği açmak için neler gerekli?

Damacana su bayisi açmak için kendi marka ve dağıtım ağınızı kurmayı düşünmüyorsanız, ülke genelinde dağıtım yapan ve bayilik veren çok sayıda su markası ile çalışabilirsiniz. Bu seçenek daha düşük bir yatırım ile oturmuş hazır müşteri portföyü, tabela ve reklam desteği, minimum 500 damacana hediye stok ve profesyonel bir dağıtım ağı sunmaktadır. Herhangi bir su markasından bayilik almaya karar verdiyseniz, sizden talep edilen ödemeyi yaptıktan sonra damacana su markası yetkililerince, bayilik açmayı düşündüğünüz bölgede saha araştırması yapılmaktadır. Her su markası, bayilik açılacak dükkan kriterlerini kendi stratejilerine uygun bir şekilde belirlemektedir. Metrekare, depo ve araç park yeri gibi temel kriterlerin karşılanması çoğu marka için yeterli olmaktadır. Marka şartlarını karşıladıktan sonra geriye, ruhsat, belediye ve standart mali prosedürler kalmaktadır.

Su bayiliği açmanın ortalama maliyeti

Damacana su dağıtım bayiliği açmak için karşılaşacağınız ortalama maliyetleri aşağıda listeledik. Bu maliyetler, bayilik alacağınız markanın talep ettiği yatırım, şehir, bölge, dükkan kirası ve benzeri kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dükkan giderleri: Aylık 700 – 1.000 TL kirası olan bir dükkan için depozito ile birlikte başlangıç maliyeti ortalama 2.500 TL olacaktır. Dükkan sahipleri genelde ilk iki ayın kirasını ve 1 kira bedeli depozitoyu peşin talep etmektedirler.

Ofis giderleri: Tercih ederseniz standart bir dekorasyon, klasik ofis mobilyaları, bilgisayar, yazıcı ve telefon için ortalama maliyetiniz 3.000 – 4.000 TL arasında olacaktır.

İşletme giderleri: Şirket açma, vergi ve belediye prosedürleri için ortalama gideriniz 1.500 TL olacaktır.

Damacana giderleri: Bayilik anlaşması yaptığınız markadan depo müsaitliğiniz doğrultusunda 500 – 1.000 arası damacana stoğu yapmanız gerekir. Bayiliklerde 500 damacana için talep edilen ortalama ücret 2.000 TL’dir.

Araç giderleri: Damacana su satış ve dağıtım bayiliği için işletme açtığınız bölge nüfusuna ve aktif portföyünüze göre motosiklet, ikinci el Doblo ya da Transporter tarzı araçları tercih edebilirsiniz. Ortalama araç maliyetiniz 15.000 TL olacaktır. Motosiklet alırsanız bu rakam 1.500 TL’ye kadar düşebilir.

Toplam ortalama açılış maliyeti: 25.000 TL’dir.

Su bayiliği aylık ortalama giderleri

Dükkan kirası: Ortalama 1.000 TL olarak hesaplıyoruz.

Su dolum gideri: Bayiliklerde damacana su dolumu ve nakliyesi bayi tarafından gerçekleştirilmektedir. Aylık ortalama maliyeti: 600 TL’dir.

Personel giderleri: Açacağınız işletmenin büyüklüğüne göre çalıştıracağınız personel sayısı değişebilir. Ortalama personel maaşı 1.250 TL’dir. Aile işletmesi açarsanız iş paylaşımı yaparak bu gideri ortadan kaldırabilirsiniz.

Fatura ve vergi giderleri: Orta ölçekli su bayiliği işletmelerinin ortalama fatura gideri 200 TL, aylık vergileri ise, 500 TL civarındadır.

Araç yakıt gideri: Güncel zamlar dahilinde aylık ortalama 600 TL olmaktadır. Motosiklet kullanıyorsanız 300 TL’ye kadar düşebilmektedir.

Toplam ortalama aylık giderler: 4.500 TL.

Su bayiliği aylık ortalama kazançları

İşletme büyüklüğüne, şehir ve bölgeye göre kazançlar oldukça fazla fark edebiliyor. Büyük şehirlerdeki nüfusu yoğun ilçelerde aylık bayi cirosu 20.000 TL ve üzeri olurken, küçük şehirlerde ve nüfusu az bölgelerde 8.000 – 10.000 TL arasında değişebiliyor. Fizibilitesi iyi yapılmış, sürekli müşterisi olan orta ölçekli bir su bayisinin aylık net karı ortalama 3.000 – 5.000 TL arasında ve işletme stratejisine de bağlı olarak çoğu zaman bu rakamların üzerinde olabilmektedir.

Su bayiliği açmak isteyenlere 5 tavsiye:

 1. Su bayiliği açmayı düşündüğünüz bölgede, rekabetin yoğun olmaması, sizler ekstra pazarlama giderlerinden kurtaracaktır.
 2. Günlük içme suyu tüketimi yüksek olan iş yerleri, marketler, okul, kurs ve benzeri yerlere toptan, aylık ve sezonluk indirimli satış anlaşmaları sunup, sürekli dağıtım ağınızı genişletmelisiniz.
 3. Orta veya küçük ölçekli bir işletme açacaksanız, araç olarak motosiklet kullanmanız hem giderlerinizi düşürecek, hem de dağıtım hızı açısından avantaj sağlayacaktır.
 4. Yeni müşterilerinize üzerinde işletme isminiz ve sipariş numaranızın yazdığı buzdolabı magnetleri, anahtarlık ve benzeri küçük aksesuarlar hediye ederek, işletmenize sempati kazandırabilir ve müşteri devamlılığını sağlayabilirsiniz.
 5. İşletmenizin internet sitesi olması ayrıca prestij ve yeni müşteriler sağlayacaktır. Bölgenize yeni taşınan potansiyel müşterileriniz, internet üzerinden yapacakları damacana bayi araştırmalarıyla doğrudan size ulaşabilirler.

Sitemizde su bayiliği veren tüm firma bilgileri, bayilik şartları ve bu alanda ihtiyacınız olan diğer tüm bilgiler yer almaktadır. Bu alanda yaptığınız araştırmalar için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak destek ve güncel bilgi talep edebilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 2. Fidan dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 3. Fidan dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 4. Bilal dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 5. Yeliz dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 6. Gökhan dedi ki:

  Aksaray merkezden ben Gökhan. selamun aleyküm web sitesi inanki çok hoşuma gitti, teşekkürler 01-05-2019 13:28:51

 7. Tarık dedi ki:

  Sürekli sizi takip ediyorum. Yazılarınız çok başarılı.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık