TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır?

02.05.2018
711
A+
A-
TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır?
Reklam

TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş; 8. sınıfların ilköğretimi bitirdikten sonra orta öğretime başlamak için dahil oldukları seçme ve yerleştirme sisteminin en önemli aşaması TEOG sınavıdır.

TEOG sınavı 2 aşamalı şekilde 6’şardan toplam 12 sınav şeklinde yapılır. Puanın %70’ini sınav; %30’unu 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları belirler.

TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır

TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır?

TEOG Sınavı

Sınavlar Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil (Toplam 6 ders) derslerinden yapılmakta. Sınavı 1. gün Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri, 2. gün Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinde yapılır.
Her ders için ayrı ağırlık katsayısı kullanılır; derslerin ağırlıkları :

 • Türkçe 4
 • Matematik 4
 • Fen ve Teknoloji 4
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2
 • Yabancı Dil 2

Her dersten alınan puan dersin ağırlığı ile çarpılmakta, sonuçlar toplandıktan sonra bulunan değer, derslerin ağırlıklarının toplamına bölünmekte, ağırlığı yüksek olan dersler ortalamayı daha yüksek oranda etkilemektedir. Dönem puanı hesaplaması için kullanılacak sınav puanı; doğru sayısı / soru sayısı x 100 ile formüle edilir, hesap bu formüle göre yapılır.

Yıl Sonu Başarı Puanı

Yıl Sonu Başarı Puanı; Öğrencinin bütün derslerinden aldığı puanların aritmetik ortalaması o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanır. Bu puanların toplamı o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünerek yıl sonu başarı puanı elde edilir. Puanlama 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı; 1. dönem TEOG sınavları sonucu 700 üzerinden bir puan elde edilecektir. Buna Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) adı verilir. 2. dönem TEOG sınavlarının da AOSP’si hesaplanmaktadır. Ortak sınavlarda sınavı yapılan derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünür, böylelikle ağırlıklı ortak sınav puanı hesaplanır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılmaktadır.

Yerleştirmeye Esas Puan

Yerleştirmeye Esas Puan; 6., 7. ve 8. sınıflardaki ağırlıklı yıl sonu sonu başarı puanlarının toplamı 1. ve 2. dönem AOSP puanlarının ortalamasıyla toplanır, 2’ye bölünerek Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) hesaplanır.

Engelinden veya başka bir sebepten dolayı herhangi bir dersten muaf olan öğrencilerin ortak sınav puanı yıl sonu başarı puanı hesaplamasındaki usullere uygun olarak hesaplanır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 2. Ayşegül dedi ki:

  Karabük merkezden ben Ayşegül. selam arkadaşlar paylaşım vallaha çok güzel, tebrikler 16-11-2018 19:52:31

 3. Ayşegül dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 4. Sinan dedi ki:

  Merhaba herkese web siteniz yeminle çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

 5. Gül dedi ki:

  Teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık