Süt Parası Nasıl Alınır?

03.04.2018
803
A+
A-
Süt Parası Nasıl Alınır?
Reklam

Süt Parası Nasıl Alınır?

Halk arasında ‘’süt parası’’ olarak bilinen emzirme ödeneği, çocuğu olan sigortalı vatandaşlara yapılan sosyal yardımlardandır. Doğum yapan vatandaşlara yardım amacıyla oluşturulan süt parası ödeneği, sadece sigortalı kadınlara değil, eşi sigortalı olarak çalışan ev hanımlarına da verilir.

Süt Parası Ne Kadar?

2008 yılında 50 liralık ödeme ile başlayan süt parası, her yıl artış göstererek, 2016 yılı için, 122 TL’ye ulaşmış durumda. Her doğum için, sadece 1 kereye mahsus olarak verilen süt parası, doğumdan sonraki 6 ay için ödenir.

süt parası nasıl alınır

Başvuru Nasıl Yapılır?

Süt parası, doğum yapmış olan sigortalılara veya sigortalı çalışanların eşlerine, kimlik tespit sitesi üzerinden verilir. Veriliş otomatiktir, herhangi bir belge şartı aranmaz. Ama bazı durumlarda, sisteme geç düşmesi gibi hadiseler yaşanabiliyor, bu durumda, bizzat giderek başvurmanız gerekiyor. Başvuru için, ikametinizin bulunduğu yerlerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ ne giderek, talep dilekçesi ve doğum raporu ile kişisel olarak başvurmanızda yarar var.

Başvuru İçin Gereken Belgeler;

-Talep formu,
-Doğum belgesi,
-Evlilik cüzdanı fotokopisi ve ve sigortalı kişiye ait ola bebeğin doğum tarihi itibari ile 120 gün hizmet süresinin bulunduğunu gösteren vizitedir.

Süt parası almak için, yukarıda anlatılan başvuruyu yaptığınız takdirde, iki gün içinde cevap verilir ve ödeme başlar. Ama bazı durumlarda, sistemsel problemler nedeniyle, bu sürede uzamalar yaşanabilir.

süt parası nasıl alınır

Kimler Süt Parası Alabilir, Şartları Nelerdir?

a-Hizmet akdine göre, yani 4/a’ya tabi, çalışan sigortalı vatandaşlar için, doğumdan önceki bir yıl içinde, en az 120 gün, kısa vadeli sigorta kolları priminin yatmış olması,

b- Kendi adına ve kendi hesabına çalışan, yani 4/b mensubu, sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içerisinde, en az 120 günlük sigorta kolları priminin yatmış olması, ayrıca genel sağlık sigortası (GSS) dahil, primler ve primlere ilişkin her türlü borcun ödenmiş olması.

Süt parasını, sigortalı çalışan kadın veya sigortalı olmayan eşi doğum yapmış olan erkek alabilir. Sigortalı çalışanlar, BAĞ-KUR mensubu esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları da, emzirme ödeneği/süt parası denen ödemeyi alabilirler.

süt parası nasıl alınır

Yukarıda anlatılan şartları sağlıyorsanız, internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Eğer orada, şartları sağlamanıza rağmen, adınızı göremiyorsanız, ikamet ettiğiniz yere en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne giderek, sorgulama ve başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru ya da tahsil işlemleri için, bireysel olarak, bizzat şubeye gidilmesi gerekir, vekâlet kabul edilmez. Hak kazanılan süt parası, Ziraat Bankası’ nda oluşturulan bir hesaba yatırılır ve sadece ödemeyi alacak kişiye ait kimlik belgesiyle gidilmesi durumunda, bankadan tahsil edilebilir.

parası sorgulama ve başvuru işlemleri 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında düzenlenmiştir. Süt parasına başvurmak, süt parası almak isteyen ailelerin öncelikle bir kaç önemli şartı yerine getirmesi gerekmektedir.  Bu şartlardan ilki, bebeğin doğumun ardından yaşamına devam etmesi, ikincisi ise anne ya da babanın doğumdan önceki  120 gün boyunca  Sigortalı ya da Bağkurlu olarak çalışma hayatında bulunmasıdır.

Süt Parası

Süt parası sorgulama işlemi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birincisi Ziraat Bankası üzerinden yapılan sorgulama işlemi, ikincisi ise PTT üzerinden yapılan sorgulama işlemidir. Ziraat Bankası hesabınıza süt parasının yatırılıp yatırılmadığını öğrenmenin yolu banka hesabınızı kontrol etmekten geçmektedir. En güvenilir sorgulama yöntemi ise E-Devlet üzerinden yapılacak olan kontroldür. E-Devlet sitesine TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ödemeler menüsünde tarafınıza ödenen süt parasını kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak isterseniz, 2018 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: Bağkur’lu olunması durumunda prim ödeme borcunun olmaması gerekmektedir.

2018 Süt Parası Ne Kadar?

2018 Yılı için belirlenen süt parası ödeneği miktarı 149,00 TL’dir. Bu rakam gerekli şartların sağlanması halinde 5 yıl içerisinde alınabilmektedir.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Süt parası aylık ne kadar sorusu çoğu zaman karşımıza çıkmaktadır. Ancak süt parası, bilinenin aksine bir defaya mahsus yapılan bir ödeme şeklidir. Yani yeni doğan bebekler için aileye bir defaya mahsus ödenmektedir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan Kanunun 9 uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üçyüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki onbeş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.

süt-parası-basvuru-ve-gerekli-evraklar

Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Süt parası almak isteyen anne ya da babaların bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir.

– Doğum belgesi; Doğrum belgesi, yeni doğan bebek için aileye hastane tarafından verilen ve üzerinde doğum ile ilgili detayların yer aldığı evrak türüdür. Doğum belgesinin bulunamaması durumunda bebeğin kimliği de doğuum belgesi yerine geçmektedir.

– Kimlik Fotokopisi; Süt parasına başvurmak için gerekli şartları yerine getirmiş, süt parası başvurusu yapacak olan anne ya da babanın kimlik fotokopisi.

Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Süt parası başvurusu Sosyal güvenlik kurumuna yapılmaktadır. Bebeğin doğumunun ardından ilgili evraklar hazırlanarak, bağlı bulunduğunuz il ya da ilçeniz sigorta müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Burada başvurunuz için bir dilekçe yazmanız istenecektir. Dilekçe’de bebeğin doğum tarihini belirtmeniz ve süt parası almak istediğinize yer vermeniz gerekmektedir.

Sosyal yardım almaya hak kazanıp kazanmadığınızı E-Devlet internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Süt parası başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını ya da yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek için tıklayın.

TC Kimlik Numarası Süt Parası Sorgulama

 TC Kimlik numarası ile süt parası sorgulama işlemleri, E Devlet internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemi için E Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer henüz E Devlet şifresi almadıysanız, sizlere en yakın postaneye kimliğiniz ile birlikte başvuru yaparak E Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

TC Kimlik numarası üzerinden süt parası sorgulama işlemi E Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra sosyal yardımlar başlığı altında bulunmaktadır. Direk olarak sistemde süt parası ödemesi ararsanız yanılmış olursunuz. Bu nedenle sosyal yardımlar başlığına tıklamalı ve kısa bir süre beklemelisiniz. Bu başlıkta almaya hak kazandığınız ve alacağınız tüm sosyal yardımlar listelenmektedir. TC Kimlik numarası ile süt parası sorgulama işlemlerinin ardından gelelim süt parasının kimlere verileceğine…

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parası, doğum yapılması halinde sigortalı olan bayana ya da bayanın sigortası bulunmuyor ise sigortalı olan erkeğe verilmektedir. Aynı şart kendi işini yapan Bağkurlu kişiler içinde geçerlidir. Kamu çalışanları ise süt parası ödemelerini bağlı oldukları kurumlardan alabilmektedir. Bağlı bulunduğunuz kurum tarafından böyle bir ödeme yapılmaması halinde ise gerekli birimlerle irtibat kurmanız gerekebilir.

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

Sigortalı olarak çalışan anneye ya da sigortası bulunmayan, eşinin sigortasından faydalanan anneye ödenecek olan süt parasının bazı şartları bulunmaktadır.

-Hizmet sözleşmesine bağlı olarak çalışan  sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim ödemesinin eksiksiz olarak yatırılmış olması gerekmektedir.

-Kendi işyerini kurmuş olan yani Bakur’lu olarak çalışanlar için, doğumdan önceki 120 gün boyunca prim ödemesinin yatırılmış olması ve geçmişe dönük prim borcu bulunmaması gerekmektedir.

-Bebeğin dünyaya canlı olarak gelmiş olması gerekmektedir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

babaya sut parasi

babaya sut parasi

Babalar Süt Parası Alabilir mi?

Süt parası ile ilgili sık sorulan sorulardan biri de babaların süt parası alıp alamayacağıdır. Bu sorunun cevabı dolaylı olarak evet alabilirdir. Ancak babanın süt parası alabilmesi için sigortalı olarak çalışıyor olması ya da doğumdan önceli 120 gün sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. Aksi halde babaya süt parası ödenmemektedir. Eğer baba Bağkur’lu olarak çalışıyorsa yani bir iş yeri sahibi ise bu durumda Bağkur borcunun olmaması gerekmektedir. Yine borç olması durumunda süt parası almak için öncelikle Bağkur borcunun kapanması yani ödenmesi gerekmektedir.

Süt Parası ile İlgili Soru ve Cevaplar

Süt parası hakkında her kadının aklını kurcalayan temel soruları bu içeriğimizde siz değerli okurlarımız için derledik. Süt parası hakkında sıkça sorulan sorular bünyesinde süt parası almaya dair hemen her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz. Süt parası devlet tarafından yeni doğan kadınlara sunulan maddi bir olanaktır. Bu olanak devletin halk ile olan iletişimini güçlendirmiş, çocuklar için yeni ve parlak bir geleceği hedeflemiştir. Yeni doğum yapan ailelerin maddi sıkıntı çekmesini ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulama olarak karşımıza çıkan süt parası, temelde bir ailenin kısa süreli ihtiyaçlarını karşılamaya yetmektedir. Şimdi sorularımız sizlerle birlikte.

Süt pasası doğumdan kaç ay sonra alınır?

Süt parası bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içerisinde alınmaktadır.

Doğum belgesini kaybettik süt parasına nasıl başvuru yapabiliriz?

Doğum belgesini bulamamanız durumunda, çocuğunuzun kimliği ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

 Süt parası nedir?

Süt parası devlet tarafından yeni doğum yapan kadınlara sunulan maddi bir olanaktır. Bu olanak maddi olarak sunulmaktadır. Hesabınıza yatırılan bu parayı ilgili bankaya giderek kullanabilir yeni doğan çocuğunuzun ihtiyacını giderebilirsiniz.

Süt Parası ne zaman alınabilir?

 • Süt parası doğum gerçekleşip çocuğun kimliği çıkarıldıktan hemen sonra alınmalı kısacası başvuruda bulunulmalıdır. Bu süreç devlet dairelerinde ki kural ve duruma göre uzayacağından geciktirilmemelidir.

Süt Parası ne kadardır?

2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi ve gerekli şartları sağlamanız halinde süt parası başvurusu yapabilir ve süt parası desteğinizi alabilirsiniz.

Süt Parası Sonradan Ödenir Mi?

Süt parası geri ödemeli midir sorusuna cevabımız elbette ki hayırdır. Bu olanak devlet sosyal yükümlülük projeleri arasında ki yerini koruyarak vatandaşlara kesinlikle geri ödemesiz olarak sunulmaktadır.

Süt Parası Ödenirken Banka Kesinti Yapar Mı?

Süt parası banka tarafından ödenirken bu ücretten hiçbir kesinti yapılmayacaktır. Devlet işlerinde kullanılan bankamız Ziraat Bankası, bu konuda devlet iş birliğiyle hesap ücretlerini almamaktadır.

Süt Parası Hangi bankadan alınmaktadır?

Süt parası hangi bankadan alınır sorusuna cevabımız elbette ki Ziraat Bankasıdır.

Süt Parası İçin Hangi Kuruma Başvurulur?

Süt parası başvuru işlemleri için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine çocuğunuzun ve kendinizin kimliğini alarak gidebilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu bir günde biter mi?

Elbette başvuru süreciniz bir günde kolaylıkla bitecek süreç onay aşamasına geçecektir. Süt parası başvurusu süresi kuruma gidip dilekçeyle işlemleri başlatmanız süresincedir. Yani yaklaşık yarım saat sürecektir.

Süt parası geriye dönük alınır mı?

Geriye dönük süt parası almak mümkündür. Ancak bu durum 5 yıl için geçerlidir. Yani bugünden itibaren geriye dönük 5 yıl içerisinde doğan bebekleriniz için süt parası alabilirsiniz.

Süt parası her çocuk için ödenir mi?

Süt parası ve çocuk parası, dünyaya sağlıklı olarak gelen her bebek için ödenmektedir. Ancak gerekli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Eğer gerekli şartlardan herhangi biri ya da bir kaçı karşılanmıyor ise bu durumda süt parası alamazsınız.

Süt Parası Başvurumu Sorgulayabilir Miyim?

Elbette ki süt parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Burada Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı sayfasına veya 4a/4b araması yaptırarak sigorta düzeyinizden başvuru durumunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Ocak ayı itibari ile 2018 yılı süt parası ödeneği miktarı da açıklandı. 2017 yılında 132 TL olan süt parası 2018 yılında 149 TL olarak belirlendi. Sağlıklı dünyaya gelen bebekleriniz için doğum parasının yanı sıra süt parası da alabilirsiniz. Süt parası ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde sorularınızı yanıtlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise süt parası ile doğum parası ve çocuk parası ödemelerinin karıştırılması, ödemelerden birinin alınmamasıdır.

Süt parası yeni doğan, dünyaya sağlıklı olarak gelen her bebek için 149 TL olarak yapılırken, çocuk parası yeni doğan her çocuk için 300 TL’den başlamaktadır. Çocuk parası dışında bir de doğum parası bulunmaktadır. Bu da annenin sigortalı olarak çalışıyor olması durumunda yapılan ödemedir. Bu desteklerin ödeme tarihleri bir birlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Resmi Nikah Olmadan Doğum Yapan Anneler Süt Parası Alabilir Mi?

Süt parası almak için gereken şartlardan bir tanesi de evliliktir. Resmi nikahı olmayan aileler süt parası alamazlar. Süt parası almaya hak kazanmak ve başvuru yapabilmek için resmi nikah şartı bulunmaktadır. Bu nedenle süt parası almak istiyorsanız, bebeğin doğum tarihinden önce resmi nikahlı olarak evlenmiş olmanız gerekmektedir.

Süt parası aynı zamanda emzirme ödeneği olarak da bilinmektedir. Son zamanlarda bu konuda sıkça soru gelmesi üzerine kısa bir açıklama yapma gereği duyduk. Bebeğinizin dünyaya gelmesi ile birlikte alabileceğiniz iki ödeme desteği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi içeriğimizde de açıkladığımız süt parası, ikincisi ise çocuk parasıdır. Çocuk parası her doğum için ödenen bir yardımdır. Sigortalı anneler için ödenen bir de doğum parası yardımı bulunmaktadır. Doğum parası ise çalışmadığınız süreler için devlet tarafından ödenen bir destektir.

Süt parası sanılanın aksine bir defaya mahsus ödenen bir paradır. Bir çok kişi süt parasının devamlı olarak aylık ödeneğini düşünse de durum hiç de düşünüldüğü gibi değildir. Eğer bebeğiniz için aylık sürekli bir yardım almak istiyorsanız, Aile ve Sosyal politikalar bakanlığı şubelerinden birine uğramanız ve alabileceğiniz yardımları incelemeniz gereklidir.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Yeliz dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 2. Yeliz dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 3. Kamil dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 4. Caner dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık